Ured predsjednika protiv švedske ponude: Preskupi nam čak i Gripeni, a besplatni su
Objavljeno: 08. 07. 2012. 09:08
Uređeno: 08. 07. 2012. 10:37
Autor: Krešimir Žabec
ZAGREB - Ured predsjednika čvrsto stoji na stajalištu da Hrvatska svoje MiG-ove 21 treba remontirati i u ovom trenutku ne dolazi u obzir kupnja zamjenskog borbenog aviona. Mi za tu namjenu možemo izdvojiti 20 milijuna eura. Više novca od toga nemamo - rekao je za Jutarnji list izvor iz Ureda predsjednika.
Predsjednik stoji iza takvog stajališta, koje još treba usuglasiti s Vladom, nakon čega će se održati sjednica Vijeća za obranu na temu budućnosti borbenog zrakoplova, tvrdi naš sugovornik.
I najnovija ponuda švedske državne tvrtke FXM, zadužene za izvoz vojnih tehnologija, nije pokolebala Ured predsjednika kad je riječ o remontu borbenih aviona. Švedska državna tvrtka tako Hrvatskoj nudi dvogodišnje besplatno korištenje borbenih zrakoplova JAS-39 tvrtke Gripen, a Hrvatska bi u tom slučaju plaćala gorivo za avione.
Iako je švedska ponuda u vojnim krugovima već proglašena nemoralnom, u Uredu predsjednika smatraju da se Hrvatska u ovom trenutku ne bi trebala obvezati niti jednom proizvođaču borbenih aviona. Naime, ako bi politički vrh prihvatio švedsku ponudu, to bi značilo da bi Hrvatska za dvije godine ili koju godinu kasnije morala kupiti švedske avione.
- Bolje je da remontiramo četiri naša MiG-a i kupimo još šest polovnih i tako premostimo šest do deset godina. U tom intervalu bez vremenskog pritiska treba donijeti odluku o nabavi novog aviona. U tom je slučaju realna i opcija da kroz NATO-ov program ‘Pametna obrana’ Hrvatska s jednom ili više zemalja u regiji zajednički kupi borbene avione - tvrdi naš sugovornik.
Švedsku ponudu dvogodišnjeg besplatnog korištenja njihovih aviona mnogi smatraju i “dudom varalicom“. Naime, za prelazak na novi borbeni avion potrebno je dvije-tri godine. To uključuje preobuku pilota i mehaničara, preinaku infrastrukture itd.
I u trenutku kada bi se sve to dogodilo, istekla bi švedska ponuda, a Hrvatska bi morala napraviti novi aranžman sa Švedskom.
No, Hrvatska u ovom trenutku nema dvije godine vremena. Naime, u travnju i listopadu istječu resursi na svih deset borbenih aviona koje Ratno zrakoplovstvo ima i ako se dio njih ne pošalje na remont, a dio kupi, Hrvatska će morati ukinuti tu borbenu sposobnost i zatražiti od članica NATO-a čuvanje vlastitog zračnog prostora.
Odluka o borbenim zrakoplovima odgađa se već šest godina. Nakon što je na vlast došla Vlada Zorana Milanovića, najavljivalo se brzo rješavanje tog problema, no ponovo se sve odgađa. Naši sugovornici tvrde da je problem u nesuglasju između Pantovčaka i Markova trga. Sve se “zakompliciralo” nakon posjeta potpredsjednika Vlade Radimira Čačića Rusiji, gdje su predstavnici ruske vlade obećali Hrvatskoj veliki offset ako kupi MiG29. Za 12 aviona Rusi traže oko 90 milijuna eura. Riječ je o polovnim avionima koji se nalaze u mađarskoj vojnoj bazi u Kecskemetu. Čačić se od tada jako zalaže za taj aranžman, a snažno ga podupire i pomoćnik ministra obrane Viktor Koprivnjak, koji je u MORH došao u kvoti HNS-a.
Kako doznajemo, ta je ruska ponuda iživcirala mađarsku vladu koju nitko nije kontaktirao u vezi s tim aranžmanom. Oni tvrde da su ti MiG-ovi njihovo vlasništvo i planiraju ih uskoro prodati preko natječaja te im nije jasno kako ih Rusi mogu nuditi Hrvatskoj.
Prema našim izvorima, Vlada i Ured predsjednika jedino se slažu oko toga da odluku o borbenim avionima treba donijeti što prije. No, nikako se ne mogu dogovoriti koju. Prema našim izvorima, u Vladi ovaj tjedan očekuju dolazak predstavnika Rusije i Švedske koji bi im trebali dodatno prezentirati svoje ponude. Nakon toga bi mogao biti poznat konačni stav Vlade o tom pitanju. No, naš sugovornik iz Ureda predsjednika podsjeća da bi i u slučaju najboljeg offseta Hrvatska morala, ovisno o ponudi, izdvojiti sto i više milijuna eura koje nema.
|