dakota ::hvost ::Ovaj avion je L-14i sa brojem 26103. Sa aerodroma Pleso je poleteo 15.12.91. u drugom pokušaju, u prvom pokušaju je došlo do prepunjavanja akumulatora, a zatim i do njihovog potpunog otkaza. Zamenjeni su akumulatori, strujno kolo generatora jednosmerne struje je prekinuto, upoznat je pilot da ima samo akumulatore na raspolaganju kao izvor električne energije, i u drugom pokušaju poletanje i prelet su bili uspešni.
podebljao sam slova.
Na avionu su bili isečeni čitavi snopovi kablova, isekao ih je... jedan zastavnik, jer mu je naređeno da onesposobi avion, jer nije bilo izgleda da negde preleti. A onda je došlo do dogovora da se, u zamenu za razminiranje i predaju aerodroma Pleso, odveze i odnese sve što je "pokretna imovina".
Trebalo je da se presečena kablaža ponovo spoji, a u terenskim uslovima to je jako teško, skoro nemoguće, pa su spajani samo neophodni kablovi (za autopilot i neke uređaje za koje je procenjeno da nisu neophodni za prelet, presečeni kablovi nisu ni spajani ). Ali se potkralo ono što nije na vreme uočeno: bila je isečena kablaža ugljenog regulatora napona (oznaka RUG-82), a električar se snašao tako što je njega izbacio iz šeme, (prespajanje je izvršio na releu DMR-400T) pa je generator jednosmerne struje davao napon proporcionalno broju obrtaja - ko zna koliko. Prethodno je to čak isprobano do "malog gasa", i to je dotle odrađivalo, napon je bio relativno dobar. A na poletanju je došlo do otkaza akumulatora, kad se vratio s poletanja nešto je curilo ispod, pri spuštanju kontejnera za akumulatore je tek došlo do izražaja slivanje sadržaja akumulatora. Nastala je radost za one koji su domaći, i razočaranje za ekipu. Ali se brzo radilo, a rezervni akumulatori prisutni. Pa tako polete i stotrojka za prethodnim avionima: Mig-23, Utva-66 i N-62. Ekipa tehničara je avionom AN-26 poletela kasnije.
Evo jednog linka da onima koji nisu imali dodira sa elektroopremom malo pojasni šta je DMR-400 cheaz.ru/ru/production/kompleksnyy-appa.....t-dmr-400t
|