MIG-21 "Fishbed"

923

MIG-21 "Fishbed"

offline
  • dakota  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Feb 2008
  • Poruke: 967
  • Gde živiš: Beograd

GA-185 x 3 za konus Poljubac



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12231
  • Gde živiš: Srbija

Jedna nasa



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

MB120mm ::Dakota@
F15 ! isuvise dugo pratite forum,pa ako je vama F16 osnovni Americki avion...onda ok.Amerikanci su vrlo poznati da "namestaju"takve rezultate,iz komercijalnih razloga na svoju stetu.(Milosrdan narod),uozbiljite se malo.Ovo sto ste izjavili deluje vec nestvarno.


Kolega moram te malo ispraviti ( jeste da odosmo malo ,sasvim malo van teme ) dakle ni F-15 ni F-16 nisu osnovni US avioni u globalu .Zasto ? Fino ,F-16 je `workhorse` USAF a u USN je to F/A-18 C/D i noviji E/F.

F-15 je bio i ostao osnovni lovac-presretac za zastitu VaP SAD ( sada je tu i 22-ka ) dakle CAP misije u SAD i na vojistima .Varijanta E je takt. bombarder medjutim sve te poslove moze da obavlja i omaleni `Vajper` kako u ANG i u USAF, u SAD( nakon Orla ) i na vojistima sirom planete .

To vam je kao da kazemo u RF je osnovni lovac MiG-31 ,jeste ali za zastitu VaP kao barazni i to pored Su-27.Na frontu/ vojistu se pitaju 27-ce i 29-ke a 31-ce tu nema .

Dakle za svaki lovacki avion( usko-specijalizovan da kazem ) je bitna kategorizacija izuzev sada ovih novih tzv visenamenskih gde recimo Tajfun moze da obavlja zadatke i CAP i one koje takodje obavlja pored njega Tornado .

Takvu ulogu ima upravo F-16 ( lovac-presretac/bombarder ) .Zato i jeste `workhorse` .

Ovo za 21-cu i poredjenje sa nekim lovcima 4 te gen .je kao sto je pomenuto moze da prodje samo u slucaju odlicno pripremljene taktike ( nemojmo zaboraviti jednu cinjenicu da su Ruje jos 1992 g na Su-27 pobedjivali F-15 na vecim daljinama zahvaljujuci taktici a ne manevarskim osobinama ,one su dosle do izrazaja tek u BVB preko tzv `bojevoj razvorot` i `virazh` manevara jer tu F-15 nije imao sanse .

Tako vam je isto i sa `Kecom` ,on u BVB nema sanse protiv navedenih lovaca ,prosao bi kao oni poljski Vajperi protiv 29-ki na onom snimku kojeg smo imali na temi tamo ( dok Vajper napravi pun krug eto mu 29-ke vec u ZPS itd ).

BVB se inace svodi na krugove/kruznice bilo u horizontali ili vertikali ( ima dosta grafikona koji jasno na to ukazuju ) pa uporedimo radijus zaokreta `Keca` i ovih lovaca koje pominjete .

Protiv Fantoma ,Starfajtera i ostalih njima slicnih moze ali ovih nikako .

Za generacijsku pripadnost opet da ponovim ,dakle `Kec` jeste bio i sada je 2 gen lovaca kao sto je recimo taj F-16 upravo 4 ta ili F-15 i bez obzira sto se proizvode evo vec skoro 4 decenije u najnovijim varijantama oni mogu biti samo 4+ ili 4 ++ gen a nikako 5 -ta .

On moze da se `nasminka` novom avionikom , raznoraznom opremom ali eto u slucaju Bizona recimo osta mu motor koliko samo star po dizajnu ? A sta tek reci za aerodinamiku ? Pa da su samo stavili tzv `dupla delta- krila` tj izveli vece naplive nego ni to nema .O motoru smo dosta pisali ...

Ovo sto je pitao kolega Mercury o sim. borbama nasih 29-ki i `Keceva` bolje i ne pominjati ...

Nije nikakvo kontriranje ni tebi ni kolegi Bes ili bilo kom drugom samo da malo relano uzmemo u obzir neke cinjenice ,evo ove po pitanju 21-ce .

Uostalom tokom 1999 je bilo naredbom kom-ta RV-PVO striktno zabranjeno poletanje `Keceva` ,zna se zasto .Za neka jurisna/bombarderska dejstva OK ali da se taj stari i oronuli Vitez bori protiv ovih novih `ala` ne moze ,treba mu vece i jace koplje a cak i novi 21-93/Bizon ima slabo upravo to Koplje ( radar) spram NATO novajlija .

Da svi sada dodjemo na istu frekvenciju ,21-ca je sada samo lovac za `banana -drzave` ( ovo u IAF je izuzetak ali je on tamo ipak `decko` pored MKI ,29-ki i M2000 i dr ) avion proslavljen tokom 60-tih i 70-tih ,on je vec tokom 80-tih bio prevazidjen a kamoli sada .

SMT ,bis-evi su odavno za muzeja ,`Bizon` jos moze malo jer eto ima R-77 ,Schelj-3UM i jos neke `cake` pa i ovaj LanceR ali to ipak nije argument da on bude u istoj liniji i rangu sa novijim i dosta savremenijim lovcima .



Ziveli

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6176

Kolega Ray
Za toliko teorije,javice se sigurno neko strucniji od mene.Ja sam samo izneo rezultate sa vezbe u kojima se bizon( a ne bis)pokazao protiv F15,a bilo je na temi...poz Ziveli

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

Da, Bizon naravno ne bis drugar tako je ,Dobro se pokazao i to je OK ali u kojim uslovima , scenariju i slicno ? Taktika opet pre nego li tehnika je tu bila odlucujuca .

Drugo kada govorimo o njemu recimo nasi su jos krajem 80-tih valjda imali planove da se bis-evi dovedu na jedan nivo kao sto je kasnije postao upravo UPG . Mozda bi to bilo vracanje unazad za jedno 20 ili 25 godina po pitanju nabavke tako modernizovanih bis-eva ali opet za V-PVO odlicno resenje .Ako se ne moze sa 29-ma M/M2 ovo bi bilo fino .

Naravno u skladu sa ekonomskom isplativoscu .Za sadasnje uslove i situaciju u ovom delu Evrope sto da ne ? Neki UPG derivat ili slicno ...kad se nema za nesto skuplje i tehnoloski naprednije .

Smajli

offline
  • MiGac 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 22 Dec 2008
  • Poruke: 467

Citat:An exotic shot this time. 1999, this Polish MiG-21 is visiting 323 squadron a we flew during the eclipse that was happening at that time. A very special moment!
Photo: Aoo Eric Vorstenbosch


offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

Posto na ovom prikazu imamo siluetu 21-ce a u skladu sa onim sto sam pomenuo da se u BVB uglavnom `opisuju` krugovi/kruznice evo u sklopu toga i nazivi nekih manevara u taktici vodjenja BVB ( taktika borbene primene ) .


offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

Piloti `Bizona` imaju isto ono sto i piloti na 29-ma . Smile

A to je




Kabina Bizona i jasno vidljivi opticki detektori pored ILS/HUD namenjeni za potrebe naslemnog sistema `Sure-K` ( Schelj-3UM ) na kacigama Zsh-7AP .


offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 100633

Rumuni
2013

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

Posto vidim da su skice radara `Koplje` za 21-93 prebacene na sasvim drugu temu samo da stavim onako linkovano stranicu na kojoj se prikaz istih nalazi

Arrow http://www.mycity-military.com/Ostalo-3/Generacijska-podela-vazduhoplova_5.html

A onda nesto malo vise detalja o istom ...

Kopyo FK04

OKB: Phazotron NIIR



Kopyo MiG-21 installation

Citat:Kopyo was the first private venture radar by Phazotron. Drawing on technology developed for the Zhuk radar, Phazotron produced Kopyo as a lighter, smaller radar suitable for equipping trainers and light attack aircraft as well as for upgrading older aircraft like the MiG-21. It operates in X band with 16 distinct frequencies. It uses both high PRF and medium PRF modes for optimum detection and tracking at all aspects. Kopyo weighs 120kg, occupies 250dm3, with a 500mm antenna that achieves 29dB gain. Tracking limits of the radar are ±40°. Kopyo has 2 recievers (noise factor 4dB), and transmits with a peak power of 5kw, 1kw average. It uses an MPS data processor, and a TS175 digital computer. Its MTBF is 120 hours.



Kopyo on the MiG-21-93 prototype

Citat:Kopyo has an air-to-air track-while-scan ("SNP") mode, it tracks 8 targets, and engages 2 simultaneously. The simultaneous engagement capability has been demonstrated.

It retains a single target track mode. Search range in lookup is 57km headon and 30 km in pursuit, with a tracking range of 45km, against a 3 sq m RCS target. Lookdown mode ranges are the same in headon but slightly reduced in pursuit mode (20km).

It has vertical scan, automatic HUD scan (± 14°), optical (pilot selected target on HUD) and helmet close combat modes.

Air-to-surface operating modes are comprehensive, something Phazotron only introduced in the current crop of radar designs. There are three mapping modes; low resolution (real beam) at ; medium resolution (Doppler beam sharpening, 10:1); high resolution (synthetic aperture, 100:1). Resolution in low res at 80km is 300x300m, in medum res at 60km is 30x30m, and high res at 60km is 10x5m.

Range against a large ship is 200km, a railroad bridge is 100km, a missile boat 80km and a moving group of tanks 20km.

Allows detection of moving ground targets, sea surface search, map freezing and interfaces with the Kh-31A antiship missile for target handoff.


Interesantno mi je da pored radara Koplje postoji jos jedan radar koji moze da se ugradi u recimo modernizovane derivate `bis` a to je upravo PESA radar Osa(ugradjen na jedan primerak MiG-29UBT ) .Mislim da bi sa njim u odnosu na radar Koplje mogucnosti 21-ce bile mnogo vece ?




Ako se dobro secam uz ovaj radar je bila osmisljena opcija instaliranja pratecih radara `Epolet` u predkrilcima valjda .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 777 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 1 sakriven i 772 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: goxin, havoc995, leonard, Pretender