Skywhaler ::... да... а ми овде ''фасцинизирани'' са МиГ-25
Pucajte, ja i dalje ostajem pri svom stavu sa 97. stranice teme
Luka ::Meni su MiG-25 i SR-71 dva najfascinantnija aviona svih vremena. Mogu samo da zamislim kakav su bili šok kada su nastali pre pola veka
Sa druge strane fascinantno moze biti i to da su oba aviona 3M- klase i MiG-25 i SR-71 delili istu `krv` ,bili su istog da kazem materijalnog porekla ( misli se naravno na strukturni materijal iz jedne drzave ) sto je impozantna cinjenica koja potice iz doba H.rata i to onog najvrelijeg ,najuzarenijeg eto tako reci ,dela tog Hladnog rata a to je bio period Kubanske -raketne krize, okt. 1962g ( oba aviona su prvi put poletela tokom 1964g ) .
@Weiss
Kolega ipak nisi pratio sta se pisalo i komentarisalo zadnjih nekoliko stranica ,posebno na prosloj.Rekorde visinske i brzinske ipak drzi MiG-25 a ne SR-71 .Visinski rekord je apsolutni ,od 31 avg. 1977 g kad se Aleksandr Fedotov popeo na cak 37650m( avion sa oznakom Je-266M ) . Medjutim brzinski rekord je jos raniji i potice iz 1971g . kad su Sovjeti sa serijskim MiG-25R izvodili strateske izv. zadatke iznad Sinaja i Izraela. Na jednom letu je pilot Nikolaj Stogov postigao rekordnih 3.6M ili blizu neverovantih 4000km/h ( tacnije nesto 3850-3900 km/h ) .Taj dogadaj je opisan u jednoj emisiji i citatu i imamo to na temi odavno vec .
Zixo je ranije pitao kolika je maks brzina MiG-25P sa sve 4 rakete R-40T/R ,evo nekih ruskih podataka :
Citat: Скорость полёта 3 тыс.км/ч, указываемая в открытой печати для МиГ-25П, является максимальной скоростью с ракетным вооружением — 4 ракетами Р-40. То же касается и крейсерской скорости полёта — М 2,35. Р-40 представляет собой очень крупную ракету класса «В-В», весом 0,5 тонн и большим размахом оперения, создающим большое сопротивление. Приведённый снимок даёт представление о габаритах ракеты Р-40. Подкрыльевые пилоны для Р-40 были также наиболее крупными из всех пилонов для ракет класса "воздух-воздух" и создавали значительное сопротивление.
Та скорость, на которую был способен выйти строевой МиГ-25П без ракет, превышает 3 тыс. км/ч по меньшей мере на 15 % — около 3.5 тыс. км/ч.
Dakle maks oper. brzina kod P sa 4x R-40R/T je bila 2.83M ( 3000km/h ) ili skoro 3M zavisno od visine leta je na nekih 20tak km visine brzina zvuka je nesto malo iznad 1000km/h Dugotrajna krstarca brzina sa njima je bila 2500km/h ,znaci M2.35 a bez raketa je maks letna brzina mogla biti i preko 3000km/h kako je navedeno .
Weiss :: vrh, nema sta
Citat:Naime Baron, za čijim identitetom se zapravo prema nekim istoričarima krio sam Belenko, navodi očajno stanje esakdrile u koju je stigao pilot supersoničnog lovca. Veći deo ovog sastava, prema njegovim rečima nije se treznio, a bili su smešteni u barakama bez elementarnih uslova za život
Citat:Očajanje je bilo veće i zbog štednje na gorivu koje je bilo potrebno da se izvrši potreban nalet i ovlada letelicom kakva je MiG-25, što je kod pilota izazivalo frustracije. Navodno su komesari time sprečavali mogućnost prebega. Baron u nastavku knjige navodi da su piloti osim letenja imali i druge društvene aktivnosti kao što su bili krčenje šume, pravljenje puteva
Ako je neko propustio , cisto da se zna, posto se ovde cesto spominje ta rec 'brzina'
Amerikanci su mogli da pregledaju avion, on ne laze. ako ima titanijuma u konstrukciji -ima.ili nema , svejedno.
problem je covek. njegove price treba proveriti.
da bi se uzela informacija za koliko toiko sigurna treba vise od dva izvora. Nisu ludi americki psihijatri zaduzeni za proveru defektora - njegove price su bile njegov stav nezadovoljnog coveka , to je njegovo razocarenje, izgubljen moral , vise su imali koristi od inspekciju aviona , koji ne zna da prica, znaci ne zna ni da laze ili da kaze svoje istinu, nego od Belenka.
On je mogao da razvuce price i po duzinu i po sirinu, da bi sto duze ostao o fokusu i privukao paznju na sebe i svoje price. zapad jos lepse izgleda kada je zauvek zatvorio vrata iza sebe.
kada su ga iz Japana prebacili i SAD, samo je nebo bilo granica, ali ne za letenje, nego za pricama.
njegove kolege koje je ostavio u drvenim barakama u suma sibira, danas nose svoja odlikovanja na grudima, "preziveli" su "devene barake za pilote i drvene poljske wc sa srculence na vratima".
toliko o Belenku.
oko "najbrzeg coveka" na svetu, nije i to neki podatak :
SR-71 je pravljen da leti brzo i visoko, to je izvidjacki avion, nema naoruzanja. mogli su da naprave da leti koji km/ brze, ali sta je poenta, da bi postavili svetski rekord i brzini...?
MiG-25 je -supersonicni presretac.
u praksi, crna ptica je bila brza od Mig-25. ne i od rakete koje je nosio mig za presretanje valkirije i crne price
danas amerikanci nemaju aviona koji leti brzo kao blek bird. ne leti ni crna ptica
Ne zaboravimo jednu stvar ,iako je MiG-25 bio razvijen i konstruisan kao novi sovjetski strateski presretac klase 3M ,njemu su u prvi plan izbili zadaci strateskog izvidjanja,otuda je prototip izv. verzije Je-155R imao prvi let pre Je-155P .
Citat:Первый полёт
Е-155Р-1: 6 марта 1964 года
Е-155П-1: 9 сентября 1964 года
Strateski izvidjaci R i RB su vrsili izv. zadatke pocetkom 70tih iznad Izraela ,kasnije i iznad Irana .Na tim letovima su redom obarani brzinski rekordi : 3.2M( Bezevec ) ,3.4M( Krasnogorski ) i 3.6M ( Stogov ).
Amerikanci su planirali da koriste celik kod drugih Mah 3 aviona koji bi bili pravljeni serijski. XB-70 npr ima sacastu celicnu strukturu a i F-108 bi imao da je napravljen (oba je razvijao North American).
Zanimljiv je bas XB-70 on je celicna ptica dok je sovjetski odgovor (Suhojev T-4 "stotka") titanijumska ptica, mogu da zamislim koliko bi kostala flota T-4 bombardera ako racunamo tezinu titanijuma potrebnu za njihovu izgradnju
Da, B-70 `Valkira` je trebao da bude celicna ptica kao i MiG-25 sa nesto Titana na nap ivicama uglavnom,neki detalji o tome su navedeni na temi o konstrukciji aviona :
Sa druge strane su Sovjeti sa T-4 uveli u praksu novu tehnologiju varenja legura Titana pomocu elektrona u vakuum -komori ,kasnije siroko primenjivanoj u izradi velikih blokova trupa takodje titanijumskog Tu-160 .
Sto se ovih sovjetskih u Egiptu tice,cesto se pise da su bili `egipatski`,naravno oznake su bile egipatskih VS-a.
Citat:The USSR sent two MiG-25Rs, and two MiG-25RBs to Egypt in March 1971 and stayed until July 1972. They were operated by the Soviet 63rd Independent Air Detachment (Det 63) set up especially for this mission. Det 63 flew over Israeli held territory in Sinai on reconnaissance missions roughly 20 times. The flights were in pairs at maximum speed and high altitude (between 17,000–23,000 m).
On 6 November 1971, an Egyptian MiG-25 flying at Mach 2.5 was met by Israeli F-4Es and fired upon unsuccessfully. A MiG-25 was tracked flying over Sinai at Mach 3.2 during this period. The MiG-25 engines went into over-speed, which led to their later destruction. Unit Det 63 was sent back home in 1972, though reconnaissance Foxbats were sent back to Egypt in 19–20 October 1973 during the Yom Kippur War. Unit Det 154 remained there until late 1974.
МиГ-25 над Тель-Авивом
Da 25ca nije samo dobra za velike visine i brzine nego i za veoma male visine pokazuje ovaj snimak brisanjca .
Plameni put ili ognjevoja doroska,pripala forsazne komore u letu .Ranije se pominjalo ono visokotemperaturno specijalno gorivo /kerozin tipa T-6 .Na nekim drugim temama poput Tu-160 se pominjao i azotirovani kerozin ,ovde se pominje tzv `reaktivno gorivo` ,neki dodatni detalji na ruskom :
Citat:As a fuel, special kerosene T-6 (T-Toplivo) with a high boiling point is used. The replacement can be fuel T-7P and RT (Reaktivnoje Toplivo). Each engine is equipped with its own flame detector with ionization sensors and a fire extinguisher, the medium of which is chlorfluorocarbon (CFC). Speed at maximum power was 7000 / min.
Iskustvo jednog turiste iz SAD pre nekih 10 godina,on kaze da je u dvosedu `PU` leteo brzinom 2.8M i iskocio na visinu cak 90 000 stopa, preko 27 km .
Kevin's MiG 25 Flight in Russia
Citat:In this Mig25 flight, we achieved Mach 2.8 and 90,000 feet. Notice the leaking fuel igniting before take-off. The earth rumbled during a full after burner take-off.
E sad zamislimo sta je mogao jednosed bilo presretac ili izvidjac kad dvosed i to sa civilom u kabini postize ovakve letne parametre .Inace pored tzv. fenomena` toplotne barijere` za brzine 3M+ ,pri cemu se na H=20-30km oplata aviona zagreva do temp 300-350°C ,recimo pogonska grupa 25ce je imala fenomen `dodatnog ubrzavanja` ( samoubrzavanje ) o cemu je ranije pisao kolega `dinja` ili mozda` Kaplar`. Naime u poredjenju sa 25com kao svojim predhodnikom tezi i glomazniji MiG-31 sa TVM razvija maks letnu brzinu 3000km/h i zavisno od visine leta moze biti 2.83M ili veoma blizu 3M ( na visinama malo iznad tzv Armstrongove linije tj oko 20 km ) .
Pored mocnih TMM porodice R-15-300 ,MiG-25 je u uvodniku imao nesto sto 31ca nije imala ,tj nema ni danas a to je onaj turbulizator -vrtlozni generator koji dodatno ubrzava vazdusnu struju pred ulazak u kompresor .
Intake detail on MiG-25. Note intake vortex generators.
Da, na visini 11 km i V=2.4M potisak na PF je cak 19800kgs ( kod osnovne verzije R-15-300 ,kod verzija R-15B/BD-300 je veoma moguce izmedju 20.000 i 25.000 kgs ) ali je na visini 20km i vise ,on dosta manji,svega oko 6000kgs .Imas na prosloj strani u zadnjem postu ,link ceskog sajta ,pogledaj podatke i posebno obrati paznju na grafikone u dnu stranice teksta o motoru .
Taj veliki potisak omogucava 25ci da se pocev sa te visine pocne dalje penjati balistickom putanjom brzinom oko 250m/s zadrzavajuci veliku brzinu penjanja sto je izuzetan rezultat s obzirom na masu aviona sa gorivom i raketama .Na H-18 km je brzina penjanja i dalje velika i iznosi 200m/s .
Триумф Летучих Лисиц. Истребитель МИГ-25. Ударная сила
PS
Jos jedan let turiste ,ovog puta na visini preko 28 km .Za poredjenje,najveca oper. visina za izvidjanje Kosa je bila 85.000 stopa ( 25.900m ) ,na ovom letu su na PU dosegli 92.250 stopa ( 28.100m ) .