Upravo tako.Pogotovu što je ono što je njih prvenstveno zanimalo bilo na teritoriji istočne i jugo-istočne Srbije (eventualno dela Makedonije)...Prema tome njih da juriš u takvoj situaciji je kao da juriš miša u ogromnom podrumu od 60 - 70 kvadrata (taman mu se malo približiš on ode u drugi ćošak)....
Mada ako nabaviš dobrog "Mačora" može i to da se reši...
Citat:Первый вылет на Е-155Р1 (бортовой ╧ 1155) выполнил 6 марта 1964 г. летчик-испытатель А.В. Федотов.
Citat:The maiden flight of the E-155R1 (reg. # 1155) was carried out on 6 March, 1964 by A. Fedotov, Mikoyan's test pilot. On that time the aircraft did not carry any surveillance or other relevant equipment (instead of the real equipment mockups of the same size and weight were substituted), basically this version was intended to establish the flight performance, including stability and controllability, of the new aircraft and in-flight evaluation of the power plant and avionics.
Ako je pitanje u vazi tih nekadasnjih preleta bugarskih 25ca iznad SFRJ, Neva ( Neva-M ) svakako nije nista mogla ,sa visinom dejstva do najvise mislim 20 km ,to je bilo skoro onda nemoguce organizovati nesto .Mozda sa onim starijim S-75 `Dvina` ( do 30 km po visini ) ,MiG-25RBT je mogao da izvidja sa visina i preko 25 km pri 3+M .Maks brzina obe PAVR je bila oko 3M ,da smo imali npr S-200 onda bi to bila kakva takva pretnja u ta vremena .
Mozda je bilo pokusaja sa 29-ma a recimo kako je navedeno ranije ,sami Bugari su uspevali da presrecu svoje 25ce na zajednickim vojnim vezbama u VU i to sa 23-ma .
Citat:During Warsaw Pact's major scale maneuvers in the 1980s, Bulgarian MiG-23s were even able to intercept Soviet MiG-25 reconnaissance aircraft entering Bulgarian airspace from Romania and flying at speeds of Mach=2.5+ and altitudes of 20000+ meters.
Što nas sve ponovo vraća ne jednu moju vrlo nepopularnu teoriju da je JNA 80 ih godina već bila zastarela, posebno komponenta RV.
Okolne zemlje su imale savremene lovačke avione a mi tavorili sa MiG-21. Oko nas su bili MiG-23, 25, F-16, Mirage-2000...
Pre nabavljanja Mig-21 Bis SAU i LAZUR, nasi su gledali Mig-23, ali su se odlucili za bisa upravo iz razloga sto su imali isti radar, a odrzavanje Mig-23 je bilo podosta skupo u odnosu na Mig-21, kojeg su nasi imali dugo godina u naoruzanju. Sto se tice Mig-29 planirana je i druga eskadrila, ali se prevashodno radilo na tome da se pravi domaci avion, od kog nazalost nije bilo nista.
E sad Mig-21 nije mogao nista Mig-25ici prevashodno zbog malog dometa radara i raketa koje je nosio. Sto se Mig-29 tice tu bi mozda bilo povuci potegni, posto Mig-25 nije imao neke manevarske sposobnosti, ali opet R-27 pitanje je sta bi mogao da uradi, a opetsve ostalo je na strani Mig-25 sem manevarskih sposobnosti
Znam da su gledali Mig-23 i da je prodavan za zemlje treceg sveta sa istim radarom kao sa Mig-21 bis i to je razlog uz naravno skupo odrzavanje zasto nije kupljen. ali da ne opterecujemo temu sa tim stvarima
Sveta je o tome vec pisao ali ajde da napisemo i ovde za one koji ne znaju ruski i nisu citali njegov clanak o MiG-23 i SFRJ.
SFRJ je MiG-23 nudjen u 3 verzije.
- MS (to je verzija sa radarom iz Bisa za zemlje treceg sveta) u prvoj polovini 70-ih i SFRJ ga je odbila bas kao i SVE clanice VU - avion skuplji u nabavci, i u odrzavanju a ima iste ili losije karakteristike - sem sletne brzine od Bisa.
- varijanta MF u vreme kada smo narucili BIS.Ona je vec i razmatrana ozbiljnije.S obzirom da se gledalo i sta komsije uzimaju - a Madjari su prvo odbili MiG-23 i uzeli Bisa vec 1975. godine (kasnije su se ipak predomislili i uzeli jednu eskadrilu MF) i da su avioni bili potrebni sto pre nakon druge trscanske krize sa Italijom izbor je pao na Bisa.
- varijanta ML je bila velika zelja JRV-a pocetkom 80-ih (posle Brozove smrti) jos dok su nam isporucivani L-17 al je taj zahtev JRV-a naisao na teske optuzbe 2 zapadne republike (Slovenije i Hrvatske) koje su optuzile vrh JNA i generala Ljubicica "da svojom megalomanijom zeli da pojede ceo savezni budzet" (to je bilo vreme krize posle Brozove smrti, nestasica nafte, struje, kafe, par-nepar itd)....
Posto JNA (tj. general Ljubicic) nije tako lako odustajala od svog zahteva (MiG-23ML) na kraju je generalu Ljubicicu (koji je vazio za "rusofila") "napakovana" afera (da saradjuje sa Rusima tj. radi sa njima u dosluhu kao eksponent Moskve) od strane jednog coveka iz slovenacke delegacije pri saveznim organima.Posle ove afere i definitivno je zatvorena knjiga zvana MiG-23 i njegova nabavka za JRV.Dakle Slovenci su prvo sabotirali MiG-23ML a kasnije i projekt NA.Ante Markovic (Hrvati) je otisao 1991. u Moskvu i stopirao narudzbinu za jos jednu eskadrilu L-18 za Bihac i Mi-24V.Slucajno?!Ne verujem u "slucajnosti" tog tipa...
Prema mom misljenju JRV je napravilo odlicne procene u vezi MiG-23.
Verzije MS i MF (dati duplo vise love za MiG-23MF u odnosu na Bis....hm jeste da on ima bolji radar, ali i losiji manevar....nisam bas siguran) su bile preskupe za ono sto su pruzale dok je verzija ML bila vredna tog novca (razlike u ceni nabavke i odrzavanja u odnosu na MiG-21bis).
Odluke politicara, odnosno politicke igre su vec nesto drugo....
Kad smo pominjali bugarske RBT u VaP SFRJ ,njima 29tke ionako nista ne bi mogle,ne samo brzinom nego i radarima .Pri brzini M2.83 ili 3 ( i vise ) , RBT je nevidljiv/neuhvatljiv za N019EB .
Citat:Mode “V” (Vstryehchya): Encounter
Encounter mode is the main search mode used in interception, as it gives the longest detection ranges and the least false returns. It uses a High PRF mode which can detect closing targets only in the velocity range of 230 – 2500km/h at altitudes from 30m to 23,000m.
Mode “D” (Dogon): Pursuit
A medium PRF mode usable for both headon and tailchase engagements. In practise it is used only when necessary, as it is prone to displaying false targets from ground clutter especially at low altitudes. Marsh land, marshy forests and flood plains give greatest clutter problems. When multiple false returns are present, the pilot should compare visible targets with the calculated target range supplied by datalink from GCI controller to determine the correct target. Display is calibrated to a maximum range of 50km. Detects targets from 30 m to 23,000 m altitude receding at speeds of 210 – 2200 km/h.
Citat:Азербайджанские специалисты на фоне МиГ-25П ВВС Алжира, прошедшего КВР.
Контракт на покупку 2 МиГ-25ПД не афишировался. По скудным данным сначала Алжир хотел купить 2 МиГ-25ПД у Украины, с восстановлением их в Запорожье. Но после обратились к Азербайджану . Логика руководства Алжира ясна. МиГи летали в Азербайджане до 2007 года( на хранении после закупки МиГ-29 у Украины) и находились в лучшем техническом состоянии нежели украинские машины списанные ещё в 1996 году. Плюс АРЗ в Азербайджане занимался МиГ-25ыми ещё со времен СССР.