offline
- miodrag2
- Počasni građanin
- Pridružio: 23 Sep 2009
- Poruke: 889
|
Irbise, istom logikom kojom ti ides ja mogu reci da za mene nije MiG-35 ni jedan MiG koji nema vektorisanje potiskom. Jer mu to vektorisanje omogucuje upravo velike mogucnosti u rezimu krozzvucnih brzina, odnosno pri superkrstarenju.
Da li bih pri tome bio u pravu? Da li bi onda bio u pravu i kada bih rekao da Eurofighter Transhe 3 bez VP nije za mene Transhe 3, jer sa vektorisanim potiskom moze imati daleko bolje karakteristike tokom superkrstarenja i u oblasti brzina za koje mu je aerodinamika maksimalno optimizovana? A motor sa vektorisanim potiskom je vec rzvijen i ispitan.
Takodje, prostim poredjenjem radara, pogonske grupe, kao i ostatka opreme, moze se slobodno reci da su MiG-29 za SSSR, zatim MiG-29 za zemlje istocnog bloka, kao i MiG-29 za zemlje van istocnog bloka tri potpuno razlicita aviona. Mogucnosti izvoznih za zemlje van istocnog bloka su toliko degradirane u poredjenju sa varijantom za rusko RV da se moze reci da su to gotovo dva razlicita aviona, ako bi se uzimali tvoji kriterijumi. A svi ih gledamo kao iste, zato sto su ih rusi oznacili isto.
Takodje, ne odlucujes ti kako ce se odredjeni radar obelezavati ili ne. Kao sto ti ne mozes odluciti koju ce elektronsku opremu odredjena zemlja izabrati ili ne. Imas otprilike tri generacije Zuk-AE sa razlicitim brojem primopredajnih elemenata i razlicitim mogucnostima obrade signala. Sva tri su AESA radari, ali se za prvu, pa i drugu varijantu slobodno moze reci da je upitno da li su po mogucnostima bolje ili jednake PESA radarima, a pri tome su kud i kamo skuplji. Ako je Egipat procenio da je za njega bolje uzeti za isti novac proveren radar koji po osobinama ne zaostaje za AESA radarom koji im se moze ponuditi za isti iznos, to je onda njihova procena.
Sto se oznaka tice, sam MiG je video da je komplikovanjem sa oznakama zbunio sve, pa je presao na oznaku MiG-35 i za avione za domace trziste, kao i za avione za izvoz. Odluka je doneta posle narudzbe od strane Egipta i Sirije, i za njih je ostala oznaka M/M2. Da li je mesetarenje sa nazivima aviona bilo greska, i svojevrsno pucanje sebi u nogu, jeste. Sa druge strane, realno gledano, da li i jedan suhoj posle Su-27 do danas PAK-FA zasluzuje novu oznaku, ili bi svi trebali da budu oznaceni kao inacice Su-27? F-15E i osnovni F-15A osim osnovnog oblika ne dele mnogo, pa amerikanci nisu F-15E nazvali Boing F-25 recimo.
Egipat se ocigledno mogao odluciti za potpuno opremanje Rafalle-ima. A ipak se odlucio da kupi MiG-29M/M2. Ako je vec SA dala novac, zasto je bio problem da opremi vazduhoplovstvo iskljucivo Rafalle-ima? A opet se odlucio za Mig-29M/M2, odnosno MiG-35. Ok, mozda je neko zeleo da ne zavisi od jedne zemlje zbog mogucnosti sankcija i uslovljavanja, ali zasto onda ne Su-30? Da li je u pitanju pritisak da se ne uzme Su-30, Su-35, ili je u pitanju to da je trenutno MiG-35 u paketu, sa kompletom senzora i avionike koji se za njega nudi, bolji avion za potrebe koje Egipat ima, mi to ne znamo. Takodje ne znamo sta je sve uslo u cenu aviona koji placaju, koje naoruzanje, zemaljska oprema, nivo obuke pilota i tehnicara, da li postoji mogucnost osposobljavanja za odredjeni nivo remonta aviona, itd. Niko od nas to ne zna. Kao sto niko od nas ne zna ni sta bi im mogao ponuditi Suhoj za Su-30 za isti novac.
Pri tome se vrti prica kako Egipat boli uvo za cenu sata leta, jer on ima kerozin. Ok, samo tu postoji jedan drugi problem, za svaki su-30 pored obuke pilota morate uloziti vreme i sredstva za obuku "navigatora", odnosno operatora naoruzanja. Sto dovodi do dvostrukog problema, prvi je selekcija, drugi je cena obuke istog. Kod MiG-35 ne postoji takav problem, a pri tome postoji i potpuno borbeno upotrebljiva dvoseda verzija, koja omogucava i obuku, i izvodjenje borbenih dejstava u potpunosti kao sa jednosedom verzijom, uz nesto manji dolet. To je bila i jedna od glavnih boljki u poredjenju sa F-16, i sada je resena.
Prema tome, niti su Rusi budale kada su ulozili novac za razvoj MiG-35, niti su Egipcani budale kada su ist odabrali za kupovinu. I jedni i drugi su imali svoju logiku. Kao sto ce mnogi u svetu imati logiku da naruce MiG-35 u buducnosti.
Recimo, kada bih ja gledao da li bih narucio MiG-35 ili Su-30 za Srbiju, prvo sto bi mi palo na pamet je da proverim koliko zdravstveno sposobnih gradjana Srbija godisnje moze da selektuje za let na supersonicnim avionima. Jednostavno proveris statisticki koliki je broj prijavljenih za pilote godisnje, i koliko njih prodje selekciju. I ako bih video da je taj broj recimo 30, pri cemu moram da racunam da ce bar trecina (a realno vise od polovine) njih iz drugih razloga tokom skolovanja morati da otpadne, i predje u LBA, transportne ili helikopterske jedinice, tesko da bih se odlucio da odaberem Su-30. Jednostavno, ne bih mogao da iskolujem dovoljan broj pilota za jednu eskadrilu visenamenskih aviona, jer sve i da imam para, nemam dovoljan broj kandidata. Za eskadrilu od 16 aviona bi mi bilo potrebno 32 pilota i oficira naoruzanja za jednu posadu, a po pravilima morao bih da imam barem dve do tri po avionu, znaci 64-96. Ako bih iz jedne klase mogao da izdvojim 10 njih za supersonicnu avijaciju, trebalo bi mi 6-9 klasa da obucim dovoljan broj pilota i oficira naoruzanja za jednu eskadrilu. Za dve bi mi trebalo 12-18 godina. Koliko bi mi trebalo za MiG-35? I koliko bi ta obuka kostala?
Ako bih vec imao para za Su-30, onda bi mi bolje resenje bio Su-35. Ali, opet, koliko bi me kostao prelaz na njega s obzirom na postojeci kadar za odrzavanje i odredjeni stepen remonta aviona MiG-29? Koliko bi mi laksa, teza, skuplja ili jeftinija bila preobuka pilotskog i tehnickog kadra? Koliko bi kasnije u eskploataciji kostao sat leta na Su-35? Koliko bi mi znacilo uvodjenje Su-35 u poredjenju sa MiG-35? Koliko bih Su-35 mogao da kupim za isti iznos novca pod uslovom da mogu da obezbedim isti stepen obuke pilota i tehnicara, kao i remontnog zavoda za odrzavanje istih? Koliko bi me Su-35 kostao u eksploataciji? Da li bi ukupna razlika u performansama dva aviona opravdala ukupne troskove? Da li bi mi jedna eskadrila Su-35 znacila vise od dve eskadrile MiG-35?
Milion pitanja, na koje mi nemamo odgovore,jer nemamo dovoljno informacija. Sve i da ih imamo, nismo dovoljno strucni da iste analiziramo dovoljno sa svih aspekata, zato se pri ovakvim nabavkama i formiraju mesoviti timovi sastavljeni od pilota, inzenjera, ekonomista, itd. I njihov je posao da svaki aspekt ocene i procene, i da na kraju donesu odgovarajucu odluku.
|