Izraelci modernizuju...
Israel to upgrade F-15Is with new radar
Citat:The Israeli air force is upgrading the capabilities of its Boeing F-15I strike aircraft, including the installation of a new radar system.
The sensor most likely to be fitted is the Raytheon APG-82(V)1 active electronically scanned array, which was also fitted to the US Air Force's F-15Es in place of the ageing APG-70.
The selection of the US-made radar instead of an Israeli-designed option is likely the result of the fact that Israel can purchase the APG-82(V)1 using the Foreign Military Funding it receives annually from the USA.
Za mene je F-15E u svim domenima što se tiče SAD višenamenski avion br. 1. naravno isključujući F-22 i F-35 stealth karakteristika 5. generacije. Moderna avionika , naročito integracija AESA radara APG-82 lansiraju ga u sam vrh. Ono što mu ključno nedostaje je vektorski potisak da bi mogli da govorimo o pretpostvaci da izađe na crtu (poređenje) sa po meni ubedljivo najboljim višenamenskim avionom a to je SU-35.
flysky ::Za mene je F-15E u svim domenima što se tiče SAD višenamenski avion br. 1. naravno isključujući F-22 i F-35 stealth karakteristika 5. generacije.
Врло је елементарна ствар да Ф-15 није вишенаменски авион, већ има две варијанте. То је врло супротно од правих вишенаменских авиона кави су француски Рафал и у новије време Еурофајтер (који се задњих година врло успешно опрема за ту улогу).
Подпитање: да ли је руски Су-34 вишенаменски авион? Па рекао бих да није, тамо где треба да се раде ловачко-пресретачки задаци слаће Су-27 (или која је већ ознака његових ловачко-пресретачких иначица) а не Су-34.
@Jethro Citat: Врло је елементарна ствар да Ф-15 није вишенаменски авион, већ има две варијанте. То је врло супротно од правих вишенаменских авиона кави су француски Рафал и у новије време Еурофајтер (који се задњих година врло успешно опрема за ту улогу).
Подпитање: да ли је руски Су-34 вишенаменски авион? Па рекао бих да није, тамо где треба да се раде ловачко-пресретачки задаци слаће Су-27 (или која је већ ознака његових ловачко-пресретачких иначица) а не Су-34.
Shodno letno tehničkim sposobnostima, izutne agilnosti - manevarbilnosti, odličnog odnosa masa/potisak sa čitavom lepezom modernog podvešeneg stand-off naoružanja i izuzetno moderne avionike (ne samo vrhunskog APG-82 AESA radara) već i podvesnim udvojenim targeting -pod , integrisanim senzorima u funkciji samozaštite, fleksibilnošću da u jednoj misiji adekvatno odgovori i bomarderskim i lovačkim zadacima F-15E je u svakom kontekstu za mene višenamenski avion i to u svetskom vrhu bez obzira kako ga mediji deklasirali jer gledam isključivo realnu funkcionalnost i mogućnosti da odgovori svim izazovima koje nude i višenamenski avioni Dassault Rafal, Eurofighter izuzev SU-35.
Da li je u tom kontekstu i SU-34 višenamenski avion ? Realno nije . Njegova je primarana uloga duboka penetracija u protivničku teritoriju. Tačno ima širok dijapazon naoružanja ali primarno prilagođen ulozi bomardovanja , odlične zažtite aviona koja pokriva i prednju i zadnju hemisferu, nesumnjivo agilan ali sa podvešenim raketama V-V koje koristi tek u slučaju da je vazdušni duel neminovan.
Izuzetno poštujem SU-34, međutim nikago ga nemogu videti u ulozi jedan na jedan sa recimo Dassault Rafal ili Eurofighterom pa ni F15 E. Potpuno je druga priča SU-35 po meni najbolji višenemanski avion na svetu u svakom aspektu.
Neke od opcija nošenja naoružanja ROKAF - južno Korejskih F-15 E :
flysky ::Shodno letno tehničkim sposobnostima, izutne agilnosti - manevarbilnosti, odličnog odnosa masa/potisak sa čitavom lepezom modernog podvešeneg stand-off naoružanja i izuzetno moderne avionike (ne samo vrhunskog APG-82 AESA radara) već i podvesnim udvojenim targeting -pod , integrisanim senzorima u funkciji samozaštite, fleksibilnošću da u jednoj misiji adekvatno odgovori i bomarderskim i lovačkim zadacima F-15E je u svakom kontekstu za mene višenamenski avion i to u svetskom vrhu bez obzira kako ga mediji deklasirali jer gledam isključivo realnu funkcionalnost i mogućnosti da odgovori svim izazovima koje nude i višenamenski avioni Dassault Rafal, Eurofighter izuzev SU-35. Намерно сам убацио Су-34 за поређење. Ако се узме у обзир ово горе што си написао не видим што не би био вишенаменски авион, без обзира како се односи квалитетом у односу на западне парњаке Рафал, Еурофајтер или Ф-15Е. Јел има радар за дејства В-В? Има. Јел има ракете В-В? Има. Јел окретан као и фамилија Су-27? Јесте. Јел има наоружање за дејства В-З и то паметно (доста паметно), са одговарајућим сензорима? Има.
Па онда???
Нисам чуо да Амери избацују обичан Ф-15 из наоружања или их пребацују у Ф-15Е варијанту. И докле год постоји "обичан" Ф-15 (а мислим да их по броју има више од Ф-15Е), примарна улога Ф-15Е је "deep (penetration) strike", што је јако слично са оним што треба да ради Су-34.
Технички, заправо не видим да они не би могли да буду вишенаменски, и у рату се зависно од потребе вероватно могу користити за обе потребе.
Формално, мислим да оба имају сличну намену, па се вероватно и тако распоређују по јединицама. Односно, тако се класификују јединице где они службују.
Citat:Feb 3, 2015 - A McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle, assigned to the Rocketeers of the 336th Fighter Squadron, 4th Fighter Wing, lands at Nellis AFB during Red Flag 15-1 (Photo by Rich Snyder).
F-15E se ne razlikuje od F-15 sto se tice lovackih osobina, G limit i maksimalna brzina su im iste, stim sto danas je G limit za flotu F-15E bolji jer je flota F-15 vrlo matora pa zbog produzenje resursa mnogima je G limit smanjen na 7.5G.
Su-34 sa druge strane je znatno ograniceni u odnosu na Su-27. Maksimalna brzina 1.7Maha, 7G ogranicenje, odnos potisak masa koji odgovara trecoj generaciji mlaznih lovaca.
Inace stoji da se F-15E za sad pre svega koristi kod Amera za deep strike misije ali to pre svega zbog znatno vece kolicine goriva koje moze da ponese. Inace F-15C je trebala da nosi CFT (sto bi znatno povecalo dolet) i isti su testirani na F-15B davne 1974 ali je tu bilo nekih problema pa je odluceno da ih ne nosi, cini mi se da sam negde procitao da su samo oni stacionarni u Islandu ih koristili.
Problemi sa CFT kod F-15E ne postoje jer je avion od samog starta pravljen da iste nosi, povecanje otpora je reseno jacim motorima a mogucnost da se kaci naoruzanje na iste cak i smanjuje otpor (nema potrebe za nosacima).
Citat:Нисам чуо да Амери избацују обичан Ф-15 из наоружања
Грешиш.
Смањују им број. У употреби нису више варијанте А и Б а и број верзија Ц и Д се смањује. На пример, 1997. имао си 342 Ф-15 у наоружању РВ САД, данас око 250. А направљено је 1198 заједно са извозним варијантама, без наравно верзије Е.