gavrilon ::
nekopatiblnost aviona (vrlo cesto se desavalo da ceski mehanicari skinu deo sa jednoga BN-a da ga stave na drugi, i da onda otkriju da to nije moguce jer je recimo konus za 1-2 mm siri itd itd....)
Sa uredjajem za dopunu gorivom u letu of Mirage F-1EQ
Citat:The first phase of the Tanker war began in May 1981, when Iraq declared that all ships going to or from Iranian ports in the northern zone of the Gulf were subject to attack. Iraq used its air power to enforce its threats, primarily Super Frelon helicopters, F-1 Mirage and MiG-23 fighters armed with Exocet anti-ship cruise missiles.
Da li mogu da se nadju fotke 23 ki sa ovim PB raketama ?
Na jednom forumu ima komentar ali ne i slike
Iraqi MIG-23ML with Exocet
Interesantno da se pominje avion sa ev/br 23252 ,taj je ostao kod nas
Citat:These some photo's for Iraqi MIG-23ML with Exocet missile in 1988 ,Iraq AF has develop this aircraft to cary this missile by Iraqi hands and the aircraft has fly and test the missile .but it's not to be opraitional..
Verovatno je bio ovaj video ali nije na odmet ponoviti iz nekoliko razloga:
1) Odlican prikaz (u nekim momentima na granicnim mogucnostima ovog aparata) ceskog pilota ppuk. Josefa Milera (covek u tom trenutku imao preko 3000h sati naleta u svojoj 52-oj godini, od toga preko 2600h u vojsci a ostatak u aeroklubovima)!!!
2) Sletanje!Na 5:34 pilot izvlaci kocioni padobran i pre nego sto je stajni trap dodirnuo PSS (tj. na oko metar iznad piste).Mozda ovo nekome izgleda kao "nista specijalno" ali radi se o delikatnom manevru, posto pilot sa izvucenim padobranom i smanjenom brzinom nema vise mogucnost dodavanja gasa i pravljenja jos jednog kruga u slucaju eventualne greske ili slicno.Dakle koncentracija mora da bude na MAKSIMALNOM nivou!Inace ovaj manevar izbacivanja padobrana u vazduhu (neki ceski piloti su to radili cak i na vise od 1 m) sluzi dodatnom skracivanju zaustavnog puta.Prakticna primena u ratu bi bila - sletanje na neki "pomocni aerodrom" (pa eventualno i travnati) ili deo autoputa, gde pilot bas i nema 2,5 km duge PSS na raspolaganju...
ruska obuka za sve aparate sa "tormoznim parasutom" kaze "vipusk" na 1m visine. za razlicite tipove avione je propisana duzina "BПП" vzletno posadocnaja polosa na kojima se koristi koceci padobran.
nema mesta samovolji pri upotrebi ove sprave.
ispustanje padobrana na visini vecoj od 1m je zabranjeno i kaznjivo.
MiG-29 tj. pilot Vaclav Vasek privodi kraju svoj nastup (otprilike jos minut i po do kraja).
Rukovaoc letenja zove sa tornja i pita ga da li bi mogao odmah da sleti posto televizija zavrsava prenos tacno u 15h pa da tv gledaoci stignu da vide i nastup holandskog kolege na F-16.
Iako je samo pitanje doslo malo kasno da kazem u nezgodnom trenutku, pilot pristaje i krece odmah u krug za sletanje!U jednom trenutku ipak shvata da bi mogao biti "kratak" i da ce pored "kocenja" morati da izvuce i padobran ranije u vazduhu (sto na ovom tipu jos nije ni stigao da isproba).Izvlaci ga vec na najmanje 1,5 (a mozda i cela 2 metra visine) i na kraju uspesno slece.Holandjanin, koji je vec bio spreman ubrzo startuje.Ovo sve sam video SVOJIM OCIMA na VHS snimku (ako koza laze, rog ne laze).
Prisutni su bili odusevljeni misleci da je ovakvo sletanje "bilo deo programa" a u stvari je bilo iznudjen potez u datom momentu.Dakle u slucaju nuzde moze i to!
Na 6:33 - 6:56 se vidi deo sletanja, steta sto nije snimljeno celo sletanje.
Naravno ovakve stvari (ispustanje padobrna u vazduhu) nisu radili mladi piloti potpurucnici isl. vec bi prvo isprobali i razradili stariji piloti, pa bi onda obucavni mladji.