|
Poslao: 16 Nov 2009 01:53
|
offline
- frenki1986
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Feb 2009
- Poruke: 3328
- Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)
|
Sparkica
Dopuna: 15 Nov 2009 17:08
Na brzinu da postujem slike...
Dopuna: 16 Nov 2009 1:53
http://backfiretu-22m.tripod.com/id15.html
Ewo jedan lin na engleskom gdje se nalaze poredenja i rezultati borbe 23ki sa raznim zapadnim avionima.
Buduci da sam rekao prevest ono bitnije iz www.palba.cz evo potrudit cu se bar par prvih stranica da sad prevedem i povadim bitno:
Maximalna brzina: M 2,35 na visini 12 500 m
visinski limit : 17 700 m,do ovamo se moglo bez forsaza,iznad toga je bio rad motora nesiguran i obavezno se ukljucivala forsaz.
Domet : 2 780 km
borbeni domet : 1 050 km
jos TTD:
raspon krila min/max :7,779/ 13,968 m
duzina s PVD : 17,1 m
normalna masa : 14 700 kg
masa motora : 1 765 kg
Vazi za verziju ML koja je bila u češkoj stacionirana u bazi Česke Budejovice. Češko PVO posjedovala 17 ML 23ki i prve stigle 1979.te.
E na drugoj strani pise bas ovo: tokom prijateljskih posjeta se "vjezbalo" na 90% u parovima,znaci avion protiv aviona i rezultate su imali samo komandanti i ekipa koja je bila tu za pracenje vjezbi.Znaci nije bilo sudija,nije bilo diskvalifikacija,nije bilo bodova,nisu to bile vojne igre nego bas ono da se provjere avioni. Svaka stana je dobila svoje rezultate i otkrila greske koje njihovi avioni i piloti prave.
Letovi u parovima su se sastojali od 2 djela. Prvo je letio ML na poziciji prednjeg aviona a iza njega Fantom ,onda su zamjenili pozicije. Pitajuci pilota miga kakav je imao utisak rekao je da je koliko toliko uspio da ostane na poziciji "2" i da ga nije fantom uspio izmanevrisat.Dok posle promjene pozicija MF je napravio ostru krivinu i ljevo dole pa desne i vodoravno i tad je vec skoro uspio doc uz malo strpljenja iza repa fantoma. (Da dodam pilot kojeg su pitali je bio instruktor na ovom tipu i bio je pilot akrobaticar koji je putovao po airshow- normalno nismo se dali da nas šwabe osramote,postavili smo jake momke )
Naravno nesmijemo uc u iluziju da F4 F je bio nesposoban avion.Kasnije modernizacije koje su suradivale sa AWACS-om su imale takozvani digitalni pregled o ratistu tako da se mogle pripremit za 23ku mnogo ranije nego sto je pilot 23ke za to uopste znao.Isto tako zna se da F4F mogao nosit AIM-120 iako ga swabe nisu tad imale u arsenalu.Isto licencionirana proizvodnja AIM -9L nije bila zanemarljiva.Za Vulkan necu govorit niti ga predstavljat.Svako zna kakva je to azdaha od oruzja.
Skraceno pilot ML 23ke se morao namucit da pobjedi fantoma . Glavna stvar je bila u tome da se 23ka priblizi sto blize fantomu jer je fantom naspram 23ke leteca cigla.
Sto se tice Mirage 2000 tu je to vec bilo malo poteze.Mirage je bio veoma brz i pokreljiv avion a isto je pravilo vazilo za njega kao i za fantome.Sto blize to bolje.
I ovo je interesantno:
Mig 23 je bio za nesto bolji od fantoma.U podzvucnoj brzini je 23ka mogla podnijet 8,5G dok u nadzvucnoj 7,5G.F4 je mogao na istim visinama i istim brzinama podnjet max 7,6G. U horizontalnom dogfightu je ML vecinom pobjedio jer jer fantom okrece za 1/2 turn rate vise. U vertikalnom dogfightu je ML gubio od F4E verzije.
I ovo je interesantno:
http://www.maxho.com/lj/mig23ub.pdf
Toliko od mene za danas. Nastavak slijedi narednih dana
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2009 15:59
|
offline
- frenki1986
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Feb 2009
- Poruke: 3328
- Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)
|
Nema na cemu @Taso, u buduce cu isto prevodit pojedine komentare sa tog foruma i zanimljive informacije. Da jos dodam da skoro sve sto prevodim je iz prve ruke sto pise jedan bivsi mehanicar miga 23 znaci covjek 100% pouzdan i od struke...
Kako je to sve nekad ljepo izgledalo...
Dopuna: 21 Nov 2009 21:30
Dopuna: 23 Nov 2009 1:00
Dio treci...
Dodatak o punjenju 23ke. 7-8min. je trajalo napunjenje 23ke bez dodatnih rezervoara automatskim sistemom.Znaci oko 4300l za 8min.Solidno
Dezurna para ...
Za dezutnu paru koja je "branila narod" (citaj nije dala svojima da pocesljaju guzicu a kamoli da pomirisu zapad) se odvajali svaki dan 2x Mig-32ML. Jedan za podrucje stratosfere,a jedan za podrucje niskog leta.
Stratosferac je imao 4300l goriva i od oruzja napunjen top + 1xR-23R ,1x R-23T i 2x R-60.
Drugi za podrucje malih visina ,goriva isto,top isto naoruzan,1xR-23T,1x R-23R i 4x R-60.
Ovako naoruzana 2 Miga su stajali spremni u maskirnim kaponijerima.Iznad kaponijera je bila maskirna mreza kao i ispred ulaza za avione. Migovi su imali zastitne plastike na raketama,poklopce na usisnicima, pokrivac na staklu od kabine,kabina bila blombirana, a sam kaponir je bio zatvoren komplet i zakljucan. Ako je doslo do ulaska neprijatelja u naš drzavni prostor i bilo je proglaseno krizno stanje pilot i personal su morali raspremit avion i poletit sa njim do 8minuta,posle zapada sunca do 9min. Dobro izvjezban personal sa starjim pilotom su to stigli i za 6 i po. 20min. je trajalo ponovno spremanje za stanje poljetanja-krizno stanje,tj. vrijeme koje se racunalo od kako Mig dotakne pistu,bude tegljacom odvucen u kaponir i ponovo se na rakete stave osiguraci,plastike i komlet navedeno u predhodnom textu,naravno i nasuje se gorivo Ako je Mig iskoristio oruzje pogotovo rakete trebalo je jos 20min. po propisima.
Dopuna: 24 Nov 2009 15:59
|
|
|
|
|
Poslao: 24 Nov 2009 21:54
|
offline
- frenki1986
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Feb 2009
- Poruke: 3328
- Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)
|
Rado sam pomogao Ima na youtube odlicnih snimaka 23ki.U istinu nema bas svih-ja licno sa tv-a znam i gledao sam jos podosta toga bar sto se nasih čeških tice al bit ce valjda i toga jednom tu.
Jos bi dodao da kad se gledaju ti stari snimci da me uhvati bas nostalgija kako je to nekad ljepo bilo.Recimo kod nas bio zešci komunizam,ekonomija nikakva,nesto nalik Bosni sada, svi rade iako se nista nemjenja i sve ide samo niz brdo umjesto gore,al nam je armija tad bila... Naravno da se razumjemo mislim na češku. Kao klinac sam mnoge vikende provodio na vikendici kod moje bake, Bog dao pa je bila udaljena nekih 25km od avio baze Namest nad Oslavou danas druga najjaca baza u Češkoj a tad je bila jos jaca.Svaki dan preleti migova 21, L-39, kasnije Su-24 i 25, kud se vikendica nalazila u sumama malo dalje od naseljenih regiona,sto jest raj za odmorit a u tom djelu jos prije WW II je bio vojni teritorij pa ga avijacija koristila za vjezbe zbog male naseljenosti. Jednostavno raj za takve kao sto sam ja, migovi iznad glave i stalno je bilo nesto gledat. Jedina mana su mozda bili nocni letovi Do 2 u jutro su znali da se ganjaju po nebu. Al nezamjerim. To sve je otislo,malo je ovo off, al preljepo je se sjetit kako je to nekad bilo,kakva je to avijacija bila. Migovi 23 i 27 su bili smjesteni u drugom regionu nego sto sam ja bio, tako da ih nisam vidao al na snimcima je ljepota ih pogledat,bilo je to ljepo vrijeme tada nekad...
Dopuna: 24 Nov 2009 20:23
Dopuna: 24 Nov 2009 21:53
Tehnički opis aviona Mig-23U... (PROTOKOL PVO ČSSR LET-42-1/1).
"Avion 37"
Avion 37 je avion dvosjed,sa krilima postavljenim pri vrhu zmaja,cjelo limeni zmaj ,sa promjenljivom geometriom krila.
ZMAJ,ima spicast cigaretasti oblik.U njemu se nalazi prostor za pilota daka i pilota instruktora.Zmaj sa sastoji od velikog broja djelova koji su medusobno povezani pomocu tehnike nitovanja i bodovanog varenja. Zmaj se sastoji takode od 2 djela,prednji i zadnji (motorni) dio. Pomenuta djela se odvajaju od sebe na zmajnoj pregradi br. 28.
KRILO se sastoji 2 djela cvrsto pričvrščena za zmaj i 2 pokretna djela.Promjena geometrijskog polozaja krila pored vodoravne linije se odvija u razmaku od 16 pa do 72 stepena. Ukosenost krila se mjenja pomocu sistema SPK-1a sa hidraulicnim pogonom koji posjeduje šarafasti kuglicni prevod za promjenu rotacionog u pomicajni pokret. (Jbg. ovo je vala malo zeznutije prevest,nezamjerite,al tehnicke detalje nisam ucio nit ih ima u rjecnicima). Pomični djelovi krila su opremljeni spuštajučim se prednjim djelom krila i interceptorima. Krilom se mice pomocu malih rucica koje se nalaze u ljevom djelu kokpita kako prednjeg tako i zadnjeg.
PROVIDNI POKLOPCI KABINE se otvaraju smjerom gore i unazad 3,5cm. pomocu vazdušnih valjaka.Tokom rolovanja po pisti poklopac moze bit otvoren na visinu 10cm. Za poboljsanje pregleda prednje polusfere aviona 37 zadnja (instruktorova ) kabina je opremljena standardnim periskopom. Tokom leta tokom katapultaze se poklopci odbacuju u redosljedu prvo prvi prednji onda poklopac zadnji-drugi od prostora instruktora.
SJEDISTA KM-1UM i KM-1IM katapultiraju posadu na svim nivoima visine leta i od brzine 130km/h do brzine koja je data ogranicenjima aviona 37. Posada je tokom katapultaže zašticena visinskim kombinezonom VKK-6M i kacigom tipa GŠ-6M.
STAJNI TRAP se sastoji od 3 noge koje se tokom poljetanja uvlace u zmaj. Prednja 1 noga se sastoji od 2 točka KT-152 sa 2 gume/pneu 520x125V .Zadnji glavni stajni trap se sastoji od 2 noge koje se sastoje od 1nog tocka KT-150D i pneu 820x290V.
Kocioni sistem je vazdusni .
Prednji tocak posjeduje mehanizam MRK-30 koji omogucava okretanje tockova na strane i usporava avion tokom slijetanja .
UPRAVLJANJE sadrzi sistem za upravljanje letom aviona i sistemima pomicnih djelova krila kao i izmjenjljivih krila.Takode se koristi autopilot sistema SAU-23UB koji omogucava upravljanje avionom 37 u 3 stepena.
Za kocenje sluze 4 štita smjestena kraj repa aviona 37,
MOTOR (proizvod 47M) posjeduje 11nesto stepenasti axialni kompresor,2stepenastu turbinu,okrugli sagorjevaci prostor i forsaž prostor sa promjenljivim izduvnikom. Mjenjanje jacine rada motora se desi pomocu dodavanja vece kolicine goriva i smanjivanjem promjera izduvnika. Sistam startanja je automatski,i startiranje avina se radi pomovu turbostartera TS-21. Upravljanje motorom je moguce iz jedne i druge kabine .Takode za povecanje kolicine zraka tokom poljetanja se upravlja otvaranjem otvora za povecani dovod zraka na pocetcima usisnika.
SISTEM SNADBJEVANJA GORIVA (Ovo cu preskocit ako mi dozvolite,o tom sam pisao u predhodnim postovima).
HIDRAULICNI SISTEM aviona 37 se djeli na 2 autonomna sistema i to na sistem hidr. pojacala i sistem glavni. Svaki od pomenuta 2 sistema ima svoju pumpu ili crpku izmjenjljive jacine NP-70A-3 koju pokrece sam moter.
Sis. hidraulicnih pojacala pokrece 1 dio pojacala stabilizatora BU-170A,interceptore BU-190A .
Glavni hidr. sis. pokrece pojacalo repa,drugi dio pojacala stabilizatora i interceptora, stajni trap, kocione stitove, otvore pomocnog dovoda vazduha tokom poljetanja,sis. za upravljanje kretanja po pisti.Takode je odgovorno za rad turbostartera.
VAZDUSNI SISTEM se satojao od 2 sistema.Glavnog i rezervnog.Glavni sistem se brinuo za otvaranje poklopaca kabine kao i za njenu sigurnu zatvorenost,kocenje kocnicama na tockovima,upravljanje zatvaranjem cepovima sistema za gorivo,upravljanje kocionim padobranom i hladenjem elektronskih sistema.
Rezervni sistem se brinuo za izbacenje stajnog trapa i spustenje donjeg repa ispod zmaja tokom slijetanja kao i za kocenje tokom slijetanja.
E to je bio malo vise osiromaseni prevod popisa ovog avona Miga -23UM ili aviona 37 kako je bio oznacen u ČR. OVO STO SAM NAPISAO JE MORAO SVAKI AVIO TEHNICAR ZNAT NAPAMET I NAOPACKE AKO JE HTIO RADIT NA OVOM TIPU AVIONA Ko pjesmicu a to sam skratio i isvukao ono najbitnije ....
Dopuna: 24 Nov 2009 21:54
|
|
|
|
|
|