Ja sam cini mi se citao da je bilo ostecenja tokom dejstava u ratovima pre 99te.
E sad koliko je to tacno..Posto neki drugi tvrde da su L-18 korisceni samo za pratnju
Zapadna propaganda je navodila sovjevremeno obaranje jednog tokom napada na most izmedju Sl. i B. Broda ( 2 maj 1992 ) i slicno ,naravno sve netacno .No ostaje moguce da je Gordon nekako dosao do informacija o ostecenim avionima ciji su ev. brojevi izasli u javnost .
Sad gledam info za 204 lap : do 31 .12. 1991 izvrseno 568 borb. dejstava ,oboren jedan L-17 i osteceno njih 13 uz 3 ostecena L-18 .Od 1 jan. do 31 maj 1992 jos 65 borb. dejstava bez info o ostecenjima ,oboren jedan L-17 .
MILO-VAN ::Dje su dejstvovali,pa osteceni ? I to 1991-ve
Dobar video i steta sto kratko traje ,sto nema jos interesantnih detalja koje mozemo analizirati .
Zahvaljujuci ovom snimku mozemo koliko toliko imati uvid u to kako se 29tka penje ( iskace ) na recimo dinamicki plafon leta . Dakle popeo se na 12 km visine ,ukljucio forsaz ( P.forsaz valjda ) i krenuo u dodatno penjanje ( pod datim uglom ) na dostignutih 18 km ( Sergej je na zemlji vec prokomentarisao da ce maks dostignuta visina biti preko 17km ), uveo u invertni let i time je sto se tice visine sve odradjeno /zavrseno .
Vidimo na snimku da je bila zima ( veoma vazno jer snaga/potisak TMM dolazi do izrazaja upravo zimi tj po hladnom vremenu-atmosferi ,mada to i nije neko posebno pravilo ) a sigurno da tu ima jos faktora koji uticu na to na koju ce visinu ( na koji bi mogao visinu ) iskociti /doseci avion u odredjenom letu .Recimo cesto se ovaj `turisticki UB` Bort 005 penje na preko 20 km ( mislim najvise do 22 km da je bilo ) a da ujedno ponovimo i detalje o visinskom rekordu 29tke ( skoro 27.5 km )
Citat:Details of the Mig-29 sustained altitude record flight:
Altitude without payload : 27 460 m
Date of flight: 26/04/1995
Pilot: Roman TASKAEV (Russia)
Course/place: Jasmine - aerodrome, Akhtubinsk (Russia)
Aircraft:
Mikoyan/Gurevitch MiG-29 (2 RD-33, 8 300 kg each)
Этот день в авиации. 26 апреля
1995 - На аэродроме Ахтубинск Роман Таскаев установил мировой авиационный рекорд высоты полёта — 27 460 м на самолёте МиГ-29
Evo nam nekih dodatnih detalja a koji se ticu ` dinamickog iskakanja`
Citat:Let do maksimalne visine aviona. Snižen pritisak i gustina vazduha, veoma niske temperature -56°C. . Kako sa visinom pada vazdušni pritisak sa njim dolazi i manjak kiseonika. Dišemo kiseonik iz boca pod pritiskom. Važno je da su ispravne boce, vodovi do maske pilota, da sama maska dobro leži
na licu. Sam proces disanja je suprotan onom na koji smo navikli, aktivan udah i pasivan izdah. Tada je, zahvaljujući pritisku kiseonika iz boce, udah olakšan, a izdah mora da bude aktivan kako bi se
savladao pritisak pod maskom. Upravljanje i mehanika leta su drugačiji. Potrebni su mnogo dublji
pokreti komandama za jednaku promenu položaja u prostoru, koju pilot postiže manjim pokretima na manjoj visini.
Manje su i mogućnosti motora. Upravo zato se to zove let na plafonu aviona. To je ona visina na kojoj avion gubi mogućnost dobijanja visine sa punom snagom.
Dakle 29tka je sa svojim dvostrujnim TMM dostigla najvise 27 km ,za 10 km nise od rekorda kojeg od 1977g drzi MiG-25 ( E-266M ) sa svojim jednostrujnim TMM .
Citat:Jet aircraft
The highest current world absolute general aviation altitude record -General Aviation World Records- achieved by a manned Airbreathing jet engine propelled aircraft is 37,650 metres (123,520 ft) set by Alexandr Fedotov, in a Mikoyan Gurevitch E-266M (MiG-25M), on 31 August 1977.
Ovo je izuzetan rezultat kako za 29tku ( upravljivost na tako velikim visinama ali i pri dosta malim brzinama jer na tako velikim visinama znatno opadne brzina aviona ) ,te za turboventilatorske RD-33 ( izdrzljivost i rad u tim uslovima leta -dinamickog iskakanja na rekordnu visinu ).
Pa evo i pitanja , imamo li podatak na koju najvecu visinu su se penjali nasi sa L-18 u RV-PVO JNA/VJ ili VS mozda ?