MiG-29 Fulcrum

1584

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2011
  • Poruke: 315
  • Gde živiš: Beograd

W123 ::U nekom tekstu Lazanski je napisao da je pre nekoliko godina država bila spremna da kupi M/M2, ali da je vojska insistirala da imaju aesa radare a Rusi to nisu mogli da ispune.

Ovo je bilo pitano 2012 godine kada je i MiG-29m2 predstavljen na Batajnici i kada "za malo sto ih ne kupismo" i tada su nam rekli da ne racunamo na AESA radar.

Inace kojih 200+ migova u VKS ? Oni ih polako povlace iz upotrebe, cak nisu vise ni u sistemu dezurstva. Ostace samo onih par desetina SMT i neki UB, +KR/KUBR i novoproizvedeni MiG-35.

Takodje tada je bilo nagadjanje da bi nama pripali neisporuceni sirijski avioni ali mi ni jedan proizveden ne vidosmo jos uvek.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2007
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Ukoliko neko od kolega maketara zeli da radi ovako friske rusko nase avione u Italeri kutiji imaju oznake za Plavog 14
http://www.model-making.eu/products/MIG-29-13582056.html
Cisto da napomenem.
Naravno cekamo farbanje pa lift here da odradi dekale



offline
  • Pridružio: 30 Jul 2007
  • Poruke: 88

Pozdrav svima, vidim da ovde ima dosta ljudi koji se veoma dobro razumeju u lovacku avijaciju i mig-29. Zamolio bih vas da mi neko pojasni zasto je ovaj ceo posao obavijen velom tajne? I kada je Peru nabaljao SM(P)avione i kada je Alzir kupovao (pa vratio) SMT i kada je Malezija kupovala, za sve se znalo. Npr. zna se i za Madjare i Rumune i koliko su aviona uzeli i koje rakete imaju i koliko su platili... Samo se ovde pojedinosti kriju. A, nekako mi je to presmesno, jer smo bezbednosno malo supljikavi. Prekjuce ista prica sa helikopterima...

Ja znam da je Libanu Rusija ponudila donaciju 10 mig-29 "dzabe" (kao i nama) 2008. u nekom sirem paketu (uz remont i modernizaciju), da bi na kraju Liban odustao od "poklona" zbog problema sa CENOM, a Rusi potom promenili ponudu za helikoptere mi-24 umesto mig-29. Postoji i neka prica (ali je ovo sa nekog americkog sajta, pa je neprovereno) da su Rusi prvo ponudili ove polovne migove po ceni od 5 miliona, pa su Libanci odbili, zbog prevelike cene remonta i odrzavanja...

A ovo oko cene remonta i odrzavanja je nateralo Maleziju da od 2010. smanjuje broj mig-29. Verzije 9.12 i 9.13 imaju oko 2.500 sati leta (oko 25 godina u sluzbi po 100 sati godisnje), ali kako predju polovinu zivotnog veka troskovi odrzavanja naglo rastu i penju se na oko 5 miliona $ godisnje na preventivno odrzavanje (ne znam tacan termin). Malezija je kupila 1993. 18 mig-29 (tada su jos bili relativno moderni)

Sada mene interesuje koliko je isplativo modernizovati ove avione, koji imaju od 28-30 godina starosti i koji uz malo veci godisnji nalet nece izdrzati do 2030-te, a posle toga u staro gvozdje. Sve ove price ministra o "garanciji od 14 godina" su mi smesne, taj isti mig je obelezen kao izuzetno nepouzdana, da ne kazem prevarantska firma: Alziru su pokusali da uvaljaju avione sa starim zmajevima (kratak zivotni vek) umesto sa novim, iako je u ugovoru pisalo ovo drugo. Kvalitet im je toliko opao da su mig-29m2 reklamirali kao "novi avion", iako je sklepan od starih zmajeva sa K (mornaricke) verzije. Kvalitet izrade, kao da se sklapa u nekoj privatnoj limarskoj radionici...

Sve ovo uz veliku netransparetnost, tipa ovo je sve vojna tajna, a ne znam od koga mi mozemo bilo sta da sakrijemo, pogotovo sto su nam svi prijatelji.
Sada moze da se sanja da cemo da narucimo mig-35, ali taj avion tek treba da se pokaze u ruskoj vojsci, ali da se ne lazemo, kod nas nikada nema para. Treba ostati i rezervisan jer mig-35 tek treba da potvrdi sve ono sto pise na sajtu MIG-a, ne treba zaboraviti da je na istom tom sajtu mig-29m2 isto vrhunski avion - a avion NIKO NE UPOTREBLJAVA ni dan danas, niko ga nikada nije narucio, niti ce ikada- cak je Indija rekla da se ne pojavljuju na nekom tenderu, ako im je to glavni adut).

Zbog svega ovoga meni ovo lici na prvenstveno propagandu, a boga mi sekundarno mi lici na neko kupovanje, da ne kazem dopunu (pripejd) kredita kod Rusa, da bi 5 dana posle kredit bio dopunjen i kod NATO (helikopteri za koje se ne zna cena, nego se ponovo bacaju rune i kosti pa se gata i nagadja), valjda ce Vucko da nam bude kandidat za preCednika.

Izivnjavam se na duzem postu. Ako ima nekih netacnosti, molim vas da me ispravite.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Da krenemo od pocetka.

Nama resursi lovacke avijacije sto se dezurne pare tice isticu sledece godine. Sto se tice zadnjeg MiG-29 resurs mu istice 2018.-te.

Sve da sada narucimo eskadrilu MiG-29M/M2 (izvozni MiG-35), najranije ce moci da stignu za 2 godine. Za to vreme mi cemo izgubiti mogucnost da sami cuvamo svoj vazdusni prostor, i tu mogucnost cemo morati da placamo nekom susedu papreno. Pri tome nam je izbor onih koji nam to mogu omoguciti ogranicen, jer ni ostale zemlje, osim Madjarske, nisu u mnogo boljoj situaciji od nas.

A kada jednom predjemo na placanje cuvanja vazdusnog prostora drugima, sanse da ponovo kupimo eskadrilu lovaca su jednake nuli. Prvo, politicari nikada onda nece izdvojiti novac za tako nesto, drugo, prestankom funkcionisanja lovacke avijacije gubimo pilotski i tehnicki sastav koji, ako se jednom prekine kontinuitet u skolovanju i radu nije ni malo lako obnoviti.

Sada, posto nemamo vremena, jedini izbor su bili polovni avioni MiG-29. Kada je Vucic bio u Moskvi da vidi avione, receno mu je da su to najbolji avioni na kojima nasi piloti mogu da lete, odnosno najbolji polovni avioni za koje nasim pilotima ne treba preobuka.

Drugacije receno, mi smo od Rusa trazili avione na koje nasi piloti i tehnicari mogu preci bez preobuke, kako bi isti mogli odmah da udju u dezurstvo i omoguce remont nasih 4 aviona. A onda su strucnjaci iz naseg RV odabrali avione koji su u najboljem stanju, i zatrazili od Rusa da ih odmah povuku iz upotrebe kako bi im se sacuvali resurse do isporuke.

A onda su nasi, pouceni iskustvom sa prethodnim remontom, napravili paket koji u ugovor ukljucuje sve remonte do kraja zivotnog veka, rezervne delove za odrzavanje, i potrebno naoruzanje, kao i osavremenjavanje aviona da kako bi im podigli operativne mogucnosti. U to je uracunat i prelaz na odrzavanje po stanju, umesto dosadasnjeg odrzavanja po resursu. Odnosno, umesto da se neki delovi menjaju posle odredjenog vremenskog perioda rada, recimo na 100 sati, sada ce se menjati na osnovu svog stanja. To ukljucuje dodatnu opremu koja ce moci da testira odredjene delove aviona i utvrdi sta treba promeniti na osnovu njihovog stanja. Samo odrzavanje po stanju pojeftinjuje odrzavanje.

Ono sto je upitno u celoj prici je da li je nama za 28-30 godina stare avione potrebno osavremenjavanje na takav nivo, odnosno da li nam je potreban novi radar, mogucnosti upotrebe nove palete naoruzanja, omogucavanje mapiranja terrena, dejstva po ciljevima na zemlji, itd. Indijci su procenili da je za njihovo vazduhoplovstvo takvo osavremenjavanje potrebno, nase RV je procenilo isto. I mislim da su ovog puta bili u pravu, jer ce im to osavremenjavanje omoguciti obuku pilota koji ce moci da lete na visenamenskim avionima u buducnosti. Znaci, kada za 14 godina budemo morali da predjemo ne neki drugi tip aviona, da li ce to biti ruski MiG-35, T-50, neki novi LFI iz Mikojana ili Suhoja, neki zapadni visenamenski avion, imacemo pilote koji su vec obuceni za kompletan spektar dejstava koje visenamenski avion moze da izvrsi. Pri tome, u medjuvremenu, ako bude neke frke, imacemo avione koji ce moci da izvrse veoma siroku gamu zadataka.

Sto se tice odnosa jednoseda i dvoseda, zbog povecane potrebe za skolovanjem pilota kojih nema dovoljno, broj dvoseda je povecan na tri. E sada, ako smo pametni, a vec idemo na osavremenjavanje, mi cemo i u ta tri ugraditi radar OSA-2, sto ce omoguciti da ti avioni postanu u potpunosti borbeno operativni. Oni nece moci da imaju mogucnosti kao avioni jednosedi, ali ce imati mogucnost osmatranja vazdusnog prostora i upotrebe radarski navodjenih raketa. A omogucice odrzavanje letacke kondicije vec obucenih pilota, i jos laksu i kvalitetniju obuku mladih pilota.

I ja sam u pocetku bio vise nego skeptican kada sam cuo prve izjave o ceni remonta. A onda sam ponovo preslusao Miloradovicevu izjavu pre odlaska u Moskvu, pa onda sacekao i Djordjevicevu izjavu, i stvari su se onda postale jasnije.

Sto se tice pojavljivanja svih detalja ugovora,ja ne verujem da ce sve biti objavljeno dok prvi avioni ne stignu na Batajnicu. Onda cemo dobiti kompletnu informaciju.

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2007
  • Poruke: 88

miodrag2 ::+ ...

Mig29m2 nije izvozni mig-35, to su dva potpuno razlicita aviona, ovu netacnu pricu je lansirao Lazanski, koji je prvo tvrdio da je to u stvari isti avion, a onda da je izvozna varijanta. U pitanju je druga avionika, drugi zmaj... nemaju veze jedan sa drugim. Mig-29m2 je frankestajn avion sklepan od delova sa razlicitih verzija, zmaj sa verzije K (preklopna krila, ojacana konstrukcija za sletanje na nosac aviona...). Npr. izvozna verzija od mig-29S je mig-29SE, malo se oslabi domaca verzija, ali nista znacajno, ovde je u pitanju avion koji je znaaaatno losiji, toliko losiji da ga niko nije kupio. Ipak nasi su ga hteli... iz njima znanih ili neznanih razloga. U sustini mi vec 25 godina drzimo glavu u pesku i dok je bilo racionalno nabavljati mig-29 sve do pre 15 godina, danas to raditi je cista nebuloza.
Od mig-29 odustaje i rusko RV, nije planirana ne modernizacija, nego remont nije planiran za najveci broj aviona (sem SMT i K). Meni nije poznato da su poslednjih godina proizvedeni novi lovci (kad kazem novi, ne mislim na nov avion sa zmajem starim 25 i kusur godina kao za mig-29m2 ili verovatno ove K verzije, nego kompletno novi avion)

Prvi put cujem za OSA 2 radar, pa sam odlucio da ga potrazim na netu, ostavljajuci mogucnost da postoji, medjutim nisam mogao da ga pronadjem. Ako biste mogli da napisete malo vise o ovom radaru, posto koliko je meni poznato dvosed 9.51 u svim varijantama, cak i onim modernizovanim ne poseduje radar jer jednostavno nema mesta gde on da se ugradi, vec jedino moze da se ugradi OLS-13SM (to je jedino sto lici na ovo sta ste naveli), ali to nije radar...

Sto se tice stanja u srpskom RV, nije do toga doslo iznenada, upravo je Vucic bio ministar vojni, a ako me secanje ne vara od 2012. je pored toga sto je bio ministar vojni bio i potpredsednik vlade(kao najjaca stranka), zatim predsednik predsednik vlade. Danas je 2016, dakle, nista se tu nije desilo iznenada, neocekivano... RV je svesno zapostavljeno, dobrim delom i krivicom same vojske, koja je totalno pasivna i nezainteresovana za svoju sudbinu.

Dakle, da kazemo da se kao ministar vojni upoznao sa problematikom, imao je dobrih 2 godine posle toga da preduzme neke mere... da se napravi neki plan, nista nije uradjeno, sem naklapanja oko najgoreg moguceg resenja za nasu avijaciju (mig-29m2), neproverena platforma sklepana aljkavo i na brzinu. Ako je dogorelo do nokata, zna se cija je ovo krivica, ne moze se sadasnji los potez pravdati proslim losim potezima.

Nasi piloti i tehnicari ne mogu da predju na ove avione bez preobuke, morace da se ide na preobuku za sve kada se modernizuju, a za verziju 9.13 i pre toga jer je nismo imali.

Spominjete neke detalje vezane za ugovor, ili znate detalje ugovora, ili se bavite nagadjanjem. Posto mi deluje isuvise dobro, rekao bih da je ovo drugo.
Mi, Srbija, je samo tokom prosle (2015) i ove (2016) godine potrosila 13 miliona $ za ova 3 letna mig-29 (koji zna se koliko lete), pri tome se delovi ako su skuplji ceprkaju i sa onog IV kanibalizovanog. I imamo nalet koji ne dobacuje ni do 50 casova (za sve avione u proseku). Dakle, da malo vise lete (100 casova), rasce i troskovi do onih 5 milona po avionu godisnje.

Drugim recima vasa pretpostavka da su uzeti delovi za narednih 14 godina je nemoguca, u najpovoljnijoj varijanti ti delovi bi bili za 10 aviona oko: 300-600 miliona samo za delove, bez remonta, naoruzanja, osavremenjivanja, cene goriva... 300 ako bude nalet od 50 sati po avionu godisnje, mada onda mi je nejasno sta ce nam 10 aviona, kada smo mogli da uzmemo 5 i da ih utegnemo da lete po 100 sati, jer npr Indija i Malezija lete skoro 200 sati.

Meni se ovo "gatanje" i pretpostavljanje sta smo mi to sve narucili na osnovu cene apsolutno ne dopada, jer kao sto je (da li ministar ili AV) pogresno rekao Zuk2, ili kao sto je ovo oko 14 godina garancije nemoguce (primer Alzira sa SMT podvalom, Indije..., nekvalitet mig-29m2)... isto tako moze da se lako desi da su se malo zaneli kada su pricali o mogucnostima, jer kada pricaju o R-77 to su daljine koje pokrivaju sve modele 80-110, a mi mozemo da dobijemo samo osnovni model, jer sve sto je naprednije zavrsice u Bulevaru Aleksandra Karadjordjevica na proceni.


Ovo da su stvari postale jasnije posle izjava ministara... ja ne znam ko jos moze njih da drzi za rec. Pa sam premijer je najavljivao 2 puta kupovinu novih aviona.
Skoro sve sto su oni nabrojali moze da radi i mig-29SM (a ono sto se ne slaze vec ce da opravda nekoliko dezurnih vojnih analiticara/apologeta u udarnim terminima ), a to je avion koji nije ni po cemu jaci od F-16blcok 50/60, sem po ceni ekspolatacije, broju remonta koji su mu potrebni, broju motora (2:1) i potrosnji goriva. Sem naravno one price radi se o najboljem lovcu za blisku vazdusnu borbu, a na toj dogadjaj i prvu vazdusnu pobedu mig-29 nad zapadnim avionom 4. generacije se jos ceka.

Cela poenta price je ovo: da se ne zna sta se kupuje:

naoruzanje (prvo je premijer rekao da su kupljene 32 rakete, pa za 2 dana da je cena 43 milona za naoruzanje, rakete cak i da je uzeto 40 raketa ne mogu da kostaju toliko) A, R-77 ili neku drugu raketu srednjeg dometa ove tri 9.15 ne mogu da nose.)

modernizacija

koliko sati leta imaju jos ovi avioni - sta to znaci mogu da lete jos 2 godine? Nije isto ako mogu da lete jos 2 godine po 20 sati ili ako mogu da lete jos 2 godine po 200 sati.

Upravo zbog svega toga meni ovo lici na obican marketinski trik (pred najavljene izobre), jer kao sto sam napisao da stvarno postoji neki paket rezervnih delova za 10 godina, on bi uz neki godisnji nalet od 100 sati po avionu (dakle preko 2-3 puta vise od sadasnjeg) bio preko 300 miliona i to samo za delove!!! Dakle, ministrova prica nema veze sa vezom, sem ako se nije mislilo NA PRVI deo nekog remonta ili sta je vec hteo da kaze.

Na stranu sto ce ovi avioni leteti maksimalno do 2030. bez mogucnosti produzenja resursa.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28798
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

racerx11080 :: Ako biste mogli da napisete malo vise o ovom radaru, posto koliko je meni poznato dvosed 9.51 u svim varijantama, cak i onim modernizovanim ne poseduje radar jer jednostavno nema mesta gde on da se ugradi, vec jedino moze da se ugradi OLS-13SM (to je jedino sto lici na ovo sta ste naveli), ali to nije radar...
Slabo si tražio. Evo ti 9.52 ili UBT još 1999 na La Bourget-u

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6771
  • Gde živiš: Srbija

racerx11080 ::
Mig29m2 nije izvozni mig-35, to su dva potpuno razlicita aviona, ovu netacnu pricu je lansirao Lazanski, koji je prvo tvrdio da je to u stvari isti avion, a onda da je izvozna varijanta. U pitanju je druga avionika, drugi zmaj... nemaju veze jedan sa drugim. Mig-29m2 je frankestajn avion sklepan od delova sa razlicitih verzija, zmaj sa verzije K (preklopna krila, ojacana konstrukcija za sletanje na nosac aviona...)



Bilo bi dobro da pre ovakvih opširnih i netačnih postova o datoj temi, pročitaš ovaj članak koji je napisao jedan naš kolega sa foruma. Sve u vezi MiG-29M/M2 i MiG-35 je objašnjeno vrlo jasno i precizno.

http://tangosix.rs/2013/26/04/mig-29mm2-sve-verzije-objasnjene/

offline
  • Stefan
  • Pridružio: 25 Dec 2016
  • Poruke: 92
  • Gde živiš: Beograd

Ево још један текст где се појашњава разлика између МИГ-а 29 М/М2 и МИГ-а 35
srbin.info/2013/09/01/miroslav-lazanski-sa-.....rbi-imaju/

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6771
  • Gde živiš: Srbija

Ne može samo oznaka MiG-35 / MiG-35D. U stvari može, ali za njihovo vazduhoplovstvo. Za izvoz mora druga oznaka, recimo MiG-35E i MiG-35DE (uz možda dodatno slovo za zemlju naručioca). Kada prvi budu prodati, videćemo konačne oznake.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28798
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Oni su i dalje UB modernizovani, a ne UBT. Oni su 9.51 jer Alžircima nisu trebali 9.52, ali to ne znači da isti ne postoji.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 963 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 3 sakrivenih i 928 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, bbogdan, Boris90, CikaKURE, comi_pfc, darkangel, DeerHunter, Denaya, dragoljub11987, Fabius, FOX, Georgius, kybonacci, lord sir giga, Lošmi, Milos ZA, milutin134, mrav pesadinac, nedeljkovici, nenad81, opt1, Panter, pein, Povratak1912, sombrero, ss10, stegonosa, vathra, VladaKG1980, voja64, wolf431, YU-UKI