Nema to dodirnih tacaka uopste.
ICAO je medjunarodni avio standard i radi se o komunikacionim uredjajima koji omogucuju kontakt sa drugim civilnim vazduhoplovima, kontorlama leta itd.
RSBN je sistem za navigaciju koji je kod nas zamenjen GPSom.
R-27 je bila hvaljena raketa, teoretski odlična, sve do jednog poznatog sukoba 1998.
Sjetimo se, godina je 1999. i skuoba Eritreja/Etiopija, već sam pisao o tome.
4 MIG 29 oboreno od strane SU-27, svi u dogfightu, svi od R-73.
Poznata je borba kada se 4 Eritrejska MIG-29 presrela 2 Etiopska SU-27.
MIG29 su ispalili 3 R-27 na SU-27, ovaj ih sve izbjegao, zatim SU-27 gađaja sva 4 MIG-29 isto sa R-27, opet sve promašaji. Nakon toga MIGovi bježe, SU-27 stižu jednoga i obara sa R-73.
Sljedeća borba je jedna od najpoznatijih, prvo obaranje od strane ženskog pilota mlažnjaka. Dogfight 1 na 1, opet pobjeda SU-27, obaranje topom nakon dva promašaja R-27.
U još jednoj bliskoj borbi 2 na 2, SU27 obara jednog miga nakon ispaljene dvije R-73, a drugi SU27 teško oštećuje drugog MIGa nakon aktiviranja blizinskog upaljača R-27. Koliko znam to je jedini pogodak (i to ne izravni) R-27 u tom sukobu, a ispaljeno ih je najmanje 24.
Hvaljena je i sad sta je tu problem kolega ? Izraelci su se licno uverili u to sredinom 90tih ,Poljaci su jos do pre koju godinu u sim- DVB obarali i F-16 i druge lovce sa njima u vise navrata .Pitanje je samo u kojim se to taktickim situacijama i uslovima vodjenja vazd. borbe desava .
To za tamosnji etiop-eritr. rat je bilo specificno sto su se rakete R-27R/ER lansirale sa skoro maks daljina za gadjanje ,tj pilot je lansirao rakete odmah po dobijanju signala `PR` na svom ILS-31 .
Inace sama raketa R-27/E nije prevashodno namenjena za dejstvo tj raketiranje visoko-manevarskih VC vec onih velikih, sporih i tromih .Pa i tokom NATO-agresije je ispaljen citav buljuk AIM-120B i ponajvise C pa je pogodjeno i oboreno svega nekoliko L-18 a moralo je tako biti ,nazalost no zbog toga sto su lansirane sa daljina min. 10 do maks. 25 km .Sta je bilo kad su lansirane sa 30,40 ili 50 km i vise ? Promasaji i protiv-raketni manevri ,jednostavno ,to je bilo .
Ruje sad imaju jednu raketu kojom mozes gadjati lovca kao visoko-manevarski VC sa 30 ,moguce najvise 50 km sa velikom verovatnocom da ce isti biti pogodjen i oboren ,naravno rec je o novoj super-manevarskoj/supre-pokretljivoj raketi R-77-1 .Ona je `R-73` ali za srednje daljine lansiranja/gadjanja .
Recimo Ruje se i danas ne odricu raketa porodice R-27 ,ona im je potrebna za gadjanje VC sa srednjih i vecih daljina ,nova R-77-1 uopste nije zamena za njih ,ona je po svojim TTZ-ma nesto sasvim novo u sferi BVB i DVB .
Sa druge strane ,pored svih tih raketa ,moras imati lovca koji dovoljno dobro manevrise i dovoljno dugo zadrzava potrebnu energiju /potisak u dugotrajnim zaokretanjima i kruzenjima .
Procitaj sta o tom aspektu kaze bugarski pilot-lovac Ljubomir Slavov na MiG-29A ( ne B kako stoji u naslovu teksta ) a koji je imao priliku da u sim- BVB 1 na 1 vodi duel sa modernim F-16C Block 50 u kojem je pilot imao JHMCS i rakete AIM-9X a on `jadnicak` imao samo R-60MK tj UZR-60 .Posebno obratimo paznju na recenicu koja pocinje sa `After completing one or two circles` ...
Ali treba obratiti i pažnju da su Etiopiji i Eritreji avioni i rakete isporučeni tokom 90.tih godina kada je stanje u Rusiji i Ukrajini bilo katastrofalno u svakom pogledu.
I ovo što reče Rej, koliko raketa AIM-120 su ispalili zapadni avioni na naše MiG-ove 29 1999. i to na daljinama do 30 km?
Posto je kolega `stipica1` pomenuo taj rat s kraja 90tih ,samo da se nadovezem,on je bio specifican po tome sto su vazdusne borbe tamo vodjene bile `uzor` vazdusnim borbama kakve treba da budu i kakve ce se vodiiti i u buduce .Ti primeri su skolski i obavezno treba da budu u udzbenicima i pravilnicima posebno kod instruktora u CBP i PLS a sigurno da jesu makar u 4 CBP i PLS u AB Lipeck .
Lansiranje raketa srednje i vece daljine dejstva sa tih vecih daljina, promasaji ,ometanja ,protiv-raketni ,manevri itd , dolazak u zonu za vodjenje BVB i onda konstantno manevrisanje,kruzenje i zaokretanje za postizanje uslova za upotrebu bilo topa bilo raketa za BVB a koje po pravilu imaju ICGSN .
Lovci su se uvek borili i uvek ce se boriti na daljinama koje su vizuelne, bilo na pocetku stvaranja Avijacije bice do veka .To sto neki misle da AIM-120 obara sa 20,30 ili 40 km u PPS pa avioni padaju ko kruske ,to moze ,moze to i sa R-27/E ali kad gadjas `sitnu buraniju` ,kad gadjas nekog opasnog igraca na nebu ta prica tesko da ce proci .Gde su aktivni ometaci tj el. protiv-mere ,mocni radari i rakete itd ,to je vec neka druga prica .
Uostalom jos su Su-27UB i F-15D simulirali DVB jula 1992 iznad Atlantika ,piloti Suski su vesto izbegavali napade sa vecih daljina ,razradjenom taktikom prilazili Orlovima na bliska odstojanja a onda bi nastupio haos .
Ovo vazi i za 29tku tj nase L-18 ,poenta je da treba stalno vezbati ,vezbati i vezbati .Kako sim DVB tako i sim BVB ,nasi nazalost za sve ovo nemaju prilike ,njima je izgleda ostao samo suvi trenaz .
Poznati snimak i kadrovi sim BVB Poljaka na 29ci sa UZR-60,bez NSC i bez R-73 protiv Svaba na Tajfunu
Vidim pise se tamo u Kantini ,u vec poznatoj temi ...
Sall ::Ako uzmemo da MiG-29 ima resurs od 700h u periodu od 10 godina, na 10 aviona to mu dodje 7000h.
Da ispravim ,medjuremontni rok MiG-29 je 800h naleta ili 9 godina upotrebe .Dakle nesto od to dvoje .Recimo nasim L/NL-18 je taj vremenski rok istekao znamo tokom 1996/97g a nalet im je bio dosta ,manji od tih 800h jel tako .Ima o tome u knjizi gen. S.Smiljanica ,ti detalji ,evo tabele ...
Npr medjuremonti rok motora RD-33 ser. 1 je 350h .
Znam za ovu tabelu. Hvala sto si ponovio.
Prica posle remonta 2008 i kasnije je bila da smo dobili 10 godina ili 700h. I to nikada niko nije demantovao ili opovrgao.
Znam za ovu tabelu. Hvala sto si ponovio.
Prica posle remonta 2008 i kasnije je bila da smo dobili 10 godina ili 700h. I to nikada niko nije demantovao ili opovrgao.
Motori su druga prica, to je jasno.
Tesko da je tako no staje da se vidi .Dakle mozes remontovati 29tku i nakon 5,6 ili 7 godina ako je naletela 800h .Sa druge strane po vremenskom roku znaci nakon 9 god pod uslovom da je nalet ispod 800h .
Nasi su tokom 90tih uveli odrzavanje po stanju o cemu je bilo dosta govora i komentara ,cini mi se da se nesto materijala nalazi tamo na temi `MiG-29 Tehn. dok.` mozda ..