Na onoj slici sto sam stavio je u naslovu iste MiG-29M sa sve antenom radara N010 `Zhuk ` ne N010M `Zhuk-M` . U 9-12 i 9-13 moze taj isti radar ,dakle i antena ( antenski blok ) te prateci radarsko-racunarski blok , zbog gabarita i dimenzija .Kad pogledamo radarske konuse kod 9-12/-13 i kod 9-15/-31 oni su posve isti .
Medjutim kad se malo bolje pogledaju neki detalji ,postaje sumnjivo da li je ono uopste jedan od prototipova MiG-29M ( 9-15 ) ili MiG-29K ( 9-31 ) .Prvo sto upada u oci jesu antene PVD kao i one koje se nalaze na donjaci iza konusa .Zatim onaj PTB-1150 koji nisu nosili prototipovi M i K .Najvise u oci upada to sto uvodnik vazduha nema onu donju pokretnu plocu-usnu .Na slici je najverovatnije prototip MiG-29S ( 9-13S ) Bort br 407 plavi , koji je javno pokazan na Farnu 1992 i LB 1993 g .
Ako je zaista tako ,onda je to jedan detalj kojeg ranije nismo pominjali ( nismo uocili ) i dokaz da radari iz porodice Zhuk mogu biti ugradjeni u Izdelie 9-12 i 9-13/9-13S .
MiG-29S 407 Russian Air Force Farnborough Air Show 1992
ltcolonel ::Da se ne udaljavam od teme ali po podacima iz tri zvanična američka izveštaja pripremljena za Kongres tokom kampanje 1999. godine ispaljeno je protiv naših aviona 13 raketa AIM-120 ako računamo rakete ispaljene kad su se ciljevi (tj naši avioni) nalazili unutar DLZ (Dynamic Launch Zone). Jedna raketa je lansirana sa daljine od 17 M (milja - obična milja a ne morska), jedna sa 16,5 M, dve sa 15 M i ostale sa daljine 10 do 13 M. Amerikanci samo ove rakete računaju kao regularne, rakete ispaljene van DLZ tretiraju kao pilotske greške. Maksimalna daljina lansiranja u ovom sukobu je bila 32 M (nešto manje od 52 km), naravno bez rezultata.
Ltcol. mislim da niste baš najbolje razumeli pojam DLZ (Dynamic Launch Zone). DLZ predstavlja skalu koja se prikazuje na HUD-u a koju generiše računar na osnovu mnogo parametara, čiji je cilj da pomogne pilotu da donese ispravnu odluku kada će lansirati raketu. Ova skala prikazuje informacije od maksimalne distance lansiranja (praktično balističke mogućnosti rakete) preko optimalnih daljina lansiranja pa sve do zone "sigurnog pogodka" i na kraju minimuma naravno.
Dakle, amerikanci sa pravom računaju lasniranje rakete van DLZ skale greškom, jer to i jeste greška, šta više ne mogu ni da zamislim da bi to iko uradio u praksi, osim možda u nekom HOJ (HomeOnJam) modu gde često pravi podaci o daljini nisu poznati.
DLZ u nazivu ima "dynamic" jer i jeste dinamična, menja se u zavisnosti od parametara položaja, brzine i visine protivničkog aviona (a mitaičnog aviona naravno).
Kod F-16 i generalno američkih aviona DLZ skala sa balazi na desnoj strani HUD-a. Na netu ima par videa gde se DLZ lepo vidi:
*na snimcima nema simbologije za AIM-120 jer takvi videi nisu javno dostupni, što je potpuno očekivano
Da bi lakše identifikovali uradio sam screenshot:
Žuta skala je DLZ, dok je ova crvena posebno interesantna i predstavlja zonu u kojoj će raketa stići protivnički avion čak i ako energično promeni putanju (recimo okrene se za 180 stepeni). Ova zona je među pilotima poznata kao "No Escape Zone" (NEZ) ili ti zona u kojoj "nije moguće pobeći".
Moguće da je Ltcol pomešao DLZ sa NEZ i da je USAF inisitirao na dejtvu iz NEZ, ali po logici stvari to je vrlo malo verovatno. Ja bih odgovor na pitanje zašto su rakete lansirane sa tih distanci (10-18 M) tražio u pravilima angažovanja (RoE), koja su za NATOvce početkom sukoba bila jako stroga. Npr. lovci nisu imali pravo da dejstvuju po našim avion pre nego što dobiju eksplicitnu potvrdu od AWACS-a da to mogu (neka vrsta duple verifikacije mete). U situacijama gde se avioni rapidno približavaju jedan drugome mogu da zamislim vrlo lako situaciju da se RoE ispoštuje tek na ~20M.
U svakom slučaju ja bih baš voleo vidim te dokumente koji navode daljine gađanja, čisto kao neku istorijsku referencu. Davano sam slušao neki snimak dejstva F-15 gde se čulo da ispaljuju AIM-120 sa ~25M na naše avione, ali nigde ne mogu da nađem taj audio snimak.
Inače, ekvivalent DEZ-a ima i MiG-29, a o tome smo pisali već na ovim stranicama. Da ne dužim puno, skala generalno ima tri praga i strelicu koja pokazuje trenutnu udaljenost od cilja. Skale označavaju max daljinu lansiranja Dmax1 u situaciji de protivnik ne menja pravac, Dmax2 je sistanca gde sa koje će raketa verovatno stići protivnika i ako promeni pravac, i Dmin - minimalnu distancu lansiranja. A evo i vrlo zanimljive (i logične) preporuke za korišćenje R-27R:
U svakom slučaju ja bih baš voleo vidim te dokumente koji navode daljine gađanja, čisto kao neku istorijsku referencu. Davano sam slušao neki snimak dejstva F-15 gde se čulo da ispaljuju AIM-120 sa ~25M na naše avione, ali nigde ne mogu da nađem taj audio snimak.
To je bio snimak razgovora onog pilota zvanog `Kandza` sa Majkom ( E-3 ) ,mnogo frke u njegovom glasu je bilo tada .Na kraju se ispostavilo da je on lansiranjem 2x AIM-120C pogodio zapravo oba nasa L-18 .Slobodanov u desnu moto-gondolu a Zoranov u hrbat iza kabine .Inace u zapadnim strucnim casopisima su kao daljine lansiranja AIM-120 ( 2 su bile verzije B i lansirane sa F-16AM/CJ a sve ostale verzije C sa F-15C ) naveden one od 10 do 30 km najvise .
Можеш ли описати фотку коју си поставио? Која верзија и коме припада?
Citat:
Hm,gledam nesto ovu fotku ,ovo na slici mozda nije prototip MiG-29S ( Bort -ovi 405 ili 407 plavi ) ,ovo bi veoma lako mogao biti prototip MiG-29SM ( 9-13SM ) koji je prvi put prikazan na LB 1995g .
МиГ-29СМ, Бурже 1995
9-13SM je bila visenamenska verzija od S ( izvozni je bio SE ) sa mogucom upotrebom raketa klase V-Z te navodjenih avio-bombi . 9-13S to nije mogao jer imao radar N019M `Topaz` samo sa rezimima V-V .To je moglo da se obezbedi ugradnjom upravo N010 `Zhuk` sa prototipova MiG-29M i K ( 9-15 i 9-31 ) .Inace za ovu verziju SM se veze prica da su Rusi upravo te 95g pokusali Bugarima da prodaju 18 aviona MiG-29SM po cifri ravno 500milki dolara i to komplet : avioni,oprema,UbS i sve ostalo .Avioni su zapravo bili MiG-29S/9-13S koji nisu prodani u VVS a izradjeni 1991-92g .Bugari su to odbili .
Trebalo bi proveriti da li je 9-13SM zaista imao radar N010 `Zhuk`. U nastavku price oko 9-13S znamo da su Perunaci npr na svojim SE ( SMP ) dobili radar N019M1E sa komponentama radara N010M `Zhuk-M` ( antena je ostala ona stara sa K.ogledalom sa Rubina i Topaza ) .
Dicus ja ništa nisam pomešao. Problem je upravo u tome što u realnoj borbi piloti vrlo često ne mogu " da uteraju cilj" u DLZ i onda lansiraju raketu na sreću. Šta više, kod aviona F-16C DLZ ima maksimalnu daljinu lansiranja za rakete AIM-120C od 20NM ili 36 km, dakle nije ni predviđeno lansiranje protiv ciljeva na većim daljinama u normanlnim uslovima. I to protiv cilja koji ne manevriše. Da zaključim, teorijska maksimalna daljina lansiranja rakete AIM-120C sa aviona F-16C (po DLZ) po cilju koji ne manevriše je 20 NM ili 36 km. Dakle po cilju koji leti pravolinijski. Kada se dejstvuje po ciljevima koji manevrišu DLZ dramatično opada.
Sve što tražiš o izvorima imaćeš u mojoj novoj knjizi o vazdušnom ratu nad Srbijom 1999. godine jer ja ne pišem knjige bez naučnog aparata. Knjiga će izaći iz štampe, Bože zdravlje, na proleće.
Tamo će biti i izvodi iz nastave gađanja sa raketama AIM-120B i AIM-120C sa aviona F-16C i F-15C.
Dopuna: 01 Nov 2017 15:38
Po zvaničnim američkim podacima nad Srbijom je oko 80% raketa AIM-120 lansirano van DLZ. Ali sve će to za par meseci moći da pročitate na tenane. Sa kompletnim naučnim aparatom.
Da ne bezimo mnogo od teme ,samo u medjuvremenu dva dokumenta da kazem ,u prvom je konkretan `slikovit primer MiG-29 vs F-16` a materijal je u vezi upravo tog `DLZ` i ostalih detalja .
zixo :: Унутрашњи поткрилни носачи 9.12 имају носивост 500 килограма а противрадарска ракета Х-31П у основној варијанти има 600 килограма.
То је само један пример.
Hm ,da li je ovo tacno ? Recimo jemenski SMT/9-18 nose one PB-rakete H-31A koje lansiraju po komandi od radara N019M1E izgleda ali su oni u sustini 9-12 , mislim cak 9-12B izradjeni serijski a koji nisu prodani ranije ...
Citat:Few (six) aircrafts were built for Yemen, between 2004 and 2005 (rebuilt 9-12 airframes).
Po zvaničnim američkim podacima nad Srbijom je oko 80% raketa AIM-120 lansirano van DLZ. Ali sve će to za par meseci moći da pročitate na tenane. Sa kompletnim naučnim aparatom.
Teško da je tako gosn LtCol. a i slikovito sam objasnio zbog čega. DLZ ne postoji kao bilo kakav parametar za lansiranje. DLZ je skala i odos parametara. Jedan od parametra na DLZ je Raero koji pokazuje maksimalni mogući domet rakete u datim uslovima (Domet rakete u koliko cilj nastavi da se kreće istom brzinom u istom smeru). Iskreno sumnjam da će pilot uopšte moći da lansira raketu van ne DLZ nego Raero zone, to jest računar to sigurno neće dozvoliti osim ako ne postoji opcija "ručnog prekoračenja". I dalje mislim da vi sve vreme pričate o ispaljivanju van NEZ a unutar Raero, ali nema veze. U suprotnom vaša priča nema smisla, osim ako ne pokušavate da okarakterišete NATO pilote kao apsolutne diletante....
Citat:Da zaključim, teorijska maksimalna daljina lansiranja rakete AIM-120C sa aviona F-16C (po DLZ) po cilju koji ne manevriše je 20 NM ili 36 km
Teorijska maksimalna daljina pod kojim okolnostima? Ovo jednostavno nije tačno, ali doći ćemo i do toga.
Rey je postavio neke zanimljive dokumente koji suštinski potvrđuju ovo što napisah...
Meni su zanimljiva iskustva Poljaka koji su vodili sim- DVB na daljinama preko 50km ,u jednom scenariju su 29tke bile bolje sa R-27R1 protiv F-16C sa AIM-120C ( naravno uslovna gadjanja sa tzv `pisacima` ) .
djox ::Sudan
Hehe sudanski sa lanserima za NRZ 240mm ( S-24A/B )