Znaci nekih 350 km npr bi to bilo sa odbacivanjem PTB ( 500-700 samo dolet ) za date parametre .Ovo i jeste potvrda da MiG-29 je zapravo laki frontovski /takticki lovac i nista vise posebno od toga .Zaista zanimljivi podaci ,hvala kolega .
Taktički radijus za ovu konfiguraciju je 345km, borba sa odbačenim rezeorvarom i režim kako je opisano.
Maksimalni dolet (nema borbe) u ovoj konfiguraciji sa odbačenim rezervoarom je na visini 10...13km 1550km u odnosu na 1380km bez odbacivanja.
Inače opisani taktički borbeni režim doživljavam kao najrealniji.
Ima jedan zanimljiv detalj u knjizi `204 lap`( strana 82 ) ,citat :
`Dvadeset devetke su ucestvovale i na tri vezbe borbene gotovosti -na Manjaci ,Krivolaku i Kalinoviku .Izvedena su i prva gadjanja iz tog aviona dejstvom na krajnjem taktickom radijusu na poligonu Krivolak .`
Udaljenost vazd. linijom od Bataje do Krivolaka je oko 400km .
Da dodam i ovu zanimljivost .Recimo vazd. razdaljina izmedju Moskve ( AB Kubinka ) i Londona ( Farnborou ) , te Pariza ( Le Burze ) je odprilike ista ,oko 2500km .1988g je cuvena trojka: A.Kvocur,R.Taskajev i J.Jermakov preletela na MiG-29B i UB iz Kubinke u Farn. sa sve podvesenim PTB ali ne direktno vec sa sletanjem u AB Vitstok inace sovjetsku bazu 29tki iz sastava 33 IAP, 16te VA VVS u DDR tada .Sleteli zbog dopunjavanja kerozinom .
Sa druge strane je `para` Su-27S/UB sa V.Pugacovom i ekipom sl. godine preletela iz Kubinke u LB pored Pariza direktno bez dodatnih sletanja .Kolika je razlika izmedju lakih ,srednjih i teskih lovaca pokazuje primer da bi recimo jedan MiG-31 polovinu ovog preleta leteo krstarecom brzinom M2.35 sa uracunatim vremenom i utrosenim gorivom potrebnim za penjanje i dolazak na krstarecu visinu ( obicno oko 20 km ) ,smanjenje brzine i snizavanje te sletanje .
Naravno.Let na forsazu sa jednim motorom (a drugi na relantu) prilikom "leta na noz" je cest deo programa Su-27 i MiG-29.Evo i Ivan Hulek je to radio na devetci
Ne bih da kudim, ali sta da covek kaze, nije ova miguska nimalo jeftina za ono sto daje.
Ono jeste on ima rakete srednjeg dometa i nisan na kacigi, koje kada se pojavio nije imao nijedan njegov konkurent. Jeste da ima manevarske sposobnosti extra, ali pitanje je obucenosti pilota, i naravno najveca greska je sto se lovci ne navode koristeci zemaljsko navodjenje umesto svog radara, pandam Americkom Avaksu. tu bi verujem postigao daleko vece uspehe.Bice zanimljivo videti kako ce se ovaj 9-13 pokazati.
Hvala puno kolege na odgovorima.
Naravno.Let na forsazu sa jednim motorom (a drugi na relantu) prilikom "leta na noz" je cest deo programa Su-27 i MiG-29.Evo i Ivan Hulek je to radio na devetci
Let na noz od 6:01 u nerednih par sekundi....donji motor na maximal, na gornjem gas "skinut" do kraja
Evo kako je A.Kvocur izveo taj let `na noz` 1988g na Farnu ,od 2:05 pa dalje ..
Inace ove 2018 je 30 godina od dolaska 29tki na Farnborou ,evo kako je to izgledao tog 30tog avg. 1988g .
Zanimljivo , Sovjeti su tada otisli sa 9-12B ( Bort br.10 plavi ,za komandama Anatolij Kvocur ) i 9-51B ( Bort br. 53 plavi ,za komandama Roman Taskajev,shturman Jurij Jermakov ) ,dakle izvoznim verzijama koji su u Kubinci dobili posebno oznaku 9-12P/9-51P ( P-pokazni ) verovatno iz predostroznosti .Kako je ranije navedeno ,poleteli iz Kubinke sa suputnim sletanjem u bazu 29tki u Vitskotu u DDR ( baza 33 IAP ) ,da bi se iz nje uputili ka Farnborou ,prilikom ulaska u VaP VB pratnju su im cinili 3 Tornada F3 iz Koningzbija .
Naravno nastupi i Kvocura i Taskajeva su bili fantasticni , cuveno `zvono` ( `zvono Kvocura` ) ,poletanja sa kratkim zaletom ( svega 240m ) itd ,bili su zvezde Farnborou `88 .
lord sir giga :: i nisan na kacigi, koje kada se pojavio nije imao nijedan njegov konkurent
Kolega,ovo je mit koji se proširio internetom. Nišan na kacigi(HGU-30/P) je imala mornarička verzija F-4 koja je korištena još tokom završnih faza Vjetnamskog rata . Može se raspravljati kako F-4 nije bio konkurent Migu29 ali je ciljnik na kacigi postojao ohoho godina prije uvođenja na Migu 29.
Citat:Left: U.S. Navy Flying Helmet with VTAS (Visual Target Acquisition Set. 1972.
VTAS (Visual Target Acquisition Set) is the first helmet-mounted sight system introduced for use with an operational fighter, the U.S. Navy F-4 Phantom II. Developed by the Honeywell Co. and adopted in March 1972