offline
- Dicus
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Okt 2008
- Poruke: 3048
- Gde živiš: Beogard
|
- 23Ovo se svidja korisnicima: Sale, h8propaganda, Luka, Voja1978, ninareflex, Zandar, Mercury, USSVoyager, Skywhaler, gavrilon, zixo, respekt, BSD, Levi, ray ban11, YU-UKI, Leonardo, amaterSRB, nradukic, DENIRO, Boris90, carpbuster, sasans23
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Znate kako, mislim da su neki potpuno pogrešno shvatili celu priču oko prvobitne modernizacije. Bespotrebno korišćenje termina ICAO je doprinelo da neki pomisle da to ima neke veze sa NATO-om i zapadom. Realnost je da cela ta modernizacija (iz 2007/2008) nema apsolutno nikakve veze ni sa politikom, ni sa političkim pritiscima, ni sa NATO-om...
Setite se da su nam od 2004. godine Migovi 29 bili prizemljeni, i onda se setite da je 2006. krenula neka priča oko remonta, i to sa dosta muka. Potpuno prirodno rusi su nam uz remont ponudili i razne nivoe modernizacije, i mi smo se opredelili za jedinu za koju smo imali lovu i koja nije zahtevala veće izmene na avionu. Ali najbitnije, onu koja je pilotima sa malo izmena dosta olakšala život.
Pa šta je onda taj ICAO? Organizacija braćo, koja se bavi vazduhoplovnim standardima u civilstvu, nema tu ni N od NATO. Svi avioni koji učestvuju u civilnom saobraćaju moraju da poštuju neku regulativu, a pazite sad, i vojni avioni mogu da budu deo civilnog saobraćaja. Još bitnije, vojni avioni, konkretno lovci, učestvuju u AIR POLICING-u ili ti kontroli vazdušnog prostora, pa nekako prirodno imaju potrebe i da komuniciraju sa drugim letelicama u VaP i kontrolorima letenja. E sad, ono što be Ray rekao, nagradno pitanje: Da li je to moguće?
Da vas ne mučim, mislim da nije u potpunosti moguće. Kao primer navešću da je u civilstvu za VHF komunikaciju širina kanala 8.33 kHz, a VHF radio stanica MiG-a 29 (originalna) ima širinu kanala od 25 KHz. Verovatno ste shvatili da pilot Miga hipotetički može da podesi svaku treću frekfenciju koja se koristi u civilstvu, i verovatno se slažete da je to veliki hendikep u zadacima kontrole vazdušnog prostora.
Ajmo u drugi deo ICAO priče. Radio navigacija. Nema mnogo šta da se priča, RSBN praktično nismo nikada ni koristili, ili nikada nije zaživeo (iako je, kažu upućeni, sjajan sistem). VOR/ILS imamo na svakom aerodromu, RSBN - operativan verovatno nigde. I ovde je potpuno logično što smo naše avione opremili sa VOR-om. Isto važi i za Glonass/GPS, konačno piloti ne moraju da nose ručne GPS uređaje u avione
Pored ovoga kokpit je dobio višenamenski prikazivač. Vrlo korisna stvar, prikazuje konture naše zemlje, lokaciju svih aerodroma i drugih bitnih objekata. Mislim da ovo pilotima mnogo olakšava život. HUD je takodje doživeo neke izmene, postoji još jedan prikazivač odmah ispod njega, a dodata je i kamera koja snima ceo let (kroz HUD).
Da je "NATO-izova" naš Mig-29 bi pre svega dobio NATO IFF, TACAN, novo označavanje kokpita i sl, tako da bolje da se manemo praznih priča i pogledamo činjenice.
|