Poslao: 20 Mar 2020 18:00
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
@Zeka_Peka
Citat:Na slici kaže:
"Posle lansiranja raketa sa radarskom glavom za samonavođenje nastaviti praćenje cilja ne dozvoljavajući izlazak oznake položaja antene van granica ekrana SEI..."
Na strani 278 potražimo objašnjenje za "položaj antene radara" koje se nalazi pod brojem 12 i on glasi:
"Oznaka položaja antene radara u režimu automatskog praćenja radara bla, bla, bla..."
Samim tim odgovor na tvoje pitanje: "Zasto ne pise nastaviti `automatsko pracenje` vec samo `pracenje` ?" je da nisu imali skoncentrisanog lektora.
"Evo za rezim AVT kod N019 ..To je osmatracki rezim u kojem radar N019 moze da otkrije i prati samo jedan cilj ( ne max 10 kao u rezimima V i D sa podrezimom SNP ) .Dakle sluzi za pracenje ili automatsko pracenje ( kako god ) samo jednog cilja koji leti u susretanju -PPS pa se zaokrene pa leti u sustizanju -PPS"
Strana 268:
"On obezbeđuje istovremeno okrivanje ciljeva koji lete kako u susretnim tako u usputnim kursevima i prelaz na automatsko praćenje cilja koji je strobiran."
Kao što vidiš "istovremeno otkrivanje ciljeva" pobija tvoju teoriju da moze da otkrije samo jedan cilj vec može više njih ali će samo jedan moći da se "automatski prati" (drži u zahvatu).
Ovo sto sam boldovao i to sto pominjes pod rednim brojem 12 ( posto citas VTUP ) to povezi sa onim sto je navedeno pod brojem 20 .
Evo da pomognem da je lakse a recimo ti mozes ovde svima prezentovati sta tacno pise pod brojem 20 .
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=13.....%20281.jpg
Dakle onaj romb ( kao oznaka polozaja antene ) ne sme da predje koje granice ,granice cega ???
Pa pise pod 20 .
Dalje u vezi AVT ti je bila `klopka-konstatacija` da vidim da li ces me tacno ispraviti ali ipak nisi .Pa naravno kao sto to i pise, radar u tom rezimu ( njegov prijemni kanal ) ce otkriti vise vazduhoplova ali on ima sposobnost tj kapacitet da automatski prati samo jedan .Svo vreme cekam da me neko ispravi i kaze tacno ,precizno i pouzdano sta se podrazumeva pod tim otkrivanjem nazovi `ciljeva` ??? Pa radar N019 moze da u SNP otkrije i vise od 10 ciljeva dakle njegov prijemni kanal moze registrovati odraze signale vise ciljeva ( vise tamo nekih objekata-vazduhoplova ) ali njegov racunar ,racunar- radara C100.02.06 ima kapacitet za automatsko pracenje samo 10 u onom SNP .To je poenta price .Za N007 imate podatak da taj radar moze da otkrije-registruje 24 cilja/odraza ali on ima kapacitet za automatsko pracenje maks 10 u SNP .
Kubovac ::@...........
Ajd samo da definišemo jednom pa da se ne vraćamo više na to.
Režim "Praćenje u prolazu" NIJE automatsko praćenje cilja/ciljeva.
To je "automatsko praćenje ciljeva u prolazu".
"Praćenje u prolazu" ima cilj da pre svega odredi približne daljine ciljeva i da na osnovu promene uglovne vrednosti daljine u jedinici vremena, odredi BRZINU ZBLIŽAVANJA.
Na osnovu toga, SUV nam predlaže cilj koji je najopasniji i koji će prvi biti u dometu za gađanje.
I to je sve. Određivanje uglovnih koordinata, tzv. "grubo" se radi opet iz potrebe da se odredi najopasniji cilj i da se pre svega odredi koji će cilj prvi biti u zoni dejstva po daljini na osnovu brzine zbližavanja . Samo merenje koordinata ciljeva u smislu onoga što se podrazumeva u toku postupka automatskog praćenja cilja nije moguće.
Kada se odabere cilj za gađanje, prelazi se u režim "neprekidne pelengacije", cilj se zahvata i nakon ostvarenog zahvata, prelazi se na automatsko praćenje tog 1 cilja i u režim "diskretnog neprekidnog osvetljavanja cilja". Tada se vrši merenje koordinata cilja, vektor kretanja i određuje tačka susreta rakete sa ciljem, da bi se ti podaci prosledili raketi. Nakon lansiranja rakete, vrši se osvetljavanje cilja i dalje preuzima PARS.
Zahvat i automatsko praćenje su faktički sinonimi. Ako cilj nije u zahvatu, ne može se automatski pratiti. Ako se cilj ne prati automatski, onda nije u zahvatu.
Ako je cilj bio zahvaćen i uspostavljeno je automatsko praćenje, pa onda je lovac svojim manevrom izbegao zahvat, potrebno je ponovo uspostaviti automatsko praćenje cilja. Kako?
Ponovo režim "Praćenje u prolazu", ponovo izbor najopasnijeg cilja, ponovo režim neprekidne pelengacije na najopasnijem cilju, ponovo zahvat i na kraju ponovo uspostavljanje automatskog praćenja tog 1 odabranog cilja.
Nekome ovo deluje sporo? Slažem se, ali tako je!
Vrlo jednostavno i jasno.
Kubovac sta je ovo boldovano i podvuceno ??? Ne shvatam ,salis se ?
Dalje u nastavku prezentujem i ovog puta nesto sto je validno ,nesto sto je vojno ,sto je strucno ,sto je kao i nas VTUP L-18 i mnogo toga jos, jednostavno neoborivo .
Radi se o :``Flight Manual for F-16C/D Block 50`` (HAF series aircraft )
Dakle ovo nije nikakvo uputstvo za DCS,Lock On i druge decije igrice i sim. ,ovo je pravi znaci ``Flight Manual for F-16C/D Block 50`` (HAF series aircraft ) od 2 dec 1996 s promenama do 15 marta 2001g
https://www.scribd.com/doc/26400980/F-16C-D-Flight-Manual
https://www.mycity.rs/must-login.png
Odmah kao iz topa ide prva recenica vezana za TWS `Track While Scan`
Idemo : ``In TWS,the radar searches continually and automatically establishes track files on targets (up to 10 ), that it has detected at least twice within 6.5sec``
@Zeka_ Peka ,da ovo `automatically` nije mozda do lektora ???
Nadalje ,savetujem kolegama koje ova tematika zanima da procitaju detalje o ekstrapolaciji ciljeva i TWS Kako je moguce da se nakon lansiranja MRM posebno kod slucaja gadjanja sa vecih daljina ( nebitno je li to AIM-7M ili AIM-120) radar AN/APG-68(V)5 vraca iz STT u TWS a radar N019EB njegove tehnoloske generacije ,njegovog tehnoloskog nivoa ostaje u zahvatu tj svo vreme nakon lansiranja drzi cilj u zahvatu sto je nidje veze.Naravno i on se vraca u SNP.
Sta je to STT ? Ima dvojno znacenje .STT moze znaciti da se radi o nekom osmatrackom rezimu kao sto su LRS,VSR itd a gde se automatski prati samo jedan cilj .Kod N019EB je to onaj AVT .Sta je jos STT ? To je nisanski rezim -zahvat ,na ruskom je to RNP.
Ono sto je kod Amera STT ,to je kod Ruja RNP ,ono sto je TWS to je kod ovih SNP .TWS je MTT `Multiple Target Track` a to isto je SNP .
Za kraj izlaganja ,treba ceniti svacije misljenje,nesporno ,svako svoje misljenje ima.No kod ovih detalja verujte mi ,mene ni moje licno misljenje ne zanima,mene zanima sta konkretno ,tacno, precizno i pouzdano pise u zvanicnoj -strucnoj- vojnoj literaturi .Samo tako se mogu spoznati detalj i stvari koje se prakticno primenjuju na osnovu teorijskih nacela i postavki .Zato svoja misljenja i razmisljanja ostavite po strani ,ovo je zaista dobronamerna preporuka ,prvo vazi za mene a nadam se da moze i za vas. Uzmite i citajte ovaj vojni dokument ,FM za F-16CJ i poredite sve to sa N019EB jer su to radari posve isti po mogucnostima ,funkcijama itd itd ...Pozdrav .
PS
U nastavku nekom drugom prilikom ce biti izneseno nesto vise detalja kod poredjenja upravo N019EB i ovog AN/APG-68(V)5 .
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 20 Mar 2020 19:21
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5798
|
@Ray
Samo polako druže, počeo si opet da gubiš živce.
Ја u stvari i ne znam tačno oko čega se raspravljamo? Nije valjda da se vraćamo na temu iz septembra 2018?
Koliko sam shvatio, sada je pitanje šta je to SNP odnosno "Praćenje u prolazu".
Dakle, praćenje u prolazu NIJE automatsko praćenje ciljeva.
To je klasičan osmatrački režim u kome računar na osnovu maksimalne vrednosti odnosa brzine približavanja prema daljini do cilja ( u PPS ) određuje koji je od 10 ciljeva najopasniji. Kod ZPS, kriterijum funkcioniše nestabilno. Ali u većini slučajeva strobira se (pred-zahvatna radnja) cilj koji je najbliži.
Dakle....da vam dočaram jednostavno.
Ja sam radio na radaru, pa ću vam to preneti:
Osmatram ciljeve na kružnom pokazivaču. Imam ih 10. Mogu da približno odredim i azimut i daljinu. Nakon 3-4-5 okretaja antene, donosim odluku koji je cilj najopasniji, jer je najbliži zoni zahvata i dejstva. I taj cilj označim odgovarajućim markerom kojim upravljam upravljačkom palicom ili točkićem i prebacim ga na automatsko strobiranje, zahvat i automatsko praćenje.
Tada moj radar prelazi u usko polje pretrage i ako pronađe cilj, zahvata ga i uspostavlja automatsko praćenje tog 1 cilja.
E sad....kod "Praćenja u prolazu" kod MiG-29, to ne radi operator ručno nego računar. Ali to nije automatsko praćenje. To je naprosto obično osmatranje uz određivanje koji je cilj najopasniji, bazično se rukovodeći daljinom cilja i brzinom zbližavanja.
U VTUP-u čak jasno piše: da se prelazak na automatsko praćenje dešava pod uslovom da se odraz cilja nalazi u strobu, u režimu "V" od 2-7 sekundi.
Dakle, kada se odabere najopasniji cilj, on se automatski strobira i prelazi se u režim zahvata cilja, neprekidne pelengacije tj. uspostavljanja automatskog praćenja cilja.
Vrlo jednostavno.
A ako se cilj, nakon strobiranja ne zahvati (ne pronađe u uskom polju pretrage), radar se vraća u normalno osmatranje (Praćenje u prolazu).
Što se tiče onoga što sam napisao da je "Praćenje u prolazu" "automatsko praćenje u prolazu", stavio sam pod navodnike. Očigledno nije shvaćeno ispravno.
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2020 19:27
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Zivci ? Ma nidje veze ,nego da mi ne bi smetali ostalima ,samo cu jos jednom postaviti ovu recenicu ,toliko od mene .Rekoh u nastavku ce biti malo vise detalja o svemu tome,naravno koga zanima pa mozemo vise detaljisati .
Tvoje misljenje je samo misljenje Kubovac ,isto kao i moje da se razumemo .Ovo dole nije misljenje/razmisljanje ,ovo je nesto drugo .
Citat:In TWS,the radar searches continually and automatically establishes track files on targets (up to 10 ), that it has detected at least twice within 6.5sec``
Pozdrav .
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2020 21:30
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
@Kubovac
Evo ako hoces mozes da analiziras tj prezentujes sta se sve vidi na ILS-31 na ova 4 prikaza ,posebno se to odnosi na one strelice duze i one krace oblika obrnutog slova T .Dakle prikazi od 1-4 ,sa desna u levo.
Posebno je zanimljiva ona kratka linija na 4tom prikazu oznacena dugom strelicom .Evo da ti pomognem ,opis je pod brojem 35,da ne bi trazio ,da prezentujem to :
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=13.....%20281.jpg
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=13.....%20282.jpg
Samo da ukazem da : ``После схода ракеты (на экране ИЛС гаснут индексы готовности и наличия ракеты на подвеске, с которой сошла ракета) ``
4ti prikaz pokazuje situaciju kad je R-27R1 lansirana na cilj .Pa da vidimo sta pilot od simbola i indikacija ima na ILS-31 .Sta tek vidi na IPV-1 ,neki drugi put .
Slika je inace iz knjige :
Боевое применение самолёта МиГ-29. Методическое пособие лётчику( Издание второе, исправленное и дополненное)
Nalazi se u odlomku kao ``Risunok 44`` pod naslovom : 3. УНИЧТОЖЕНИЕ ВИЗУАЛЬНО НЕВИДИМЫХ ВОЗДУШНЫХ ЦЕЛЕЙ
3.1. Полёт на атаку воздушной цели с применением комплекса РЛПК-29Э
@Drug pukovnik
Ti si koliko mi je poznato preferirao ovakve slikovne prikaze ,mozda bi mogao pomoci Kubovcu ? Sta je to oznaceno strelicom u 4tom prikazu ,sta ukazuje pilotu MiG-29B ? Koliko vidimo, ista kratka linija se vidi i u osmatrackom rezimu ( prikaz I kao i na prikazu IV nakon lansiranja R-27R1 ) .
Eto za sad toliko ,bez obzira na sve vase stavove,vas odnos ,ne dotice me uopste .Izvolite prezentujte kolegama da svi vidimo o cemu se tacno radi .Sta to vidimo pod rednim brojem 35 a nalazi se na slici ( prikaz IV ) iz knjige `Borbena primena MiG-29` Prirucnik namenjen pilotu i kud ce te relevantnije od ovog .
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2020 22:22
|
offline
- Drug pukovnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5522
|
Obrnuto slovo T
Pogledaj malo bolje u tom tvom molitveniku, to gdje si označio sa II, III i IV su indikacije 28 i 29. Postojanje i spremnost oružja u ovom slučaju rakete R-27R.
Nije spremno (II), spremno je (III), nije spremno (IV).
PPS-ZPS
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2020 22:45
|
offline
- Pridružio: 20 Avg 2018
- Poruke: 286
|
Smejem se već 10 minuta pa me pretekoste Lepo mu na trećoj slici stoji rimsko I iznad crte, a on to pokušava da progura kao njegovu priču. Neću da mu sad odgovaram na ostalo, hocu nasmejan da idem u krevet
Jbg vraćam se iz kreveta, jer mi pade na pamet da postoji snimak gadjanja koji dokazuje da se u stvarnosti ne odigrava tako posle okidanja R-27R. Obratite pažnju na trag rakete levo odmah kad krene snimak, kao i na 08 sekundi kada "istera" mali romb manevrom sa radne površine.
https://www.youtube.com/watch?v=fvFZGkerIj8
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Mar 2020 14:32
|
offline
- Drug pukovnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5522
|
Da ostane veza sa tim crtežom br.44
Рис.44 Атака цели на встречных курсах в режиме “В” с выходом в ЗПС (глазомерное наведение)
При атаке цели в ППС в случае неуничтожения ее ракетами средней дальности по информации КП и екрана ИЛС занять исчодное положение для построения маневра по выходу в ЗПС цели на дальность 2...3 км. При отсутсвии условий для визуального обнаружения цели маневр начинать на дальности 7...8 км и интервале 3,5...4,5 км ( “ромб” находится в средней части левой (правой) половины экрана ИЛС ).
Маневр выполнять с набором высоты (цель выше истребителя) или по снижением (цель ниже истребителя). В случае срыва захвата выход в ЗПС цели осуществить по командам КП.
Если после выхода в ЗПС цель наблюдается визуально, атаку с пуском управляемых ракет малой дальности и стрельбой из пушки выполнять в одном из режимов КОЛС. При атаке визуально невидимой цели (в облаках) использовать РЛПК.
|
|
|
|
|