MiG-29 Fulcrum

434

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1267

ILGromovnik ::Obaranje nosa...a komandne povrsine,krilca i zakrilca,integracija krila i trupa u jednu uzgonsku povrsinu i za efikasnije stvaranje uzgonskog "jastuka"? Zar oboren nos ne zadrzava vise cestice vazduha na aeroprofilu,koje su potrebne za poletanje,jer skrece vazduh upravo pod sebe???
Da je MiG-21/23 u pitanju,pa 'ajde da zakrivljena mlaznica smeta,zbog oblika nosa,ali na MiG-29...
Od MiG-29 su se trazile STOL karakteristike,pa zasto bi implementirali resenja koja su u suprotnosti sa tim zahtevima?


Zamisli avion kao klackalicu koja ima svoj centar tezista , svoj prednji deo i svoj zadnji deo.
Ako se klackalica nalazi u ravnotezi, to znaci da je stabilna, kao sto je i mig 29 stabilna platforma (barem starije verzije).
Na klackalicu sad deluju sile kao sto su sila teze, sila potiska, sila uzgona i sila otpora vazduha.
Posto je klackalica u ravnotezi, ona se krece pravolinijski uz pomoc sile potiska i sile uzgona, koje nadvladavaju silu teze i silu otpora vazduha pod uslovom da su kontrolne povrsine u neutralnom polozaju.

Ako zamislimo da klackalica naleti na jaci vetar, prednji deo klackalice koji prvi dolazi u kontakt sa vazdusnom strujom, krenuce u propinjanje, koje se vrsi rotacijom oko tacke tezista, odnosno oko centra klackalice.
Pilot ce klackalicu vratiti u neutralan polozaj tako sto ce kontrirati pozitivnim otklonom repnih komandnih povrsina.

Posto sila potiska pogonske grupe prolazi kroz klackalicu direktno pod pravim uglom u odnosu na uzduznu osu, klackalica se krece pravolinijski, kao sto je slucaj kod miga 29, jer se mlaznica nalazi zakrivljena u odnosu na uzduznu osu motora i usisnika, a ne u odnosu na uzduznu osu aviona, odnosno na uzduznu osu klackalice u nasem slucaju.
Ako sad zamislimo da je mlaznica zakrivljena na dole u odnosu na uzduznu osu klackalice, sila potiska ce se kretati na gore, sto ce dovesti do rotacije klackalice oko svog centra zadnjim krajem na gore, a prednjim krajem na dole.
Da bi pilot doveo avion u neutralan polozaj, on mora kontrirati negativnim otklonom kontrolnih odnosno repnih povrsina, sto u praksi dovodi do drasticnog samnjenja uzgona i povecanja otpora vazduha zbog "trim drag" efekta.

Ovo dokazuje da bi u tom slucaju duzina zaleta aviona pri poletanju bila drasticno duza kada bi mlaznica bila zakrenuta ka dole.
I naravno, kontra slucaj kada bi mlaznica bila zakrenuta ka gore, ali opet, ni to nije praksa koja je uobicajena.

Izvinjavam se na ovako plasticnom primeru, ali tako mi je bilo najlakse da objasnim.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Jun 2007
  • Poruke: 2432
  • Gde živiš: South of Heaven

@ sivisoko
Razumeo sam tvoj primer. Mislio sam da komandne povrsine i oblik trupa,spojen sa krilima,mogu da obezbede veci uzgon,ali naveo si suprotno smanjenje uzgona uz povecanje otpora,sto dovodi do okretanja aviona,repnim delom unapred,pretpostavljam...
Znaci ispravljam se,precenio sam mu aerodinamiku i kontrolne povrsine...



offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

ILGromovnik

Поштовани, посебно ценим и похваљујем ваш однос према аргументима..и мислим да ваш пример треба да се односи на све форумаше..па и мене....

Поносим се тиме да имам у вама искреног пријатеља форумаша....
Само истином, аргументима и добрим намерама...само заједно, можемо доћи до свих аспеката описа,летачких карактеристика и борбених могућности авиона МиГ 29..

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31147

Poljaci privremeno prizemljeni zbog istrage povodom gasenja jednog od motora tokom leta na jednom od njihovih MIG-29.

Arrow http://www.flightglobal.com/articles/2011/05/16/35.....fleet.html

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1267

ILGromovnik ::@ sivisoko
Razumeo sam tvoj primer. Mislio sam da komandne povrsine i oblik trupa,spojen sa krilima,mogu da obezbede veci uzgon,ali naveo si suprotno smanjenje uzgona uz povecanje otpora,sto dovodi do okretanja aviona,repnim delom unapred,pretpostavljam...
Znaci ispravljam se,precenio sam mu aerodinamiku i kontrolne povrsine...


Dobro si mislio kada kazes da komandne povrsine i oblik trupa spojen sa krilima obezbedjuju veci uzgon, ali ja sam ti naveo primer sta ce se desiti kada bi mlaznice bile zakrivljene na dole u odnosu na uzduznu osu aviona, odnosno, negativno bi uticale na uzgon i duzinu zaleta pri poletanju.

Djordje je skrenuo paznju da su mlaznice zakrivljene na dole u odnosu na usisno-motorsku granu, a ne na uzduznu osu celog aviona.

Pozdrav Ziveli

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

TOP GUN

Коју страницу пре, презентирао сам ограничења везана за погонску групу и мотор РД 33 који је саставни део погонске групе.. Мислим да ова ваша информација, може бити повод да "отворимо" причу око погонске групе и РД 33. Информација је штура, но није разлог да не отворимо тему погонске групе авиона МиГ 29...
Спремићу нешто занимљиво за који дан....

Занимљив је податак да наше ваздухопловство није имало битне проблеме са погонском групом авиона МиГ 29, у односу на наше комшије Мађаре,Бугаре..итд. Иако смо имали и борбену употебу авиона (рат 1991-1993) и напреднију обуку пилота од наших комшија...

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

sivisoko ::Opet, nije tacno ni to sto pricas za kratko poletanje, jer da se mlaznica nalazi zakrivljena na dole u odnosu na uzduznu osu aviona, to bi samo doprinelo obaranju nosa, sto nikako ne pomaze skracenju zatrcavanja.
Prilikom poletanja MiG-29 "dise" na skrge.

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

MODULAR - comp. station for MIG-29 :










offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1267

Leonardo ::sivisoko ::Opet, nije tacno ni to sto pricas za kratko poletanje, jer da se mlaznica nalazi zakrivljena na dole u odnosu na uzduznu osu aviona, to bi samo doprinelo obaranju nosa, sto nikako ne pomaze skracenju zatrcavanja.
Prilikom poletanja MiG-29 "dise" na skrge.


Tacno, ali to nema nikakve veze sa onim sto sam pricao i onim sto je Djordje naveo.




Osim pri poletanju, mig-29 normalno koristi usisnike.
Ova slika pokazuje da je Usisno-motorska grana "tiltovana" za koji stepen nadole kako bi motor imao stabilno opstrujavanje na velikim napadnim uglovima, kako je kolega Djordje naveo.
Mlaznica je takodje "tiltovana" za koji stepen u odnosu na Usisno-motorsku granu kako bi sila potiska gurala avion pravolinijski i kako bi se izbegao momenat propinjanja kada bi mlaznica bila u liniji sa usisnicima i motorima.

To sto mig dise na skrge pri poletanju nema nikakve veze sa ovim o cemu pricamo Ziveli

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

djordje ::Занимљиво је и то, да моја питања или тврдње, стално имају "отпор" од истих форумаша...Кад сам изнео да тврдњу о немогућности варијанте Р27,Р73 и Р60 на нашим авионима..одмах је то дочекано "на нож"..кад покренем питања из одржавања МиГ-а 29..одмах "мрзим механичаре"...кад почнем причу о системима авиона Миг 29..."то је за квиз"....
Niko nema problem sa vasim pisanjem koje je u skladu sa kodeksom ponasanja i temom. Niti se napada vase znjanje. To sto su vas neki korisnici korigovali u pojedinim trenutcima ja ne shvatam zlonamerno, vec naprotiv.
Nekako je postalo uobicajeno da novi clanovi ne procitaju prethodno napisano. Stoga se ne retko desava da se ponovi prica nekoliko puta.

Nevesta odbrana je kada napisete - odmah "mrzim mehanicare". Evo sta dalje pisete:

djordje ::Сва питања која сам поставио и покренуо..говоре о могућностима употребе авиона МиГ 29 и како се кроз лош приступ одржавању његових система, исте умањују. А посебно код нас, деломичним извршењем ремонта...Па се "чудимо" лошим резултима,нелогичних продужења ресурса,лошег одржавања...које је осведочено, у његовој употреби код нас...
Kao da su ti ljudi sisali veslo pa nisu u stanju da razgranice krajnje trivijalne stvari. Toliko ste knjiga procitali pa opet ne mozete da usvojite kada proizvodjac napise da neka komponenta traje odredjen broj sati plus ili minus nekih recimo 5 do 10 % da se tu ne moze nista znacajno uraditi sem da se remontuje ili zameni.

Problem nije u tome da li vi trazite odgovore na pitanja vec jasno optuzujete mehanicare da su lose radili. Odgovornost koju oni snose je velika. Ne znam kada se poslenji put srusio avion zbog njihovog propusta.

Izvolite...

Dopuna: 16 Maj 2011 17:06

@sivisoko
Da boze moj "mlaznica". Razmisljao sam o optimalnom dotoku vazduha. Zaboravi. Desava se Laughing

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 738 korisnika na forumu :: 19 registrovanih, 1 sakriven i 718 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, avijacija, Bluper, DPera, Hans Gajger, havoc995, HogarStrashni, HrcAk47, manda87, mgolub, milutin134, nextyamb, Parker, pein, sabros, Shinobi, vaso1, VJ, zastavnik