ILGromovnik ::Nego hipoteticko pitanje za tebe Djordje i sivog sokola; dali bi se smanjivanjem debljine strejkova i debljine krila (poput MiG-35 i Su-27 familije),smanjio otpor dovoljno da bitno poboljsa STOL karakteristike? Dali bi kombinacija prethodnog primera i vektorisanog potiska (sa mlaznicama na gore) dala dodatno skracenje staze zatrcavanja od deklarisanih 240m?
Znaci dali bi se sa svim tim izmenama (debljina strejkova i krila) poboljsao ili degradirao uzgon aviona,kako i u poletanju,tako i u manevrisanju na velikim napadnim uglovima?
Takodje pitanje za sve koji znaju nesto o tome; rade li se neke konstruktivne izmene na Indijskom MiG-29UPG (sem pravljenja "grbe")?
Novije verzije dvadeset devetke zaista imaju ostriji i tanji strejk ili ti "hibridno krilo" kako se kaze na nasem, ako nisam pogresio (odgovor za Djordja) u odnosu na starije varijante, sto je doprinelo boljem ubrzanju u transsonicnoj oblasti.
Mislim da bi smanjenje debljine krila imalo negativne posledice sto se tice STOL karakteristika, jer otpor vazduha pri tim brzinama nije toliko veliki da bi imao znacajni uticaj, a deblji aeroprofili u principu generisu vise uzgona zbog vece razlike u pritiscima na gornjaci i donjaci, jer vazduh prelazi duzi put uz vecu brzinu tako da se pritisak na gornjem delu krila smanjuje sto doprinosi dodatnom uzgonu.
TVC u svakom slucaju pomaze pri ostvarenju STOL karakteristika.
Ali kao sto rece kolega Djordje , pitanje je suvise kompleksno da bi se na ovako prost nacin dao odgovor.
- Zemlja koja je našla mudro balans da komunicira i sa zapadom i sa istokom a samim tim ima moderne avione u svojoj floti. Snimak koji tretira i MIG-29N, SU-30 MKM, FA- 18D, BAE Hawks ... kao i bogatu vazduhoplovnu tradiciju :
Citat:Novije verzije dvadeset devetke zaista imaju ostriji i tanji strejk ili ti "hibridno krilo" kako se kaze na nasem, ako nisam pogresio (odgovor za Djordja) u odnosu na starije varijante, sto je doprinelo boljem ubrzanju u transsonicnoj oblasti.
Jeste ali to datira jos od MiG-a 29M tj. 9-15. Dakle jos od 1985/96.
Znam za Sapsan-E ali sam mislio da postoji neki stariji. Izgleda da ne postoji. A ni taj Sapsan-E mi je dosta cudan, koliko sam video nije jos nigde postao operativan. Sada je jasnije sto MiG-35 ima OLS i usisniku, upravo zato osmatracko-nisanski kontejner ne postoji
- Tražim link na ruskom jeziku koji mi nije jača strana a znam da ga imam u arhivi vezao za optroniku i razvoj u Rusiji. Moram pronaći link jer Rusi retko iznose tt. podatke pogotovo vezanu za optoelektroniku, jer tu još zaostaju.
- Htedoh da postavim link kao i gornji Zixov sa Janes.com, al jedino tačan naziv SAPSAN sa daljim opisom, ćiričnono kucan vodi do cilja i to "uvijenog u oblande" sa okvirnim podacima. Još 2001. Rusi kreću sa razvojem SAPSAN optronik-pod, zadnje viđeno frontalno golim okom je sa MAKSA 2009.
- Znam da ELBIT aktivno pomaže rusima u razvoju optolektronike. Veovatno ćemo na MAKSU augsta 2011 znati okvirno tačne tt. podatke.
- Slika prototipa i snimljenog od Vitaly V. Kyzmina na MAKSU 2009 :
- Još od 2003. na forumu keypubisling.co.uk se vodi diskusija i nagađanja o tt. karakteristikama SAPASAN i eventualna poređenja sa Litening.
Pa u principu razvoj MiG-a 29M nije pratio razvoj nekog osmatracko-nisanskog kontejnera a znamo da je projekat kasnije tokom 90-ih stopiran zbog nedostatka novca.
Negde ima info da novije verzije MiG-a 29 ne nose laserski vodjeno naoruzanje. Mozda to i jeste zbog nedostatka opreme. Pominje se naravno i to naoruzanje ali uz kontejner koji to omogucava a mi za sada ne znamo za drugi osim za SAPSAN.
mean_machine ::U pravu si. Mislim da na slikama MiG-29SMT sa dijapazonom naoruzanja ispred aviona nema laserski vodjenog naoruzanja.
- Link sa dijapazonom svestranog naoružanja ispred MIG-29 SMT. Jasno se vidi i SAPSAN odmah pored velikog potkilnog nosača goriva. Interesantno je da se po otvaranju linka i biranjem željene fotografije odmah kockasto uokviruju bliže bojeve glave od KH-31, do R-27 novije izvedbe, R-73 , dok TV vođene na krilnim nosačima kao i R-77 nisu markirane.