Слике које направе наши форумаши, често су изузетно корисне и иницирају причу, везану за МиГ 29 и наше ваздухопловство.
Например ова:
На поклопцу вертикалног уводника ваздуха пише 1.чВТОд (Прва чета ваздухоловно-техничког одржавања). То се може слободно и са сигурношћу рећи, да предметни авион материјално дужи та чета.
У чијем саставу је та чета? У ескадрили свакако није јер се баве само одржавањем? Где је припрема...?? Припрема авиона за лет, није предмет одржавања!
Шта се то дешава са формацијама нашег ваздухопловства?
Ескадрила је основна тактичка јединица сваког ваздухопловства, па и нашег, а која је наоружана једним типом ваздухоплова (унифицирана тактичка јединица).
Дакле шта је онда ескадрила код нас "по новоме", кад чета за одржавање материјално дужи авион??
Само пилоти???
Како ће онда комадант или командир ескадриле командовати припремом авиона за летење или борбена дејства???
Шаље требовање некој другој команди???!!! Па то само продужује време од одлуке командира ескадриле до реализације припреме, сходно његовој замисли!!??
Како ће у тако дефинисаним "новим" односима командир или комадант ескадриле извршити маневар на други аеродром?? Јел тамо нема расположивог ваздухопловно-техничког кадра, па ни потребне опреме за прихват и опслуживање авиона његове ескадриле ???
Дакле код нас се "олаким" преписивањем западних решења, путем дефинисања "нове" формације, дошло до организацијско-формацијских решења, која не могу остварити ефикасну употребу ескадриле.
Поново се понављју глупости, где се ваздухопловно-техничка служба покушава сврстати у "позадину"!!
То му дође исто, као на подморници- борбени део су посада морнари, па пишу шта им треба другој команди, да припадници морнаричко-техничке службе у моторском одеску подморнице-нешто ураде..??
Мислим да "професионалци" морају озбиљно поразмислити о својим организационо-формацијским питањима, где је императив свега-максималне борбене ногућности основне тактичке јединице, а што ескадрила јесте по свим теоријама и пракси.
За оне који нису довољно упућени, припрема и одржавање авиона нису исте ствари. Припрема је једна-са много прописаних и дефинисаних ствари, а одржавање авиона је степеновано и подразумева учешће више јединица..закључно и са ремонтним заводом.
Мислим да ће форумашима бити интересантна и ова тема која је везана и за одржавање и за употребу авиона МиГ 29.
|