offline
- VITEZFOREVER
- Super građanin
- Nikola Vukota
- Multimedija , creativity work- world of disajn
- Pridružio: 08 Sep 2010
- Poruke: 1060
- Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.
|
Kolega Djordje, hvala na odličnom linku koji u sebi "krije" čitavu lepzu podlinkova. Bukbalno galerija ruskih knjiga ! Svaka čast !
- Zna li neko dobar ili što da ne odličan program koji u celosto konvertuje PDF fajl u JPG ? Ja sa postojećim nisam u celosti zadovoljan. Mislim da se u donjem linku može skinuti - (downlad) baš svaka knjiga ali iz konveruije iz WORD u PDF ekstenziju ... pa potom u JPG.
- Sigurno ima dobrih informitačira na forumu! ! Molim za savet koji je konvertor za skidanje elektronskih knjiga najbolji da bi kasnije sliku kao zasebnu celinu i sa pratećim tekstom unutar mogli da komentarešimo. Ili postoji li način da se zasebna JPG jedinica izvuče iz PDF formata ?
- Svestrani "skriveni link u linku" koga nam je kolega Djordje poslao a vrlo koristan !
http://scilib.narod.ru/avia.html
- Jedna slika izdvojena iz mnoštva u originalnoj "tigar" odori u frontalnom delu aviona :
Dopuna: 28 Maj 2011 6:02
- Nakon ovoliko stranica-postova posvećenoj Mig-29-ki možda nije naodmet pomenuti najbitniji hronloški razvojni put, kaarakteristike i sl. ovog legendanog avona i danas aktulneg u mnogim vazduhoplovstvima uklučujući i RV Srbije :
- Krenuću od naoružanja koji je u direktnoj sprezi sa sistemom za upravljanje vatrom:
- Sofisticirani sistem za upravljanje vatrom ima smisla samo, ako se koristi sa sofisticiranim naoružanjem. Pored topa GŠ-30/1 kalibra 30 mm, ugrađenog u levom strejku, MiG-29 može da nosi razne varijante vođenih i samonavođenih raketa vazduh-vazduh (V-V). Raketno naoružanje nosi na šest tačaka za podvešavanje - na svakom krilu po tri.
Borbenom kompletu aviona MiG-29S/SE/SM pripadaju sledeće rakete: R-27R1 (AA-10 Alamo-A) i R-27RE1 (AA-10 Alamo-C) s poluaktivnim radarskim samonavođenjem; R-27T1 (AA-10 Alamo-B) i R-27TE1 (AA-10 Alamo-D) s IC-samonavođenjem; raketa R-77 (AA-12 Adder) s aktivnim radarskim samonavođenjem; rakete R-73E i rakete R-60MK s IC- samonavođenjem. Borbeni komplet prve verzije aviona (MiG-29B) je nešto siromašniji i ne uključuje rakete R-27RE1, R-27T1, R-27TE1 i R-77.
- Za dejstvo po ciljevima na zemlji verzije aviona MiG-29B/S/SE nose nevođene rakete kalibra 80 mm i 240 mm, kasetne avio-bombe KMGU-2, avio-bombe za uništavanje poletno-sletnih staza i klasične avio-bombe, dok avion MiG-29SM može da nosi još i protivradarske rakete, protivbrodske rakete i TV samonavođene rakete.
- Verzije aviona MiG-29 :
Na osnovu raspoloživih podataka postoje sledeće verzije aviona: MiG-29A (prva serija aviona uvedenih u naoružanje sovjetskog vazduhoplovstva); MiG-29B - izvozna varijanta MiG-29A; MiG-29UB - dvosed, namenjen za obuku i trenažu pilota; MiG-29K - mornarička verzija aviona; MiG-29S (poznat i pod oznakom MiG-29D1) - modernizovana verzija aviona MiG-29A za sovjetsko vazduhoplovstvo, uvedena u naoružanje 1987. godine; MiG-29SE - dalja modernizacija aviona MiG-29S; MiG-29SM (egzistira i pod oznakom MiG- 29SD) - najnovija modernizacija aviona MiG-29SE; MiG-29M (kojem je dodeljen nov broj - MiG-35) - najsveobuhvatnija modernizacija aviona i po naoružanju najmoćnija verzija aviona MiG-29.
Mornarička verzija - MiG-29K. Za potrebe sovjetske (ruske) mornarice, a radi baziranja na nosaču aviona "Tbilisi", razvijen je avion MiG-29K. Avion ima robusniji (ojačan) stajni trap, kuku za hvatanje sajle pri sletanju na nosač aviona, sklapajuće spoljašnje sekcije krila, poboljšan navigacijsko-nišanski sistem, poboljšan IC-senzor i ugrađen aktivni ometač na krajevima krila. S uvodnika vazduha su uklonjeni kapci.
Znatno moćniji MiG-29SE je moderna verzija aviona MiG-29S, koja se može realizovati i modernizacijom starijih verzija aviona. Avion MiG-29SE ima sledeća poboljšanja u odnosu na avion MiG-29B:
• Ima aktivni radarski ometač - namenjen za ometanje zemaljskih i avionskih radara i raketa sa radarskim glavama za samonavođenje,
• Može da nosi dva potkrilna rezervoara za gorivo, svaki zapremine 1.150 l ,
• Povećana je unutrašnja količina goriva za 240 l,
• Povećana je nosivost ubojnih sredstava sa 3.000 kg na 4.000 kg,
• Integrisane su rakete R-27T1, R-27TE1, R-27RE1 i R-77, čime su proširene mogućnosti dejstva na ciljeve u vazduhu,
• Na motorima su izvršene modifikacije, koje obezbeđuju veći međuremontni rok rada ( RD-33 MK2).
• ograničenje napadnog ugla aviona je povećano sa 260 na 280 ,
• može istovremeno dejstvovati na dva cilja,
• proširene su mogućnosti sistema za praćenje stanja sistema motora i aviona.
Glavna slabost aviona MiG-29SE se prvenstveno ogleda u nedostatku vođenih ubojnih sredstava za dejstva vazduh-zemlja. Ta slabost je otklonjena daljom modernizacijom oličenom u avionu MiG-29SM. Može se reći, da su avioni MiG-29SE i MiG-29SM poslednji borbeni avioni biroa "Mikojan" projektovani sa klasičnim komandama leta.
- MiG-29M je prvi put vinuo u nebo Valerij Menitski 1986. godine. Zadržan mu je stari aerodinamički oblik, a po strukturi i po naoružanju to je sasvim nov avion. Avion ima: električne komande;( FBW), kompletan prednji deo trupa je reprojektovan, uključujući i zadnji deo kabine i strejkove i sada ima oblik velikog varenog bloka od legure aluminijum-litijum (Al-Li) i hermetizovanog tako, da radi kao integralni rezervoar za gorivo. Kao rezultat toga, unutrašnja količina goriva je povećana za 1.500 l - tj. za istu zapreminu koju ima podtrupni rezervoar za gorivo, s tim što nema dodatnog otpora. Pomoćni uvodnici vazduha su uklonjeni u korist povećanja količine goriva, a poklopci uvodnika vazduha su zamenjeni rešetkom (kao na avionu Su-27). Radar ima režime rada V-V i V-Z, antenu sa sintetičkim otvorom (modularnim )… i obezbeđuje istovremeno gađanje četiri cilja. Domet IC-senzora je povećan na 30 km, dodana je TV kamera, ugrađene su dve nove tačke za podvešavanje naoružanja - tako da ih ima 8 ukupno. Ukupna nosivost UbS iznosi 4.500 kg - i uključuje čitav spektar "pametnog" oružja - TV i laserski samonavođene rakete i avio-bombe.
Ovaj avion ima ugrađen modul višespektralnih optoelektronskih senzora ( OLS) za autonomno vođenje ubojnih sredstava, uključujući i samostalno lasersko ozračivanje ciljeva - što znači, da svi podvesni nosači ostaju raspoloživi za naoružanje; ima integrisan sistem pasivne i aktivne elektronske samozaštite.
- Zbog brojnih novina konstruktorski biro "Mikojan" je avionu MiG-29M dodelio nov broj - MiG-35. Može se reći, da je MiG-35 pravi višenamenski borbeni avion, namenjen za protivvazdušnu odbranu, za ostvarivanje prevlasti u vazduhu, za napade na ciljeve na kopnu i na moru i za uništavanje radarskih položaja. Nažalost proizvodnja aviona MiG-35 je svedena na jedan letni demonstrator. Rusko RV ili nema sredstava da samostalno nastavi dalji rad na ovom programu ili će pre biti da je država dala primarni akcenat birou Suhoj i potpuno potisnula biro "Mikojan" u drugi plan, blago rečeno.
- U svim opcijama dalje modernizacije ali na starim zmajevima (upgrated), konstruktorski biro "Mikojan" nudi opciono ugradnju i zapadne avionike ( viđena je Elbit i Thales) ... u cilju proširenja potencijalnih korisnika familije aviona MiG-29.
- Neminovno je napomenuti i MIG-29 SMT sa par podvarijanti (... 9-17, 9-18, kod dvosedih 9-51).
- Kod moderne generacije MIG-29 SMT (najčešće viđenoj u bazi Lipetsk), radikalno se zamenjuju klasične komande leta sa FBW, primenjenim HOTAS, FADEC, vesternizuje glaskokpit uz primenu I ruske napredne avionike i naročito nove generacije raketa vazduh-vazduh kao i vazduh zemlja. Mogućnost nošenja goriva kako u hrbatu tako i podrupnum i potkrilnim nosačima se drastično povećava a negubi na letnim karakteristikama. Ugrađuju se RD-33 serije 3. motori sa znatno dužim životnim vekom. Na 42.aero salonu Le Bourget 1997 I potom na MAKS-u 1997. MIG-29 SMT je sa potpuno prikazanim kokpitom izazvao pravu senzaciju.
- Isto će dole I slikovito I tekstualno biti postavljeno u temi sa par fotografija.
- Napomena.: Autor slika I pratečeg teksta, elektronske knige (ebook) koje sam konvertovao iz PDF u JPG format je - Yefim Gordon – čuveni avio znalac I istoričar.
- Ista knjiga je u celosti dostupna bez ograničenja za skidanje san neta.
- Ovo je okvirno najbitniji deo razvojne istorije legendarnog MIG-29. Primenjeno naoružanje i razvoj istog je bogata – razvojna priča za sebe. Ovde su navedeno samo najpoznatije. KH-29T/TD,potom KH-31A protivbrodska, KH-31P protivradarska, zatim sa TV I laserskim navoženjem KAB-500Kr, KAB-500-OD, ulaze u recimo noviju istoriju. Druge ….. (S-8 kalibra 80mm, kao i znatno većeg kalibra S-24 - 240 mm – nevođene, su od ranije poznate).Svaka ima svoj tačni kodni naziv. Dosta j već pomenuto ali vremenom stižu derivati i poboljašanja kako u dometu/raketnom gorivu/glavama za samonavođenje. U nastavku originalne fotografije iz knjige Yefim Gordona iz čijih se tekstova može puno saznati i naučiti. ( Slike nisu skenirane već konvertovane iz PDF u JPG format bez ikakvog ograničenja- limita za download ) :
- Mada nije očigledno Rus, Yefim Gordon, poredivivši sa ruskom literaturom nemože se uočiti neko odstupanje u egzaktnim nazivima raketa, nosećih pajlona ...itd. Mišljenja sam da je isti autor, verovatno, tematski posvevećeno isključivo avionu MIG-29, izdao ne samo najobimniju nego i sa istorijskog, tehničkog aspekta, detaljnim opisima do sada najsveobuhvatniju knjigu.
|