MiG-29 Fulcrum

606

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

golema gibanica

Диференцијално отклањање хоризонталног стабилизатора подразумева колега, различит отклон левог од десног хоризонталног стабилизатора. а по команди по нагибу авиона. По дубини или пропињању оба хоризонтална стабилизатора добијају "команду" за исто померање. Дакле ти степени које ви наводите односи се по команди дубине или пропињања. Кад се унесе команда и нагиба ова два стабилизатора се диференцијално отконе (различито) и та разлика у отклањању хоризонталних стабилизатора, по команди нагиба авиона износи око 3 степена.
Изнето се зове "маказе" или режим "ножница"(написано и у Практичној аеродинамици авиона Миг 29)

Колега, постоје генератори вртлога на крилима и то је:
- састав ( предкрилаца-почетак предкрилаца до наплива или стрејка)
- завршетак-врх крила (погледајте облик аерпрофила)

И на крају све је написано у практичној аеродинамици Авиона Миг 29, која је доступна на интернету.
Извините колега, веровао бих вам, али имате супротан исказ од књиге.

Генератор вртлога на носу је направљен да контролише вртлоге које прави конусни део носа на већим нападним угловима и усмери их између кабине (око кабине) и ван зоне вертикалних стабилизатора. Стога су и вертикални стабилизатори и уграђени под углом +5 степени.

Надам се да нећу бити принућен да вам изречено документујем и страницама Пртактичне аеродинамике авиона МиГ 29.

sivisoko

Добро сте разумели све колега. Стога и авион има АПУС систем( аутомат уздужне стабилности авиона) за подржавање уздужне стабилности авиона на већим нападним угловима и о томе сам писао на ранијим постовима.
А уздужна стабилност, када се изгуби-авион иде у сваљивање, тј иде по инерцији у нагибе.
Кад год авион изгуби на уздужној стабилности, где иде? Па у нагиб(сваљује се).


У случају неисправности-отказа АПУС системе, са МИГ-ом 29 се несме летети већим инструменталним брзинама (чини ми се не већим од 500 километара на час и нападним угловима, чини ми се не већим од 10 степени).

А на авиону је уграђен и систем, који се "опире" пилоту на команду на нападним угловима већим од 21 степен и раније, а што зависи од убрзања-тенденције достизања нападног угла од 21 степен.
Ако је пилот "тврдоглав" овај систем попусти и чека да се поново "укључи" кад пилот попусти са кретањем палице по пропињању (повећању нападног угла). Лет у овој зони до 26 степени нападног угла, је препоручљив само старијим и искуснијим пилотима.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Feb 2008
  • Poruke: 116
  • Gde živiš: Munze

Kolega Djordje, koliko dugo vi radite na tom avionu?



offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

golema gibanica ::Kolega Djordje, koliko dugo vi radite na tom avionu?

Какве везе има ваше питање са темом.

Ако не верујете у моје исказе, ајде да поставимо странице књиге које о томе пишу.
Погледајте колега раније моје постове где сам поставио и линк за "скидање" књиге практична аеродинамика авиона МиГ 29. У питању је официјелна књига коју је издала, мислим Команда ваздухопловства Русије.
А са друге стране лично ја, добро сам покован знањима из аеродинамике, па и примењене.

Немојте се љутити, нема ничега личног што вам опонирам по овом посту. Са друге стране веома ценим ваше залагање на овом форуму.

С поштовањем

ПС: за диференцијално отклањане хор.стабилизатора и ја сам погрешио, када сам написао око 3 степена, не, већ максимално 5 степени. О томе говори и овај дијаграм из књиге коју помињем:




А насловна страна књиге овако изгледа:


offline
  • Pridružio: 23 Feb 2008
  • Poruke: 116
  • Gde živiš: Munze

Jeste to dobra knjiga, al' mnogo lose procitana.
P.S. Moj diplomski rad je bio iz aerodinamike, oblast stabilnost i upravljivost vazduhoplova, a nisam cak ni morao da ga branim, ako cemo da se gadjamo znanjem iz aerodinamike.

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

Napisano: 31 Okt 2011 22:44

golema gibanica

Па ако сам је лоше прочитао, ево преведите ми страницу по теми Диференцијални механизам:



И биће ми част да нам објасните режим "ножница" или "маказа".

Dopuna: 31 Okt 2011 23:03

А можда вам и ова шема помогне колега. Погледајте посебно блок диференцијалног механизма и посебно "разрађену" скицу диференцијалног механизма:

offline
  • Pridružio: 23 Feb 2008
  • Poruke: 116
  • Gde živiš: Munze

Ma, tih 5 stepeni se odnosi na nelinearni mehanizam, a ne na diferencijalni otklon stabilizatora.
Ne mogu ovde da sve objasnjavam, razumite da u raspravi ovde postoje ogranicenja. Te stvari o kojima vi raspravljate i uzimate zdravo za gotovo da znate nakon jednog citanja iz Ruskih knjiga koje su prepune strucnih izraza, a koje ni poznavaoci Ruskog jezika ne mogu pravilno prevesti bez stalne upotrebe posebnih recnika, se uce dugo. Ja ne sumnjam da ste vi mnoge stvari procitali, ali morate biti svesni da to nije bas tako kako vam se cini, s tim sto neke cinjenice moraju ostati nerecene i nedorecene. Unapred hvala na razumevanju.
P.S. Kolega Djordje, nadam se da razumete da nemam apsolutno nista protiv Vas licno, a ako ste se u bilo kom trenutku nasli uvredjeni bilo kojom mojom recenicom, ovom prilikom Vam se javno izvinjavam.

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

golema gibanica

Нема проблема колега. Нелинеарни механизам уводи само нелинеарни отклон команди и нелинеарни механизам је позната ствар на командама сваког авиона. А диференцијални механизам даје различит отклон једног у односу на други стабилизатор, а по команди нагиба. Овим хоризонтални стабилизатори "помажу" ефикасности команди нагиба (крилцима) на великим нападним угловима и то искључиво на подзвучним брзинама лета и то онда како сте у вашем посту ,побројали услове за извлачење предкрилаца. А у све је уплетен и АПУС, јер подржава уздужну стабилност авиона на већим нападним угловима.
Авион МиГ 29 има само 2 процента статичке стабилности, те на већим нападним угловима улази у зону индиферентности и нестабилности, те без АПУС-а није мохућ лет на већим инструменталним брзинама и већим нападним угловима.

С поштовањем

offline
  • MiGac 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 22 Dec 2008
  • Poruke: 467

Da li sustav APUS ima alternativu, odnosno sekundarni (pomoćni) sustav koji preuzima njegovu funkciju pri mogućem otkazu. Ovako gledajući, otkaz takvog sustava bez njegove zamjene je gotovo poguban za ovakav avion.

Pozdrav

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

Napisano: 01 Nov 2011 14:25

MiGac

Нема никакву алтернативу, већ ограничење у летењу са неисправним системом АПУС о коме сам већ писао.
АПУС система је веома поуздана, као и систем диференцијалног отклона стабилизатора.

Стога сад и разумете зашто сам у ранијим постовима инсистирао на важности провере исправности система авиона, мобилним комплетом МК 9.12Б.
Па је вероватно то моје инсистирање било веома "збуњујуће" за остале форумаше.

С поштовањем

Dopuna: 01 Nov 2011 14:32

Као што знате колега, авион са високим процентом статичке стабилности је слабо управљив и обрнуто. Познато вам је да су поготово западни ловци "статички нестабилни" и да им посебни системи подржавају стабилност, како би могли уопште летети.
МиГ 29 је ипак испројектован са малим процентом статичке стабилности, а исту му подржава у зонама уласка у нестабилност, система АПУС и то веома успешно.

offline
  • MiGac 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 22 Dec 2008
  • Poruke: 467

Za jedan borbeni avion je to poprilično osjetljivo, taj nedostatak pomoćne opcije za tako bitan sustav. Može se reći kako je sustav APUS svojevrsna "Ahilova tetiva" tog aviona, jer u slučaju oštećenja tijekom borbene operacije, avion postaje prilično lagan cilj, kako za druga lovce, tako i za PZO neprijatelja, ako je u njegovom rejonu.

Naravno, avioni kojima se želi poboljšati upravljivost, dobivaju "žrtvu" na stabilnosti. Najbolji primjer za to su transportni avioni (kao i putnički) čija je stabilnost fantastična, no upravljivost je slaba.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 382 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 1 sakriven i 371 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acatomic, Andrija357, aramis s, branko7, drimer, esx66, jackreacher011011, SlaKoj, zlaya011, šumar bk2