golema gibanica ::Znaci, ovako: Oranicenje po brzini za izvlacenje trapa i zakrilaca iznosi 600 km/h. Inace deo oplate ispod i ispred KOLS-a i jeste ofarban u mat boju, samo je nijansa ista, pa se jako tesko primecuje. Nemojte misliti da su nasi bas toliki durdubaci.
Могу се сложити са вама колега.
Но дали мислите да смо "паметнији" од пројектанта и произвођача, који и на новим руским машинама на горњаци носног дела и даље држе мат црну боју или мат тамно сиву?
И дали и Пољаци "озбиљно греше" што на горњаци носа и даље држе мат црну боју?
Или Словаци?
И дали само Срби знају а остали су "мало заостали" ?
Волио бих да нам неко презентује предности мат светле боје на горњаци носа српске 29-тке, у односу на мат црну или мат тамно сиве?!
Па да разагнамо "сумљу" исказану на овом форуму.
Све машине 9-12 су испоручене купцима са мат црном офарбаном горњаком носа авиона.
Зашто су оне у неким земљама офарбане накнадно по другој шеми, остаје питање колега?
И зашто се одступило од принципа бојења српских 29-тки, у односу на стандарде произвођача, мислим да треба дати неко разложно објашњење.
Da, postavlja se pitanje u vezi tog odstupanja kako u vezi te crne povrsine tako i onih oznaka na povrsini samog aviona .Imali smo prilike u vise navrata da to komentarisemo jer se na osnovu prikazanih slika upravo nasih moglo uociti da pojedinih odgovarajucih oznaka nije bilo a mozda ih jos uvek i nema.
Medjutim sta me posebno interesuje oko ove `crne povrsine`.Recimo kod lovaca MiG-29/-31 imamo taj slucaj ,dok kod lovaca Su-27/-30 to nije slucaj .Pogotovo mi je to interesentno zbog onog objasnjenja kojeg je trazio kolega taran.
Mozda ta povrsina i nije toliki problem koliki bi problem bio oko ovih nedostajucih oznaka na nasim ?
Sasvim slucajno citam neku literaturu i ovaj mi dio zapade za oko 'A useful feature the MiG-29 shares with the Su-27 is the S-31E2 KOLS, a combined laser rangefinder and IRST in an "eyeball" mount forward of the cockpit canopy. This can be slaved to the radar or used independently, and provides exceptional gun-laying accuracy.' a sad akcenat na ovo gun-laying! Sad,ima li povezanosti? Radar danas radi najveci dio posla pa se mozda i smanjuje potraznja za raketama koje su IC vodjene,tako da to mozda i ne igra neku ulogu,cisto moje misljenje. Vjerovatno grijesim,ispravite me
Recimo rakete srednjeg dometa (do 50Km) sa IC samonavođenjem mogu da se ispale sa 30-35Km i više ih ne kontrolišeš...
Ovo može da bude loše, jer je verovatnoća da će "uhvatiti" cilj manja nego kod vođenja radarom.
Ali može da bude i prednost jer se podaci o cilju unesu u raketu pre lansiranja i onda ona sama "hvata" i juri cilj. Lovac je "slobodan" da pobegne ili se spremi za blisku borbu.
Slično je i sa najmodernijim raketama AiM-120 ili R-77, samo što umesto IC tragača one poseduju mali radar.
Sa druge strane rakete malog dometa imaju zaista velike mogućnosti u gonjenju cilja, pa kada IC tragač "zaključa" protivnika lovac može da pređe na top dok isčekuje da li će raketa pogoditi cilj ili ne. A Protivnik mora da je izbegava. Prednost je velika za onog ko ima bolji nišan i bolju raketu...
Pa,tako sam nesto i ja mislio,priblizno. Sa radara pravac da raketu i tvoje je samo da je lansiras,tako da ti Kols,sudeci po ovome sto sa gore naveo sluzi samo kad ti je potreban top a takvih situacija mozda nece ni biti tako da je mozda i to rjesenje.
jackpot ::Sasvim slucajno citam neku literaturu i ovaj mi dio zapade za oko 'A useful feature the MiG-29 shares with the Su-27 is the S-31E2 KOLS, a combined laser rangefinder and IRST in an "eyeball" mount forward of the cockpit canopy. This can be slaved to the radar or used independently, and provides exceptional gun-laying accuracy.' a sad akcenat na ovo gun-laying! Sad,ima li povezanosti? Radar danas radi najveci dio posla pa se mozda i smanjuje potraznja za raketama koje su IC vodjene,tako da to mozda i ne igra neku ulogu,cisto moje misljenje. Vjerovatno grijesim,ispravite me
Ako se dobro secam iz jedne knjige ( MiG-29 Soviet Superfighter J.Lake ) M.Valdenburg iz OKB MiG je navodio da ga KOLS ( laser daljinomer) cini fenomenalno preciznim i efikasnim .Takodje je naveo da KOLS daje preciznije podatke o daljini do cilja i mesnom uglu ali naravno to zavisi od vremenskih uslova.
Tada nastupa na scenu tzv.` fuzija senzora` tj .sprega KOLS i radara po pitanju zahvata i pracenja kako vazdusnih tako i zemaljsikh ciljeva .Same karakteristike KOLS ( lasera pre svega ) su uslovljene bilo PMU ili SMU ( oblaci,magla i slicno ) pa onda on predaje podatke radaru ili obrnuto .
Pomenuo si koristenje radara a zaboravio si da on itekako demaskira lovca u trenutku ukljucenja ,zato pomenuta fuzija senzora pomaze 29-ci da prikriveno pridje cilju i iskoristi prednost u vidu KOLS- naslemni sistem `Schel-3UM` i IC raketa V-V R-73.
Naravno to je nekada ( sada vec davno ) bila pored Su-27 jedina takva operativna borbeno- upotrebljiva kombinacija.Danas imamo dosta lovaca na zapadu sa takvom sposobnoscu.
Da se IC rakete kratkog dometa ne trebaju zapostavljati kao ni top naravno treba samo obratiti paznju na razvoj istih u proteklih 20 -tak godina .