djordje ::miodrag2
Добро знам о чему причате, но немојте си умишљати да су и Анериканци и Руси "глупи" што и даље користе на својим машинама ТАЦАН или РСБН систем.
Па погледајте на пољским 29-ткама, шта је заменло РСБН систем?! ТАЦАН!
Зашто ТАЦАН, па да буду компатибилни са НАТО стандардом и прецизном ближном навигацијом по стандарду НАТО-а, а то је ТАЦАН.
Законитости и навигациони системи примењени на комерцијалној авијацији, нису баш увек применљиви на борбеној.
Djordje, niti ja umisljam da su Amerikanci i Rusi glupi, niti mi to pada na pamet.
Ako je nesto utvrdjeno kao standard i korisceno jos pre pojave GPS-a i GLONAS-a, niko ga nece izbaciti iz upotrebe.
Kod diferencijalnog GPS-a vi imate centre na zemlji sa tacno utvrdjenom lokacijom u prostoru koji emituju svoj signal nezavisno od satelitskog signala GPS-a, a avion te signale upotrebljava u proracunu kao dopunske signale signalu GPS-a koji im omogucava da postignu tacnost jednaku tacnosti vojnog GPS signala bez obzira na tacnost koja je trenutno podesena za civilnu upotrebu.
U sustini, ako imate dovoljan broj stanica, mozete polozaj aviona utvrditi sa dovoljnom tacnoscu i bez prisustva satelitskog signala.
Ako je vas opis RSBN sistema tacan, imate slican princip, imate par stanica na aerodromima baziranja koje emituju signal koji omogucuje avionima utvrdjivanje tacnog polozaja aviona u odnosu na fiksne emitere signala.
Mozemo pricati o ometanju datih signala, itd, ali sve sto bi vazilo za jedne signale, vazilo bi i za druge. A sve tehnike koje takva protiv dejstva sprecavaju ili minimalizuju mogu se primeniti kod oba sistema.
Mozemo da pricamo i o fizickom unistenju emitera signala, ali isto vazi i za RSBN.
Kod Amerikanaca i Rusa imate vec postojece sisteme koji su u funkciji i odrzavaju se godinama i uspesno rade. U takvim uslovima menjati jedan sistem drugim, a kada je vec dostupan satelitski signal koji omogucuje da se odredi polozaj aviona sa tacnoscu dovoljnom za vojnu primenu, cak i za primenu vodjenog oruzja na ovom principu, bila bi glupost.
U nasem slucaju, mi, zbog visegodisnjeg zanemarivanja vazduhoplovstva i neulaganja u isto, ne mozemo znati u kakvom su stanju uredjaji koji su cinili deo RSBN sistema, da li su uopste operativni, ni koliko bi sredstava bilo potrebno da se sistem ponovo stavi u funkciju. U tom slucaju bi zamena jednog sistema drugim bila isplativa, i zahtevala manje ulaganja i u postavljanju, i u odrzavanju. A sistem bi radio posao.
|