Jester ::Jel Dicus, kolko x može da zumBira taj tvoj teleskop
fizika je prosta, ali dobri fotografi se ne bave fizikom, a proizvodjaci kamera -- kao sto je dicus lepo opisao -- su stvari zakomplikovali reklamiranjem zuma kao odnosa max/min fokalne duzine objektiva sto je potpuna nebuloza naravno.
oko tvog pitanja, koje je u stvari jako dobro i na mestu, kapiram da te zanima sledece: kad ti pogledas kroz dicusov foto-aparat sa "teleskopom" mig na nebu, ti tesko mozes da ne primetis da taj mig-29 izgleda mnogo blize nego kad ga gledas golim okom, tj. ocigledno imas neko uvecanje, iliti zoom na engleskom. i nema niceg sto je nemoguce odgovoriti u pitanju "koliko je to uvecanje puta". sad, da ne duljim na tu temu jer je off topic, uvecanje je odnos ziznih daljina sociva ili sistema sociva napred (objektiva) i sociva nazad (okulara), tako da objektiv, ili teleskop, nema uvecanje sam po sebi. medjutim, kad na teleskop/objektiv povezes okular dobijas odredjeno uvecanje. slicno, ako nakacis na kameru -- nema okulara, ali postoji fokalna ravan na fiksiranom mestu i odredjene dimenzije filma/ccd-a -- onda opet lako mozes da izracunas koliko ti uvecanje na filmu/ccd-u daje odredjena zizna daljina objektiva. a tu postoji srecom par standarda, nije ih hiljadu.
kod lajke/35mm filmova (sto je jedino smo mi 'civili' koristili do pojave digitalne kamere), otprilike 50mm objektiv daje uvecanje 1x. jasno, 100mm = 2x, a 500mm izadje na 10x. dakle i nije bas visoka matematika. kod digitalaca zbog ustede cesto umesto 'full' ccd-a, koji bi bio isti kao 35mm film, imas 'crop' od 1.5, 1.6 ili 2.0 -- toliko je svaka dimenzija ccd-a manja od lajka standarda, tako da tim faktorom treba da pomnozis prethodno. na kraju da odgovorim na tvoje pitanje, oduzi se ovaj off, ako 500mm teleskop stoji na Canon EOS 7D kao sto neko rece, odgovor je kratak:
zumBira 16x.
|