offline
- salesam
- Elitni građanin
- Pridružio: 03 Sep 2009
- Poruke: 1726
- Gde živiš: Zemun
|
Dylan Dog ::salesam ::...mogu da presrecu i Su-27, F-15, Su-35, F/A-18E ali im je to samo deo uloge koju imaju dok je jedino 31-kec prvenstveno i jedino namenjen za presretanje.
Da, ali mislim da su cisto presretacke mogucnosti najbolje kod MiG-31BM. Zbog radara "Zaslon-m", i raketa R-37.
Pa da to i ja kazem, MiG-31 je jedini preostali cisti punokrvni presretac u svetu.
Dopuna: 17 Sep 2009 15:48
Da ne bi vise citirao ponaosob postove da kazem i ja nesto uopsteno i za MiG-31.
- Prvo i najtacnije je (sigurno) da obe strane lazu (sto u svoju korist, sto na svoju stetu, namerno) i da niko od nas nema stvarno pojma o stvarnim mogucnostima aviona, posebno koji se sad koriste ili ce se koristiti. Sve sto znamo je iz literatura (sto smo procitali) ili tipa rekla, kazala.
- Drugo, ovde je ostavljen (potpuni utisak) da je ovo klasicna diskusija ko koga vise preferira, taj je i bolji (Ruse ili Amerikance) i ako naravno kao i uvek svi tvrde da su skroz realni i da barataju samo cinjenicama (cudno, kad ih niko od nas ne zna).
- Trece sto se tice poredjenja sa F-22 (po meni je to totalno glupo i ako smatram za razliku od nekih da je njihov sukob u nekom fiktivnom ratu moguc) jer su totalno razlicite namene (oba presrecu ali Raptor nije klasican presretac kao MiG-31). Dalje avion na avion je Ok poredjenje (tako i ja volim) ovako na forumu, gledano u ratnim (realnim) uslovima je vise nego smesno. Znaci 1-1 bez icije pomoci (posto ovde neki predstavljaju tako, da to izgleda, kao borba kompletnog PVO i RV Rusije na JEDNOG Raptora) trenutno i moj glas ide za Raptora i to ne samo radi stelta.
- Cetvrto kako ovde iko moze da tvrdi da raketa koja je ispaljena (sa 250-300km ili vise) na cilj sa vecim manevarskim karakteristikama, ce i pogoditi isti cak i da je uocen na daljini od 300-350km ili vecoj, cak ni neracunajuci ometanja, mamce, itd., sto je gotovo totalno zanemareno? Koliko ja znam (a ne mora da bude da sam u pravu) takve rakete (ogromnog dometa) "prvenstveno" (ne kazem i jedino) sluze za obaranje bombardera sto ce reci ciljeva malih manevarskih sposobnosti i aviona vecih fizickih gabarita.
- Peto, da li ovde stvarno neko misli da zemlja koja je u ratu pola svog postojanja (Amerika) bi dozvolila da u nekom (mogucem) sukobu ima toliko inferioran sistem u odnosu na (radarsko-raketni) sistem MiG-31 kako se ovde predstavlja? Ovo se odnosi i na Ruse isto i ako oni nisu u nekom ratu stalno. Mislim da oni prate jedni druge i imaju, ako ne gotove odgovore, iste spremljene (koji nisu primat jer nema dovoljno novca trenutno ili su neisplativi ali rat menja pricu o isplativosti) u slucaju pravog sukoba.
Kazemo Ameri su u prednosti sa steltom (da li su), Rusi sa dometom raketa (opet da li su)? Pa na F-117 (opet koliko se moglo procitati) piloti do gotovo samog poletanja nisu znali tacno na cemu ce leteti, o B-2 da ne pricamo i sad ce oni jedni drugima (ili jos bolje nama, gradjanima sirom sveta) da iznose tacne podatke o daljinama na kojima mogu da gadjaju ciljeve, koliki je odraz mete itd. Mozda su podaci i tacni (barem priblizno) sto se tice omasovljene tehnike ali sta je sa onom, sto se razvija pod velom tajni; novi avioni, rakete, radari, tehnologije (stelt i druge).
Ljudi mi ne znamo sta nam muljaju neki (politicari i tajkuni) tu ispod nosa, a kamoli sta rade vojni aparati dve najvece vojne super sile koje je svet mozda ikad imao (uz duzno postovanje Mongolskog i Rimskog Carstva jer to su ipak neka sasvim druga vremena).
Edit: Primetio sam da se ovde neki ponavljaju u krug u gotovo svim postovima (DD, bez uvred ti si mi prvi ostao upamcen), te prvi radar, te prvo elektro skeniranje, te prvi link i tako petnest puta.
Dopuna: 17 Sep 2009 16:16
Nego da li ste se zapitali sta ce biti kad avioni budu skoro svi (barem lovci) stelt, opet cemo doci do bliske borbe. Stelt je danas prednost i to najvise Raptora (prvi je lovac na kom je primenjen) jer ce polako svi avioni vremenom dobijati te karakteristike (manje ili vise) osim ako se ne pronadju radari koji ce ih otkrivati na isti nacin kao sto danasnji otkrivaju avione II-IV generacije. Onda stelt vise verovatno (barem ovakav kakav je danas, s takvom tehnologijom) nece imati smisla.
Ali do tad ce verovatno (skoro sigurno) biti u upotrebi, ili na pragu ulaska iste u operativu, bespilotni borbeni avioni, koji ce biti manji, manevarbilniji, steltniji, gotovo bez ikakvih ogranicenja (kao leteci tanjiri iz crtanih serija). Trpece opterecenja od 15-20G, o nacinu i mogucnostima kretanja ne smem ni da mislim ali ce sve to izgubiti draz bez pilota.
Meni nije jasno sta ce Rusi dobiti uvodjenjem famoznog PAK-FA (ili necem nastalom iz njega, nebitno) kako sad stvari stoje ne pre 2015, mozda i 2020 godine, ako do tad Ameri razviju bespilotne (100% punokrvne) borbene avione sa kojima bilo koji avion sa posadom nece imati sta da trazi u borbi, nece imati gotovo nikakvih sansi.
Po meni kad su vec toliko zakasnili sa (tehnoloski i na papiru) pandamom F-22-ci, treba da usmere razvoj na nesto jos novije, nikako ne na zakasneli pandam od 10-15 god (i koji je to onda pandam uopste), a da se u medjuvremenu radi, na recimo poboljsavanju jednog Su-37 (jos noviji radar, novi motori sa mogucnoscu super krstarenja, novijom elektronikom, 2D vektor vec ima, moze da se ide i na 3D) i trazenje nacina da se on ucini steltnijim (kroz primenu nekih novih tehnologija ili menjanjem samog dizajna aviona kao i smestanjem naoruzanja u trup). Nesto slicno da urade kao sto je Boing nedavno (navodno) uspeo sa F-15SE u odnosu na F-15E. Njega sam naveo, posto je po letnim karakteristikama Terminator u stanju da se nosi sa Raptorom (to je gotovo sigurno) uz novi MiG-35 ali je on neka malo drukcija prica.
|