Inače, da malo osvežimo priču o radaru: poznato je da mnogi pričaju kako MiG-u treba AESA radar, ali već više vremena u priči sa rusima, dolazim do prostog odgovora: šta će MiG-31-ci AESA radar, kada on sija na drugim radarima kao novogodišnja jelka?
Naime, istina je da Zaslon, Bars i Irbis radar rade na identičnom principu, koji je u suštini jedinstven - PAFAR, kako ga rusi zovu iliti poluaktivni FAR ili na engleskom SAESA (semi-active ESA). Zapravo taj radar se razlikuje od PESA jer je on na pola puta od PESA ka AESA radaru. U čemu je štos? Pa u razmeštanju elemenata matrice. Naime 1700 emitujućih elemenata se nalazi tik uz 1700 prijemnih elemenata, što bi značilo, sledeći logičan korak su integracija ta dva u jedan.
Upravo se Fazotron prošle godine hvalio kako je razvio element matričnog radara, koji je najlakši i najmanji na svetu. Uradili su to zahvaljujući razvoju svoje tehnologije za GaAs ćelije, koje na područjima 8-20GHz daju gotovo neverovatnih 50W. Superponovanjem talasa, dobili bismo da je vršna snaga radara Zaslon, baziranog na novoj matrici - 85kW (!!!), što bi ovom avionu dalo daljinu otkrivanja cilja, veličine F-15 na preko 1000km udaljenosti. Svakako, ovo je nemoguće, jer treba od nekuda povući tih 85kW, a Zaslon je sa instaliranom snagom od 31kW od čega nije svih 31kW upotrebljeno na izračivanje. No, kod PAFAR-a je razlika u stvaranju bočnih nepotrebnih zračenja, koji bi na primer, odali stelt avion, ali kod MiG-31-ce, sam avion je lako uočljiv, pa je PAFAR dovoljan, a osim toga, manevrisanje zrakom iz ovog aviona je u tom slučaju šire (+70 stepeni do -70stepeni).
Inače, cevasti izračitelji za decimatarski opseg (njih 64) daju istu zbirnu snagu kao i 1700 izračitelja iz centimetarskog dijapazona. Iako sami rusi govore o decimetarskom opsegu za Zaslon, kao o emiterima sistema "svoj-tuđ" (friend or foe), odavno je poznato da ovim opsegom MiG-31 otkriva sa lakoćom stelt ciljeve.
|