Poslao: 20 Nov 2016 17:56
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
mean_machine ::@Rej
Nije bas to tako jednostavno da samo poredis precnike antena. Obrati paznju na godine kad je koji razvijan:
Zaslon: 1970te, Zaslon-M:1980te dok je Irbis-E: 2000te
Glavna kvaka sa faznom antenom je u faznim invertorima (phase shifter) a izrada istih itekako zavisi od nivoa mikroelektronike:
https://www.microwaves101.com/encyclopedias/ferroelectric-phase-shifters
Znamo da je ogroman napredak u Rusiji ostvaren u godinama posle raspada SSSR bas u sferi mikroelektronike, jer napokon nisu morali sve sami da izmisljaju ili da preko KGB akcija dodju do gotovih resenja.
Dakle to sto je Irbis manji ne znaci automatski da je losiji.
Po meni Irbis-E i Zaslon-M su tu negde, Karlo Kop je pomenuo u nekom starijem tekstu da ruski izvori za Zaslon-M navode 170/150 nautickih milja za cilj velicine lovca, sto mu otprilike dodje na 300/270km.
Naravno da kad su u pitanju radari nije sve u precniku antene mada ako govorimo o radarima sa FAR to je jedan od bitnih detalja a razlog je jednostavan. Sto je veca antena ( upravo njen precnik ) to ce biti vise prostora za ugradnju onog sto si naveo tj tih malih primo-predajnih antenica-modula ili ti faznih invertora .Jos nesto ,ne samo da je Zaslon-AM kao trenutno operativni tu u prednosti u odnosu na one radare sa antenom precnika 900mm vec je i mocni Zaslon-M iz 80tih tu bio neprevazidjen.
Sa wiki- stranice Zaslon
Citat:The Zaslon is a Pulse-Doppler radar with a passive electronically scanned array (PESA) antenna and digital signal processing. The antenna used by the Zaslon is actually a multi-channel system comprising two separate electronically controlled arrays, an X band radar with 1700 emitters and a L band transponder with 64 emitters brought together into a single antenna. The antenna has a diameter of 1.1 meters and is fixed in position with a scanning sector of +/-70 degrees in azimuth and +70/-60 degrees in elevation. The X-band components of the radar uses reciprocal ferrite phase shifters that allow the radar to position beams in around 1.2 ms. This high performance is one of the big advantages of phased array radars compared with the previous generation of mechanically scanned arrays which take seconds to perform the same functions as a phased array.
Pored veliicne antene bitni su i frekvencija /talasne duzine i ono sto je komentarisano srednja i maks predajna snaga radara tj impulsa/signala a koji se salje u VaP .
Kad gledamo na gabarite posebno antenskog bloka ali i onog radarsko-racunarskog opet je Zaslon u prednosti nad svim ostalim radarima u lovcima kako 4te tako i 5te tehnoloske generacije.
Sto ranije kolega `powSrb` pomenu blogove ,razne tekstove itd ,recimo postoje neki intrigantni ruski tekstovi da kazem provokativnog tipa .
Jedan od takvih je sledeci
В погоне за «сенсацией» МиГ-31БМ обвинили в близорукости
13 сентября 2012
Citat: Примечательно, что возможности новой БРЛС и системы управления вооружением позволяют почти одновременно отстрелять весь комплект ракет: «Заслон-АМ» может одновременно сопровождать до 24 целей и обстреливать шесть, причем потенциал систем позволяют атаковать и большее количество целей. Такие возможности обеспечиваются фазированной антенной решеткой радиолокационной станции.
Ono sto je realnost jeste da MiG-31BM/DZM/BSM sa novim radarom `Zaslon-AM` ( modifikacija radara Zaslon-A sa MiG-31B/BS ) uz pomoc novog racunara- SUV /digit- procesora `Baget-55` moze istovremeno pratiti 24 vazd cilja koliko nekada radar `Zaslon-M` i gotovo istovremeno a prakticno plotunski za 10tak ili manje sek raketirati 4 cilja sa 4x R-33 ili novim R-37M .Pominje se mogucnost istovremenog dejstva na 6 , cak i 8 ciljeva no moramo to prakticno obrazloziti i prodetaljisati da takvo nesto u realnim uslovima bojeve upotrebe ( patrolni ili presretacki zadaci ) nije bas moguce jer cak i da novi Zaslon-AM ima 6 ili 8 kanala za navodjenje raketa postavlja se pitanje kako izvesti raketiranje ciljeva sa recimo R-77-1 koje su dosta manje rakete ,znaci dosta manje daljine dejstva od R-33 a posebno od R-37M .
Jedno je kad nesto pise ,kad nesto procitamo a drugo je sta se moze ili ne moze u vazduhu ,pogotovo tokom vodjenja realnog vazdusnog boja, u ovom slucaju onog dalekometnog .
Dalje , u tekstu ide neko kao poredjenje Zaslona i MiG-31 sa F-14 i njegovim radarom sto blage veze sa vezom nema i onda nesto sto je meni bilo veoma zanimljivo a to je ovaj komentar...
Citat:Напоследок стоит разобрать еще одно заявление В. Орлова. Он считает, что аппаратура МиГ-31БМ не только имеет недостаточные дальности обнаружения и поражения, но и не способна «видеть» ряд специфических целей. Так, рабочие частоты «Заслона-АМ» (была названа 6 ГГц) не позволяют самолету находить самолеты, построенные с применением стелс-технологий. По мнению Орлова, отечественные РЛС должны переходить с сантиметрового диапазона на дециметровый или даже метровый.
Poznato je da je radar Smerch-A kod MiG-25P radio na dve talasne duzine ( 2cm i 3cm ) ( centimetarski opseg ) i sad odjednom po ovom Orlovu novi Zaslon-AM ima frekveniciju od 6 GHz sto su zapravo milimetarske talasne duzine ( do 30GHz recimo rade oni helikopterski radari sa ciljem da se uoce veoma mali objekti na povrsini ) .
Pa jos je 1991g F-117A` izazvan na megdan` onako uslovno receno u smislu da ce biti otkriven tako da prica Orlova nije nista drugo do `suplja prica` sto bi rekli Nadrealisti ..
@mean
Citat:Po meni Irbis-E i Zaslon-M su tu negde, Karlo Kop je pomenuo u nekom starijem tekstu da ruski izvori za Zaslon-M navode 170/150 nautickih milja za cilj velicine lovca, sto mu otprilike dodje na 300/270km.
Drugar nemojmo i mi ovde na MCM upadati u zamke raznoraznih podataka.Prvo `Irbis-E` je izvozna /degradirana verzija mocnog Irbisa ( eto imamo neke za obradu veoma zanimljive podatke na prosloj strani ) a onda dalje nije ni blizu ,ne moze ni da primirise jednom Zaslon-M jer ako je ovaj sa raketom K-37 oborio jednu niskoletecu KR -metu sa 304km ,morao je otkriti na barem 350 km ako ne i vise pa onda pracenje pa zahvat .Mi pricamo o KR ,cilju velicine RERP od 0,5 najvise 1m2 a kamoli o cilju tipa `lovacki avion` sa 3-5m2 RERP.
Zakljucak : manimo se mi `Kopica` i njegovih prica /analiza ,mozemo mi ovde na nasem MCM da prodetaljisemo mnoge podatke i informacije ,makar one koje su nam dostupne.
Nego treba Karla Kopa pitati zasto je radarski monitor kod `Zaslon-A` kalibrisan po daljini na 600km a po sirini na 400 km
Kad pominjemo mikroelektroniku ,ona je vazna u hardversko-softverskim komponentama antenskog i radarsko-racunarskog bloka radara ,posebno racunara -SUV gde je kod prvog Zaslona bilo sve digitalizovano .Kad kazem `digitalizovano` onda mozemo samo da zamislimo koliko je sve to bilo brzo i sposobno po pitanju resavanja matematickih zadataka ( modeliranje ,razne operacije itd ). Za sve ostalo je tu bio `gabarit` tj potrebna snaga primo-predajnim modulima da u VaP posalju sto jaci signal-impuls .Zaslon je imao potrebnu snagu od cak 31kW.
Nema te sanse da ijedan poznati radar ,bilo to ovaj sa F-22 ili N035 `Irbis` pa mozda i novi N036 `Bjelka` sa T-50, dakle moze da primirise starom /probnom Zaslon-M .Jednostavno pored ogromne antene od 1400mm taj radar je morao imati daleko vecu` izlaznu -vrsnu snagu/ energiju zracenja/impulsa ` od prvobitnog Zaslona iz 70tih .
Dovoljno je samo pomenuti taj slucaj raketiranja male KR aprila 1994 i to dosta govori o njemu .Mislim da takav praktican rezutat tesko da ce ponoviti bilo koji novi lovac/radar -raketa .
To jedino mozemo ocekivati od MiG-31BM/Zaslon-AM sa raketama R-37M . Naravno pod uslovom da je kod Zaslon-AM uradjena takva modernizacija antenskog bloka pre svega da ona moze da zraci snagom kakvu je imao ranije Zaslon-AM .
Koliko god se mi lozili na neke nove tehnologije AESA ili sad ovaj ROFAR/FOFAR itd kao i kod zemaljskih radara jednostavno vazna je snaga zracenja ,za tu snagu trebaju gabariti tj masa antenskog i radarskog bloka .Zna se koji radari imaju najveci domet-daljinu zracenja pa oni `za-horizontalni `a oni su i najveci i najtezi zar ne ?
Link za onaj ruski tekst koji kao degradira Zaslon
https://topwar.ru/18787-mig-31bm-bez-pyati-minut-skandal.html
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 18:40
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12604
|
Irbis ima 5kW/20kW i radi se najkvalitetnijem pfar koji su Rusi do sad napravili, da bi Zaslon-M bio znatno bolji od Irbis-E on mora imati znatno vise kW od 5/20kW, jer prednost u anteni je degradirana znatno starijim faznim zakretacima.
Nisam uzeo u razmatranje kompijuterski sistem u cemu je Su-35 daleko ispred Mig-31M jer to ne mozemo porediti posto je to vec materija za one kojima je konstrusanje radara posao.
Sto se tice famozne 1994 tu ima svasta, cesto srecem da je koriscen Su-30 koji je bio blize za korekciju kursa R-37 rakete, da li je to moguce? Tehnicki da. Na KP temi AWG-9 vs Zaslon, pominju da nekoliko MiG-31M (prototipovi) i nisu bili operativni tada i da je koriscen MiG-31B.
Inace podaci o Zaslonu su tacni, posto su Ameri imali iste podatke i nema poente da Rusi ih cuvaju. Iste podatke imas u knjizi ruskog akademika koju je sivisoko ranije citirao. Jednostavno Zaslon je bio prvi takav pfar u Rusiji (kod Amera je to bio Agile radar za FB-111) i sasvim je logicno da ima "losije" performanse od radara koji koriste zrelu tehnologiju.
Ono sto je ja mislim glavna kvaka za Zalson-M, on nije 150-200% bolji od osnovnog Zaslon vec od Zaslon-A, ali da zbog zbunjivanja namerno su naveli obican Zaslon kao reper.
Slicne primere imas i kod drugih. Francuzi sa Rafalovim radarom, prva verzija njihovog pfara je bila losija od tad aktuelnog radara u Mirazu. Japanci sa svojim aesa radarom slicna prica, i na kraju Fazotron sa Zhuk-AE. Ne kaze se za dzabe prvi macici se u vodu bacaju
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 18:59
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Tesko da je Irbis u rangu za Zaslonom `mean` jer po nekim izvorima Zaslon-M ima performanse-sposobnosti uvecane za citavih 200% u odnosu na osnovni .Podaci o osnovnom Zaslonu su dostupni Amerima bili znamo jos sredinom 80tih zahvaljujuci Tolkacevu ali je isti taj bio prevazidjen novim Zaslon-A o kojem na netu necemo naci ama bas skoro nista .Taj Zaslon-A je operativan vec 25 godina i sve sto znamo i sto vidimo jeste njegov monitor u kabini shturmana .
Dalje ne moram valjda drugar opet komentarisaati jedno te isto u vezi slucaja iz aprila 1994g .Ne moram se valjda ponavljati koliko vec puta a evo opet cu ,nije problem .MiG-31M jesu bili prototipovi nikad serijski ni operativni ali je na jednoj vezbi tog aprila `94g , moguce Bort 057 plavi sa K-37 oborio jednu KR-metu gadjajuci je sa 304km .Prica o drugom lovcu ( Su-27 ili Su-30 ,mada nesto mi to sumnjivo za Su-30 te 1994 ,mozda ih tada i nije bilo u VVS ) nebitno, ta prica sa KP- foruma ili bilo kog drugog izvora je toliko smesna da je to vise prevazidjeno ponavljati je uopste .
Evo nadjoh ,serijski Su-30 su cini mi se usli u sastav 54GvIAP u AB Savaslejka tamo 1994-96 ,prvi od njih je imao prvi let tokom 1992g
http://www.sukhoi.mariwoj.pl/su-30-ru-27pu.htm
Dakle MiG-31/B pa i prototipovi M mogu samo data- linkom od A-50 dobiti info o nekom cilju u VaP tj datom sektoru VaP u kojem se cilj/ciljevi nalazi ( brzina ,visina,kurs itd ) sve ostale radnje u automatskom /poluatomatskom ili rucnom rezimu radi SUV Zaslon ili u ovom slucaju iz `94g Zaslon-M .Nema tu govora o nekom drugom lovcu ili bilo sta slicno .Znaci on je izvrsio pretrazivanje VaP u datom sektoru ,otkrio zatim pratio i na kraju zahvatio taj cilj ,omalenu KR-metu i pilot potom gadjao istu sa 304km sto je rekordna i danas daljina lansiranja neke rakete V-V tj rekordna daljina gadjanja nekog vazd. cilja .
Ovaj dogadjaj pokazuje koje su stvarne mogucnosti radara Zaslon-M ,njegove stvarne jacine zracenja tj impulsa-signala dovoljno jakog da na daljini vidimo i 350km ili vise otkrije cilj svega 0.5 ili 1m2 .Cisto sumnjam da KR-mete imaju vecu RERP.
Ako vec moram da ponavljam gradivo ,dakle literovanje raketa V-V sa RGSN jeste operacija kojom se raketa uparuje sa racunarom SUV aviona -nosaca i tokom leta slusa samo signale navodjenja / korekcije od radara lovca sa kojeg je lansirana .
Prica o nekakvom drugom lovcu koji je eto navodio ili korigovao putanju lansirane K-37 je jos jedna u nizu supljih prica koje kruze netom ...
Citat: В апреле 1994 г. президент России направил поздравительную телеграмму создателям самолёта МиГ-31М и его вооружения в связи с успешным проведением первых в мире испытаний по поражению воздушной цели на дальности свыше 300 км.
http://paralay.com/mig31m.html
I da ako bi Zaslon-M bio 150-200% bolji od Zaslon-A sto rece pa to bi tek onda bio `radarcina`mada znamo da se` M` pojavio pre verzije` A` i cak sam se pitao da kojim slucajem Adoljf nije sta poslao Amerima ponesto u vezi njega ,Zaslon-M ???
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 19:21
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12604
|
Ako se radilo o cilju sa odrazom krstarece rakete onda mora drugi avion da vrsi navodjenje jer zemljaski radari daleko vece vataze od Zaslon-M tesko prate takve ciljeve na navednoj daljini, a isto vazi za A-50 i E-3.
Ako pak se radilo M-21 dronu onda se to potpuno uklapa u ono sto je Karlo Kop napisao u vezi Zaslon-M.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 19:31
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Naprotiv, A-50 i njegov radar `Bumbar` imaju dosta bolje sposobnosti otkrivanja i pracenja veoma malih vazd. ciljeva od E-3 i to je dokazano moguce ne samo tog aprila 1994 vec i mnogo kasnije kad je tokom jedne protiv-teroristicke operacije taj isti A-50 svojim radarom na jako maloj visini i to u brdovitom podrucju otkrio i pratio Mi-8 sa teroristima i taocima valjda .
Rekoh nema nikakve price da je bilo koji drugi lovac navodio ili korigovao putanju lansirane K-37 jer za to prakticnih uslova nema/nije moglo biti .Mislim da na ovoj temi ili temi tamo o R-37M imamo te detalje sa tog gadjanja ,visina lansiranja 6 km ,brzina ispod 1000km/h a daljina u momentu lansiranja K-37 je bila 304 km .
E sad sta to znaci oboriti `raketu-misenij` kako Ruje kazu i to koja je letela na svega nekoliko desetina ili stotina m iznad tla sa te daljine ,to znaci da je Zaslon-M ima takvu snagu i takvo kontinuirano zracenje da je mogao otkriti -pratiti-zahvatiti cilj tako male RERP ( do 1m2 ) .Takve mogucnosti cisto sumnjam da ima bilo Irbis,bilo Bars-M,bilo Bjelka ili AN/APG-77 .
Pored Zaslon-M naravno MiG-31M je imao i tu K-37 dosta brzu i generalno gledano, bolju raketu od serijske R-33 .
Ako ovaj dogadjaj uzmemo kao reper za dalje analize onda se moramo zapitati kad Zaslon-M tako daleko vidi sa nekih 10tak km visine koliko daleko vidi sa 20+ km visine ( imamo formulu od kolege `dinja` ).
PS
Posto pominjemo K.Kopa ,on je u svom tekstu naveo sledece
Citat:The MiG-31BM is equipped with the Zaslon M phased array which is claimed to double the detection and engagement performance of the earlier radar variant. Russian sources claim fighter sized targets can be engaged at 150 nautical miles, and detected at 170 nautical miles. Up to ten targets may be engaged simultaneously. There are claims the Zaslon / Arrow weapon system can be used to engage ballistic missiles in flight
Malo se zeznuo on ,BM ima radar `Zaslon-AM` a ne `Zaslon-M`
u odlomku sa nazivom `The MiG-31B and MiG-31M Foxhound ` nije nista posebno naveo sa tim da je opet pogresno naveo kako raketa K-37( ne R-37 ) ima ARGSN ( ARS ) tipa 9B-1388 sto je netacno ,to je RGS sa PARS u raketi R-33 .Nova R-37M ima ARGSN tipa 9B-1103M-350
http://www.ausairpower.net/TE-Foxbat-Foxhound-92.html
Klasican primer `zamke` , ruski sajt na engl , slika osnovnog Zaslona a u TTK navedeni podaci za Zaslon i Zaslon-AM
http://www.niip.ru/eng/index.php?option=com_conten.....p;Itemid=8
Evo malo od Kopa
Citat:While early US effort in airborne ESA radar focussed on bomber radars, the first Soviet airborne X-band PESA was the 1,700 element Tikhomirov NIIP BRLS-8B Zaslon or FLASH DANCE pulse Doppler air intercept radar, developed for the large MiG-31 FOXHOUND interceptor. This aircraft had the challenging role of intercepting low flying US air, sea and ground launched cruise missiles. The Zaslon was built to concurrently guide four long range R-33 AMOS missiles against low RCS targets in ground clutter, and was the first volume production ESA fitted to a fighter aircraft. An innovative feature was that an L-band IFF interrogator PESA was embedded in the X-band array .
https://www.scribd.com/doc/254309277/Advances-in-Chinese-and-Russian-AESA
Rasprave na jednom forumu
http://simhq.com/forum/ubbthreads.php/topics/4258952/Re:_MiG-31_restomods
Dalje isto od njega
Citat:Peak Power (Ppeak) [kW] is the maximum pulsed power the radar can emit. It is limited mostly by the transmitter technology employed, and to a lesser extent, the antenna design. In general, the higher the peak power emitted, to the first order, the better from a range perspective. Peak power is also important in Electronic Warfare terms as it determines the burnthough performance of the radar, or the point at which the energy reflected by a target is greater than the energy produced by the target's defensive jamming equipment. This the point where jamming effectively fails.
Citat:The Russian's snatched the leading position back with the early 1980s N007 Zaslon on the MiG-31 Foxhound, a massive phased array design twice the size of the US AWG-9 radar. Rated at 2.5 kiloWatts average power, with a 25% duty cycle peak power rating of 10 kiloWatts, this immense radar is claimed to be capable of detecting a 0.3 m2 RCS cruise missile at 35 nautical miles range.
NIIP's enormous N007 Zaslon on the MiG-31 was the highest power-aperture fighter radar to emerge during the last decade of the Cold War. If was specifically built to hunt cruise missiles, and is claimed to be able to detect a 0.3 m2 RCS cruise missile at 35 nautical miles range.
http://www.ausairpower.net/APA-Flanker-Radars.html
E sad bi ja da pitam Karla nesto ako `Zaslon` onaj osnovni moze da otkrije niskoletecu KR od 0.3m2 RERP sa nekih 70km kako to da je nas pilot-lovac D.Ilic imao kako kaze na radaru ( verovatno u rezimu Osmatranje-automatsko pracenje ,dkale otkrivenu ) KR na svega 75m i to na daljini cak 90km ???
Od 5te min
https://www.youtube.com/watch?v=S7CMdK-O5mA
Dalje cak i da nas pilot gresi u izjavi ,evo mu pitanja pa kako to otkriva cilj od 0.3m2 RERP na 70 km a sta cemo onda za ovo `the range of detection of air targets: 200 km (for the purpose of a radar cross-section of 19 m2` .Nesto ne stima tu ..
Napraviti toliki radar sa antenom od 1.1 m ili kasnije od 1.4m da bi otkrio i pratio KR na svega 70 km ili malo vise je malo je reci suludo .Treba imati na umu i prilicno ravan teren SSSR/RF posebno u reonu zapadno od Urala ,zatim na podrucju od Kole do Kamcatke gde je uglavnom priobalni pojas i velika vodena povrsina .Tu bi KR letele nisko ( do 100m visine ) a MiG-31 bi ih lako otkrivao i sa 10tak km visine kad vec znamo za onu nejgovu radarsku-zracecu kupu ( +/- 70 ° po azimutu i +/- 70/ 60° po mesnom uglu ) .
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 21:09
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
Koliko je na netu ( forumima ,sajtovima ) samo tih kontradiktornih informacija ,eto Kop kaze da na maks snagu zracenja antene-predajnika vise utice tehnologija/tehnoloski nivo istog -emitera nego li sam tip antene.
Citat:Regarding the Zaslon, everything that I read in terms of power rating is that it has an average power rating of around 2.5 kilowatts but it seems that this information is regarding to the Zaslon-A.
The improved Zaslon-M is said to have from 50% to 100% better performance compared to the Zaslon-A. As far as I know it's unknown if this better performance also comes from an increased power rating but it's well known that this same performance improvement comes from a bigger antenna.
But even assuming that the data above is correct and speaking of antennas which are among the most vital part of a radar set it is known that basically the bigger the antenna is the stronger and more effective the radio signal/waves will be.
For example it's quite possible that a radar with a weaker power rating but with a bigger antenna be able to send stronger signals than radar sets with stronger power ratings but otherwise smaller antennas.
sa foruma,link u predhodnom postu .Zapravo utice i jedno i drugo podjednako te mnogi drugi faktori/parametri ...
Citat:Основное уравнение радиолокации
Основное уравнение радиолокации (англ. radar equation) — формула, описывающая дальность действия радиолокатора, через расчет мощности радиосигналов и различных потерь. Для большинства пассивных радиолокаторов, являющихся моностатическими (передающая и приемная антенны находятся вблизи или совмещены), мощность принимаемого сигнала уменьшается пропорционально 4-й степени расстояния, для активных локаторов мощность сигналов пропорциональна 2-й степени расстояния.
Принимаемая мощность
Мощность принимаемого отклика радиосигнала задаётся уравнением
Pr — мощность сигнала на клеммах приёмной антенны;
Pt — мощность радиопередатчика;
Gt — коэффициент усиления передающей антенны;
Ar (иногда S) — эффективная площадь (апертура) приемной антенны, Ar = Gr*λ²/4π, где Gr — коэффициент усиления приемной антенны, λ — длина волны.
σ — эффективная площадь рассеяния цели в данном ракурсе;
F — коэффициент потерь при распространении сигнала;
Rt — расстояние от передающей антенны до цели;
Rr — расстояние от цели до приёмной антенны.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BD%D.....0%B8%D0%B8
Citat:Для истребителей МиГ-31 создается модернизированная бортовая РЛС
В НИИ приборостроения имени Тихомирова создается модернизированная бортовая радиолокационная станция (БРЛС) "Заслон-АМ", сообщил "Интерфаксу- АВН" гендиректор НИИП имени Тихомирова Юрий Белый.
НИИП имени Тихомирова по линии гособоронзаказа имеет задание по модернизации БРЛС "Заслон" для истребителей МиГ-31. Модернизированная БРЛС получила наименование "Заслон-АМ", - сообщил Ю.Белый.
По его словам, НИИП имени Тихомирова имеет тридцатилетний опыт создания и развития локаторов с электронным сканированием ("Заслон") для истребителей-перехватчиков типа МиГ-31.
Ю.Белый сообщил, что НИИП имени Тихомирова планирует в ближайшее время приступить к стендовым испытаниям модернизированной БРЛС.
"С петербургским холдингом "Ленинец" заключен договор на развертывание на этом предприятии специального стенда для ремонта и модернизации БРЛС", - заявил гендиректор НИИП.
Он отметил, что модернизация РЛС "Заслон-А" включает, в частности, замену вычислительных средств. "Программа создания БРЛС "Заслон-АМ" находится на стадии опытно-конструкторских работ", - сообщил собеседник агентства.
По оценкам экспертов, при модернизации БРЛС с электронным сканированием луча "Заслон" устаревший центральный процессор А - 15А заменен на более современный "Багет-55", что позволяет при сохранении антенны Б1.01М ввести несколько новых режимов работы БРЛС "Заслон-АМ" для модернизируемых истребителей МиГ-31БМ.
Технологии БРЛС "Заслон" послужили базой при создании БРЛС Н- 011М "Барс" для истребителя индийских ВВС типа Су-30МКИ. При этом, масса антенны РЛС "Барс" составляет 100 кг против массы антенны Б1.01М на МиГ-31 - 250 кг.
Adoljf se samo na kratko finansijski obogatio
Citat:А сам Заслон ещё в начале 80-х некий Толкачёв с Фазотрона американцам сдал, вроде как был самым высокооплачиваемым шпионом в истории СССР. Только дома у него 1,3 млн рублей нашли (это в начале 80-х то!). Целый фильм по ТВ показывали.
http://forums.airbase.ru/2008/03/t60411,8--neskolk.....st-ii.html
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 23:09
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12604
|
Napisano: 20 Nov 2016 23:01
Sto se tice A-50 ne moras njega da gledas pogledaj Gamma-DE ili jos bolje AN/APY-2:
http://i.stack.imgur.com/HHKby.jpg
posto se radi o letecem radaru sa koje daljine mogu da detektuje nesto sto ima odraz manji od 1m2 i leti nisko?
Za Gamma-DE kad takva meta (1m2) leti visoko u idealnim uslovima detektuje je sa oko 400km i to najjaca verzija radara, preko 1000 aesa modula, snage: 20kW/200kW
Mogucnosti prve verzije Zaslona su te koje su navedene jer ih je Adolf otkucao a iste se pominju i u knjizi ruskog akademika koja se bavi vojnim radarskim sistemima, i sasvim je logicno da MiG-31E bude ponudjen za Zalson radarom kad vec protivnik zna sve o njemu.
Nas pilot je verovatno govorio o Zaslon-A radaru a mi inace ne znamo sta je tacno bila meta, ne znamo cak ni u slucaju testiranja MiG-31M. Krilata raketa moze biti M-143 ali moze biti i Granit zar ne?
Npr. pogledaj skorasnji test, gadjali su granit rakete, cisto podsecanja radi:
http://i58.fastpic.ru/big/2013/1029/7c/ebe5efe4aa9921fe4a3aec9262f11b7c.jpg
Ta mrcina ima odraz blizi MiG-21 nego tomahavku.
Ako se dobro secam (ti me ispravi) zahvat je postignut na 80km. Znamo da Zaslon prve verzije zamenjen drugim (boljim) radarom zbog Adolfa dakle Zaslon bi sa jos manje daljine zahvatio mrcinu od krstarece rakete.
Kazes zasto praviti takav radar? Pa po cemu je to Zaslon los radar? Koji je to radar SSSR imao tad da je bolji od Zaslona u pracenju niskoletecih ciljeva malog odraza? Ni jedan.
Dopuna: 20 Nov 2016 23:09
Zaboravih da dodam, Zaslon nije imao konkurenciju sto se tice brzine skeniranja i pouzdanosti vodjenja cetiri pars rakete sve do F-22 (APG-77), F-15, J-2 i Rafal ne racunam jer je svega jedna eskradila F-15 bila opremljena aesa radarom, dok su J-2 i Rafal imali vrlo slab (J/APG-1) i slab (RBE2) domet radara dok nisu unapredjeni.
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 23:13
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Nisam ni pominjao da je Zaslon los `mean`, naprotiv `kujem ga u zvezde` a nas pilot ? Koji nas pilot sad ? Ako mislis na Dragana Ilica sa YT- snimka ciji sam primer pomenuo pa on je govorio o svom letu drugar ,kakav Zaslon ??? Po njegovoj izjavi je on na ekranu radara imao odraz KR koja je letela na svega 75 m visine i pri tom bila udaljena citavih 90km ( kurs 180 stepeni kako je naveo )
Mi ovde govorimo o izvoznom-degradiranom N019EB Rubin a sta tek onda moze Zaslon ili Zaslon-A a ne jedan dosta mocniji Zaslon-M .
Ne moze se porediti PBR `Granit` koji ima sisteme pasivnog i aktivnog ometanja el. i radarskih siganala sa obicnom letecom metom-maketom KR koja je izgleda nepoznatog tipa .Uostalom Granit moze da leti veoma nisko ali sporije ili dosta visoko i mnogo mnogo brze onda .Posada MiG-31 koja je gadjala taj Granit je utrosila 2 rakete za obaranje samo jednog Granita .To se ne moze porediti sa onim gadjanjem od aprila 1994g .
PS
Sve sto zapad realno zna o Zaslonu je ono sto se zna od Tolkaceva i to je sve .Malo se sta zna o Zaslon-A a kamoli o novom `AM`. Pogledajmo pa taj `AM` ima i poboljsanu antenu B1.01M tako da moramo znati da kad se poboljsava radar poboljsava se ne samo racunar ( racunarski blok ) vec i antenski .
Ako znamo da je osnovni Zaslon imao ukupno cak 1764 predajno-prijemnih elemenata ( X i L- dijapazon) ,koliko ih je samo imao `Zaslon-M` ???
mean_machine ::
posto se radi o letecem radaru sa koje daljine mogu da detektuje nesto sto ima odraz manji od 1m2 i leti nisko?
Sa 350 km su Ruje otkrivale Tomahoke
http://www.mycity-military.com/Avioni/Beriev-A-50-ruski-AWACS_39.html#p1829306
|
|
|
|
Poslao: 20 Nov 2016 23:24
|
offline
- mean_machine
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2006
- Poruke: 12604
|
KH-55 detektovana sa 90km:
https://www.youtube.com/watch?v=BCiqIaOZPQ4
A-50 je otkriva i navodi MiG-31 na nju. Da su morali sami verovatno bi je otkrili sa manje daljine. Naravno radi se o Zaslon-A ili Zaslon-AM.
KH-55 je inace veceg odraza od Tomahavka.
Sto se tice granita nema tu nekog specijalnog ometanja cak i da nesto poseduje to je malo i slabo Granit igra na brzinu i oklop dakle ako su ga otkrili sa 80km a tolika je mrcina onda podatak za tomahavk i Zaslon je vise nego logican cak bih rekao da se radi i idealnom slucaju da u stvarnosti su dometi i manji. Inace te Granite je takodje prvo spazio A-50 cini mi se pa tek onda MiG-31.
|
|
|
|