MiG-31 Foxhound

389

MiG-31 Foxhound

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23383
  • Gde živiš: Beograd

Полако Ирбисе. Ми за сада немамо ни обрисе тог новог МиГ-а 41.

А можда би сада у наоружањеу ВКС имале неки усавршени и модернизовани МиГ-31М2 (да је МиГ-31М ушао у серију) који би био далеко бољи од постојећих МиГ-31БМ, БСМ и ДЗМ.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

Irbis ::ray
Moje misljenje je da ce uz tehnologiju koja je sada Rusima dostupna pocev od mikro pa i nano tehnologija moci da od tog MIG41 stvore i presretaca i lovce na krstarece rakete. Ako su Ruje uspele da od MIG31 naprava MIG31M u onim kriznim vremenima, moje misljnje da MIG41 moci da odgovori na sve pretenje pocev od presretanja aviona, pa i lova na krsarece rakete, mnogo bolje nego MIG31M, jer sigurno ce za reper i postaviti MIG31M.


Pa MiG-31 je sve to sto si naveo jos od 1981g , dakle i presretac (brzinski- visinski/stratosferki tj barazni -patrolni kako oni kazu ) a isto tako i lovac na niskoletece KR. Razvoj MiG-31M je poceo samo 3 godine nakon prijema u naoruzanje leteceg radarsko-raketnog kompleksa MiG-31-33 ( MiG-31 -Zaslon -rakete R-33 ) ,znaci 1984g ( vec naredne god. je prvi prototip imao svoj prvi let ) .

Mislim da mikro i nano- tehnologije nece imati veze sa nekim novim ( najavljenim ) MiG-41 ako se uopste i radi na tom lovcu jer ako i postoji ovaj americki novi strateski stratosferski izvidjac SR-72 onda novom presretacu treba pre svega velika brzina i visina leta a tu mikro i nano- tehnologije ne pomazu .Tu trebaju nova pogonska grupa i nova aerodinamicka i druga tehnicka resenja koja ce omoguciti letove na izuzetno velikim visinama i pri brzinama mnogo vecim ne sto to imaju MiG-25/-31 .Za radar i nove rakete je onda lako ali prvo treba doseci brzine i visine novog izvidjaca ili kakvog drugog vazduhoplova .Pa to je ranije radjeno i sa MiG-25 i sa MiG-31 .

Evo vidimo da MiG-31 uopste nije sporiji od predhodnika ,ima dugotrajnu operativnu krstarecu brzinu 2500km/h ( moze da preleti 1000-1500km tom brzinom u stratosferi ) i sve to na Min/krstarecem forsazu .Dalje isto tako ima maks operativnu brzinu 3000km/h ( M 2.83 stvarne brzine ) ali koja nije ogranicena pogonskom grupom ,konstrukcijom ,nego ni manje ni vise faktorom izdrzljivosti pleksi-glasa na poklopcima kabine i vetrobranu ( od prirodnog stakla ) a sad kad se u BM/DZM i BSM ugradjuju nova silikatna stakla , maks operativna /prakticna brzina moze biti i do 3500km/h ( navedeno je da moze leteti brze za polovinu Mahovog broja ) .

Sad zamislimo MiG-31BM koji juri 3000 ili 3500km/h sa sve raketama ( 4 R-33/R-37M i 4 R-73 ) . Smile



offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1243

ray ban11

Ne potcenjuj značaj mikro i nano tehnologije. Ona itekako pomaže letelicama.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104287

AB Sagol
2012

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

Kaplar ::ray ban11

Ne potcenjuj značaj mikro i nano tehnologije. Ona itekako pomaže letelicama.



Nema od toga nista moj kolega pogotovo u klasi visinsko-brzinskih presetaca strateske namene kao sto je bio MiG-25 ili evo vec 35 godina MiG-31 .Mi moramo imati na umu da su to lovci cija struktura planera trpi izuzetno velike temperature ( preko 300° C ) kad lete preko 3000km/h ( termalna barijera ) i da elementi i komponente iz oblasti pomenutih tehnologija tesko da bi izdrzale takve `toplotne udare`.

Pazimo jednu stvar ,kad recimo poredimo MiG-25 i 31 ,ovaj prvi je imao radar ukupne potrebne snage neverovatnih 600kW a Zaslonu je trebalo oko 30kW ( 20x vise snage je trebalo Smerchu nego li Zaslonu ) ali to je zato sto je jedan od TTZ iz 50/60tih godina bio da lovac sa svojim radarom izdrzi na aerodromu baziranja prvi protivnicki nuklerani udar ( elektromageni impuls ) te zbog toga razvijen i izradjen na bazi `cevne` tehnologije uz svu potrebnu termo i drugu zastitnu izolaciju ( anti-radijacionu npr). Smerch je to mogao da izdrzi i da se koristi u realnim uslovima upotrebe cak i u nukl.ratu . Istu izolaciju samo sa vecim stepenom digitalizacije ( radarski- racunarski blok ) je imao i Zaslon .

Jos nesto ,Zaslon u odnosu na potrebnih 31kW moze da posalje najsnazniji impuls vrednosti 10kW cime je odnos potrebne i predajne snage 3 :1 a zamislimo samo da je taj odnos bio kod Smercha pa to bi znacilo da je imao maks predajnu snagu cak 200kW ,evo nek je odnos bio 10:1, to je onda moglo biti 600kW : 10 =60kW .Mocan je bio taj Smerch-A ( A1-A4 ) a sve u cilju da se realno moze upotrebiti i u nukl ratu . Od tih TTZ se nije odustalo ni kod Zaslona a kamoli da ce se odustati recimo tokom razvoja nekog novog radara, eto za ovaj navodno najavljeni MiG-41. Tu nema mnogo mesta posebno nano-tehnologijama ( radarska,el. , radio ili bilo koja druga oprema i avionski sistemi ) jer treba izdrzati brzine 4-5M na visinama recimo 25-30 km itd itd ..

Koje ce tek tu biti spoljne temperature ,koji izabrani strukturni materijali za konstrukciju planera ,pogonska grupa i ostalo .To su vece potrebe u razvoju i izradi nego li mikro i nano- tehnologije .


Nego da se manemo tih tehnoglija sad ,evo jedno zanimljivo pitanje .Zadnjih godina se cesto nalaze info kako je Sirija kao nameravala da nabavi MiG-31 sto nema osnova ,MiG-29M/M2 je u redu ,jesu bili neki planovi ,narudzbe sta li vec ali je `31` prevelik zalogaj .Sve to oko njega sopada u novinarske price i razne analize i komentare ,medjutim nista zvanicno i konkretno nije uradjeno .

Ipak bila je jedna drzava kojoj je MiG-31 davno nekad ponudjen,cak je bila zainteresovana za njega i narucila ga .Koja je to drzava bila ,koje godine i koliko aviona MiG-31 je naruceno ..Da li neko zna ? Smile

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1243

ray ban11,

Ozbiljno ti kažem da ne potcenjuješ tu tehnologiju. Nemoj mešati konstruisanje motora, krila i planera sa tehnologijom, koja omogućava umanjenje mase letelice, a ima slabije zahteve za kondicioniranje u poređenju sa čovekom, tj. pilotom. Pri tom umanjenje mase letilice ne smatraj jedinim što ta tehnologija donosi.

A opet vezano za spoljne temperature, snage radara, elektroniku, koja to podržava i ostalo - nudiš previše objašnjenja za povezivanje pojmova na onaj način, na koji oni nisu povezani.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Na polju mikro elektronike mogu i da shvatim a sta bi novo ili nesto posebno donela nano-tehnologija recimo MiG-31BM ili eto novom MiG-41 na svim poljima ili u oblastima u kojima bi bila upotrebljena ?

Da li jedan F-22A sa sirokom primenom tih tehnologija u bilo kojoj oblasti moze da ima visinske i brzinske sposobnosti jednog MiG-25 ili MiG-31 ? Da li on moze da dejstvuje na protivnicki cilj sa tako velikih daljina kao sto to mogu ova dva lovca ,posebno MiG-31 ?

To su osnovni TTZ ili neki od osnovnih a koji su uzeti kao polazna tacka u projektovanju `25` i `31` svojevremeno .

Za MiG-41 je jedan probni pilot pomenuo brzine u dijapazonu 4-5M ,on te tehnologije nije ni pominjao .Treba prvo obezbediti osnovne TTZ pa tek onda biti fokusiran na druge detalje .

Ziveli

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1243

Daleko bilo da je nevažno kako postići brzinu, dolet, preopterećenja, termičku barijeru i pouzdanost, ali ukinuti svaki kilogram ili decimetar kubni, to ti ja kao konstruktor kažem da je mereno zlatnim tasovima. Opet, zamisli kakve dalje prednosti nudi nova informaciona tehnologija: smanjenje snage na generatorima = smanjenje mase. Smanjenje elektronike radara = smanjenje mase. Smanjenje zapremine elektronike = povećanje prostora za nešto drugo, npr rezervoar.

Naravno, ne treba preterivati, odnosno treba imati meru. Mi, englezi i rusi imamo sličnu filozofiju: ne komplikovati i praviti pouzdano. I sama elektronika, kao mozak letilice je veoma važna, a napraviti je od nano tehnologije je sledeći logični korak u razvoju.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Kolega postujem vase misljenje ,vase komentare ,vi ovoj temi zaista doprinosite i to samo tako .No moramo znati da je recimo MiG-31M bio teskas po pitanju masa ,gabarita ,radara ,elektronike ,raketa itd itd .Nije tu bilo kolega ni `m` od mikro a kamoli `n` od nano- tehnologija ,to moze proci kod F-22 i slicnih mu lovaca ali kod MiG-31M ili BM nebitno ,ne moze. Zasto ?

Jednostavno ,zato sto se treba popeti na operativnu ( bojevu -patrolnu ) visinu od 22 km recimo i protivnika-uljeza goniti pri 3000+ km/h tako je .. a tu ni vremena ni prostora za mikro ni za nano tehnologije nema .

Evo da budemo realni i otvoreni u nasim komentarima i pojasnjenjima svi redom ,da vidimo koje to mikro i nano- tehnogije jesu zastupljene u svim/datim oblastima primene kod MiG-31BM/DZM i BSM posto je tema o MiG-31 ???

Nema ih ili ih ima veoma malo ( uglavnom mikro-elektronika ) kod racunarskog i radarskog bloka MiG-31BM ( Zaslon-AM ) i to je sve .

To je zato sto je prvi uslov ili jedan od prvih da avion sa posadom nakon uzbunjivanja ( Pripravnost br 1 ) mora sto pre stici na datu visinu i to posebno vazno u stratosferu i pri velikoj brzini krstarenja stici u reon patroliranja -presretavanja ,tu mu nece pomoci ni mikro ni nano-tehnologije .

Ovo moze vaziti i za novi lovac ,novi strateski presretac kao sto je najavljeni MiG-41 .

Nego zar nece niko da odgovori koja je drzava imala ozbiljnu nameru da nabavi /kupi MiG-31 ? Koliko komada i koje godine ? Smajli

Ziveli

offline
  • Pridružio: 13 Avg 2011
  • Poruke: 1385
  • Gde živiš: Zajecar

Prema nekim informacijama, Kina je 1992. sa Rusijom potpisala ugovor o nameri da kupi 24 aviona MiG-31E i otkupi licencu za proizvodnju istih u Kini. Međutim, promenili su mišljenje i umesto toga kupili SU-27 i SU-30.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1596 korisnika na forumu :: 75 registrovanih, 6 sakrivenih i 1515 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AleksSE, Alexa77, Asteker, Bb16, Ben Roj, Bivan, bokisha253, boromir, BSD, Bubimir, Car89, Chainsaw, Coabelgrade, d.arsenal321, dak2, darkojovxp, dejno, draggan, Ercomero, feanor, FOX, gagidjuric, goran.vvv, Hardenberg, jarovitt, Josef, Kenanjoz, Koce, Krusarac, kybonacci, ladro, Lester Freamon, loon123, mercedesamg, MIKI63, mikidragi, mile23, milenko crazy north, miodrag, mrav pesadinac, nekdo, Nikolaa11, novator, operniki, Oscar2, ozzy, Povratak1912, PrincipL, proka89, Qvazimodo, radionica1, Regrut Boskica, Rothmans, samoborac, sasics, sedan, shlauf, Snorks, Speer, stefan95, synergia, theNedjeljko, Trpe Grozni, tubular, uruk, US_Rank_0, vaci, vaso1, vensla, VJ, Vrač, vuksa72, YU-UKI, Zoca, Đurđevdan