offline
- Kaplar
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1244
|
Napisano: 23 Feb 2017 7:08
ray ban11 ::@Kaplar
Valjda PS-rakete ne antene ??? Cek ,MiG-31BM tesko da je ista olaksan u odnosu na serijske ( osnovna ,DZ i B ) .Sto se motora opet tice nije bas poznato da li su ista poboljsani tj da li su kod BM/,ZM i BSM ostali stari D-30F-6 ili verzija sa M tipa D-30F-6M recimo ? Remontovani jesu ali je pitanje da li su modernizovani .
Sto se te PS-rakete tice to javnosti ostaje nepoznato za sad sem onog ranijeg projekta baziranog na dva Borta ( 071 i 072 ) .
A to kad mislim Inače antene...
Ne uraditi modernizaciju na tom avionu je apsolutni besmisao. Ja sam odavno rekao da se ceo MiG-31 predstavlja kao da nema zahtevane performanse, jer kako drugačije praviti zamku? Staviš znak sa strelicom na zamku i pravilno označiš put ka njoj? Ne bih rekao.
Dopuna: 23 Feb 2017 7:20
mean_machine ::Napisano: 23 Feb 2017 0:20
Kad se radi modernizacija masina koje imaju solidno godina gleda se da se ojaca i zmaj, tako da je BM vrlo verovatno tezi.
I cini mi se da su to i iz MiGa ranije pomenuli bas za MiG-31. Da posle BM modernizacije avion moze da leti jos 40god i da posle toga opet mogu da mu produze resurs bas zbog odradjenog ojacanja zmaja.
Dopuna: 23 Feb 2017 0:38
Mogucnost da dostigne visinu MiG-25, ne vidim zasto ne bi tj mi i ne znamo tacno kakav je bio taj MiG-25 koji je dostigao skoro 40km visine. Znamo da su obe supersilu frizirale avione samo tako da bi obrale rekorde. U realnom zivotu konkretno iznad Izraela, Iraka i Pakistana mislim da ni 30km nije postignuto iako su piloti bili u zivotnoj opasnosti, nek me neko ispravi ako gresim.
Poenta MiG-31 nije da obara rekorde MiG-25 vec da radi posao za koji je napravljen sto bolje. I on to radi vraski dobro pogotovo ako pogledate da motori nisu specijalno radjeni za MiG-31, vec su uzeli motor koji se koristi kod putnickih aviona i modifikovali ga. Dobili su izuzetnu stedljivost u podzvucnim ali u nadzvucnom letu ako ga uporedite sa R-15 ili americkim J-58 koji su specijalno radjeni za nadzvucni let.
Dopuna: 23 Feb 2017 0:43
Ako mene pitate ja bih pre potpuno nov radar za MiG-31 nego vecu brzinu i visinu. Zamislite MiG-31 sa modulima koje PAK-FA radar ce imati, koliko moze da se upakuje konus MiG-31 pa bocne antene bi mu bile velicine aesa antena nekih lovaca danasnjice a glavna antena velika ko na nekim korvetama
Pravi pravcati antistelt awacs koji je skoro pa neoboriv
Kolega, ojačati i olakšati konstrukciju radimo u firmi kao dobar dan. Rusi na primer hvale naš motor za bušotine kao najpouzdaniji, najekonomičniji i najmanji motor u konkurenciji. Pošli smo od motora od skoro 5t i sišli na 3t, od rashladnog motora od 22kW, na 6,3kW, a pri tom povećali stepen korisnog dejstva i sve to pri istoj snazi, naponu i frekvenciji.
Ako smo to uradili nas dva konstruktora (mašinski i elektro), zamisli šta rade odvojeni konstrukcioni biroi za korpus, krila, elektroniku, motore i softver.
E sad, obaranje rekorda, to nemoj uzimati zdravo za gotovo. Vojsku to ne interesuje, ali stavljam ruku u vatru, ili pišu na panj, da su konstruktori preko 70% motiva fokusirani upravo na to. Znam ih u dušu i poredim ih sa sobom. Oni (ruski konstruktori opsednuti rekordima) su mi uzor i motivaciona sila, a najviše poštujem Mjasiščeva, Bartinija i Aleksejeva. Zamisli kada se dva KB (MiG i Suhoj) vole i poštuju kao navijači CZBG i PFC. Ovo pouzdano znam da se dešavalo. Ponekad su se i same vođe KB (generalni konstruktori) iako međusobno drugari, podbadali i međusobno prckali, a krišom smejali ostrašćenosti svojih potčinjenih.
Pa mi i Končar smo se "voleli" ko mačka i pas. Oni su nas večito gledali kao manje vredne i stalno su pametovali, sve dok se nije raspala SFRJ i planska ekonomija i utvrdilo se da mi itekako možemo da im pariramo i da ih pretičemo.
Što se tiče Izraela, imaš dokumentarac par stranica ranije gde vojni istoričar "podvlači" da je MiG-25 ostvario skoro 4000km/h (tačnije 3960km) i da mu je sasvim dovoljno bilo da preskoči 27km nadmorske visine, jer je to plafon presretanja za "Hawk" PVO sistem.
Inače potpuno se slažem da bi ovom avionu trebao višerežimski radar sa boljim usmeravanjem zraka, ali i sa što dužim talasnim dužinama (jedna od njih da dohvati i do 10cm, mada oni već imaju L-opseg), ali sam potpuno neopredeljen da li mu je potreban AFAR, jer ruku na srce, radar te vrste bi imao smisao samo ako daje veću vršnu snagu izlaznog talasa od PFAR-a. Kvalitetnije usmeravanje talasa (bez bočnih talasnih jezičaka, kako ih inače PFAR i proizvodi) bi imalo smisla kada avion ne bi bio čelični presretač. On jednako svetli i na radaru, koji ga ozrači, kao što i njegovi bočni talasni jezičci, koji se obuhvataju pelengacijom iz drugih susretnih uglova mimo direktnih, koje sam radar zahtvata sa lakoćom.
Drugo, ako se uzme u obzir da je avion presretač i pre služi za to da iskoči pred uljeza i preplaši ga svojom pojavom, a još pride i svojim "predugačkim rukama" tipa R-33, ili sa još savremenijim modifikacijama istih, onda se postavlja pitanje, da li mu je nužan radar sa minimalnom verovatnoćom presretanja (iliti stelt radar). U ovom trenutku sa stepenom razvoja drugih lovačkih i presretačkih sistema, to ne deluje kao nužno. Možda u sledećoj modernizaciji, kada AFAR bude imao dovoljno nadmoćne karakteristike nad Zaslon-AM, da njegovo uvođenje u paketu sa raketama od minimum 400km dometa bude dalo dovoljno smisla.
|