MiG-31 Foxhound

402

MiG-31 Foxhound

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 100946

Juce je u Rusiji bio praznik



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

Jos jedna u nizu veoma dobrih osobina novog `Zaslon-AM` ( pojacano ) ,sa jednog ruskog sajta

Citat:МиГ-31БМ - многоцелевой сверхзвуковой истребитель-перехватчик, оснащенный современной системой управления и высокоточным оружием. По сравнению с предшественником, боевая эффективность модернизированного самолета возросла в 2,6 раза.

Дальность обнаружения противника у модернизированного перехватчика была доведена до 320 километров, а радиус поражения - до 280 км. Бортовой радиолокационный комплекс позволяет одновременно сопровождать до 10 целей, обстреливая шесть из них. МиГ-31БМ способен перехватывать цели, летящие со скоростью до 6500 километров в час.

В ходе испытаний самолета была продемонстрирована возможность поражения противника ракетами Р-37 на дистанции 280 километров.


Arrow https://rg.ru/2015/04/09/reg-pfo/mig-anons.html

Redom ,ovo za povecanje ukupnih borbenih sposobnosti za 2.6x je bilo ranije ( moguce ustanovili nekom sim. analizom ) ,dalje ,navedene daljine otkrivanja i gadjanja su znamo od ranije relativne i zavise od takticke situacije u VaP ,brzine i visine leta aviona kao i cilja .Ako bi se gledalo na neki moguci maks parametar, `BM` bi pri 3000km/h sa 20+ km visine mogao gadjati nemanevarski cilj sa 400-500 km daljine pomocu nove R-37M . Novi BRLS /Zaslon-AM omogucava istovremeno automatsko pracenje ne 10 vec 24 vazd cilja a gadjanje kako neki navode i 8 ciljeva ( trebalo bi 4 sa R-37M i 4 sa R-77-1 ) .No to je tesko da moze biti istovremeno jer ranija iskustva sa vezbi pokazuju da je moguce gadjanje 4 razlicita cilja sa R-33 u roku od 10 sek .

I sad ovo ... omoguceno gadjanje ciljeva koji lete brzinom od cak 6500km/h ,za poredjenje N019 `Rubin` na Izd. 9-12 u rezimu `Vstrecha` tj u PPS/u celo cilja , prati onog sa najvecom letnom brzinom do 2500km/h .Zaista jedna izuzetna sposobnost novog radara ,tacnije stare antene sa novim racunarskim sistemima .



offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

ray ban11 ::^

Moramo imati na umu da radar kao jedna od komponenti SUV ne cini samo racunar-SUV ( centralni digit procesor u ovom slucaju 4x laksi Baget-55-06 ) vec i mnogo veci i glomazini antenski blok sa svim svojim sklopovima i komponentama u radarskom mkonusu i malo iza njega. To je kod BM,DZM i BSM ostalo sve isto kao i kod predhodnika .Dakle golemo i tesko ,sistemi za hladjenje,napajanje itd itd .

miodrag2 ::Ray,


Konstatacija da avion mora imati masivnu kablazu, i da se ne moze primeniti ovo ili ono zato sto avioni mogu zavrsiti u snegu je teska glupost. Mozemo pricati o dobroj izolaciji odredjenih kablova ili oklopljavanju i izolovanju odredjenih elektronskih komponenti, ali to nema nikakve veze sa samim kablovima koji ce biti primenjeni.

Samo povecanje tezine ne znaci da je povecana tezina elektronske opreme, vec da je prostor dobijen smanjenim dimenzijama elektronske opreme iskoriscen za ugradnju dodatne opreme ili rezervoara za gorivo.



Ne, nije to glupost ,naprotiv ,nije samo sneg tu u pitanju ,on je bio podsecanje na onu jednu nedavnu fotku koju imamo .On je samo sitnica za mogucu borbenu upotrebu 31ce u nukl. ratu a zasto treba masivnost,izolacija ,velika snaga radara radi otpornosti na EM-ometanja i EM- udar/impuls itd .Sta se desilo 1976g na Hakodateu kad su ovi tamo otvorili konus i ugledali sav taj raskos od antene,antenskog i racunarskog bloka Smerch-a a koji je `Sdelan v SSSR` ?

Od toga Ruje i danas nisu odustale bez obzira na razvoj i napredak na polju elektronike i mikroelektronike .Rekoh ranije mi prvo moramo da imamo na umu koji su to specificni TTZ-i za razvoj i izradu jednog tako slozenog sistema kao sto je leteci radarsko-raketni kompleks MiG-31-33.Naravno i koji su to TTZ-i tokom proceca genremonta sa modernizacijom .

Ako u kabinama BM vidimo nove LCD ne mora da znaci da on tamo ima opticke kablove ( mikro-fiber i dr ) ili bilo sta slicno .MiG-31 inace ima dosta toga na polju digit elektronike pa samo za poredjenje iz tih vremena ( 80te godine ) ,jedan Tu-160 ima cak 100 digit- racunara .

Smanjila se masa procesora ,oket,jos po koje komponente i sve je to kako rece umanjenih gabarita sto jeste tacno i na kraju imamo da je oslobodjeni prostor kako i sam navede iskoristen za neke druge avionske sisteme i podsisteme. Time je omoguceno da BM ima praznu masu na stajanci u rangu sa svojim predhodnicima .Negde je nesto umanjeno a negde opet povecano/pojacano ( recimo ramenjace krila itd ) ...


Izvini, ali koliko puta imas nameru da odgovaras na jedan te isti post? Smile

I jeste glupost.

Kao sto je glupost da se ovo ili ono radi zbog EM-a. EM nema nikakvog uticaj na opticka vlakna, kod njih je mnogo opasnija mogucnost mehanickog ostecenja. A sva tranzistorska kola, bilo analogna, bilo digitalna su osetljiva na EM. Kao i na odredjene nuklearne cestice. I tu nista ne menja da li su proizvedena pre pedeset godina ili danas.

Mnogo toga se razlikuje u proizvodnji vojne i komercijalne elektronike, ali je mnogo toga i isto.

Mnogi od vas ovde cene Gripen. To je jedan od prvih aviona kod koga su u FBW sistemu primenjeni komercijalni racunari. Uz odgovarajucu zastitu. I taj avion i dan danas leti bez ikakvih problema.

Ali, kao sto sam rekao, vreme ce pokazati ko je bio u pravu.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

^

Zadnji odgovor je bio samo ne deo posta a ne citav Smile I naravno da nije glupost ,moram li po ko zna koji put na temama pa evo i ovoj da citiram kolegu ( strucno lice, inace lic .strucnjak za 9-12/9-51 ) a uvazeni kolega fino pojasnjava da su vojni TTZ-i posebno oni ruski nesto sasvim drugo u odnosu na komercijalne,industrijske kako god .

Kako vi to mislite da MiG-31 sa tim tako `tankim zicama,kablovima i ostalim mikro-proizvodima` leti 3000 km/h na preko 20 km visine i pri tom mu planer tj struktura biva podvrgnuta temp. oko 300 °C . Nije to samo snezni prekrivac do krila kako se vidi na slikama,nije to samo ni EM- udar... Kakav sad Gripen ,sta ce on uopste u ovoj prici. Raptor ima nano-tehnologije, ima sve to `mikro` i `mini` i u redu je to i on takodje leti na Aljasci pokrivenoj snegom ali da li Raptor moze da leti 3000km/h na preko 20 km kratkotrajno ili 2500km/h na istoj visini a dugotrajno i to sve sa raketama cija masa prelazi 2,3 tone Ne moze ni da sanja ...

Kod BM su umanjili masu tog racunara SUV ,povecali mu kapacitet ,brzinu rada itd ali ostavili staru antenu,ostavili stare hidro-mehanicke komande leta ,zasto nisu ugradili taj famozni FBW tj el.komande leta iako ga ima za pogonsku grupu ? Zasto nisu izmenili strukturne materijale planera npr ?

MiG-31 je sinonim robustnosti/glomaznosti kao sto je to bio njegov stariji brat 25ca zato prica o nekakvom znacajnom smanjenju mase aviona ne ide bas jer sa tim smanjenjem ide i smanjenje letnih ( visinsko-brzinskih ) sposobnosti istog .Ako TTZ kaze da mora da ostvari 3000km/h na preko 20km visine onda se tom istom TTZ-u mora sve i prilagoditi zar ne ...Isto tako i mogucnost da u borbenom rezimu on na tu visinu odleti za nekih 8,9 min kako je receno .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12585

Ako pogledamo MiG-31M i 701, vidi se da Sovjeti nisu ganjali jos bolje letne mogucnosti vec dolet i napadacke mogucnosti.

MiG-31M nije radjen da bude brzi i da leti vise od MiG-31 ali je radjen da ima veci dolet i znatno efikasniji oruzani sistem.

701 bi bio sporiji od MiG-31M ali bi imao brutalan dolet, jaci radar i gabaritnije naoruzanje, uz drasticno manji odraz od tada aktuelnih ruskih pa i americkih lovaca (1980te):
http://testpilot.ru/russia/mikoyan/701/mig701_e.htm

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

^

Da, jeste tako jer preko 3000km/h i krstarenje u stratosferi je bilo sasvim dovoljno.Pogonska grupa kod `M` je bila malo pojacana ali je i masa povecana pa se ostalo na istom .Zato su karakteristike radarsko-raketnog kompleksa ( Zaslon-M + K-37 ) znatno uvecane ,no sve je ostalo na nivou prototipova .

Kad smo kod ovih masa recimo moze se naci sledece ,za osnovnu verziju...

Citat:Масса:
пустого: 21820 кг
с полной заправкой: 39150 кг
максимальная взлетная масса: 46750 кг
топлива: 17330 кг
полезной нагрузки: до 5000 кг


Dakle prazan na stajanci 21.82t + 17.33t goriva i to je ovih 39.15t pa onda imamo maks poletnu masu .Navodi se maks nosivost od 5t ,mada je nejasno tu jer ako se radi o raketama V-V to ne moze biti .Kod verzije B/BS imamo i dodatne mokre podkrilne tacke za one PTB-1150 cini mi se i to je dodatna kolicina /masa goriva u daljoj racunici .

Recimo ruski izvori za prvobitnog BM navode masu praznog

Citat:Масса пустого самолета: 21825 кг.

Arrow http://www.airwar.ru/enc/fighter/mig31bm.html

Poznati ruski sajt navodi upravo onu pogresnu tvrdnju o visinskom rekordu iz 1977g i povezuje ga za `31` ( prva recenica u pasusu iznad zadnje slike )

Arrow http://bastion-karpenko.ru/mig-31bm/

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

ray ban11 ::^

Zadnji odgovor je bio samo ne deo posta a ne citav Smile I naravno da nije glupost ,moram li po ko zna koji put na temama pa evo i ovoj da citiram kolegu ( strucno lice, inace lic .strucnjak za 9-12/9-51 ) a uvazeni kolega fino pojasnjava da su vojni TTZ-i posebno oni ruski nesto sasvim drugo u odnosu na komercijalne,industrijske kako god .

Kako vi to mislite da MiG-31 sa tim tako `tankim zicama,kablovima i ostalim mikro-proizvodima` leti 3000 km/h na preko 20 km visine i pri tom mu planer tj struktura biva podvrgnuta temp. oko 300 °C . Nije to samo snezni prekrivac do krila kako se vidi na slikama,nije to samo ni EM- udar... Kakav sad Gripen ,sta ce on uopste u ovoj prici. Raptor ima nano-tehnologije, ima sve to `mikro` i `mini` i u redu je to i on takodje leti na Aljasci pokrivenoj snegom ali da li Raptor moze da leti 3000km/h na preko 20 km kratkotrajno ili 2500km/h na istoj visini a dugotrajno i to sve sa raketama cija masa prelazi 2,3 tone Ne moze ni da sanja ...

Kod BM su umanjili masu tog racunara SUV ,povecali mu kapacitet ,brzinu rada itd ali ostavili staru antenu,ostavili stare hidro-mehanicke komande leta ,zasto nisu ugradili taj famozni FBW tj el.komande leta iako ga ima za pogonsku grupu ? Zasto nisu izmenili strukturne materijale planera npr ?

MiG-31 je sinonim robustnosti/glomaznosti kao sto je to bio njegov stariji brat 25ca zato prica o nekakvom znacajnom smanjenju mase aviona ne ide bas jer sa tim smanjenjem ide i smanjenje letnih ( visinsko-brzinskih ) sposobnosti istog .Ako TTZ kaze da mora da ostvari 3000km/h na preko 20km visine onda se tom istom TTZ-u mora sve i prilagoditi zar ne ...Isto tako i mogucnost da u borbenom rezimu on na tu visinu odleti za nekih 8,9 min kako je receno .


Cekaj bre malo.

Prvo pricas o TTZ navodeci EM udar, kada ti pokazem da ce EM udar kao i odredjene nuklearne cestice unistiti bilo koju tranzistorsku tehnologiju, ukljucujuci onu vec ugradjenu na avion, onda prebacujes teziste na drugo, trece, peto, ...

Hajde se vise odluci sta ti je osnovna teza, i koju tezu branis. Smile

Kao sto sam rekao, ko je bio u pravu cemo videti kada za to dodje vreme.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

^

Miodraze ne treba da kontriras sada ,nisu to nikakve teze, ni postavke,jednostavno TTZ-i postavljeni pred razvoj ili u ovom slucaju kapremont sa programom modernizacije se ticu bilo kako rekoh ranije moguce bojeve upotrebe `31` u uslovima vodjenja takt. ili globalnog nukl .rata ( otuda i onaj EM- impuls kao prateca pojava jel tako ) .Postavka da ce nukl. cestice unistiti nesto sto je na bazi cevne/mikrocevne tehnologije ti nije bas tacna kao i ono u vezi optickih kablova ,zeznuo si se malo .Bice `uzdrmani` malo ti elementi i oprema ali ce se vrlo brzo povratiti ,otuda je `Smerch-A` imao maks snagu neverovatnih 600kW a Zaslon vise od 30kW.

Zatim TTZ-i koji se ticu geo-meteo uslova koji vladaju na potezu Kola -Kamcatka i prema S. Polu ( nedavno su ga preleteli ) .Dalje u uslovima primene u vremenski veoma dugackim patrolama ( nedavno preleteli 8000km za svega 7h ) .Zatim u uslovima primene na `odskocnim` aero-bazama koji su osiromaseni po pitanju logisticke opreme itd itd...

Nego vidi da ti izadjem u susret Smile ,kad god ti i sta treba pitaj slobodno jer rekoh imamo i sva sreca pa imamo znalca ,strucnjaka koji je ruska skola ,ing. i rekoh lic. strucnjak za masine Izdelie 9-12 i 9-51 29tke i covek jednostavno poznaje procese izrade,remonta ,modernizacija a koje se obavljaju da ponovim sa teme o 29ci po datim Biltenima i nalozima a kao dokumenti jesu sastavljeni upravo po prilozenim TTZ-ma .Dakle sve sto nas stvarno zanima on ce nam izaci u susret i rado odgovoriti i dati pojasnjenja .

Da se mi ne bi zamajavali tamo nekim zicama,kablovima( bilo optickim bilo ovim ili onim ) fino covek je tu i objasniti kako sve to moze da se uradi kod jednog tako ogromnog patrolnog presretaca kao sto je `31` .

Vidi ti pomenu kao ilustraciju Gripena ali on je `pero-laka` kategorija za njega ,eto pomenuh Raptora za kojeg Ruje tvrde a sto jeste tacno da jedini moze biti u rangu sa `Letecom lokomotivom` samo sto je Raptor cistokrvni lovac sa mogucim patrolnim/baraznim zadacima.Lisicar je sa druge strane cistokrvni teski ,strateski ,visinsko-brzinski ( stratosferski ) presretac .Raptor nikada nece imati letne ( visinsko-brzinske ) sposobnosti kao sto Lisicar nikad nece imati manevarske koje ima F-22A.

Dakle drugar slobodno pitajmo ( evo ovako u mnozini ) sve sto nas zanima po datim pitanjima,raspravama i slicno ,prenecu moguce odgovore i komentare . Ziveli

E sad da se vratimo na mase aviona posebno mase praznog na stajanci .Kako u isti rang stavih Lisicara i Raptora a mi ovde govorimo o mogucem umanjenju mase praznog BM ( DZM i BSM a BM posebno ) pogledajmo mi kako je to pored sve te silne mikro,mini i nano- tehnologije F-22A prazan tako tezak ,svega 2 t laksi od ogromnog Lisicara ,kako to ???

Citat:Экипаж: 2 человека
Длина: 22,69 м
Длина фюзеляжа: 20,62 м
Размах крыла: 13,46 м
Высота: 6,15 м
Площадь крыла: 61,60 м²
База шасси: 7,11 м
Колея шасси: 3,64 м
Масса:
пустого: 21820 кг
с полной заправкой: 39150 кг
максимальная взлетная масса: 46750 кг
топлива: 17330 кг
полезной нагрузки: до 5000 кг


Citat:F-22A

Crew: 1
Length: 62 ft 1 in (18.92 m)
Wingspan: 44 ft 6 in (13.56 m)
Height: 16 ft 8 in (5.08 m)
Wing area: 840 ft² (78.04 m²)
Airfoil: NACA 64A?05.92 root, NACA 64A?04.29 tip
Empty weight: 43,340 lb (19,700 kg)
Loaded weight: 64,840 lb[267] (29,410 kg)
Max. takeoff weight: 83,500 lb (38,000 kg)
Fuel capacity: 18,000 lb (8,200 kg) internally, or 26,000 lb (12,000 kg) with two external fuel tanks.



Da se vratimo na kapremont sa modernizacijom u AZ `Sokol` u Niznjem Novgorodu i 514- ti ARZ u Rzhevu .Ruje fino kazu ,vadjenje ,revizija ( kontrola / prepravka ) i zamena nekih avionskih agregata i blokava el.opreme pri cemu znamo samo blok centralnog racunara -SUV jeste laksi i to je u redu .Laksi su i oni monitori ,oket,evo i nova stakla mozda ,dosta toga .No oni fino kazu da su ojacali novim ramenjacama krila i stabilizatore .Znaci opet ono ,negde su umanjili masu a negde povecali pa je logicno da je masa praznog BM na nivou predhodnih verzija ( osnovni,DZ i B ) .

Na ovom poznatom sajtu imamo sa desne strane dosta slika recimo blokova ,radio,radarske i druge el.opreme i to sve zaista izgleda gabaritno i glomazno ,slike necu postavljati jer ih vec imamo na temi .

Arrow http://paralay.com/mig31m.html

To su veliki blokovi el .opreme posebno oni vezani za antenu ( antenski blok ) .Sve i da umanjis dosta toga to je masa u rangu 100njak ili nesto vise kg ali ne bas stotine i stotine ili cak hiljade kg .

Sto se ovih novih oznaka tice ,izgleda da BM uopste i ne znaci `Bolshaja Modernizacija` ??? Da li je i kako moguce da BM jeste zapravo B ( Bazovoj ,ona verzija iz 1991 ) a M -Modifikovani ,bas kao sto to isto znaci za DZM i BSM ( DZ je verzija iz sredine 80tih sa ugradjenim uredjajem za punjenje goriva u letu a BS jesu serijski avioni osnovne verzije dovedeni na nivo verzije B kroz program kapremonta sa modernizacijom pocetkom 90-tih i dalje ) .


Zixo i jos neke kolege su pratile broj modernizovanih ,koliko je tacno sad BM-ova u VKS/MA VMF ? Do 1994 ih je izradjeno cini mi se 60 -70 kom sa tim da je `91 u Kazahu ostalo 12kom dakle verzije `B` .

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11692
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Да ли је битно јел лакши или тежи за неких 500-1000кг и шта је у њега уграђено....он је и даље супер тешки пресретач са изузетним могућностима, могућностима које тај грипен и остали евро канарди па и они тамо од преко баре могу да сањају са све њиховом нани гига мига технологијом....авиону који је направљен пре 30+ година, могу да му пљуну сви од реда под прозор и ништа више...

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24222

^

Da `sremac` , no kad smo se vec dotakli te tematike .... Smile Masina je u naoruzanju jos od davne 1981g ,36 godina evo a bice jos dosta dugo, sve su prilike .

Citat:Постановлением Совета Министров СССР от 6 мая 1981 года истребитель-перехватчик МиГ-31 с РЛС РП-31 и ракетами Р-33 был принят на вооружение.

Zasto sam ranije pojasnio da ako vidimo u kabinama silne LCD-ove ,tu tzv `staklenu kabinu` kao recimo kod Su-35S evo ( prakticno dva velika monitora i bezmalo nista vise ,ne doslovce ,ima tu jos monitora i pokazivaca/inidikatora ...) pa evo i kod BM sad 3 ,1 manjeg u prednjoj i 2 veceg formata u zadnjoj,znaci nemojmo odmah pomisliti i pored sve te nove digit- tehnologije , da je to sad nesto malogabaritno,tanko ,usko itd.

I dalje cemo gledati razne izoloacione slojeve,anti-radijacione npr .Bez obzira na napredak kroz umanjenje gabarita i masa kablaze,instalacija ,zastita data kroz pomenute TTZ-e ostaje prioritet,nebitno je li analogna ili digit. tehnologija u pitanju,cevna/mikrocevna/tranzistori i novotarije tipa razna vlakna i sl .

Avion treba da izdrzi ako ne neposredni onda makar posredni EM- udar ( termonukl tj sa vece daljine u praksi ,realnoj upotrebi ) i to je i danas kod Rusa polazna osnova medju ostalim zahtevima .Sve ovo i danas imaju novajlije Su-30SM,-34,-35S itd .Dabome sve se ovo tice avionike kao skupa el. i optoel. opreme vezane za SUV i vatrene sisteme aviona,pogonsku grupu ( onaj FADEC i digit racunari ) i dr.

Kod `31` je recimo podosta primenjena digit- tehnologja sa primesama analogne ( karakeristikama preciznije receno ) jer nam je poznato od ranije da su `analogni` dosta dugo vremena brze resavali neke osnovne postavke ( tipa diferencijalnih jednacina ) od digit.Ovo je primenjeno i kod ogromnog Tu-160 .

PS

U vezi oznaka i broja remontovanih/modernizovanih ...

Citat:Сегодня Минобороны приняло правильное решение о модернизации этих самолетов и такой контракт заключен с ОАО «РСК «МиГ». В соответствии с соглашением завершена работа с 50 МиГ-31Б, которые превращены в МиГ-31БМ. Это с виду они одинаковы, а по назначениям и функциям – совершенно разные самолеты. На очереди реализация второго этапа преобразования МиГ-31БС в МиГ-31БМ. Это также примерно 40 самолетов.

...iz teksta

Arrow http://vpk-news.ru/articles/15752

Dakle 50 `B` dovedeno na nivo `BM` te jos 40 BS na nivo BM ,pod oznakom BSM( bez uredjaja za punjenje goriva u letu ) .To je znaci 90 aviona i tu jos treba dodati verziju DZ koja se dovodi na nivo BM sa oznakom DZM .To bi moglo biti oko 120 aviona ako ne i vise ....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 795 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 1 sakriven i 788 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, Georgius, minmatar34957, ruso, samsung, Tila Painen