boracbl1389 ::R-60 je "komarac", kako velicinom, tako i tezinom bojeve glave(R-33 ima oko 15 puta tezu bojevu glavu u zavisnosti od verzije), kao i ukupnom tezinom koja je veca preko 10 puta.Naravno radi se raketama razlicite namjene, tako da ih je bespredmetno uporedjivati, ali eto uporedio sam ih cisto razonode radi
Fino ,sto se daljina lansiranja/gadjanja tice tu je tek ogromna razlika ,gotovo 300 km, spram nekih 10tak ( dakle 30x vise ) .Nego evo i pitanje za tebe kolega ako moze
Koja to raketa u naoruzanju 31ce moze da se poredi sa mocnom R-33/S ? ( mogu i neki detalji o njoj ,ako su ti poznati naravno ..)
Nego da se vratim caskom na R-60M ,pogledajmo na `ru -wiki stranici` za ovu raketu ,ima nesto veoma zanimljivo vezano za nju i uopste rakete V-V.
Citat:
Максимальная дальность
На высотах порядка 12 км, вблизи поверхности Земли дальность уменьшается почти втрое.
Od ranije znamo da daljina lansiranja/gadjanja ( ono sto uslovno zovemo `maks ili maks ef .domet` ) prevashodno zavisi od visine i brzine u momentu lansiranja rakete/a .Sto su visina i brzina veci to je daljina-domet isto veci .
Ako mislis na stavku "da nije komarac" naspram R-33, onda je to svakako R-40.
I naravno jos jedna dopuna, maks ef. daljina lansiranja zavisi od mnogo nepoznatih, kao sto su: da li se vrsi gadjanje u PPS/ZPS, da li cilj manevrise, naravno kao sto si naveo od brzine platforme sa koje je raketa lansirana i njene trenutne visine u odnosu na cilj, kod starijih modela IC raketa polozaj Sunca moze da predstavlja problem, itd. Ima jos tu dosta stavki koje manje ili vise uticu na max efektivnu daljinu gadjanja.
Pozdrav.
Tako je , R-40TD-1 sa ICGSN ,jos jedna gromada od rakete u naoruzanju starijih ser. verzija Izdelie 01/01DZ te 01B/BS. Svega 20tak kg laksa od R-33 ,dalekometna je i pitanje ,da li je poznato kojom metodikom ( nacinom ) se ona lansira ?
Jeste ,to je bila pojava i kod 25ce posebno kod plotunskog lansiranja 2 ili svih 4x R-40D ( RD/TD,RD-1/TD-1 ) . Jednostavno jer se raketa lansira sa sine lansera-nosaca a ne odbacivanjem-katapultiranjem .Kad se uzme u obzir njena masa od skoro pola tone i impuls raketnog motora u startu onda stvari postaju jasnije zasto je to tako .
Znaci ostaje pitanje ,zasto je ova raketa dalekometna ( daljnobojnaja ) i po cemu je specificna kad se razmatra nacin navodjenja .Na slikama ima nekih detalja koji to pojasnjavaju ...
Citat:Jeste ,to je bila pojava i kod 25ce posebno kod plotunskog lansiranja 2 ili svih 4x R-40D ( RD/TD,RD-1/TD-1 ) . Jednostavno jer se raketa lansira sa sine lansera-nosaca a ne odbacivanjem-katapultiranjem .Kad se uzme u obzir njena masa od skoro pola tone i impuls raketnog motora u startu onda stvari postaju jasnije zasto je to tako .
Znaci ostaje pitanje ,zasto je ova raketa dalekometna ( daljnobojnaja ) i po cemu je specificna kad se razmatra nacin navodjenja .Na slikama ima nekih detalja koji to pojasnjavaju ...
To increase the probability of hitting the target missile was equipped with two types of homing: semi-active radar (PARGSN) and heat. The latter was especially important, since the missile was designed to defeat the purposes of speed, had high thermal contrast due to high-speed heating.
Nije bas to drugar ,to se generalno odnosi na dve verzije R-40/D ,dakle R i T odnosno RD/TD ( RD-1/TD-1 ).Posto je to sve razradjeno na temi o raketama V-V valjano je i ponoviti na ovoj da vidimo kako raketa R-40TD-1 funkcionise u kombinaciji sa radarom Zaslon .Naime obratimo paznju na one plasticne prekrivke zelene i crvene boje a na konusu iza sekcije b/g rakete ( dakle zadnji konus rakete ) .U tom konusu koji je zapravo radio-prozracna povrsina jeste prijemnik signala radio-korekcije tj tu se primaju signali poslani sa onih T-antenica antene B01 ( znamo u L-dijapazonu upravo za navodjenje i korekciju raketa V-V na njihovoj putanji )
To znaci da R-40TD-1 na velike ciljeve i koji su na velikim daljinama ( posebno je konstruisana da lovi Kosa ,dakle u ZPS , ali i u bok i naravno u celo ) moze da se lansira po komandi sa Zaslona ,vodjena inercijalno po matematicki modeliranoj putanji na cilj a posebno se ima u vidu sto racunar -SUV od Zaslona ima podatke o daljini do cilja ,znaci sa radio-korekcijom da bi u zavrsnoj fazi navodjenja bio aktiviran ogromni toplopelengator ICGSN tipa 35T1 cije karakteristike ostase i do danas nepoznate .
Ako uzmemo u obzir da mnogo manji toplopelengator 36T rakete R-27T/ET moze da izvrsi zahvat cilja u ZPS po toplotnom kontrastu ili srednjoj talasnoj duzini zracenja oplate sa oko 30 km ( uz modifikacije i do 100km ,lovci na forsaznom rezimu ) onda se moze samo slutiti sa koje daljine ova grdosija od IC-detektora moze da otkrije-prati i zahvati neki cilj u uskom konusu uglovnog pracenja .
Dakle ako se pitamo da li R-40TD-1 moze da se lansira bez predhodno izvrsenog zahvata od strane ICSGN,odgovor je da moze,itekako ... Maks( maks ef. ) daljine lansiranja mogu veoma lako biti u rangu onih od R-33 ,posebno u rezimu `iskakanja` .
Tako je , R-40TD-1 sa ICGSN ,jos jedna gromada od rakete u naoruzanju starijih ser. verzija Izdelie 01/01DZ te 01B/BS. Svega 20tak kg laksa od R-33 ,dalekometna je i pitanje ,da li je poznato kojom metodikom ( nacinom ) se ona lansira ?
Plotunsko lansiranje 2 x R-40TD-1 na 1:50
Bice trema zbog kamera na 0,19s,pominje R 77,umjesto R 73 ?
Jeste malo se oficir zeznuo ,rekao R-77 a trebalo R-73 .Kad pominjemo ove R-40TD/TD-1 npr kod 25ce nije bilo bitno koja se prva lansira bilo verzija sa PARS ( R/RD ) ili ova sa ICGSN . Pogresno je razmisljanje da uvek idu u plotunu prvo ove sa ICGSN kako se ista ne bi `smetnula` .Sad vidimo da kad se lansira na ciljeve na srednjim / velikim daljinama to uopste nema veze jer se prvo navodi i korektuje sa radara Smerch kod 25ce tj Zaslon kod 31ce .Uostalom vidi se na snimku da rakete ide jedna za drugom a ne u istom momentu .Dakle ICGSN ce odraditi svoj deo posla tek u zavrsnoj fazi leta .