MiG-31 Foxhound

513

MiG-31 Foxhound

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Ниско или је приликом полетања?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Brisanjac na Maksu ,vidi se da motori nisu na F/PF koji se koristi tokom poletanja.Odlicna slika zaista . Smile

Uz sliku je kolega trebao staviti neki komentar tj link za sliku da vidimo kad je i gde ono bilo ...



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Да ставимо линк:

https://www.jetphotos.com/photo/8978426

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2013
  • Poruke: 1097

zixo ::Ниско или је приликом полетања?
zixo
Toliko je mocna da sam ostao bez komentara,jbg lokomotiva a brisanjac to pokazuje koliko je mocna. Very Happy
PS ne kacim linkove jer fotke govore za sebe.

BM. Smile
Sta reci?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Da li mozda neko zna sta to tacno vidimo na slici ( misli se na motore-mlaznice ,tj pratecu pojavu koja se vidi )? Smile

PS

Kubovac ::Ponavljam opis PESA radara N007 Zaslon kod MiG-31, ja ovako vidim stanje stvari....
Ovo isto važi i za PESA N035 Irbis-E, sa razlikom što kod Irbisa ima još jedan mehanički otklon antene po azimutu, tako da radar skenira širi prostor nego N007 na primer.....i naravno treba izmeniti broj detektovanih, praćenih i jednovremeno gađanih ciljeva.....

Imamo 2 predajnika. Jedan predajnik je za osmatranje i praćenje ciljeva (monoimpulsni), drugi predajnik je za osvetljavanje.
U predajniku za osmatranje i praćenje ciljeva, formira se jedan jedinstveni signal i on se preko programabilnog mulitpleksera deli po emiterima po unapred utvrđenoj shemi emitovanja tj. prebacivanja talasa uzduž i popreko jedne matrice, rešetke.
Programabilnom multiplekser dalje predaje taj multiplikovani signal na razvrtač faza (phase shifter) koji ima zadatak da te signale "pušta" na pojedinačne emitere sa određenim programiranim kašnjenjem između njih.
Tako će recimo na emiter br. 1 signal biti poslat odmah, na emiter br. 2 nakon 0,01 ms, na emiter br. 3 nakon 0,02 ms i tako dalje.
Razlog kašnjenja je u tome što je antenska rešetka nepomična, a potrebno je obezbediti pokrivanje šireg polja dijagrama zračenja. To se postiže tako što postoji frekventna 0 ose snopa radara, a kašnjenje u emitovanju signala od pojedinačnog emitera do emitera uzrokuje da se ti signali superponiraju u jedan uski snop koji se emituje u prostor pod određenim uglom u odnosu na frekventnu osu snopa antene. Taj ugao pod kojim se emituju signali sa pojedinačnih emitera se menja veoma brzo (1 - 2 ms) po unapred programiranoj šemi kašnjenja. Taj "prostor pod određenim uglom" možemo kolokvijalno nazvati "generalni pravac zračenja".
Ovde se može reći da deo signala koji ostane van tog uskog snopa "pod određenim uglom", predstavlja bočne lepeze zračenja.
Taj proces se odvija velikom brzinom, kontinualno i omogućuje veoma brzo skeniranje polja osmatranja i brzu detekciju ciljeva. S obzirom da je snop uzak i da veoma brzo skenira polje pretraživanja i osmatranja, pored brze detekcije 10 (kod N007 Zaslon) ili 24 (kod N007 Zaslon-M), može vrlo brzo i odrediti 4 (Zaslon) odnosno 6 (Zaslon-M) najopasnijih ciljeva sa njihovim koordinatama i projekcijom leta i tačke susreta raketa sa ciljevima. Utoliko je i predaja podataka na dalju obradu pre lansiranja u velikoj meri "sažvakana" još u fazi osmatranja i pretraživanja.
Podaci se predaju na obradu u računar, koji projektuje trajektorije leta 4 ili 6 najopasnijih ciljeva i kao početne podatke ih dodeljuje na 4 ili na 6 raketa R-33.
Lansiraju se PARS rakete R-33.
Predajnik osmatranja i praćenja (monoimpulsni) nastavlja da velikom brzinom skenira sektor osmatranja i podatke o koordinatama ciljeva šalje u računar. Računar upoređuje koordinate ciljeva sa projektovanim putanjama odabranih ciljeva i ako se slažu ili imaju minimalna dozvoljena odstupanja, memoriše ih i uzima kao sledeću osnovu, a te podatke šalje prema Razvrtačima faza (Phase shifterima).
Ovo je iz razloga što radar skenira i osmatra više od 4 ili 6 ciljeva, pa se oni ciljevi koji nisu odabrani, brišu u računaru.

Pošto su rakete R-33 lansirane, sada se uključuje i drugi predajnik, predajnik osvetljenja.
Predajnik osvetljenja šalje signal jedan jedinstveni u programabilni multiplekser koji ga multiplikuje i raspoređuje na pojedinačne emitere koji na matrici, rešetki imaju zadatak osvetljavanje ciljeva.
Multiplikovani signal sa jedinstvenom referentnom 0, stiže na pojedinačne emitere, koji su, kao što sam prethodno opisao, već usmereni prema odabranim ciljeva po unapred određenoj shemi.
Tada emiteri puštaju signal osvetljenja, svaka grupa na rešetki prema svom cilju prema kome je Razvrtač faza usmerio njihovu osu snopa emitovanja.
Tako svaka od 4 ili 6 raketa dobija istu frekventnu 0 od avionskog radara, a drugačiju povratnu informaciju f0 + fd (dopler) reflektovanu od cilja. Na osnovu upoređenja dva signala, računa se brzina zbližavanja rakete i cilja i vreme aktiviranja blizinskog upaljača. Usmeravanje raketa prema svojim ciljevima vrši se tako što višekanalani čeoni prijemnici upoređuju snagu primljenog reflektovanog signala i na osnovu upoređenja "od slabijeg ka jačem " signalu, određuju pravac kretanja cilja i formiraju komande koje usmeravaju let rakete ka tački susreta sa ciljem...

Eto.... Smile


Sto se N007 tice ( vise nepostojeceg u jedinicama VKS/MA-VMF) neki podaci a vezani za sektore skeniranja ( osmatranja i pracenja u osmatranju ) te brzini potrebnoj da se isti skeniraju ,uokvireno :



Kako sve to izgleda iz ugla shturmana :



Veliki okrugi monitor ( CRT naravno ),vidimo dosta tih `osa`,(daljina,azimut,mesni ugao) ,oznake , sa desne strane: x,z,n,fi ,v .Ima na temi dosta kadrova,slika sa izabranim razlicitim osama i kako se sve to prikazuje na ovom velikom monitoru .Sa leve strane se vide dugmad za predaju podataka data-link kanalom u preostala 3 presretaca borbene patrolne grupe ,tu je i dugme za Podsvet cilja/ciljeva npr itd

Na ovom sajtu u prikazu TTK ima dosta gresaka ,no posto se navodi novi racunar- SUV(BCVM) `Baget` ,to se uglavnom odnosi na N007AM sa mesavinom podataka za stari N007 ...

Citat:In "Air-to-Air" mode the radar provides as follows:
-Simultaneous tracking :24 targets
-Simultaneous attack: 8 targets
-Air target illumination and transmission of radio-correction commands to control semi-active missile RHH


Arrow https://web.archive.org/web/20150214014038/http://.....p;Itemid=8

Ovo sto je pojacano u komentaru ,sta znaci ovo ? Da radar ne prati ostale ciljeve( ne skenira-osmatra ) u zoni skeniranja a koji se ne gadjaju (nakon lansiranja ) ? Je li to ili se mislilo na nisanski rezim-RNP ? Racunar ne brise ostale ciljeve vec ostalim uracunava prognozirane putanje tokom rezima zahvata onih 4/8 ciljeva .Dakle njih shturman ( pilot ) ne vidi na ekranu ail ih zato obradjuje racunar-SUV svo vreme .Znaci brisu se od strane radara tokom zahvata tih ciljeva pojedinacno ali ne i od strane BCVM.

Cak sta vise i ovo je upitno a pokusacu da proverim sve to .Na pultu ispod monitora radara se jasno vidi dugme `CU-OBZ ` sto se odnosi na `Celeukazanije` ( nisanjenje ) i `Obzor` ( osmatranje ) .Postoji mogucnost ( tehnicka ) da predajnik Obzora stalno osmatra sektor VaP a predajnik Podsveta vrsi nisanjenje cilja/ciljeva ,dakle istovremeno osmatranje i zahvat-nisanjenje ciljeva sto kod N001/N019 nije moguce naravno .U rezimu RNP ( zahvat-nisanjenje ) se sva izlazna energija radara usmerava jednim snopom, fiksiranim za dati cilj koji se gadja ,znaci nema pokretanja snopa po datoj dinamici .Zato kod N001/N019 za RNP stoji ono `bez sohranenia obzora prostranstva` , moguce je da ovo nije slucaj kod N007 .

Nakon lansiranja raketa znaci ,na ekranu ponovo pocinje njihov prikaz datim simbolima ,tj radar nastavlja da automatski prati iste ,sve isto kao i kod N001/N019 .

Ovo je mogao takodje i jedan dosta sporiji AN/AWG-9 u uzoj zoni svakako (postoje podaci da od 24 otkrivena i pracena VC-a on simbolizuje tj prikazuje njih 18 ).

U ovom poznatom dok.-cu, od 15:15 vidimo kako funkcionise npr jedan od dva monitora TP-a tipa 8TK ,tu su i kadrovi vezani za ovaj veliki radarski monitor :

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=AkToUtWInK0

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2013
  • Poruke: 1097


BM.

offline
  • Pridružio: 31 Avg 2010
  • Poruke: 192

Malo se zaglavili na civilnom aerodromu:

defence-blog.com/news/russian-mig-31-fight.....t.html/amp

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101721

^^Prethodna strana

Arrow https://www.mycity-military.com/Avioni/MiG-31-Foxhound_512.html




Citat:МиГ-31 на Кольском полуострове (Мончегорск).
Фото: Dmitry Pichugin.

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2013
  • Poruke: 1097


BM.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101721


Citat:Истребители МиГ-31 вылетели из Усинска после восьми дней вынужденной стоянки.
Четыре истребителя МиГ-31 после вынужденной стоянки в аэропорту Усинска (Коми) покинули аэродром.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 824 korisnika na forumu :: 5 registrovanih, 0 sakrivenih i 819 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cikadeda, goxin, Leonov, Marko Marković, VJ