Без обзира на проблеме које руско ВВС има са модернизацијом својих авиона, мислим да се неће одрећи тако лако флоте Лисичара. Без обзира на појаву новијег Су-35 и америчког Раптора Ф-22, " без старца нема ударца ". Зашто одбацити Лисичара кад има још много тога да понуди. Зар би се американци одрекли својих Орлова тј. Ф-15 зато што имају Раптора и што ће добити Ф-35? Не бих рекао, јер су њихови авиони последње генерације скупи и за израду и за одржавање. О руској авионици се не зна баш много, па су у неким ранијим локалним ратовима западњаци омаловажавали совјетске авионе баш због опреме. Иако Лисичар није стелт авион, са одговарајућом авиоником могао би да парира Раптору, јер мислим да руси имају " кеца у рукаву" тј. да су већ развили авионски радар који може да хвата сетлт авионе у ваздуху. Искрено речено и Раптор није авион чија је примарна намена дог фајт, с обзиром да западњаци (американци) мисле да ће се у будућности већина борби у ваздуху одвијати на даљинама типа BVR. Лисичар је по мени био стварно први авион са таквом наменом (пре њега МиГ-25П). Али ко зна, можда ће пракса показати нешто сасвим друго, јер су и у Виетнаму мислили да ће амерички Фантоми (прве верзије) господарити небом са својим ракетама в-в, а да су топови оружје за музеј, кад оно би сасвим супротно. Ипак ће Руси да паметно искористе могућности Лисичара, а и новог Су-35, а амери ће вероватно штедљиво употербљавати Раптора, а у будућим сукобима гураће у ватру своје Орлове. Јер и да је Ф-117 могао да пружи онолико колико и А-10 не би се чувао под стакленим звоном (у смислу одржавања своје " невидљивости ").
Mogucnosti ovog aviona ce doci do punog izrazaja sa integracijom rakete velikog dometa koja je radjena na bazi R-33 i koja u terminalnoj fazi moze da unistava ciljeve koji vrse manevar izbegavanja od 8G, za razliku od 4G kod R-33.
Postoji jos jedna interesantna stvar.
F-22 jeste izvrsio supersonicna lansiranja raketa, ali vidimo da rusi stalno naglasavaju da raptor u toj oblasti ima hendikep.
Rusi tvrde da su analizom dosli do zakljucka da F-22 ne moze sa sigurnoscu i bez posledica da lansira rakete pri brzini koja je veca od 1,2M, a da lansiranje pri brzini od 1,6M moze da dovede do nepovratnih posledica po avion.
Jedini precizan podatak koji navodi amercika strana za supersonicno lansiranje AIM-9 i AIM-120 je brzina od oko 1,19M, koju sam i postavio negde na forumu. To se u potpunosti podudara sa ruskim proracunima.
Nacin otvaranja, iz koliko delova, dimenzije vrata, dubina, postavka usisnika itd. su vrlo bitni.
Mig-31 nema tih problema, a resenje koje je primenjeno kod PAK FA je dosta drugacije uz drugaciju postavku usisnika.
Takva postavka kod F-22 doprinosi stvaranju nezeljenih turbulencija, pada pritiska u usisniku, enormnih akusticnih vibracija itd.
Iz tog razloga ce rakete lansirane sa MIG-31 imati ogromnu kineticku prednost u odnosu na bilo koji drugi avion, verovatno i u odnosu na PAK FA, a krstarecu brzinu od 2,35M svi drugi samo mogu da sanjaju.
Koliko je sve ovo tacno ostaje da se vidi, ali mislim da gde ima dima, da tu ima i vatre.
Без обзира на све "примедбе", не постоји пилот на свету који би волео да се у борбеној мисији сукоби са 31-цом. Авион је веома, веома опасан и дејствује на великим раздаљинама.
А за прелазак на неку борбу на средњим и малим дистанцама, како га стићи?
Лисичар је у авијацији као носач авиона у морнарици. Овај авион никада сам не би кренуо у дог фајт, јер му то није и намена. Американци су повукли из наоружања његовог супарника Ф-14 Мачора који је једини могао да носи ракету в-в великог домета Феникс АИМ-54. Надаље нисам чуо да је ова ракета интегрисана на његовом заменику Супер стршљену. Лисичар се одржао уруском ВВС. Он је и даље добра платформа, са својим радаром и линком за пренос података, за подршку агилнијим ловцима (Су-27 са варијантама и МиГ-29) који могу да воде догфајт, као и са моћним ракетама в-в великог домета. Наравно, Лисичар није борбено ангажован да би се изрекла права оцена о њему, али има времена. Он ипак вреди.
Koliko bi trebalo 31ici da sa svoje krstarece brzine uspori, okrene se za 180 stepeni i ponovo postigne krstarecu brzinu? A da to bude vreme sto je krace moguce.
Vympel ::Koliko bi trebalo 31ici da sa svoje krstarece brzine uspori, okrene se za 180 stepeni i ponovo postigne krstarecu brzinu? A da to bude vreme sto je krace moguce.
Колега, покушајте сами апроксимативно да нађете одговор кроз практичну аеродинамику авиона МиГ 25 која је доступна на интернету.
Ако не можете да је пронађете, јавите и даћу вам линк.
Da li mu se isplati da usporava, pravi manji radijus a onda ponovo ubrzava? Ili je bolje da ne smanjuje brzinu a da pravi veci radijus? Smesno pitanje i zavisi od mnogo faktora tj. od situacije u vazduhu...
Pitam prosto iz razloga sto je veliko pitanje da li se avionu kakav je MiG-31, kojem su glavni aduti visina i brzina leta, "isplati" da previse uspori kad se jednom "zaleti".