Pitam se da smo svojevremeno prihvatili da "radimo" ovo malo agilno cudo ,koliko bi ih bilo danas ,sa istim istoriskim scenarijom?Iako je meni 29-ka bez premca ,cini mi se ,da bi danas(iako su ameri vezbali na njima) ,posle bombardovanja ,ostalo bar dve eskadrile!Mali ,agilan,JEFTIN,podlozan osavremenjavanju,lako ga je sakriti na zemlji,dobar i za obuku i za rat!A i koliki nam je vazdusni prostor ,veci nam nebi trebao i sigurno danas nebi bili u grcu oko kupovine novih!Opasan avioncic!
-veca ugaona brzina ustaljenog zaokreta
-bolji u dogfajtu zbog nisanske kacige i raketa r73
-jeftinija nabavna cena - bar za nas, ruski dug
prednosti f20:
-veca brzina poletanja po datom znaku uzbune - ovo je najverovatnije i najvaznija prednost bar za nase uslove
-jeftinije odrzavanje
-jeftiniji cas leta
-pouzdanija elektronika
-duzi radni vek motora i zmaja
-bolji u bvr borbi
-manji i laksi za sakriti, ne mora gradnja novih kaponira i podzemnih bunkera (bar ne treba njihova adaptacija)
-perspektivan i kao supersonicni za naprednu obuku
-superkrstarenje, bar prema knjizi jelka kacina
-neuporedivo modernija kabina
prednost proizvodnje f20 kod nas protiv kupljenog mig29 na ime duga je poprilicna, samim tim zbog mogucnosti izvoza i transfera tehnologije.
U pregovorima o nabavci RF-5E iz SAD 1980. trazene su i aero foto kamere za bocno snimanje sa velikih visina.Nabavka americkih aviona nije ostvarena, ali su zato americke kamere uvedene u inventar JRV i PVO.
Godine 1981. narucena su cetiri sistema velikog dometa LORAP (Long Range
Aerial Photography) sa kamerom KA-112A, proizvedenom u americkoj firmi Fercajld Veston (Fair child Weston), sa pratecim uredjajima
firme Hjuz (Hughes) i kontejnerom nemacke firme Mesershmit-Bol kov blem (Messerschmitt-Bölkow blohm).A.Radic u zadnjrm broju Arsenala(15.08.2009.)
suponik ::U pregovorima o nabavci RF-5E iz SAD 1980. trazene su i aero foto kamere za bocno snimanje sa velikih visina.Nabavka americkih aviona nije ostvarena, ali su zato americke kamere uvedene u inventar JRV i PVO.
Ja koliko znam SFRJ nikada nije pregovara sa SAD-om o nabavci F-5.
da se ispravim, bilo je "nekakvih" pregovora o licencnoj proizvodnji tog aviona u SFRJ, ali o tome smo vec govorili.
Nadzvucna brzina bez forsaza je vrlo zanimljiva tema. Npr. kada su indijski novinari pitali LM pilota da li je F-16I sposoban za tako nesto on je odgovario potvrdno. Novinari su napisali da je u pitanju sposobnost supercruise. LM je to kasnije demantovao a pilot je dao objasnjenje: "Stari F-16C je u stanju da u odredjenim uslovima leti brze od zvuka a da ne koristi forsaz. Ponekad je to moguce i sa dva AIM-9 ali samo u specijalnim uslovima (klimatskim). Supercruise je znatno zahtevniji rezim i F-16I nije u stanju da ga ostvari".
Ocigledno da je i Jelko Kacin nacinio slicnu gresku.