offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6081
|
Кинески ловац Ј-16 или руски Су-35С? Да ли је тачно да је кинески борац бољи?
+ клик за текстКинески ловац Ј-16 или руски Су-35С? Да ли је тачно да је кинески борац бољи?
Поздрав свима, данас објављујем чланак на захтев претплатника који је написао, цитирам: (молим вас да урадите рецензију на Ј-16 иначе кажу да су му радар и авионика много бољи од Су-35) и Ја, као одговорни аутор, одлучио сам да умирим претплатника и анализирао могућности и карактеристике перформанси два аутомобила. У ствари, Ј-16 и Су-35С су ловци породице Су-27, с том разликом што су оба његова дубока модернизација, међутим, карактеристике перформанси возила се веома разликују од авионике до домета наоружања, а сада ћемо схватити који је од њих бољи.
Кинески ловац Ј-16 је развијен од стране Схенианг Аирцрафт Цорпоратион за Ваздухопловство Народноослободилачке војске Кине (ПЛА) и представља модернизацију друге кинеске копије Су-27, односно Ј-11Б, али за разлику од други има кабину са два седишта. Као и једносед Ј-11Б, опремљен је радаром са АФАР (активна фазна антена) од приближно 2000 ППМ, али о томе нема отворених података на интернету, ово су само информације са западних војних форума и Не бих веровао у то због чињенице да је декларисани пречник радарског платна 1000 мм, а то је физички немогуће, максимум је 900 мм, што значи да је број ППМ у великој мери прецењен. Да, присуство АФАР радара на први поглед је велики плус, пошто је Су-35 опремљен ПФАР-ом (пасивна фазна антена), али да се вратимо на Ј-16, након што сам претражио интернет, ипак сам нашао подаци о томе шта би Кинези могли да имају, Уграђују смањену верзију радара КЛЈ-5 (тип 1475) са ловца пете генерације Ј-20 и, као што можете да претпоставите, оштрица је ту очигледно мања од 1000 мм .
Лево је радар КЛЈ-5 ловца Ј-16, десно радар Ирбис нашег Су-35С. / Извор фотографије: Иандек слике
Нисам успео да пронађем податке о броју истовремено пратећих и нападачких циљева, али судећи по карактеристикама рада компјутера без 3Д-МЦМ чипа, радар је у стању да прати до 26 ваздушних и 8 копнених циљева, тј. Удаљеност детекције циља са ЕПР од 1 м² под супротним угловима је до 230 км. Шта је са Су-35С? Нема ту никаквих тајни, радар Н035 Ирбис са компјутером Багуетте-53, који може да обради до 30 ваздушних и 4 земаљска циља у реалном времену, домет детекције циља са ЕПР од 1 м² под супротним угловима је 270 км, циљеви са ЕПР од 0,1 м² (на пример Ф-35) под супротним угловима до 160 км. Тешко је проценити авионику на интернету скоро да нема фотографија кокпита Ј-16, али сам по једној фотографији утврдио да је сличан кокпиту Ј-11Б, само је средњи МФИ у линији са бочним; оне. Кабина Су-35С такође није из прошлог века, два огромна МФИ са течним кристалом серије МФИ-35 са сопственим „мозгом“ заснованим на процесору Комдив-64 СМП, ергономијом и надзором система возила, по мом мишљењу , су боље имплементирани, али Кинези имају Јака тачка је то што комплет за авионику укључује екран на кацигу сличан Ј-20.
Лево је кабина Ј-16, десно кабина Су-35С. / Извор фотографије: Иандек слике
Мотор! Овде Кинези имају очигледне проблеме, у ствари, Ј-16 је лакши од Су-35С због употребе композитних материјала у оквиру авиона Кинески инжењери су толико преобликовали оквир авиона Су-27 да су смањили тежину скоро 2 тоне (празна тежина) и, у теорији, однос потиска и тежине би требало да буде већи него код Су-35С, али су реалности потпуно другачије. Максимална полетна тежина Су-35С је за пола тоне већа, као и резерва горива, потисак два мотора АЛ-41Ф-1С је за 1400 кг већи него на кинеском Шенјанг ВС-10, а Су -35С такође има тону веће борбено оптерећење и домет лета и упркос чињеници да Ј-16 има много композитних материјала, такође држи преоптерећење горе од 9Г у односу на 10Г.
Турбомлазни мотор АЛ-41Ф-1С. / Извор фотографије: Иандек слике
Одговорићу и да је Су-35С, као ловац 4++, способан да изврши суперсонични лет без накнадног сагоревања брзином од 1,15 маха, што Ф-35, а још више Ј-16, не може да уради. , али Ј-16 има трик у рукаву и ово је распон оружја. Посебну пажњу привлачи ракета ваздух-ваздух ПЛ-15 са дометом гађања циља од преко 145 км у извозној верзији и 250-290 км за Ратно ваздухопловство ПЛА, са брзином пресретања од 4,85 маха па чак и амерички АИМ-120Д се „пуши“ са стране. На пример, стандардна ракета ваздух-ваздух највећег домета која се користи на Су-35С је Р-77-1 или РВВ-СД са дометом пресретања од 110 км, а најбоља европска ракета те класе, МБДА" Метеор“, има домет пресретања не већи од 120 км.
Ракета ваздух-ваздух ПЛ-15 у унутрашњем одељку ловца Ј-20. / Извор фотографије: Иандек слике
Слажем се, аргумент је веома озбиљан, али није све тако једноставно, чињеница је да је ПЛ-15 развијен за ловац пете генерације Ј-20 и само због условно уобичајене комбинације авионике са Ј-16, други је способан да користи ову врсту пројектила и то је много озбиљније карактеристике летачких перформанси Су-35С. Међутим, морамо разумети да се ПЛ-15 појавио много касније него што је Су-35С пуштен у употребу и овде важи правило нове технологије, увек ће бити боље, али ни овде није све тако једноставно. ПЛ-15 има веома ограничене могућности АГСН-а (активне самонавођене главе) због велике брзине, одзив главе је низак и могућност прилагођавања при приближавању мети је ограничена, док ПЛ-15 нема заштиту. од сметњи, што значи ако циљ има системе за електронско ратовање, онда вероватноћа пресретања на удаљености од 230-240 км значајно опада.
Турбомлазни мотор Шенјанг ВС-10. / Извор фотографије: Иандек слике
Напомињем да Су-35С има уграђен систем за електронско ратовање Хибини и Кинезима ће бити тешко да га оборе на удаљености од 250 км, пошто ће Сушка скоро истовремено видети Ј-16 и ако постоји ракета Р-37М на броду (домет пресретања 300 км), онда за Ј-16 све неће бити тако ружичасто, посебно ако се има у виду да Схенианг ВС-10, иако има вектор потиска који се може окретати, његову поузданост и век трајања, посебно у време маневрисања и избегавања, остају у питању.
Ракета дугог домета Р-37М. / Извор фотографије: Иандек слике
Да, прећутао сам Р-37М, пошто је ова ракета прилично великих димензија и користе је Ваздушно-космичке снаге изузетно ретко, али са појавом модификације Су-35СМ, све ће се радикално променити, јер ће возило добити мотор првог степена из Су-57 (АЛ-41Ф) и нови компјутер „ИМА БК“, који ће омогућити коришћење свега што има Су-57, укључујући и перспективну ракету дугог домета К-77МЕ . Које возило ће најбоље приказати само праву битку, а возила су иначе идентична по карактеристикама перформанси због везе са Су-27, наравно желео сам да опширније упоредим возила, али нема података о Ј. -16 осим површних карактеристика перформанси, а ово су само бројке и више зависи од стварног ресурса аутомобила и обучености пилота, али желим свима добро и претплатите се на канал, срећно!
https://dzen.ru/a/Zgl_lWR3WzW_33Rp
|