Su-15 Flagon (suhojevi presretači Su-7/9/11/15)

4

Su-15 Flagon (suhojevi presretači Su-7/9/11/15)

offline
  • Pridružio: 29 Okt 2007
  • Poruke: 94
  • Gde živiš: Idvor

Negde sam procitao, u nekim novinama... prilicno davno.
Te noci, 1.9.1983. je bilo prilicno prometno iznad tog inace zabacenog dela sveta. ne samo B747 nego i RC-135 i jedan EF-111 pa i jedan SR-71. Sve ovo je bilo u pratnji jednog spijunskog satelita. Scenario je bio sledeci.
Prvo u tu zonu ulece SR-71, na velikoj visini i razgleda situaciju... Koliko mi se cini ovo je bila prilicno cesta aktivnost. Zatim B747 prolece svojim putem. Ustvari, B747 samo tangira zonu aktivnosti SSSRa a njegovu putanju preuzima RC-135 u pratnji EF-111.
Rusi dizu uzbunu i krecu da presretnu uljeza, koji je bas drzak i ne odaziva se na pozive. Kontrolori vide B747 kako odlazi svojim putem. Usmeravaju presretaca na uljeza. Su-15 obara "veliki cetvoromotorni avion, bez pozicionih svetala, bez prozora..." u trenutku dok izlazi iz teritorijalnog prostora. Za to vreme... B747 je prilicno daleko leti preko Hokaida ka Seulu. Posto je RC-135 pao u teritorijalno more SSSRa, bice veeeliki skandal. Neko je izdao naredjenje da raketna krstarica (moguce klase Ticonderoga) koja se nalazila u toj zoni izmedju Japana i Kine ispali jedan projektil na B747.
Na ovajnacin Rusi su uvedeni u igru da ni sami nemaju pojma sta su uradili, i da se stvar mozda nikada nece saznati.
Ova je prica bila aktuelna krajem 80-tih, i sastavljan je iz citavog niza razlicitih informacija.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Mar 2006
  • Poruke: 658

Mixelotti ::Na današnji dan, 27.marta 1968. godine Su-11 je napisao svoje najcrnje stranice u istoriji.
Učestvovao je u incidentu u kom smo ostali bez prvog pilota-kosmonauta pukovnika Jurija Aleksejeviča Gagarina



Pri bliskom preletu u velikoj brzini Su-11, došlo je do svaljivanja u kovit na maloj visini i pada Mig-15UTI u kome je poginula posada :
puk. Jurij Aleksejevič Gagarin i puk. Vladimir Sergejevič Seregin

pokojnom Gagarinu svaka cast i laka zemlja,imam CD u kome Rusi sada tvrde da je prvi kosmonaut bio Iljusin.Nesto slicno sto smo i mi verovali/pogresno/ ko je u RV i PVO prvi leteo brze od zvuka
pozdrav Djordje



offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36036
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Su-15 Flagon - blueprint



offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26367
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Dokumentarac o obaranju koreanskog B-747
Unsolved History: Korean Air Lines Flight 007

Pt 1


Pt 2


Pt 3


Pt 4


Pt 5


Pt 6

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Citat:Na današnji dan, 27.marta 1968. godine Su-11 je napisao svoje najcrnje stranice u istoriji.

Mislim da to nikada nije zvanicno potvrdjeno a ako je i incidenta bilo, u literaturi se spominje Su-9.

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4980
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska



Iako bi se na prvi pogled teško moglo reći da je Su-15 razvijen na osnovama Su-9/11, ipak je nasledio velik broj rešenja sa svojih prethodnika. Tako je konstrukcija aviona bila uglavnom od aluminija, s tek malim učešćem čelika i titanijuma. Najveća sličnost bila je ista konfiguracija letnih površina s delta krilima pod uglom od 60 stepeni i diedarom od dva stepena. Preuzeta je i repna konfiguracija sa strelastim jednodelnim horizontalnim stabilizatorima. Kako bi se smanjila duga staza poletanja i brzina sletanja, krila su opremili jednodelnim flapsovima i eleronima. Jedina izmena bila je mala vazdušna pregrada smeštena iznad vanjskog potkrilnog nosača. Uprkos upotrebi flapsova i elerona, Su-15 je tokom poletanja i sletanja trebao čak 1200 m staze. Kako bi se to donekle smanjilo, kasnije su verzije dobile sistem za prisilno opstrujavanje krilaca. Projektanti su čak zadržali i X konfiguraciju vazdušnih kočnica na zadnjem delu trupa. Zadržan je i hidraulični sistem pokretanja letnih površina. Međutim, umesto tri ugrađena su čak četiri sistema. Zadržano je i rešenje s dva pneumatska sistema za rad u hitnim slučajevima (kad bi otkazali hidraulični sistemi). Iako je zadržana ista konfiguracija stajnog trapa s jednim točkom na glavnim nogama, one se ipak nisu u celosti uvlačile u krila. Umjesto toga projektanti su odlučili da će se točkovi uvlačiti u trup ispod usisnika vazduha.



Najveća razlika u odnosu na Su-9/11 bila je ugradnja dva turbomlazna motora i bočnih usisnika za vazduh. Kako su dva motora značila i veću potrošnju goriva, posebna je pažnja posvećena "uguravanju" što većih rezervoara za gorivo u trup aviona i krila. Projektanti su na kraju našli dovoljno prostora za tri velika rezervoara u trupu i po jedan u svakom krilu. Zapadni izvori navode da su bili ukupne zapremine 8675 litara. Međutim, na internet stranici Suhoja navodi se podatak da je Su-15 mogao poneti samo 5600 kg goriva. Za povećanje doleta svaki je avion na dva potrupna nosača mogao poneti po jedan dodatni rezervoar za gorivo zapremine 600 litara - rešenje takođe preuzeto sa Su-9/11.
Iako su se projektanti nadali da će u T-58D moći ugraditi neki napredniji radar, na kraju su se morali zadovoljiti tek poboljšanom verzijom radara Orjol (Orjol-58DM/RP-15).
Ponajviše zbog istog radara zadržano je i staro naoružanje - vođeni projektili V-V R-98R/T (naknadno su ih zamenili projektili R-60). Ni Su-15 nije dobio ugrađene topove, ali je u kontejnerima mogao nositi dva topa UPK23-250.
Pilot je sedio u (za sovjetske uvete s početka šezdesetih godina prošlog veka) luksuznoj kabini opremljenoj sistemom za klimatizaciju i natpritisak. Ugrađeno je i katapult sedište KS-4, koje je sigurno delovalo na svim visinama (čak i kad je avion bio na zemlji). Jedini je uslov bio minimalna brzina aviona od 140 km/h.
Umesto turbomlaznog motora Ljuljka AL-7, korišćenih na Su-9/11, Su-15 je dobio dva motora Tumanski R-11F2S-300 maksimalnog pojedinačnog potiska 60,54 kN. To je bilo dovoljno za maksimalnu brzinu od 2230 km/h. Kako bi se sprečilo pregrevanje motora, ali i dodatno zaštitilo od oštećenja, između njih je ugrađena titanijumska ploča.
Slično kao i u slučaju Su-9, operativna je upotreba vrlo brzo pokazala da novi avion zahteva i dvosedu verziju namenjenu preobuci pilota. Iako se osnovna preobuka pilota mogla obavljati i na dvosedu Su-9U, Su-15 je ipak bio veći i teži, te je imao dva motora čija je ukupna snaga bila veća od jednog motora na Su-9. Zbog toga je odlučeno da se napravi dvoseda verzija. Tako je nastao U-58T (Flagon-C), čiji je prvi prototip prvi put poletio 28. avgusta 1968. U odnosu na Su-15 projektanti su napravili minimalne izmene. Da bi se dobilo prostora za drugu kabinu, trup je produžen za samo 45 cm. Zanimljivo je da niti jedan Su-15UT nije dobio radar i datalink te se nije mogao koristiti u borbenim zadacima. Serijska proizvodnja Su-15UT započeta je 1970. i trajala je do kraja 1971. Ni zapadni ni sovjetski izvori ne navode koliko je Su-15UT napravljeno u tom vremenu.



I pre nego što je Su-15 ušao u serijsku proizvodnju, na konstrukotorskim stolovima Suhojevih projektanata počele su nastajati znatno poboljšane verzije, tvornički označene T-58T. U početku je napredak trebao biti samo na polju radara, ali je on naposletku bio znatno veći. Radar Tajfun je trebao doneti znatno povećanje dometa otkrivanja, ali i upotrebu novih vođenih projektila V-V. Na zahtev sovjetskog RV, avion je trebao dobiti i mogućnost delovanja po ciljevima na zemlji upotrebom klasičnih bombi, nevođenih raketa V-Z i topova u kontejnerima. Kako bi skratili dužinu poletanja i sletanja, avion su opremili i sistemom za prisilno opstrujavanje zakrilca. Prvi T-58T prvi je put poletio 31. januara 1969. Letna su testiranja pokazala da zbog preslabih kompresora turbomlaznih motora R11F2S-300 sistem za prisilno opstrujavanje zakrilca nema dovoljno vazduha te da je njegova efikasnost znatno slabija od očekivane. Delomično i zbog toga, ali i kako bi bitno poboljšali letne odlike, projektanti su odlučili radikalno promeniti krila te je T-58T naknadno dobio konfiguraciju dvostruke delte. Za unutarnji deo krila zadržan je ugao od 60 stepeni, a vanjski je smanjen na 45. Osim izmena krila, Su-15T(TM) je dobio i nove motore R13-300.
Letna su testiranja obavljena od 1969. do 1973. Usprkos tome serijska je proizvodnja započeta već 1970. i trajala je sve do 1976. U operativnu je upotrebu Su-15T(TM) službeno uveden 21. januara 1975. Zapadni posmatrači su novi avion označili kao Flagon-D, a i danas se u zapadnim izvorima pogrešno navodi da sovjetsko RV ovom avionu nije dalo novu oznaku.
Već kod razvoja originalnog T-58 veliki je naglasak stavljen na osiguranje slobodnog prostora u nosu aviona kako bi se omogućila ugradnja velikog radara. Međutim, problemi s razvojem radara uslovili su upotrebu tek nešto poboljšanog radara Orjol, preuzetog sa Su-11. Zbog toga ne začuđuje što se to rešenje smatralo tek privremenim, do konačnog okončanja boljeg radara. Tako je za T-58T odabran radar Tajfun, koji je razvijen na osnovama radara RP-25 Smerč-A s lovca-presretača MiG-25. Već je prvi prototip na prvom letu imao ugrađen radar Tajfun, tako da su testiranja radara krenula istovremeno s testiranjima aviona. Iako je ova kombinacija odobrena za serijsku proizvodnju, na kraju je, zbog problema s pouzdanošću radara, napravljeno samo 10 primjeraka Su-15T (Tajfun). Nakon toga započela je ugradnja poboljšanog radara Tajfun-M (Twin Scan), pa su i svi preostali avioni dobili oznaku Su-15TM. Uz novi radar došli su i novi vođeni projektili V-V R-98 (AA-3-A Advanced Anab). Naknadno je u naoružanje Su-15TM, kao i Su-15, uvršten i vođeni projektil malog dometa i s infracrvenim sistemom samonavođenja R-60 (AA-8 Aphid). Ni Su-15T(TM) nije dobio ugrađene topove već su se oni nosili u posebnim kontejnerima UPK-23-250. U njima je bio dvocevni top GŠ-23 kalibra 23 mm i 250 granata. Iako je Su-15T(TM) dobio mogućnost nošenja bombi i nevođenih raketa V-Z, operativna je upotreba vrlo brzo pokazala da je u potpunosti neprimeran za tu namenu. Zbog toga ne čudi da nikad nije borbeno korišćen kao lovac-bombarder.
Su-15TM je dobio i poboljšanu avioniku s novim radio-uređajima, poboljšanim sistemom za otkrivanje radarskog zračenja Sirena-3, poboljšanim datalinkom i potpuno novim sistemom za automatsku kontrolu leta. Kako je radar Tajfun bio veći i teži od originalnog Orjola, ojačana je i nosna noga stajnog trapa.
Veliko poboljšanje bila je i upotreba motora Tumanski R13-300, koji su originalno razvijeni za MiG-21. R13-300 nije donio samo povećanje potiska (40,2 kN bez i 64,7 kN s uključenim sistemom za naknadno sagorevanje) već i znatno bolju iskoristivost goriva. Jači su motori poboljšali i efikasnost sistema za prisilno opstrujavanje zakrilca pa je smanjena i dužina poletno-sletne staze za otprilike sto metara.
Iako Suhoj, veroatno zbog samo deset proizvedenih Su-15T, ovu verziju označava kao Su-15T(TM), NATO im je odlučio dati različite oznake. Tako je Su-15T označen kao Flagon-E, a Su-15TM kao Flagon-F.



Zbog upotrebe dvostrukog delta krila i novih motora, odlučeno je da se na osnovama Su-15TM napravi dvosed za preobuku pilota Su-15UM. Za razliku od Su-15U, kod kojeg je produžen trup kako bi se dobilo mesta za drugu kabinu, Su-15UM je zadržao isti trup kao i Su-15TM. Umesto produžetka trupa, druga je kabina "uglavljena" na mjesto rezervoara za gorivo. Ni Su-15TM nije dobio radar, ali je mogao nositi vođene projektile V-V R-60 i kontejnere s topovima. NATO ga je označio kao Flagon-G. Prvi let Su-15UM obavio je 23. aprila 1976. Testiranja aviona okončana su u novembru 1976., a serijska proizvodnja trajala je sve do 1981.



Isporuka Su-15 jedinicama započela je već 1967. Koliko je sovjetsko RV bilo zadovoljno novim lovcem najbolje pokazuje podatak da su prve isporuke išle jedinicama zaduženima za PVO Moskve, tada smještenima u vazduhoplovnoj bazi Dorokhovo. Prvo prikazivanje u javnosti Su-15 bilo je već 9. jula iste godine, kad je preleteo preko vazduhoplovne izložbe na Domodedovu. Nakon toga NATO mu je dodelio oznaku Flagon.
Za projektni biro Suhoj, Su-15 doslovno je značio biti ili ne biti. Da nije uspeo, biro bi se veroatno ponovno ugasio. Tada je najveći konkurent bio projektni biro Jakovljev. Njihov je Jak-28P bio glavni sovjetski lovac-presretač velikog doleta. Uvidevši da je Su-15 po svim odlikama napredniji nego Jak-28P, u Jakovljevu su započeli s razvojem Jak-28-64, koji je bio više-manje verna kopija Suhojeva aviona. Jedina veća razlika je bila što je Jak-28-64 zadržao strelasta krila originalnog Jak-28P. Letna su testiranja pokazala da je Jak-28-64 po letnim osobinama čak slabiji od originalnog Jak-28P te je program ubrzo obustavljen.
Iako je u isto vrieme sovjetsko RV u naoružanju imalo i velik presretač MiG-25, najveći "teret" PVO Sovjetskog Saveza svaljen je na Su-15. Krajem šezdesetih i početkom sedamdsetih godina prošlog veka Su-15 je činio prvu liniju PVO Sovjetskog Saveza. Tako je sredinom sedamdesetih godina, na vrhuncu operativne upotrebe, Su-15 bio u naoružanju 29 vazduhoplovnih pukova, što je tada bilo više od 33 posto svih operativnih jedinica sovjetske PVO. Od sredine sedamdesetih do kraja osamdesetih godina prošlog veka, ovi su avioni sudelovali u velikom broju zadataka. Tako su tokom 1975. godine Su-15 intenzivno korišćeni u presretanju špijunskih balona. Od ukupno 13 obaranja Su-15 su sudelovali u pet.
Tako su 20. aprila 1978. Su-15TM sudelovali u prisilnom spuštanju Boeinga B707-321 firme Korean Air Lines koji je iz Pariza leteo za Seul. Nakon što je posada aviona ignorisala sva upozorenja sovjetskih pilota zbog neovlašćenog ulaska u sovjetski vazdušni prostor, avion je oboren projektilom R-98MR lansiranim sa Su-15TM. Projektil je pogodio jedan motor i teško oštetio krilo, ali je posada uspela sleteti na smrznuto jezero Korpijarvi blizu Arčangela. Pritom su poginula dva, a teško je ozlijeđeno 13 putnika (ruski izvori navode brojku od 10 ranjenih).
Znatno čudnije bilo je presretanje transportnog aviona Canadair CL-44 18. jula 1981. Avion je bio registrovan kao vlasništvo nepoznate argentinske vadušno-transportne kompanije, a posadu su činili isključivo Švajcarci. Osim toga, u sovjetski vazdušni prostor ušao je iz Irana. Avion su uskoro presrela dva Su-15 te su ga pokušali prisiliti na sletanje. Posada je pak pokušala naglim zaokretanjem izbeći presretanje i pobeći natrag u iranski vazdušni prostor. Zbog toga su piloti dobili naređenje da ga obore. Kako su bili preblizu za lansiranje vođenih projektila V-V, a nisu imali topove, pilot kapetan V. A. Kuljapin zaleteo se u rep aviona, nakon čega je iskočio. Posada CL-44 imala je znatno manje sreće i svi su poginuli pri padu.
Najviše zanimanja svjetske javnosti Su-15 dobio je 1. septembra 1983. I taj put je putnički avion Korean Air Lines neodobreno ušao u sovjetski vazdušni prostor. Međutim, taj put se radilo o znatno većem Boeingu B747, koji je iz Anchoragea leteo u Seul. I tog su ga puta presrela dva Su-15TM. Nakon što je posada ignorisala naređenje za sletanje na najbliži sovjetski aerodrom, jedan je Su-15TM ispalio kratki topovski rafal. Kako ni nakon toga nije bilo nikakve reakcije iz KAL-ova Boeinga, major Genadij Osipovič dobio je naređenje da ga obori. Zbog toga je na B747 lansirao dva vođena projektila R-98 (verovatno verzije MT). Iako znatno veći od B707, dva su projektila bila previše za B747 te se srušio u Japansko more, ubivši pritom 269 putnika i članova posade. Nakon toga posade Korean Air Linesa više nisu pokazivale želju za letenje kroz sovjetski vazdušni prostor.
Do kraja sedamdesetih godina prošlog veka, Su-15TM već su bili zastareli. Najveći im je nedostatak bio radar Tajfun-M, koji nije mogao otkrivati niskoleteće ciljeve, pa tako ni krstareće projektile. Do kraja serijske proizvodnje proizvedeno je sve ukupno 1290 Su-15, ali su oni polako povlačeni iz jedinica prve linije odbrane. Zbog toga ne začuđuje što ih je rusko RV povuklo iz operativne upotrebe 1994., a ukrajinsko 1996. godine. Kao ni Su-9/11, ni Su-15 nikad nisu izvoženi. Međutim, manji se broj Su-15 godine 1972. pojavio u Egiptu, ali su na njima leteli isključivo sovjetski piloti, te su ubrzo vraćeni u Sovjetski Savez. Na osnovi Su-15 Kinezi su razvili vernu kopiju F-8, koja je još uvek u operativnoj upotrebi.



Konstruktor: Avion je konstruisan u konstruktorskom birou Pavela O. Suhoja.

Namena: Dvomotorni mlazni lovački avion, jednosed.

Verzije: SU-15, SU-15T, SU-15TM, SU-15UT, SU-15UM.

Razvoj: Uveden u naoružanje 1965.godine.


Pogonska grupa: Dva turbomlazna motora Tumanski R11F2S-300 potiska sa DS 2x60,54 KN ili;
Dva turbomlazna motora Tumanski R13-300 potiska sa DS 2x64,7 KN.
Gorivo: 5600 litara u unutrašnjim rezervoarima.
Dimenzije: Dužina 29,54 m (Su-15T); 20,99 m (Su-15UT); 19,56 m ( Su-15TM); 19,56 m (Su-15UM); Razmah krila 8,616 m (Su-15T; Su-15UT); 9,34 m( Su-15TM; Su-15UM); Površina krila 34,56 m2 (SU-15T; SU-15UT); 36,6 m2 (SU-15TM; SU-15UM); Visina 5 m (SU-15T; SU-15UT); 4,843 (SU-15TM; SU-15UM); m. maks 17200 kg.
Karakteristike: Brzina- maksimalna na visini 2230 km/h.
Brzina- maksimalna SU-15UT/UM 1850 km/h.
Operativni vrhunac leta 18500 m.
Dolet 1550-1700 km.
Dužina poletanja 1200 m.
Dužina sletanja 1120 m.
Naoružanje: U gondolama ispod trupa dva dvocevna topa 23/2mm GŠ-23L sa po 250 granata i 2 IC ili PRS VRP V-V R-98 (AA-3 “ANAB”) i 2 IC VRP V-V R-60 (AA-8 "Aphid") ili 2xR-40T i 2xR-60.





offline
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 1

da li neko ima rengenski snimak aviona Su-9.11 i 15,unapred hvala

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36036
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Da malo oživimo temu....







Umetnička vizija obaranja korejskog B-747




Radar Oriol D-58


Raketa AA-3 Anab

offline
  • Pridružio: 22 Jun 2008
  • Poruke: 7

su-15..

youtube.com/watch?v=p10wosMaJIs&feature=fvw

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 156

Prica o RC-135 nije tacna. Aleksandar Zuyev koji be prebegao sa Mig-29 u Tursku 1989 je otkrio istinu o ovom dogadjaju.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 894 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 2 sakrivenih i 856 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, Apok, aramis s, Avalon015, babaroga, Ben Roj, bestguarder, bobomicek, Dannyboy, galerija, Georgius, grenadir, Hans Gajger, HogarStrashni, ikan, Kriglord, kybonacci, Lošmi, Mihajlo, milenko crazy north, Milos ZA, milutin134, moldway, oldtimer, opt1, Posmatrac77OKB, powSrb, Sass Drake, shone34, Sirius, Snorks, Trpe Grozni, voja64, Zerajic, ZetaMan, 79693