Su-57 novi ruski lovac

103

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1727
  • Gde živiš: Zemun

Sta mislite oce li i PAK-FA imati ovako nesto ili ce mu stvarno biti TVC ugradjen u FBW or FBL, kako god?


Though the plane is equipped with thrust vectoring engine, cockpit view
almost didn’t change - only one switch was added: “OVT mode on/off.”



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Moze da bude OVT on/off , a moze da bude i pretrpana kabina puna elektronike u kojoj piloti vise gledaju u displeje , nego sto posmatraju sta se desava u prostoru oko njih . Skoro sam gledao emisiju o F/A-18 , gde se americki instruktori zale da imaju problema da mlade pilote naviknu da sto manje bulje u ekrane , da i dalje osmatraju gde lete i sta se oko njih desava . Kompromis izmedju kolicina informacija koje ce pilot primati u sklopu " situation awareness " i male slozenosti kabine koja sprecava preopterecenje pilota kolicinom informacija koje prima , pa samim tim i ometanje osnovnog zadatka leta i unistenja cilja , tesko se postize . Zbog toga je sve vise americkih pilota koji se zale da postaju pretrpani informacijama sa raznih senzora . Upravljanje glasom , razna glasovna upozorenja , olaksavaju posao , ali je preopterecenost ocigledna . Imas informacije sa radara , sa OLS-a ( IRST-a , nazovi ga kako hoces ) , informacije sa radara drugih aviona iz grupe , informacije sa AWACS-a , informacije sa pokazivaca leta , i pored svega toga moras i da letis tim avionom i pratis gde si u vazduhu ili u odnosu na teren , i da osmatras prostor da te neki protivnicki lovac koji je profilom leta , ili pravcem nailaska , uspeo da se provuce ne iznenadi i ne uhvati na spavanju .
Vektorisanje potiskom ce sigurno biti uklopljeno u FBW sistem , ali to ne znaci da ne moras imati prost prekidac kojim mozes da ga iskljucis , isto kako mozes da iskljucis ESP u kolima , ili da prebacis kola u sport ili neki drugi mod . Posto je u pitanju letelica koja trpi svakakva opterecenja , nekad je za neke stvari neprevazidjen klasicni prekidac .
Sto se tice toga koliko je T-50 bolji ili losiji od F-22 , to ne znamo niti ce mo znati bilo sta pouzdano bar do 2013.-te , za kada je najavljeno uvodjenje probne test serije u letacke jedinice za potrebe obuke pilota i trupnih testiranja . Tek tada ce mo moci da vidimo koliko-toliko oblik blizak konacnom izgledu aviona . Rusi su od pocetka rada na razvoju svojih stealth aviona rekli da smatraju da je F-22 blizu idealnog kompromisa izmedju letnih osobina i stealth osobina , ali da nije idealan kompromis i da smatraju da ce oni ostvariti bolji . To je automatski znacilo nizi nivo stealth osobina , a bolje letne osobine i to su rusi u startu rekli . I ta je logika , po meni , razumljiva . Imas dva aviona koji imaju stealth osobine , i koji verovatno nece moci da uoce i lansiraju rakete jedan na drugog do bliskih srednjih daljina ( 20-40km ) . Po pretpostavkom da idu head-on , i da oboje krstare oko 1,3M , imas blizinu priblizavanja oko 2,6M . Ako je bar jedan od njih na forsazu , brzina je jos veca . Verovatnoca da avioni takvih manevarskih osobina kakve ima F-22 i kakve ce imati T-50 budu oboreni iz prvog plotuna raketa veoma je mala . Rezultat je opet bliska manevarska borba ( ne mislim pri tom na koriscenje topa , do koga ce retko doci , vec na koriscenje IC raketa malog dometa ) . A tu ce avion boljih letnih osobina imati uvek prednost nad onim koji ima bolje stealth osobine .
Sto se OLS-a tice , da li ce biti oblika kapljice , ili ce Rusi napraviti slozeniji oblik , to ce mo videti . A da ce on predstavljati veci problem po stealth osobine od nekih drugih delova konstrukcije koji su nesrazmerno puta veci , to ne verujem . Sacekajmo malo , pa ce mo videti .
Dolet ce biti svakako veci , jer je razlika u kolicini goriva koje mogu poneti ocigledno velika , i to se jasno vidi iz velicine delova konstrukcije i aviona u celini . I sa ovim motorima T-50 je uzleteo bez forsaza , sa novim i jacim to ce biti jos lakse .
Sto se tice motora i njihove izlozenosti , sacekajmo, pa ce mo videti . Najveci problem ce biti tu 3D potisak , ali ce on biti i velika prednost . Ostale delove ce relativno lako sakriti . Ukoliko im to uopste bude bilo bitno . A i F-22 bez obzira na oblik mlaznica i svega sto je uradjeno na smanjenju termalnog odraza rasipa toplotu kao rerna u zadnjoj polusferi , i to se jasno iz svih raspolozivih snimaka vidi . Postavlja se pitanje ,da li je uopste bitno raditi na tome , ako ce krajnji rezultat biti zanemarljivo smanjenje odraza , a povecanje slozenosti aviona i odrzavanja ?
Ukupno gledano , cini mi se d su Rusi uklopili najbolja resenja sa oba americka prototipa stealth aviona , uz par svojih dodataka . I mislim da ce ostvariti ono sto su obecali , a svi mi stalno zaboravljamo , bolji kompromis izmedju dva oprecna zahteva .
Sto se tice tehnoloskog zaostatka , Rusi ce ga stici brze , upravo zbog naglog razvoja racunarske tehnike i telekomunikacija od 1990.-te do danas . To im omogucava znatno veci komfor , ustede u projektovanju i ubrzavanje svih faza razvoja aviona u odnosu na razvoj F-22 . Da sve drugo zanemarimo , pogledajmo samo sirovu procesorsku snagu koja je mogla biti na raspolaganju amerikancima , recimo 1985.-te , sa tadasnjim najboljim superracunarima u svetu , i danasnju snagu koju Rusi mogu dobiti na komercijalnom trzistu . Tada je u svetu kucnih racunara zvezda bio 286xt , a danas mi koristimo to sto koristimo . Upravo je to ono sto omogucuje Rusima da predseriju za trupna ispitivanja zavrse do 2013. , a da avion uvedu u naoruzanje 2015.-te . Zbog toga i smatram da to nisu smele izjave .
Uglavnom , imamo tri godine da vidimo sta ce biti , do uvodjenja u naoruzanje sigurno pet , a verovatno i nesto vise . Rusi ce isgurno napraviti bolji avion od F-35 , i verovatno vrlo blizak F-22 . Da li ce biti bolji od F-22 ili ne , videcemo . Nekako mi se , ipak , cini , da ce najvecu korist iz svega ovoga izvuci Evropljani , EF-2000 , Gripen NG , i Rafale . Zivi bili , pa videli .



offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5907

Zasto mi se cini da je ovo mozda najveci pomak u avijaciji u zadnjih tridesetak godina ???
Mislim da se sada prvi put upotrebljava i niko ne zna kako ce se ovo odraziti na aerodinamiku aviona i rad motora.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12600

Indijski HAL Tejas u mornarickoj verziji bi trebao da ima takodje pokretljive LERX-ove.




offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

mean_machine ::Indijski HAL Tejas u mornarickoj verziji bi trebao da ima takodje pokretljive LERX-ove.
Da li si guran da ce ih imati samo moranricka verzija. Ipak je to samo cini mi se 40 aviona. Za razliku od planiranih 200+.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12600

Pa samo na maketama mornaricke verzije imas takve LERX-ove. Verovatno su tu da bi se povecala kontrola letelice na malim brzinama sto je itekako bitno pri sletanju na nosac aviona. Druge verzije nemaju potrebu za tim.

offline
  • Pridružio: 11 Feb 2009
  • Poruke: 3328
  • Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)


Čini mi se da još nije bilo,ako jest nezamjerite.

offline
  • Pridružio: 26 Maj 2009
  • Poruke: 2985
  • Gde živiš: Sremski Karlovci, Srbija

Ovo mi nekako deluje najrealnije za sad.

offline
  • Pridružio: 11 Feb 2009
  • Poruke: 3328
  • Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)

Trebao bi bit oficijelno bokocrt...E sad da li je ko sta na ovom smutio...Al cini se realno gledajuci videa sa poljetanja.

offline
  • Pridružio: 20 Okt 2009
  • Poruke: 64
  • Gde živiš: Sarajevo, B&H

Banja Luka ::
mladen225 ::
Ovaj...
Ovakvi avioni izuzev svog izgleda imaju jos par posebnosti. Opcenito vazi da se "stelth" - neupadljivost (da ga nazovemo tako) postize obracajuci paznju na tri faktora: oblik letjelice, materijali od kojih je nacinjena i nacina letenje.

Ovaj posljedni faktor se vec decenijama prakticno primjenjuje, bilo pri zadacime jedne letijelice ili pak pri zadacima tima od vise letijelica, gdje se koriste i za odgovarajucu situaciju odabrane konfiguracije formacijskog leta.

Prva dva, medjutim, imaju taj obicaj da stvar znatno zakompliciraju. Ovaj oblik letijelice se odnosi na citav zmaj, te na oblik i orijendaciju svake pojetine grede. Ispada da ono sto je dobro za neupadljivost nije tako dobro sa strukturalni intergritet letjelice. Stepen preciznosti koji je neophodan za izradu takve letjelice je enorman (nacini obrade koristenih materijala, ali i cinjenica da se na kraju dana pika samo cijelina i da iako pojedini elementi odgovaraju kriterijima to neznaci da ce i cijelina takodje da odgovara istim kriterijima).

Pri posmatranju T-50 demonstratora uocile su se vec slicnosti sa prototipovima YF-22 i YF-23, sto i ne cudi imajuci u vidu da Rusi ne zive na nekoj drugoj planeti, a kompromis neupadljivost / dolet / nosivost / brzina / pokretljivost neostavlja bas mnogo prostora za kreativne kreacije. Naravno i ovdje je uveden jos jedan novi detalj kojeg dosad nisam vidio: pokretni vrhovi LEREX-a.

Takodjer, se na tom demonstratoru uocava izuzetno veliki ugao izmedju vodece ivice krila i vektora kretanja letjelica. To je odlicno za postizanje sto vece brzine uz koristenje sto manje potiska - ostvarivanje superkrstarenja, ali istovremeno je to jako lose za pokretljivost letjelice. Ova letjelica je u svojoj osnovi slicna konceptu T-10-1 (Su-27 ili MiG-29), ali za razliku od istih nemoze ostvariti ni pribliznu pokretljivost iste. Pretpotstavljam da je uloga pokretnih vrhova LEREX-a upravo da povrate ono sto je izgubljeno povecanjem ugla vodece ivice krila. Medjtim, to bi popravilo okretnosti pri sporijim i mozda srednjim brzinama, ali ne i pri visokim i supersonicnim. TVC takodje moze da popravi pokretljivost pri manjim i srednjim brzinama, ali s obzirom da gubi znacano na efektivnosti vec pri srednim brzinama, on nemoze doprinjeti pokretnosti pri visim i supersonicnim brzinama. Namece se pitanje okretnosti T-50 -ke pri visokim i supersonicnim brzinama. Treba imati u vidu da kofiguracija koju i T-50 i F-22A koriste (krilo - horizontalni stabilizator) nije optimalna za visoke i supersonicne brzine. Za ovakve brzine optimalna je Lavi konfigurscija (krilo - predkrilo), a koju koriste Rafale, EF-2000, JAS-39 i Jian-10. T-50, kao i F-22A jedino sa vecim odnosom potika i mase mogu se nadati da im pariraju pri pomenutim brzinama.

Stekao sam utisam da postoji namjera da T-50 svoju pokretnost ostvari na osnovi aerodinamickih karakteristika kao jedna od osnovnih razlika u odnosu na F-22A koji to ostvaruje brutalnom kolicinom potiska i 2D TVC-om.

Ono sto sam dosad mogao vidjeti me navodi na zakljucak da zeljenu okretnost ovaj demonstrator nece moci da postigne.


Vrlo lijepo si ovo napisao! Rekao bih da je ove neki strucnjak napisao... Vidjecemo dali si upravu kad se ovaj avion usavrsi!!!

Svi mi imamo nase teorije, samo ima tu dosta stvari koje mi neznamo i mozemo samo spekulirati!
Normalno, nekve stvari stoje i tu si upravu!

Jesi ti stvarno Sarajlija? Ili si negdje iz okoline?


Da vrlo moguce da ce krajnji dizajn biti boji po mnogo cemu. Ovdje sam govorio o demonstratoru, jer samo njega vidimo. Na kraju krajeva demonstrator je tu da se ispitaju odredjene ideje, on je optimiziran upravo za toga. Uocices isto tako i razlike izmedju YF-22 i F-22A, jedna od znacajnijih po meni su promijene ugla napadne ivice koji je povecan u odnosu na YF-22.

I da, stvarno sam Sarajlija, jedan od samo 8% Sarajlija u Sarajevu. Smile

mean_machine ::
@mladen225

A potpuno pokretni vertikalci kod PAF-FA? Koliko citam oni su tu upravo radi poboljsanja letnih karakteristika na nadzvucnim briznama?

Ili ogromni vertikalci na ATF? Tu su takodje zbog toga.

A sta cemo sa naoruzanjem? Nije isto nositi ga na trupu i krilima ili ga smestiti u unutrasnjost letelice.


Koloko znam, a i logika nalaze, da su mu verikalci potpuno pokretni kako bi se po dimenzijama mogli smanjiti bez gubitka efektivnosti, radi povecanja neupadljivosti letjelice. Mislim da si ovdije mislio na horizontalce, a ne na vertikalce.

Iz tvijih postova da e naslutiti da znas razliku izmedju agilnosti i okretnosti. Ovdije cu to jos jednom pomenuti, jer je bitno za pricu. Agilnost se odnosi na brzinu ulaska u neki manevar ili brzinu promjene postojecek stanja kretanja letjelice. Okretnost je koliko dugo ta letjelica moze ostati u krivini, koliko brzo gubi na brzini, koliki joj je radius kruga krivine...

Povecanjem povrsine horizontalnih stabilizatora povecat ces stepen agilnosti, ali ne i okretnosti.Bez obzira na to koliko povecas povrsinu horizomtalaca, okretnost ostaje ista. Znaci govorim o klasicnoj krilo - horizontalac konfiguraciji. Ovdije okretnost stvara normalna sila koju generise krilo. Veca normalna sila znaci i manji radius kruga krivine, ali i veci gubitak na brzini. Normalna sila se povecava povecanjem napadnog ugla, a za to povecanje odgovorni su horizontalci. Horizontalci to ostvaruju guranjem straznjeg dijela letjeliceka "dolje", odnosno povecanjem svoje normalne sile koja je negativna u odnosu na onu krila. Tako da ti horizontalci neutjecu na smanjenje radijusa kruga krivine nego samo krilo tj njegova normalna sila.

Kod lavi konfiguracije, gdije je horizontalac ispred krila, situacija je drugacija. Kad se horizontalac okrene ka gore i letjelica ide ka gore dok bi kod klasicne konfiguracije isao ka dolje. Ovdije ti horizontalac doprinosi uzgonu, u krivinama ostvarije cak i do 50% ukupnog uzgona letjelice (zbog cega ga ja i zovem predkrilo, ne samo horizontalac). Tako da ti povecanje povrsine horizontalca poboljsava okretnost samo kod lavi konfiguracije, ali ne i kod klasicne.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 854 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 1 sakriven i 849 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Dorcolac, Skywhaler, voja64, yrraf