offline
- miodrag2
- Počasni građanin
- Pridružio: 23 Sep 2009
- Poruke: 889
|
Moze da bude OVT on/off , a moze da bude i pretrpana kabina puna elektronike u kojoj piloti vise gledaju u displeje , nego sto posmatraju sta se desava u prostoru oko njih . Skoro sam gledao emisiju o F/A-18 , gde se americki instruktori zale da imaju problema da mlade pilote naviknu da sto manje bulje u ekrane , da i dalje osmatraju gde lete i sta se oko njih desava . Kompromis izmedju kolicina informacija koje ce pilot primati u sklopu " situation awareness " i male slozenosti kabine koja sprecava preopterecenje pilota kolicinom informacija koje prima , pa samim tim i ometanje osnovnog zadatka leta i unistenja cilja , tesko se postize . Zbog toga je sve vise americkih pilota koji se zale da postaju pretrpani informacijama sa raznih senzora . Upravljanje glasom , razna glasovna upozorenja , olaksavaju posao , ali je preopterecenost ocigledna . Imas informacije sa radara , sa OLS-a ( IRST-a , nazovi ga kako hoces ) , informacije sa radara drugih aviona iz grupe , informacije sa AWACS-a , informacije sa pokazivaca leta , i pored svega toga moras i da letis tim avionom i pratis gde si u vazduhu ili u odnosu na teren , i da osmatras prostor da te neki protivnicki lovac koji je profilom leta , ili pravcem nailaska , uspeo da se provuce ne iznenadi i ne uhvati na spavanju .
Vektorisanje potiskom ce sigurno biti uklopljeno u FBW sistem , ali to ne znaci da ne moras imati prost prekidac kojim mozes da ga iskljucis , isto kako mozes da iskljucis ESP u kolima , ili da prebacis kola u sport ili neki drugi mod . Posto je u pitanju letelica koja trpi svakakva opterecenja , nekad je za neke stvari neprevazidjen klasicni prekidac .
Sto se tice toga koliko je T-50 bolji ili losiji od F-22 , to ne znamo niti ce mo znati bilo sta pouzdano bar do 2013.-te , za kada je najavljeno uvodjenje probne test serije u letacke jedinice za potrebe obuke pilota i trupnih testiranja . Tek tada ce mo moci da vidimo koliko-toliko oblik blizak konacnom izgledu aviona . Rusi su od pocetka rada na razvoju svojih stealth aviona rekli da smatraju da je F-22 blizu idealnog kompromisa izmedju letnih osobina i stealth osobina , ali da nije idealan kompromis i da smatraju da ce oni ostvariti bolji . To je automatski znacilo nizi nivo stealth osobina , a bolje letne osobine i to su rusi u startu rekli . I ta je logika , po meni , razumljiva . Imas dva aviona koji imaju stealth osobine , i koji verovatno nece moci da uoce i lansiraju rakete jedan na drugog do bliskih srednjih daljina ( 20-40km ) . Po pretpostavkom da idu head-on , i da oboje krstare oko 1,3M , imas blizinu priblizavanja oko 2,6M . Ako je bar jedan od njih na forsazu , brzina je jos veca . Verovatnoca da avioni takvih manevarskih osobina kakve ima F-22 i kakve ce imati T-50 budu oboreni iz prvog plotuna raketa veoma je mala . Rezultat je opet bliska manevarska borba ( ne mislim pri tom na koriscenje topa , do koga ce retko doci , vec na koriscenje IC raketa malog dometa ) . A tu ce avion boljih letnih osobina imati uvek prednost nad onim koji ima bolje stealth osobine .
Sto se OLS-a tice , da li ce biti oblika kapljice , ili ce Rusi napraviti slozeniji oblik , to ce mo videti . A da ce on predstavljati veci problem po stealth osobine od nekih drugih delova konstrukcije koji su nesrazmerno puta veci , to ne verujem . Sacekajmo malo , pa ce mo videti .
Dolet ce biti svakako veci , jer je razlika u kolicini goriva koje mogu poneti ocigledno velika , i to se jasno vidi iz velicine delova konstrukcije i aviona u celini . I sa ovim motorima T-50 je uzleteo bez forsaza , sa novim i jacim to ce biti jos lakse .
Sto se tice motora i njihove izlozenosti , sacekajmo, pa ce mo videti . Najveci problem ce biti tu 3D potisak , ali ce on biti i velika prednost . Ostale delove ce relativno lako sakriti . Ukoliko im to uopste bude bilo bitno . A i F-22 bez obzira na oblik mlaznica i svega sto je uradjeno na smanjenju termalnog odraza rasipa toplotu kao rerna u zadnjoj polusferi , i to se jasno iz svih raspolozivih snimaka vidi . Postavlja se pitanje ,da li je uopste bitno raditi na tome , ako ce krajnji rezultat biti zanemarljivo smanjenje odraza , a povecanje slozenosti aviona i odrzavanja ?
Ukupno gledano , cini mi se d su Rusi uklopili najbolja resenja sa oba americka prototipa stealth aviona , uz par svojih dodataka . I mislim da ce ostvariti ono sto su obecali , a svi mi stalno zaboravljamo , bolji kompromis izmedju dva oprecna zahteva .
Sto se tice tehnoloskog zaostatka , Rusi ce ga stici brze , upravo zbog naglog razvoja racunarske tehnike i telekomunikacija od 1990.-te do danas . To im omogucava znatno veci komfor , ustede u projektovanju i ubrzavanje svih faza razvoja aviona u odnosu na razvoj F-22 . Da sve drugo zanemarimo , pogledajmo samo sirovu procesorsku snagu koja je mogla biti na raspolaganju amerikancima , recimo 1985.-te , sa tadasnjim najboljim superracunarima u svetu , i danasnju snagu koju Rusi mogu dobiti na komercijalnom trzistu . Tada je u svetu kucnih racunara zvezda bio 286xt , a danas mi koristimo to sto koristimo . Upravo je to ono sto omogucuje Rusima da predseriju za trupna ispitivanja zavrse do 2013. , a da avion uvedu u naoruzanje 2015.-te . Zbog toga i smatram da to nisu smele izjave .
Uglavnom , imamo tri godine da vidimo sta ce biti , do uvodjenja u naoruzanje sigurno pet , a verovatno i nesto vise . Rusi ce isgurno napraviti bolji avion od F-35 , i verovatno vrlo blizak F-22 . Da li ce biti bolji od F-22 ili ne , videcemo . Nekako mi se , ipak , cini , da ce najvecu korist iz svega ovoga izvuci Evropljani , EF-2000 , Gripen NG , i Rafale . Zivi bili , pa videli .
|