Poslao: 17 Mar 2010 20:52
|
offline
- Lieutenant
- Super građanin
- Pridružio: 29 Maj 2009
- Poruke: 1096
- Gde živiš: Beograd
|
moze li neko da nadje sliku YF22 na kojoj se vide skrge (ako uopste postoje) pa onda da uporedimo posto je f22 operativan a T50 prototip.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2010 16:17
|
offline
- frenki1986
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Feb 2009
- Poruke: 3328
- Gde živiš: Gola Plješevica, SFRJ 8)
|
Program PAK-FA (perspektivnyj aviacionnyj kompleks frontovoj aviaciji) bio započet 1999.te firmom Suhoj koja je za svoj cilj imala da stvori avion istih ili boljih karakteristika ali mnogo laksi od Su-27 priblizno u kategoriji 23tone. Naziv PAK –FA izdržao do danas mada se u raznim materijalima pominje i naziv I-21 (istrebitel 21) .Specifikacije koje je avion trebao ispunit su se formirale 2000.te a konacan oblik bio potvrden pocetkom 2001.ve.Pored standardnih specifikacija za avion 5.te generacije kao sto je „supercruise“,teška uočlivost radarskim sistemima i visestruka upotrebljivost, trazeno je takode sposobnost kratkog poljetanja i dolet akcionog radijusa od 1200km što je posljedica slabe ruske mreze aerodroma sa slabo kvalitetnim poletno sletnim pistama. Ruska firma AOOT Suchoj se prijavila sa projektom pod nazivom T-50,a firma RSK MiG sa projektom MiG- E. AOOT Jakovlev takode dao svoj doprinos lovcu pete generacije al nestandardno na ruske prilike. Napravio ugovor kako sa MiG-om tako i sa Suchoj-om koji glasi u sustini da pobjednik od ta 2 predhodno spominjana projekta ce uredit i napravit verziju sa kratkim poljetanjem za nosace aviona .U nekim izvorima se cak i spominje vertikalno poletanje.Dana 26.4.2002.ge je vojno industrijska komisija ruske vlade dobila ta 2 spominjana projekta .Nakon duzeg zasjedanja odluceno je da je pobjedio projekat PAK-FA.Kao razlog je naveden nizi tehnološki rizik naspram projekta MiG- E. U novembru 2004.te Suchoj predao nacrt i konstrukciju aviona i harmonogram proizvodnje.Po planu prototip trebao poletjeti 2008.me a serijski avioni bi trebali pocet stizat jedinicama tokom 2012.te. No...ispalo je ovo veoma optimisticno jer vec 2005.te direktor Suchoja Michail Pogosjan izjavio kako je projekat u zaostatku i da veoma kasni.Razlog su bili uglavnom tehnicki problemi i nedostatak financija od ruske vlade.Krajom 2005.te projekat napusta i Jakovlev.Kao razlog se navodi prekoracenje dogovorene tezine aviona.Problemi se vuku niz godina,2007.me se opet javlaju informacije iz instituta CAGI otehnickim problemima,no ipak je objavljeno da sredinom 2007.me se pocinju pravit prva 3 prototipa koji bi trebali bit spremni za probne letove do kraja 2009.te. Veliki uspjeh je zabiljezen u oktobru 2007.me kada je potpisan ugovor sa Indijom u kojem se Indija kao član projekta obavezala finansirat projekat sa 50% učešča i dat tehnički doprinos.HAL (Hindustan aeronautic limited) se za indijsku stranu obavezao radit tehnologiju sa kompozitnim materijalima i indijski PAK –FA ce u indiji nosit oznaku FGFA (fifth generation fighter aircraft).
Drama poslednih dana...
Informacije iz ruske avioindustrije i politickih vrhova da ce PAK-FA poletjeti krajem 2009.te je ipak bilo neistinito.Obcenito se zamisljalo da ce prototip poletjeti na MAKS-u 2009.no pojavio se samo Su.47 Berkut i MiG 1.44 koji sluze samo kao platforma za tehnologije u PAK-FA. Stiglo je takode mnogo potvrda da ce prototip poletjeti 2009 buduci da je prototip bio vec gotov.Za mjesto poletanja bio izabran aerodrom firme KNAAPO v Komsomolsku kraj Amura kde je takode proizveden prvi prototip.Dana 24.12.2009. se prototip prvi put pojavio na pisti.Prvi let bio najavljen na datum 25.tog il 26.tog 1.,no kao sto svi znamo tek se trebalo poletjeti 28.mog u četvrtak al su taj dan iskrsle neke komplikacije i za petak bilo najavljeno lose vrijeme. Na kaju svih krajeva napokon 29tog. Se poletjelo.Let trajao 47minuta,pilotirao ga Sergej Bogdan .Sve bilo u redu što dokazuje i zatvaranje stajnog trapa .Ipak na prototipu se mora jos mnogo radit jer let je bio tako rec uraden pod pritiskom na firmu Suchoj jer je morala pokazat da PAK –FA napokon moze da leti.Letjelo se bez mnogih uredaje,tek tako samo da se vidi da je avion bar spreman za letjeti.
Filozofija i konstrukcija...
Moglo bi se rec da je PAK-FA negdje izmedu F-22 i F-35. Iako vise spada onoj tezoj kategoriji zahvaljujuci paru jakih motora. Iako lici na neuspjeli YF-23 zahvaljujuci uglavnom „plivajucem “ repu ni blizu nije kopija F-22 sto se mnogo puta spominjalo.Špic aviona je mirno povucen prema dole a karakteristican rep izmedu izdivnika je karakteristican znak familije Suchoja. Veliki i jak stajni trap govori o mogucnosti sletanja na piste losijeg kvaliteta. Vjerovatno je da ce serijski avioni bit drugaciji od danasnjeg prototipa kao sto je bio slucaj sa YF-22 i F-22.
Mlazni motori...
Pobjednik natjecanja za motore za PAK-FA je bio proglasen NPO Saturn iako na samom motoru rade jos i druge firme. Par godina se pricalo da ce PAK –FA imat motore AL-41F al se na kraju odlucilo da ce bar iz početka imat motore Izdelije 117S koje koristi i Su-35.Dimenzijama odgovaraju isprobanom tipu AL-31F al tehnološki izlaze iz tipa AL-41F.
Maximalni potisak motora je 86 kN , sa dodatnim sagorjevanjem 142 Kn .
Posle prvog poletanja Saturn je objavio da se ipak koristio motor Izdelije 117 ( AL-41F1 ) koji nije naslednik Izdelije 117S a prepoznaje se po vecem potisku ( oko 172 kN ),vektorisanjem potiska i poboljsanim upravljanjem rada mlaznog motora. Od 21.1. se isti testira na avionu Su-35 (odnosno na Su-27M) sa brojem 710. Zadnje vesti kazu da se za PAK-FA pravi nivi motor Izdelije 129 sa potiskom ček od 191 kN . PAK-FA če imat izduvnike sa vektorisanjem potiska u tri strane.Ovi izduvnici ce pomoc avionu da smanji duzinu poljetanja na nekih 400m i pruzit visok nivo manevrisanja.Negativna strana ovih izduvnika je veci radarski i IC trag,naspram F-22 ce bit podosta veci ali veliki plus u manevrisanju. Izlazimo iz logike da ako se sretnu 2 isto maskirana „nevidljiva aviona“ borba ce se desavat u neposrednoj blizini.Gdje rusi koriste vecu moc manevrisanja.
Stealth tehnologija...
Rusi se mnogo trude da PAK –FA bude „nevidljiv“ mada na prototipu ima komponenti koje su suprotne ovom mišlenju. Usisnici zraka u motore ,dvodjelni poklopac kabine,ili vec pomenuti izduvnici ,sve ce se to sigurno mjenjat.Za poklopac kabine je vec najavljeno da ce bit jednodjelan. Avion je konstruisan na nacin „planform arrangement“ sto znaci da vecina komponenti aviona je pravljena-orijentisana pod istim uglom. Isto tako zna se da citav avion ce imat povrsinu koja absorbira radarske talase.Suchoj najavljuje 40 puta manju povrsinu odbijanja radarskih talasa kod PAK-FA naspram Su-30MKI. ZNACI 0,5m kvadratnih...(ako im ovo uspeje sva im cast!) . Sledeci sistem koji bi trebao bit ugraden na PAK-FA je takozvani „plazma stealth“. Radi se o nekoliko sprava koje prave mikrovalno zracenje oko aviona i joniziraju zrak koji pravi kao neku vrstvu lopte oko aviona u kojoj se gubi radarsko zracenje.Ovaj sistem ima i negativnu stranu i to je to sto ni vlastiti radar na PAK –FA nece bit toliko jak al na sitnicama se radi. Navodno ova vrsta stealth tehnologije vec bila isprobavana na Su-34.PAK-FA bi isto trebao posjedovat povrsinu prefarbanu tzv. „adaptivnom kamuflazom“ znaci boja koje se prilagodava okolini i mjenja boju i sjaj. Ista stvar bi se trebala brzo pojavit na F-22 il se cak mozda vec pojavila ,vidjet cemo uskoro.
Dopuna: 20 Mar 2010 16:14
Elektronska oprema
Osnovni radar namjenjen za PAK-FA če bit NO50 od firme NIIP Tichomirova,ciji prototip je vec bio predstavljen na MAKS 2009. Radi se o kompleksu sa sfazovanom antenom (AESA) koja se sastoji od 1526 nezavislich modula koji primaju i šalju valove u polju X (od 8 do 12GHz) . NO50 moze u jedno vrijeme da prati 32 vazdusna cilja,ili u isto vrijeme 4 kopnena i navodit na 8 njih oruzje.Cilj kao sto je avion lovac (cca 4m kvadratna) moze da registrira vec na udaljenosti od 400km. Ugao snimanja cini 240 stepena tj. 120 stepena na svaku stranu od ose aviona. Medutim PAK-FA ce imat najmanje jos 4 mala radara. 2 za polje X koji ce se nalazit oko pilotove kabine i 2 na pocetcima krila za polje L. Zadnje imenovani radar je bio predstavljen na MAKS-u 2009 pod skracenicom AFAR-L (Aktivnaja fazirovannaja sntennaja resetka -L) . Isto se vec duze spekulise da ce na kraju aviona u „repu“ izmedu izduvnika bit ugraden radar za straznju polusferu. Takode se racuna stim da ce bit u avion po stranama ugradeni mali pasivni senzori.Svi ovi komponenti ce bit uclanjeni u sistem Š121 koji bi trebao da cuva cjelokuni prostor oko aviona,znaci 360stepena na sve strane (opet slicno kao kod F-22). Osim ovog sistema ce PAK-FA imat najmoderniji optpelektronski blok UOMZ OLS-50M koji spaja opticke,infracrvene i laserske aparate u avionu.Ovaj sistem se nalazi ispod kabine i na prototipu je bila ugradena samo cvrsta maketa iste tezine. Kod serijskog PAK-FA ce bit najvjerovatnije uvlaceci se il ce imat drugaciji oblik radi radarskog odraza.
Naoruzanje...
Top kao osnova ce bit 30to minimetarac.Najverovatnije GŠ-301 al preradene konstrukcije.Prica se takode o dvocjevnom topu al za sada nema dokaza za to.Top ce bit smjesten u desnoj strani blizu pilotove kabine . Sledece oruzje ce bit noseno u 4 unutrasnja prostora. 2 velika izmedu motora sveki po 2 il 4 nosaca i po jedan prostor ispod repa krila za rakete malog dometa. PAK-FA ima takode 4 do 6 nosaca ispod krila (za sada nije potvrdena vest!) i to za stealth kontejnere sa oruzjem.Buduci da se oruzje nalazi unutar aviona rakete ce imat sklapajuce komponente. Glavni arsenal za PAK-FA ce bit : rakete kratkog dometa RVV-MD ili takode poznate kao R-74M (do 40km), rakete srednjeg dometa (do 110km) RVV-SD ili R-77M i rakete dugog dometa (300 d0 400km) RVV-L ili R-37M i R-72. Od protiv zemaljskog oruzja se navode bombe KAB-1500 sa leserskim ili GPS navodenjem i rakete Ch-38M protiv radarska raketa Ch-58UŠK.
Kako dalje?...
Do sada su navodno uradeno 5 PAK-FA aviona. T-50-KNS (kompeksyji naturnyj stend) je samo tehnoloska maketa u velicini 1:1. T-50-0 je vec necim izmedu makete i prototipa. Prvi let napravio T-50-1 29.1. koji je takode letio 12.2 . vec ofarban u kamuflaznu semu. Naredni testovi ce bit radeni na aerodromu Žukoskiji a tu bi vec takode trebao da leti drugi prototip T-50-2 .T-50-3 ce biti namjenjen za kopnene testove sposobnosti nosivosti. Trenutno se gradi T-50-4 koji se treba priblizit serijskom avionu.
PAK-FA ce najverovatnije dobit oznaku Su-50. Sudi se po tome sto vecina subdobavljaca komponenti tako oznacava avion za koji prave komponente. Testovi prototipova trebaju trajat do 2012.te .2013.te bi trebli prototipovi da krenu u vojne testove sa oruzjem a 2015.te se priklucit prvim vazd. jedinicama . No i ovo je dosta optimisticno.Ja bi rekao da PAK-FA doc u vazd. oko 2020.te. Ako je od pocetka pravljenja YF-22 trebalo 15godina da dode u vazd, tj. USAF i to uz mnogo para i bez tehnickih problema kako ce rusi bez para i sa poteskocama??? No rusima izgleda i odgovara ovo jer ima pomenuti ugovor sa Indijom.Tu se vec vodi ili sprema borba sa kinezima .Za predpostavljat je da ce i kineski avioni 5.te generacije bit operativni oko 2020,stoga PAK –FA nece kasnit,bar ne u Aziji.
Rusija & Indija...
Osnovna verzija predstavlja avion za rusko vazduhoplovstvo.Jednosjed.Obrnuto Indija je vec od pocetka trazila da njen FGFA bude dvosjed i to uglavnom zbog njegove uloge direktnog naslednika Su-35MKI. Dvosjed ce bit podosta drugaciji buduci da ce se morat preradit krila,repna krila i sam zmaj .Osim toga FGFA ce imat i posve drugaciji hardware i saftware.Tu je glavni razlog to sto indija namjerava koristit kao i kod Su-35 MKI zapadne komponente i oruzje. Recimo primjer iz Francuzke i Izraela. Indija ce takode stavljat na svoje FGFA domace rakete srednjeg dometa ASTRA.Predpostavlja se da ce FGFA imat punu cetvrtinu razlicitih komponenti od PAK-FA za ruse. Takode prvi planovi su govorili da ce indija od 2017.te uzimat direktno svoj dvosjed FGFA ali sad izgleda da ce prvo dobit jednosjede ,a tek onda dvosjede.Jednosjedi ce se od ruskih razlikovat samo u softwareu.Rusija ce verovatno narucit oko 250 aviona ,stoga 200 jednosjeda i 50 dvosjeda,a kod indijca ce bit obrnuto. Kroz vrijeme se planira i proizvodnja PAK-FA za nosace aviona ,pogotovo indijske.Tu ce imat vodecu rec indija buduci da je projekat vrijedan 12 do 14 milijardi dolara sto je za ruse prevelik komad.Samo nemogu.Jos da dodamo cjenu.Pocetna cena PAK-FA je trebala bit oko 30 miliona dolara,no po problemima i velikom kasnjenju cena se sad krece oko 100 miliona dolara po komadu,sto je negdje kao i F-35. Suchoj tu racuna da moze ponudit vise za istu cenu...
Prevela moja malenkost.
Text napisao Lukaš Visingr i Matej Furda u časopisu ATM br.3/2010.
Dopuna: 20 Mar 2010 16:17
Nezmajerite ako je vec nesto spominjano u predhodnoj 70 i jednoj stranici.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2010 17:27
|
offline
- Pridružio: 17 Feb 2010
- Poruke: 427
|
mean_machine ::Povodom onih škrga koje PAK-FA ima na usisniku, evo necega slicnog i na F-22
To su mala vratanca koja sluze da smanje kolicinu vazduha koja ulazi u motor.
Verovatno ce i kod konacnoj verziji PAK-FA skrge biti reckastog oblika
Da li si siguran da su to skrge na F-22 ?
Jer svi paneli koji se uklapaju i preklapaju na F-22 su tako nazubljeni, bez obzira da li se otvaraju ili ne.
A na T-50 ce biti izmena, uostalom jos nije poleteo ni sa svojim motorima...
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2010 18:08
|
offline
- Pridružio: 10 Dec 2009
- Poruke: 1636
|
frenki1986 ::Program PAK-FA (perspektivnyj aviacionnyj kompleks frontovoj aviaciji) bio započet 1999.te firmom Suhoj koja je za svoj cilj imala da stvori avion istih ili boljih karakteristika ali mnogo laksi od Su-27 priblizno u kategoriji 23tone.
Posto tekst nije tvoj vec ATMov malo ce mo ga iskritikovati:)Inace radi se o zanimljivom casopisu sa jos boljim fotografijama na kvalitetnom papiru:)
Prva recenica je nelogicna?Trazio se avion istih(ili boljih) karakteristika kao Su-27 (lovca trece generacije?
pa i da su napisali Su-27M (4ta) ili Su-35(4++) opet nebi bilo logicno.Trazio se lovac petog pokoljenja a zna se sta to sve podrazumjeva.
frenki1986 ::
Naziv PAK –FA izdržao do danas
To je naziv sa konkursa MO nije vlasnistvo ni suhoja ni mikojana
frenki1986 ::mada se u raznim materijalima pominje i naziv I-21 (istrebitel 21 I-21 (istrebitel 21)
I-21 znaci istrebitelj 21. vijeka ,naziv koji je u suhoju trebao da pokrije oznaku T-50 (radna oznaka)
frenki1986 ::
slabe ruske mreze aerodroma sa slabo kvalitetnim poletno sletnim pistama.
Malo mi komentar zvuci pocetnicki?Kolika su nepristupacna i vodena i kopnena prostranstva Rusije?
frenki1986 ::
potpisan ugovor sa Indijom u kojem se Indija kao član projekta obavezala finansirat projekat sa 50% učešča i dat tehnički doprinos.
Imali su samo pismo o namjerama.Tek od nedavno imaju i sporazum(okvirni) o proizvodnji a mnogi detalji nisu jos definisani
frenki1986 ::
Drama poslednih dana... let je bio tako rec uraden pod pritiskom na firmu Suchoj jer je morala pokazat da PAK –FA napokon moze da leti.Letjelo se bez mnogih uredaje,tek tako samo da se vidi da je avion bar spreman za letjeti.
Poslednjih nedelju dana do poletanja od mojih prijatleja dobijao sam dnevno informacije."Komplikacije" koje su se pojavili su samo manji tehnicki problemi,koji su otklonjeni istog dana-vrijeme je bilo veci uzrocnih otkazivanja leta.To da je nesto poletjelo bez mnogih komponenti je uobicajeno za bilo koji prototip aviona ikad ,igdje.
Da ne citiram vise dio po dio -moguce je oblikovanjem mlaznica(koje i dalje ostaju kruznog oblika smanjiti odraz.
Razgledajuci suhojeve modele lovca pete generacije mogu samo konstatovati da polovina modela ima pravougaone mlaznice (2D)
Ne prica se (bar ne kod Rusa) o dvocjevnom topu vec je u opticaju bila prica o ugranji dva topa,po mom misljenju vise iz novinarksih krugova nego od pravog izvora.
R-74M ne moze da stane u predvidjeni kontenjer jedna od dvije rakete kratkog dometa koja su u razvoju je potomak rakete R-74M.
Broj aviona koji su proizvedeni je tacan (za razliku od podatka spomenutog u casopisu Air International)
Oko nemanja tehnickih problema u razvoju americkog ATF( abio ih je ne mali broj)
http://www.youtube.com/watch?v=faB5bIdksi8
|
|
|
|
|
Poslao: 20 Mar 2010 18:47
|
offline
- sebab
- Legendarni građanin
- Pridružio: 19 Dec 2007
- Poruke: 4232
|
frenki1986 ::Tu smo da dajemo informacije,doprinosimo temi i pricamo o njoj.Ja sam preveo tako kako stoji,tvoje je (@Sveto) da dodas, kritikujes, i slicno.Izvoli nek ti je dusa na mjestu A ATM je po meni jedan od najkvalitetnijih časopisa kod nas .Posle L+K . Al da neskrecemo sa teme.
kod vas, mozda ceska, ako ne gresim? koja je to skracenica?
ljudi su procenili rcs sa cela na 0,5m2... mozda malo previse spreda. ja sam ga uporedio sa rafalom i gripenom.
|
|
|
|