Hvala neshaoct@ što si preveo ljudima, najbitniji deo teksta, a u delu gde se spominju radari(koga mrzi da čita)piše otprilike sledeće, da ako L band radar koji je inače integrisan u ivici elerona, bude otkrivao VLO letilice(čitaj reptora) nesumnjivo da će biti u prednosti u odnosu na njega jer njegove manevarske mogućnosti u dobroj meri nadilaze mogućnosti F-22(po onome što se videlo na maxu tj, napravljenim analizama) text koji je preveo neshaoct@ i ovaj text po meni objašnjavaju suštinu Ruske ideje o tome šta i kakav treba da bude T-50 a da pritom ne postane razvojni a kasnije i logistički "košmar".... u glavnom sve se svodi na nešto što obični smrtnici nikada neće saznati, da li će radari i senzori na T-50 moći na vreme da vide "STEALTH" avione , ali ako im to uspe onda više neće biti nikakve dileme oko toga koji avion će sveukupno imati prednost.To je neko moje mišljenje, a isto tako mislim da neki (da ga tako nazovem)osnovni operativni model t-50 neće imati STEALTH mlaznice(tipa raptorovih) možda će to da razviju za jedan manji broj aviona čija će namena da bude navodjenje na ciljeeve , obeležavanje istih, El. Jaming i sl specijalne misije.
Ranxerox ::Hvala neshaoct@ što si preveo ljudima, najbitniji deo teksta, a u delu gde se spominju radari(koga mrzi da čita)piše otprilike sledeće, da ako L band radar koji je inače integrisan u ivici elerona, bude otkrivao VLO letilice(čitaj reptora) nesumnjivo da će biti u prednosti u odnosu na njega jer njegove manevarske mogućnosti u dobroj meri nadilaze mogućnosti F-22(po onome što se videlo na maxu tj, napravljenim analizama) text koji je preveo neshaoct@ i ovaj text po meni objašnjavaju suštinu Ruske ideje o tome šta i kakav treba da bude T-50 a da pritom ne postane razvojni a kasnije i logistički "košmar".... u glavnom sve se svodi na nešto što obični smrtnici nikada neće saznati, da li će radari i senzori na T-50 moći na vreme da vide "STEALTH" avione , ali ako im to uspe onda više neće biti nikakve dileme oko toga koji avion će sveukupno imati prednost.To je neko moje mišljenje, a isto tako mislim da neki (da ga tako nazovem)osnovni operativni model t-50 neće imati STEALTH mlaznice(tipa raptorovih) možda će to da razviju za jedan manji broj aviona čija će namena da bude navodjenje na ciljeeve , obeležavanje istih, El. Jaming i sl specijalne misije.
[img]http://www.mycity-military.com/thumbs2
/154453_tmb_57222725_AESA%20of%20F-22%20and%20PAK%20FA.jpg[/img]
Evo jednog novog klipa gde moze da se vidi kako PAK FA najverovatnije demostrira minimalni radijus zaokreta
Na ovom klipu F-22 demonstrira minimalni radijus zaokreta.
Koliki su radijusi jednog i drugog aviona samo mozemo da naslucujemo, ali vreme potrebno za zavrsetak je skoro identicno kod oba aviona uz ugaonu brzinu od oko 18°/s.
Razlika je "samo" u tome sto je PAK FA bio ogranicen na 5G, a takodje je imao ogranicenja po napadnom uglu.
Takodje moze da se zapazi da su motori kod F-22 na punom forsazu, dok kod PAK FA nisu.
Na osnovu ovoga mozemo samo da naslucujemo kakav potencijal ima ruska masina i da ce se predvidjanja vezana za bolju manevribilnost u odnosu na F-22 verovatno obistiniti.
Na ovom klipu moze da se vidi da F-22 ima oko 3,5 sekunde bolje vreme od F-18 uz verovatno manji radijus zaokreta.
@sivisoko
pa nije bas isto, tojest bar na ovom klipu F-22 ima daleko veci otklon i zaokret..bar kolko sam ja brojao sekunde a primecuje se i vizuelno poprilicno, ali primecuje se i da je PAK-FA bio poprilicno shtedljiv jer avion sa vektorskim potiskom i tako velikom uzgonskom povrsinom trebalo bi da radi bar duplo bolje od toga sto ovde T-50 pokazuje, a kako si sam rekao bio je ogranicen na 5-G sto je na nivou MIG-25 , tako da cekacemo mi jos neko vreme za da vidimo T-50 u pravom sjaju jer ovo ovde je bilo na nivou " dali rade krila i motori "
Ne znam kako si merio vremena, ali ja ne ukljucujem stopericu kada pocinje rotacija (valjanje), jer je primetno da F-22 izvodi rotaciju brze (sto u principu za nas slucaj nije bitno sto se tice radijusa i ugaone brzine) vec ukljucujem stopericu kada dodje do promene trajektorije (pravca) leta, odnosno do povecanja napadnog ugla.
Vreme stopiram cim avion krece da izlazi iz zaokreta, odnosno na samom pocetku rotacije, a ne pri zavrsetku rotacije, jer opet ponavljam, pilot u Raptoru rotaciju odradjuje brze.
Dakle, vreme merim od pocetka zaokreta i zavrsetka zaokreta, a ne od pocetka i zavrsetka rotacije.
U tom slucaju vreme je skoro identicno.
Vizuelna procena nije objektivna zbog polozaja kamere i zbog zuma koji pravi opticku varku.
Kamera kod PAK FA nije zumirala avion, dok je kamera kod F-22 u odredjenim sekvencama zumirala avion, pa se stice efekat da je Raptor brzi, odnosno blizi cilju nego sto zaista jeste.
Ovo sto je na klipu PAK FA uradio tesko da ce vecina aviona lovaca moci da uradi, zato sam i dao primer sa F-18, jer T-50 sa svim ogranicenjima (ne koristi TVC, ima ogranicen napadni ugao , G silu, brzinu valjanja) izvodi minimalni radijus zaokreta za par sekundi brze od super horneta.
P.S.
O penjanju posle zaokreta od 180° da i ne govorimo
@sivisoko
stani malo, ako pricash o instantnom zaokretu to nemora da znaci nista, gledao sam ja klipova gde F-22 pravi stranicni instantni zaokret ili neki vid stranicne kobre i promenu pravca od 180 stepeni za bukvalno 1 sekund i produzuje u suprtni pravac sa solidnom brzinom kao da niste nije bilo, a gledao sam i MIG-29 SMT koji radi to cak brzhe .. tako da..hocu da kazem ovi klipovi nisu bas reper za merenje nekakvih oficijalnih-poluoficijalnih brojki, narocito ne za T-50, i necemo ih imati josh dugo, sem ako se ova dvojca ne oprobaju 1 na 1 u ne-mirnodobdskim uslovima gde nema potrebe od ocuvanja vojnih tajni kao "sustained turn" aviona i tako to