Nacin na koji se vrsi eksploatacija motora je vrlo bitan kada se uzima u obzir radni vek.
Poznato je da su ruski motori u stanju da funkcionisu pod "okrutnijim" uslovima a da pri tome ne dodje do "kompresor stall"-a.
To bi u praksi znacilo da bi se radni vek zapadnih motora smanjio ili bi cak doslo do ostecenja, kada bi se motor i usisnik aviona nalazili na napadnim uglovima i rezimima pod kojima se nalaze ruski motori kada se naprimer vrsi simulacija vazdusnog boja.
Takodje u obzir treba uzeti specificnu potrosnju, snagu, masu itd, pa sve to zajedno staviti u racun i na osnovu toga proceniti odnos cene i kvaliteta.
I jos jedna vrlo bitna stvar vezana za radni vek je mogucnost opsuzivanja aviona u "poljskim" uslovima, gde kompleksnost i primenjeni materijali (koji pozitivno uticu na radni vek) dovode do skoro nepremostivih teskoca sto se tice odrzavanja i remonta u realnim ratnim uslovima gde bi maticne baze i aerodromi bili izlozeni udaru neprijatelja.
Iz tog razloga mislim da je pogresno donositi sud o "kvalitetetu" motora samo na osnovu radnog veka, vec je potrebno uci malo dublje u filozofiju, uslove i nacin upotrebe, kao i finalnu cenu nekog proizvoda.
Iz tog razloga mislim da je vek trajanja zapadnih motora zaista veci, ali u njihovim uslovima eksploatacije, medjutim, na ustrb odrzavanja u "poljskim" uslovima, na ustrb nekih performansi i na ustrb konacne cene motora.
Sto se tice stelta?
Mislim da je osnovana pretpostavka da ce materijali i oblik kompresora biti steltno oblikovani i da ce uz primenu RAM-a znacajno smanjiti RCS aviona, jer ako sam dobro razumeo u nekom od prethodnih tekstova vezanih za motor koji ce se ugradjivati u PAK FA, upravo se to i pominjalo a ne blokator.
Znamo da je RCS SU-35S smanjen nekoliko puta, a da tom prilikom nigde nije spomenut blokator.
Naravno, postoji i ona varijanta blokatora koji menja oblik u zavisnosti od potrebe za steltom ili potrebe za performasama, ali sve su to za sada samo nasa nagadjanja.
|