Kome ce se te rakete prodati zavisi od razvoja situacije na trzistu, sto u principu nema veze sa PAK FA.
Tacno, i ja mislim da Mig-31BM nece biti ponudjen za izvoz, ali ce RVV-BD biti i to najverovatnije u kompletu sa SU-35S, a takodje i druge dve rakete srednjeg i malog dometa , koje sa svoje strane mogu da idu i koje ce verovatno ici u kombinaciji sa recimo SU-30MKI super30 koji se planira za modernizaciju indijskih suhoja. Takodje mislim da integracija tih modernizovanih raketa malog i srednjeg dometa za Mig-29M2 nece biti nikakav problem.
Reklamirane performanse vezane za RVV-MD, RVV-SD, i RVV-BD su vezane za izvozne verzije tih raketa, dok ce performanse raketa koje bude koristio PAK FA biti drugacije, cak postoji velika verovatnoca da ce se raditi o potpuno novim raketama.
Mislim da od K-100 ili Ks-172 apsolutno nema nista, jer je i Boris Obnosov rekao da ima veliki respekt prema "Novatoru", ali da su izgubili u trci za raketu velikog dometa za PAK FA.
Sto se tice unutrasnjih spremista za T-50, mislim bi postojao problem da se recimo RVV-BD smesti unutra jer nema sklopiva krilca, ka ni sve sklopive repne povrsine.
Kh-58UShKE ima skoro identican raspon krilaca, ali su kod nje ona skroz sklopiva da bi raketa stala u PAK FA.
Evo nekog mog ranijeg misljenja, koje moze jos da se dopuni, o unutrasnjim spremistima , kolicini i rasporedu tacaka za "vesanje" projektila kod PAK FA
Citat:Mislim da je "problem" kod T-50 taj sto je od starta bio projektovan kao visenamenski avion,(sa naglaskom na V-V misije ) za razliku od F-22.
Iz tog razloga je morao biti konstruisan tako da moze da ponese gabaritnije projektile u unutrasnjim spremistima. Ja sam se nadao da ce nosaci projektila biti modularnog tipa i da ce u zavisnosti od misije moci da se montira veci ili manji broj nosaca.
Jasno je da nema nikakvih problema da se u jedno spremiste smeste bar 3 rakete tipa R-77, ali moguce je da postoji strukturalni problem kod modularnog tipa nosaca?
Ako je to tacno, logicno je da ce se konstruktori odluciti za dva fiksna nosaca po spremistu koji ce moci da nose sve tipove projektila predvidjenih za PAK FA.
Druga stvar je vezana za rakete velikog dometa.
Na MAKS-u 2011 je reklamirana RVV-BD raketa velikog dometa koja je po dimenzijama dosta veca od R-77, pa iz tog razloga nije moguce smestiti vise od dve rakete tog tipa.
Sta se dobija sa tom raketom?
Pod broj jedan, to nije raketa koju ce koristiti PAK FA (kao ni RVV-MD/SD) ali je sigurno da ce ona koju bude koristio biti slicnih karakteristika i dimanzija.
RVV-BD ima domet od 200km za cilj koji vrsi manevar od 8G sto je u klasi R-27 sto se tice G opterecenja.
To znaci da slobodno mozemo da pretpostavimo da ce max daljina za sporomanevrisuce ciljeve (avaks, cisterna itd) domet biti veci.
U kinetickom smislu ta raketa ima prednost u odnosu na dosadasnje moderne rakete (na odredjenim daljinama), jer joj duzina rada motora to omogucava. U zavisnosti od daljine kod drugih raketa ce motor prestati da radi dok ce RVV-BD biti u aktivnoj fazi leta.
Sledeca prednost se odnosi na aktivnu glavu za samonavodjenje.
To je pogotovo bitno u slucaju kada se radi o stelt ciljevima, jer mala glava rakete ima problem da zahvati cilj na takticki bitnim daljinama, pa je iz tog razloga nosac primoran da "farba" cilj mnogo duze zbog cega se nalazi u "ranjivijoj" poziciji.
RVV-BD ima dosta vecu radarsku resetku sa vecom snagom koja omogucava da glava zahvati protivnika ranije u odnosu na dosadasnje glave standardnih dimenzija.
Po nekim podacima glava kod R-77 je u stanju da zahvati cilj na daljini od oko 16km, dok se za glavu kod RVV-BD daljina procenjuje na oko 25km. Zaista ne mala razlika!
Sledeca prednost se odnosi na ogromnu bojevu glavu od 60kg koja je verovatno usmerenog tipa, sto je skoro 3 puta vise u odnosu na R-77. Na taj nacin se povecava verovatnoca unistenja cilja koji je u neposrednoj blizini.
Ako za PAK-FA konstruktori naprave raketu slicnih karakteristika, ali sa mogucnoscu unistenja cilja koji vrsi manevar od najmanje 9G, mislim da ce varijanta od dve rakete po spremistu biti itekako opravdana, jer veci broj inferiornijih raketa (sto se tice dometa, detekcije cilja sa aktivnom glavom za samonavodjenje, brzine i ubojnosti) nece kvalitativno vrsiti nikakav posao.
Jednostavno, "RVV-BD za T-50" ce imati veci domet (pre moze da se ispali na protivnika), vecu brzinu (smanjuje vreme reakcije i vreme koje je potrebno da avion nosac provede u ozracivanju cilja), vecu daljinu otkrivanja cilja svojom glavom (avion nosac ce pre moci prekine ozracivanje cilja i izadje iz manevra) i vecu verovatnocu unistenja cilja zbog mocne bojeve glave.
U taktickom smislu to je vrlo bitno, jer i ako ne pogodi cilj, ta raketa ce omoguciti avionu nosacu da sa velikom prednoscu udje u dog fajt, jer ce protivnicki avion (zbog navedenih prednosti rakete) morati da odustane od navodjenja svojih raketa i bice prinudjen da krene u izbegavanje, sto ga stavlja u znatno nepovoljniji polozaj.
|