offline
- Pridružio: 21 Nov 2007
- Poruke: 235
|
Citat:kako se elektronikom "odradjuje" stelt? ometanjem? malo teze... podvesnike za ometanje ima svaki avion,pa nisu stelt.
za stelt treba mnogo vise - materijali, premazi, oblik, el.ometanje.
Pogledaj video iz ruske serije o naoruzanju "Smotr" koji se odnosi na MiG-35 (imash) da ga skines na pilot.strizhi.info, mislim, da ne jurim link...
Tacno je da se cela "Tehnologija" sastoji od vise tehnoloskih elemenata, ali ovde govorimo samo o "Obliku", jedinom elementu vaznom za Aerodinamiku. Naravno, na oblik utice mnogo toga, raspored masa i oblici ugradjene opreme, raspored opreme,.. stvar je komplikovana.... Nevidljivost zahteva u smislu oblika, primenu uglova koji odbijaju porcije radarskih talasa u sve strane, samo ne, nazad ka radaru, sto daje aerodinamicki, obicno, vrlo losija resenja (sto se lako moze videti u kompjuterskim simulacijama), pa se prave kompromisi. Sve americke vazdusne rugobe koje lice na neke "ptice iz pakla" a nikako na lepe avione, imaju "nestabilnu" aerodinamiku, pa upravljanje avionom preuzima na sebe racunar koji, u razlicitim "patogenim" aerodinamickim uslovima uvek daje drugaciji otklon komandi da bi avion bio vodjen u zeljenom smeru.... Ne drze se amerikanci, nikako, one svoje poslovice, koja je vrlo velika istina, u svemu: "keep it simple, stupid..!!"
Citat:Ne razumem zasto bi stelt automatski znacio ruzan avion? Takodje stelt ne mora da znaci losiju aerodinamiku. Svi smo videli sta moze F-22 a ko misli da ruzan/cudno dizajniran avion nije okretan neka pogleda snimke YF-23.
Odgovor je gore.. Nevidljivi ne znaci i ruzan, ako se aerodinamika sacuva, a nevidljivost postize na neki nacin elektornskog ometanja radara, premazima i drugim tehnologijama... Glavnu ulogu u razvoju ove tehnologije, ovde ima FIZIKA kao nauka, a u ruske fizicare ne sumnjam, koji su vrlo mnogo novina uveli na novim ruskim avionima tipa Suhoj i MiG..
Citat:Zasto vam smeta ako lici na F-22, ako imaju neke podatke o americkim avionima bolje da ih iskoriste nego da bacaju pare da bi dosli do slicnih resenja.
Nema sta meni, da smeta ili ne smeta, samo razlika u naoruzanju je vrlo bitna, individualne osobine naoruzanja uz primenu defanzivnih mera, postignutih zahvaljujuci dobrom poznavanju protivnickog naoruzanja je sushtina, svake, dobro promisljene odbrane. Amerikanci su, kada se pojavio MiG-29, koji je u vreme pojavljivanja daleko nadmashio njihov F-18, tvrdili da se radi o avionu koji je razvijen zahvaljujuci kopiranju vojnih, idnustrijskih podataka od strane ruske obavestajne sluzbe... , sto nema veze sa istinom... Pre bi se moglo reci da su u pravljenju kompromisa sa aerodinamikom i stealth oblikom amerikanci kopirali ruska resenja (zapravo dobili ih racunarskim simulacijama dok su ruski konstruktori pre 30tak i vise godina ta resenja dobijali pomocu krede i table). U pitanju je centroplan gde krilo i trup cine jedinstven aerodinamicki element, deo trupa moze se posmatrati kao krilo, sto se vidi i na JSF i na Raptoru. Primena dvostrukog vertikalca primenjena je kod rusa mnogo pre americkog F-18, jos na aparatu MiG-25, a u aerodinamickom smislu MiG-29 i F-18 vrlo se razlikuju, sto svi znamo, i nikako ne lice, MiG-29 je puno, puno, puno lepsi ..
|