Ja pokusavam da objasnim zasto kompoziti na bazi ugljenicnih vlakana nisu podesni za 3M posto ti procenjujes da je prakticna brzina Su-57 skoro 3M sa novim motorima.
Ako bi bila procena u vezi maks letne prakticne brzine ona se bazira na podacima iznesenim u patentu vezanim za tzv `vazduhozabornik` tj uvodnik vazduha u kojem se pominje da je projektovan za brzine ne vece od 3M ( ne bolje 3M kako pise ) .Da bi se ta brzina postigla pored njega treba naravno i pogonska grupa a ceka se na drugu probnu fazu za Izdelie 30 ( moguci potisak na PF 18000kgs ) i naravno sama aerodinamicka shema /forma uz pomenutu strukturu planera .
Sadasnji neki javnosti izneti podaci govore o maks letnoj brzini 2600km/h ,kolika je stvarna bila , tokom probne faze ostaje da predpostavljamo sto cine i clanovi na KP ,nista strasno .Svakako da oplata od cega god da je, mora biti uskladjena sa pomenutim faktorima a svi zajedno moraju biti `ukomponovani` u ono sto zovu TTZ -i .
Naravno da se cesto desi da nesto sto je po projektu bilo planirano odstupi kasnije u realnim uslovima proba,primene ili slicno ali ovaj Su-57 svakako da ima velike sanse da ono planirano ,projektovano dosegne u stvarnosti .
Isti problem su imali Amerikanci sa F-22 i maksimalnom brzinom, tapete su se odlepljivale jednom se desilo da avion sleti sa tapetom na staklu kabine!
Zato je maksimalna brzina F-22 tek nesto preko 2M iako bez forsaza tera 1.72M
Dopuna: 12 Avg 2017 12:32
Ali dzabe mi ovde pisemo o max brzini kad se jos ni ne zna kad krece ozbiljna proizvodnja Su-57. Kinezi vec napravili oko 20 serijskih J-20, Ameri imaju 180 F-22 i oko 120 F-22A a braca se jos zezaju sa prototipovima i ko zna sta je tu odradjeno npr. jos ne videsmo i jedan prototip da nosi rakete u trupu niti bojevo gadjanje sa istima.
Pazi to su tehnicki problemi i zatim ogranicenja nastala usled svega toga ,pa imamo primer onih dotrajalih `pleksi` na poklopcima MiG-31 zbog cega je maks letna brzina bila ogranicena na 1.5M zar ne .Sad sa novim silikatnim juri onih 3000km/h .
Dakle to su problemi nastali tokom eksploatacije ,eto Raptor je imao i nekih problema oko OBOGS uredjaja tako nesto ? Kako su Ruje resile probleme tih RAM i svega ostalog to pouzdano ne mozemo znati ,sve je to jos uvek probna faza a ceka se na drugu sa novim motorima ,moguce i onim ROFAR radarima koje razvija KRET .Zato mi samo predpostavljamo ,tako pisemo ali dobro ,bolje ista nego nista .
Prvih 12 aviona ce imati evo 2018/19 ,polako to ide ,samo sigurno da ide i bice dobro .Ima tu cini se zaista dosta nekih tehnicko-tehnoloskih noviteta .
Treba se mozda malo vratiti i na onaj cuveni intervju sa S.Bogdanom ( oko brzine i visine leta od 3:30 )
Композитни - сложени, вишечлани, многоврсни, међуусклађени, састављени, смешани... Дакле, да подсетим, није реч о једном материјалу већ о читавој врсти и приступу у његовом стварању. Чак је и шпер-плоча својеврсни композитни материјал.
Citat:Силовые панели могут быть выполнены, например, в виде многослойных, в частности трехслойных, панелей из полимерных композиционных материалов.
Sall ::Jos niko nije pomenuo ono sto volite da nazovete "zavrsnom obradom"?? U soku sam.
Evo jednog kadra ,dobrog ,veceg , samo da je malo cistiji .
Ako se trazi recimo maks. letna brzina 2500-3000km/h ,maks. koeficijent g-opt +10-12g i ostalo ne moze se od aviona ocekivati da bude` lepotan`.Uostalom poznati pilot i novinar Dzefri Etel ( bio u Jugi povodom letova na G-4 ) je najbolje opisao sovjetske/ruske lovce u onom dokumentarcu `Top Gan iznad Moskve` iz 1995g .
To je ono o cemu pisemo sad ,e hoces RAM ,hoces nekakve tapete,oplate ,premaze i ostalo a pored toga hoces da juris nebom 2.5M ili vise ,da manevrises sa 10 ili 12 g itd ...
Kako je samo `grub` bio onaj prototip MFI 1.44 ,pogledajte na slikama .Sve ima svoje kompromise,alternative,svoje plus i svoje minus .Nista novo ,samo se treba izboriti da se pronadje neko optimalno resenje ,moguce da to Ruje traze svih ovih godina kod T-50/Su-57 pa otuda ove letne probe traju vec skoro 8 godina .
MiG je MFI 1.44 dizajnirao za sovjetsku filozofiju "kvanitet ima svoj kvalitet" zato su imali i solidan % celika u istom zarad sto brze proizvodnje, pominjali su se roboti za zavarivanje slicno automobilima
Citat:Mikoyan made use of weight-saving materials in the construction of the aircraft, with aluminium-lithium alloys making up 35% of the empty weight, steel and titanium alloys (30%), composites (30%) and others (5%)
I opet taj `plazma stit `
Citat:Russian aviation experts claim that the unorthodox design, use of radar-absorbent materials (RAM), and internally mounted weapons, gave an RCS comparable to that of the F-22.Radar cross-section smaller than 0.3m². Falling to 0.001sqm with use of plasma shield. Plasma reduces reflection of radar waves by a factor of 100 times.
Ko zna mozda na njoj rade kod Su-57
Interesantno ,MFI 1.44 je navodno imao NATO kodno ime `Flatpack` ,Su-57 bi zaista mogao imati `Flatfish` .
Nove slike od juce
Citat:105 лет ВВС в Патриоте, фоторепортаж
В парке "Патриот" 12 августа 2017 года прошел воздушный парад в честь 105-летия ВВС России.
http://fotografersha.livejournal.com/919496.html
Vidite, vezano za kompozit. Sve može uz odgovarajuću cenu. Ja sam lepo rekao da je opcija primena silikonskih smola i da je oko šest puta skuplja, a ta smola uz odgovarajuće aditive može da istrpi i više napone bez degradacije uz naravno odlične temperaturne karakteristike. Lepo je nspisao 037: morate kompozit gledati kao sistem.
Drugo, nisu problem konstantno visoke ili konstantno niske temperature, nego njihova brzina promene. I opet gledajte sistem. Kako mi kažemo u našoj grani industrije: klasa izolacionog sistema (višeslojni kompozit, znatno kompleksniji od oplate aviona) je jednaka njegovoj najslabijoj komponenti. Često to bude upravo smola. Ovde i skupa smola može da zakaže, jer avion brzo menja režime leta. Zamislite prelaz iz nadzvučnog krstarenja u manevarski boj na velikim visinama i šta to sve donosi oplati. Ko je to rešio, taj je tatamata za kompozite.
Treće: smola jeste jedan deo sistema, koji se može tehnološki rešiti i popraviti performanse celog sistema, ali tu je najvažnije tkanje. Tu su vlakna i njihov prostorni razmeštaj od suštinskog značaja. Ne zaboravite da su ona od ugljenih vlakana i da se oplata zove pametnom. Sa pravilnim tkanjem, upravo ugljena vlakna imaju neverovatne mogućnosti. Počevši od dtelta, pa čak i do prenaponske zaštite, koju recimo F-22 nije rešio i ne može da leti kroz olujni oblak između ostalog i zbog toga. On da bi bio stelt, ne bi smeo da ima fiktivne uzemljivače za zaštitu aviona prilikom sletanja, pa najčešće ni ne leti kad to vreme ne dozvoljava. E ko je to rešio sa kompozitima, taj je isto tatamata.