Na engl. LEVCON ,Ruje ga zovu PGO ( prednje gorizontalno operenije ) ,eto moze i `spustajuci stabilizator` ili kako vec ,pogledaj od 1:40 snimka o probnim pilotima na T-50 ,na prosloj je strani .Kad je avion na stajanci sa ugasenim motorima ( bez ukljucenih hidro-sistema ) stabilizatori su spusteni ,po ukljucenju avionskih sistema time i hidro-instalacija kom. povrsina uvlaci se u nulti polozaj .Vidi se da se postepeno spusta po datim komandama od strane pilota ( otkloni kod oba mogu biti sinhroni i asinhroni ).Vidim na slikama da se koristi i tokom valjanja ,zaokreta itd
The advanced flying characteristics and super-maneuverability of Sukhoi T-50 fighter jet exposes pilot to extreme G-forces, actually reaching the human ceiling limit. A T-50 pilot cannot actually use the jet to its fullest potential without ultramodern technical assistance on a variety of fronts.
That is why Sukhoi T-50 fighter jet pilot requires a brand-new antigravity G-suit capable of compensating up to 9G for an unprecedented 30 seconds the plane is thrust into a bone-crashing missile evasion maneuver.
The unique G-suit, developed by the same Zvezda enterprise, allows the pilot to eject from the plane at the height of up to 23 kilometers.
The onboard computer anticipates overload and avoids the delay of the system response to pressure compensation. The gravity compensation system calculates everything, from the air pressure created in the rete of flexible pipes entwisting the G-suit and supporting the pilot’s body to the 6-7 atmosphere air pumped into pilot’s lungs to compensate the external chest pressure and prevent him from blacking out.
“This system is our own know-how, no one in the world has managed to develop such a system so far,” Zvezda’s Chief Specialist Dudnik told Izvestia in early July.
Ako bi pilot sa novim anti-g odelom ( opremom ) mogao da izdrzi ovih 30 ili 40 sek pod +9g opt. onda bi mogao da izdrzi 10-12g makar 10-15sek sto je sad `standard` za +9g na centrifugama .Od ranije je poznato da ruski piloti-lovci na centrifugama trpe 9-12g ( 9g nesto duze i do 12g naravno nesto krace vreme izlaganja ) .
Na slici vidimo ovo novu letacku opremu ( anti-g odelo ) ,novo sediste K-36D-5 i ovaj tzv OBOGS ( pojasnjeno u predhodnom tekstu ) .
Pilot sa novom kacigom tipa ZSh-10 u kabini jednog prototipa T-50/Su-57
Ocigledno je da se kod novog Su-57 ide na znacajno povecanje granicnog koeficijenta pozitivnog g-opt kako za sam avion ( g-jedinica strukturnog opterecenja tj izdrzljivosti planera aviona ) ,tako i za pilota kroz povecanje vremenskog roka tj duzine izlaganja visokim vrednostima g-opt. Ovi faktori su veoma vazni u uslovima vodjenja vazd. borbe u rezimu visokopodzvucnih brzina ali i u rezimu nadzvucnih brzina ( zbirno su to brzine 800-1300km/h tj rezim krozzvucnih brzina ,ujedno oblast koja se razmatra i kao prelazni rezim ubrzanja lovca ) .
Sto se novog sedista tice a koje je se vec nalazi u Su-35S ( kao i onaj OBOGS ) , izgleda da se tu ne radi o sedistu sa naslonom promenjljivog ugla ?
Jedno pitanje za kolegu `aramis s` ako moze .Ako se tvrdi da ovo novo rusko odelo moze da omoguci pilotu da cak pola minute trpi +9g ,dakle u realnim uslovima borbene primene tokom naglih i ostrih manevrisanja -zaokretanja u horizontalnoj ravni uglavnom ,koliko bi mogao vremenski da trpi recimo +10 ili cak 12g ???
Misljenja sam da je sa Su-57 napravljen takav iskorak u odnosu na Su-27 i njegovu porodicu da mi jos to mozda ne mozemo da primetimo,shvatimo ,razumemo ili sta vec .Ovo se odnosi upravo na mogucnost dugotrajnog superkrstarenja ,supermanevrisanja i da kazem `superizdrzljivosti` kako aviona tako i pilota na planu gravitacionih (aerodinamickih ) opterecenja , stresna fizicka/fizioloska za pilota te stresna strukturna za avion .
Podsecanja radi na jednoj temi vezanoj za sve ovo ima podatak da novija verzija cuvenog VKK-6 ( VKK-6M ) te PPK-3 ( anti-g oprema ) omogucavaju pilotu da izdrzi +10g .
Za pilote na Su-57 je spremno nesto sasvim novo ,bolje reci izdrzljivije,otpornije na duza izlaganja istim ,cak i vecim koeficijentima /vrednostima g-sila .
Verovatno je pomerena granica izdržljivosti primenom odela i položajem sedišta, ali koliko dugo može na +10/12 g to ne može ovde niko da ti kaže, jer je u tom slučaju telo kao entitet izloženo i dalje tim opterećenjima i pored omogućavanja mozgu da ima priliv kiseonika, ali kakvo god odelo imao, srčka nije namenjena za takva dugotrajna opterećenja. I ovog na snimku što vidiš nije "standardan"