Poslao: 24 Avg 2017 12:53
|
offline
- Pridružio: 06 Maj 2013
- Poruke: 745
|
13892 ::Kožedub ::Redovno do 9 g da, ali kratkotrajno, a za preko... idu "životinje", takođe kratkotrajno.
Pa ne baš piloti akrobatskih aviona takođe izvode manevre sa vecim opterecenjem.
Da, i šta misliš što su im uveli ograničenja i "penale"?
Kao što rekoh KRATKOTRAJNO!
Citat:The first indication of an unsafe G-load is known as a brown or gray-out. In this case, the aviator’s vision loses its color capacity. If the force or duration of the G-load is increased, a loss of peripheral vision called tunnel vision occurs. If the loading or duration continues to increase, a blackout occurs. In a blackout, the aviator remains conscious and has full control of his other functions, but completely loses his sight.
The last stage of the human body’s reaction to G-forces is called gravity-induced loss of consciousness, or G-LOC. This stage occurs if the initial force or the total duration of the force is greater than that of the blackout stage. This is an extremely dangerous situation as it requires an average of 15 seconds to recover consciousness and also results in another 15 to 30 seconds of disorientation. To have a jet aircraft out of control for that length of time nearly always results in a crash.
By contrast to the positive, downward G-forces, an aviator can also experience negative Gs, in which the body feels gravity being reversed, or being pulled upward. During negative Gs, blood is forced into the head, causing a “red-out.” This increase in pressure can rupture capillaries in the eyes
and face and can be extremely painful. The body can tolerate many more positive than negative Gs, with the average, unaided person experiencing G-LOC at 5 Gs. A trained pilot can withstand up to 9 Gs for a short period before G-LOC. However, regardless of training, a pilot will “red-out” after only 2.5-3 negative Gs. This disparity has a significant impact on how a plane is flown.
The current maximum force that a body can stand remains only about 9 positive and 3 negative Gs. No matter how much faster, higher, and farther the planes can fly, the pilot’s still only human.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 13:15
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
sremac983 ::Које то Г одело ће омогућити пилоту да уради заокрет од 12Г леба ти?!
Мани ме неких прототипова и шта ти ја знам. Данас је 9Г у устаљеном заокрету од 15 секунди превише за једног пилота. Оставимо се маркетинга, стварност је подоста другачија....А 12Г има да га убије....
Imenjace novo odelo ,novo anti-g odelo uz novi VKK ,mozda ne pri 12 ali veoma moguce pri 10 ili 11g .Zaboravio si da se u VVS/VKS vec godinama koristi novi PPK-3 i VKK-6M koji pilotu omogucava da izdrzi +10Gz a vec je u upotrebi kod pilota na starim/novim 29ma,Su-27 te njegovoj `deci ` : 30tki ,33ki i 35S ( ima vec na temi o tome ) .
Sto rece `Kozedub`, kratkotrajno ,da pa i MiG-29M izvodi `kvadratnu petlju` te u naglom propinjanju dosegne +11g i jel pilot ostane bez svesti ,ne ,jer to traje samo sek ili dva .Sve to sa starim anti-g odelima i opremom .Sa novim ce u Su-57 veoma moguce moci da izdrzi nesto duzi vremenski period u zaokretanjima ,uz novu opremu ,fizioloski trenaz i pripremu .Imajmo na umu da je ruska skola vazd. i kosmo -medicine vec decenijama u svetskom vrhu ,vodeca bolje reci u svetu .
Ako se kaze da ce pilot moci da trpi 9g do pola min. ili vise , tesko da je to marketing kad se ima u vidu posve novi lovac,nova filozofija i na kraju svega novi TTZ-i stavljeni pred njega ,pa i pred pilota naravno .
Ameri su gadno zabrljali tokom 70tih i trebalo im je vremena da shvate sta ih je snaslo ,evo im se sa F-22 desavalo to oko tzv. OBOGS a sto se takodje pokazalo veoma opasnim .
Problemi su moguci svugde i kod svakog i svako na svoj nacin resava svoje probleme i metode koje su obicno razlicite a vode ka istim ili slicnim resenjima jer su zakoni aerodinamike ,aero i kosmo -medicine svugde isti .
`+9 g/-3g` je granica koja bi mogla da se prevazidje, posebno ova na planu poz. g -opt .
Neki su primenili resenja kod anti-g odela sa tecnoscu ( Svicere sa Libelle ) ,neki sa resenjima kao kod Zirafe ( Svabe ) a neki opet posve po celom telu na vazduh sto su primenili Rusi .Sve su to resenja iz oblasti vazd.-medicine a sa jednim ciljem ,povecati pilotu koeficijent g-opt koji ce on moci da trpi tj da pravilno i normalno upravlja lovcem i u kriticnim letnim fazama ( BVB-zaokretanje,protiv-raketni manevri i slicno ) .Ovo je naravno uslovilo da sad vec piloti duze trpe 9g u odnosu na one koji koriste stariju letacko-zastitnu /anti-g / opremu .
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 13:16
|
offline
- sremac983
- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 11732
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
13892 ::Kožedub ::Redovno do 9 g da, ali kratkotrajno, a za preko... idu "životinje", takođe kratkotrajno.
Pa ne baš piloti akrobatskih aviona takođe izvode manevre sa vecim opterecenjem.
Red Bull пилоти иду до 10Г али крaтко, на секунд или два и то није устаљено оптерећење већ краткотрајно...
Роберт Кубица је у Ф1 при брзини од 230км/ч и судару доживео Г сили од 75Г, која је трајала нешто мање од пола секунде... Човек је остао жив после тог удеса...
Човек може да издржи и до 100Г ако се не варам да му ништа не буде, али тренутних...ако се оптерети преко 10Г дуже од 30 секунди отеже папке ма какво антигравитационо одело имао на себи...
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 13:26
|
offline
- sremac983
- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 11732
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
Човече, пишем о устаљеном заокрету где је Г сила константна и која износи тих магичних 11-12Г, а цео тај заокрет траје 15 и више секунди...а не 1-2 секунде...
Окани се више Квочура и друштва, ти авиони су били голи, када су их терали за 10+секунди круг....
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 13:49
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Ne shvatas da nije isto ulaziti u ustaljeni zaokret pri 800-1000 km/h ili pri vecim nadzvucnim brzinama ,mi na forumu ,na nekim temama vec imamo materijal koji se zove ` nadzvucna aerodinamika -nadzvucno borbeno manevrisanje`.
Vec sam predhodno poredio Su-27 i Su-57 ali ocigledno nisi citao . Su-27 moze krstariti i trenutno na forsazu zaokretati pri V=800-1000km/h ,sve to Su-57 moze pri V=1800-2000km/h sa tim da se pominje da bi neka operativna krstareca brzina ( dugotrajna i borbena/manevarska ) mogla biti M 1.3 . Da li je isti faktor `g-opt` pri 800km/h i pri 1.3M ( oko 1500km/h ) na nekim manjim/srednjim visinama ustaljenog zaokretanja ?
Radijus jeste sigurno veci ,uz ugaone brzine ali je bitno izmanevrisati nadolazecu raketu ili avion sto je moguce jedan od zahteva za nadzvucno krstarenje .Tu je i razlika u odnosu na MiG-31 koji dugotrajno krstari pri 2500km/h ali zato leti `kao cigla` u stratosferi ,od Su-57 se ipak ocekuje veca doza manevribilnosti .Pri tom sve rakete V-V jesu unutar planera aviona i time nema otpora koji trpe lovci poput MiG-29 i Su-27 u nadzvucnom rezimu leta ( moguce je upotrebiti rakete R-27 kod oba pri skoro 2500km/h ).
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 14:05
|
offline
- sremac983
- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 11732
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
Одговори ми због чега Ф-14 томкет има лошије перформансе свега у односу на МиГ-31 са претходне стране?
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 15:02
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Zato sto jednostavno ima losija aerodinamicka resenja u pomenutim letnim rezimima ,zaboravio si ti koji volis Macore da ih je toliko mnogo izgubljeno tokom karijere zbog prekoracenja nap. ugla npr.naravno pri manjim letnim brzinama ( posebno u prilazu za sletanje na NA ) i dr. Sa druge strane je isto toliko izgubljeno MiG-31 i vise ,jer su veoma teski za upravljanje ,kao i kod Macora pri veoma malim letnim brzinama ( neka min evolutivna za 31cu je 400-450km/h ) .Opet oba su odlicna u domenu nadzvucne aerodinamike ,ocigledno da je `31` bolji od Macora .
Evo jedan moguci konkretan primer i on ce ti pojasniti sta to moze biti `nadzvucno borbeno manevrisanje` sa svim svojim specificnostima u odnosu na ono dozvucno .Lete F-22 i Su-57 jedan drugom u celo pri V=1500km/h evo npr , naravno na Maksimalu kako i dolikuje lovcima 5te generacije .
Raptor ispali raketu ili plotun raketa ka `Suski` sa nekih 30,40 ili 50 km i sta bi trebao da radi pilot Suske? Da umanji brzinu ( aerodinamicko kocenje sa VK ili otklonom stabilizatora tesko da je moguce pri brzinama vecim od V=1000km/h ) ili da pocne borbeno protiv-raketno manevrisanje ?
Ako pocne da manevrise pri 1500km/h da li ce to biti isti slucaj kao i da je u pitanju Su-27 koji je u istom scenariju krstario pri V=900km/h i poceo da manevrsie na rezimu F/PF ( zaokretanje, forsirani zaokreti ) .
Ovo su veoma moguce neki od TTZ-a za lovce novog pokolenja a mi smo ranije pisali i komentarsali po cemu se to MFI 1.44 mogao razlikovati od lovaca kao sto su MiG-29 i Su-27 po tom pitanju .Imajmo na umu da vec stara raketa R-73E moze da se lansira pri 8 ili 9 g cini mi se ( ima u VTUP za Su-27SK ) ,ima koeficijent maks `g-opt` od 40g ( koliko i R-77A/-1 ) i cilj koji gadja treba da manevrise sa +12g da bi je izbegao .Ovo zadnje vazi i za novu R-77-1 .
Sta ako Ruje postavljaju sebi zadatak da se prakticno resi moguce izbegavanje ovakvih supermanevarskih raketa V-V ? Podseticu da je 1992g tokom posete Ruja na Su-27UB SAD ( avio-baza Lengli i njihov 1 lp sa F-15C ) ,iznad Atlantika demonstrirana nakon niza sim. BVB i sim. DVB .Tokom vodjenja DVB Ruje su uspele da izbegnu sva raketiranja sa srednjih i vecih daljina da bi kasnije pribegli vodjenju BVB u kojima su neprikosnoveno savladali F-15C/D .
Ako se sve ovo odnosilo na dozvucni letni rezim ,koliko sutra mozemo imati ovakvo nesto izmedju Su-57 i F-22A u nadzvucnom rezimu leta .
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 15:20
|
offline
- Kaplar
- Super građanin
- Pridružio: 01 Nov 2013
- Poruke: 1244
|
Pa zato i jeste MiG-31 strah i trepet i zato se i radi da Su-57 nadzvučno manevriše, da ne bi svaki čas kočio i ubrzavao. Mada, ako motori izd.30 zaista imaju te supermoći, onda će Su-57 moći i još opasnije manevre da izvodi.
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 15:26
|
offline
- sremac983
- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 11732
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
Опет се хваташ приче при мањим брзинама и слетању на носач авиона...Моје питање је било и остало:
Објасни зашто Ф14 има лошије карактеристике при М1,4 и М2,2 управо при маневрисању од МиГ-31 при тим надзвучним брзинама?
Јел тешко на то одговорити или ћемо и даље да лапрдамо ко две бабе, ШББ-КББ?!
И опет залазиш у виртуалну ваздушну борбу по ко зна који пут без потребе?!
|
|
|
|
Poslao: 24 Avg 2017 15:29
|
offline
- sremac983
- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 11732
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
Kaplar ::Pa zato i jeste MiG-31 strah i trepet i zato se i radi da Su-57 nadzvučno manevriše, da ne bi svaki čas kočio i ubrzavao. Mada, ako motori izd.30 zaista imaju te supermoći, onda će Su-57 moći i još opasnije manevre da izvodi.
Одговори на питање које сам поставио Реју, без тих стах и трепет и шта ти ја знам?
|
|
|
|