offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
Malo laprdanja ( prdoklacenja ) o mogucim letno-manevarskim i posebno visinsko-brzinskim sposobnostima Su-57 .Nezavisno od svega do sad napisanog po raznim forumima,sajtovima pa i ovde na temi ,onako jedan valjda realan osvrt ( analiza ) pomenutih mogucnosti novog lovca .
Kad se misli na maks. mogucu letnu brzinu ,odmah se treba staviti do znanja da prakticna letna brzina moze veoma lako biti i operativna jer Su-57 za razliku od Su-27 i njegove dece moze nositi prakticno dosta raketa V-V unutar planera/ moguce 4x R-77-1 i 2x R-74 / npr Su-27 sa 2x R-73 i 2x R-27/E ispod trupa po VTUP dostize M 2.35, 2500km/h .Ovom treba dodati da pored mocne pogonske grupe ...( posebno ce to sve doci do izrazaja ugradnjom motora Izd.30, na Maks 11000kgs a na PF 18000kgs ,na stendu tj probnom stolu ) ...imamo u vidu i sasvim nove velike pravougaone nadzvucne regulisuce uvodnike vazduhe koji omogucuju letne brzine do 3M ( ne vise od toga kako se navodi ) .
Ono sto bi se moglo ocekivati ( predpostaviti ) je da bi na Maksimalu na srednjim/vecim visinama maks letna brzina mogla biti do( oko ) 2000km/h ,dakle dugotrajna krstareca brzina ,na Min. forsazu ( krstareci forsaz ) brzina bi mogla biti 2500km/h( sa manjim radijusom dejstva ) a na rezimu `PF` ujedno maks prakticna -operativna bi bila 3000km/h ( 3M ).
Jos nesto ,ove brzine bi veoma lako dostigao u stratosferi ,pominje se za novo sediste K-36D-5 da ce omoguciti pilotu katapultiranje na H=23km sa tim da onda slobodnim padom pada do H=5km gde se pilot u sedistu naginje ,izbacuje sa padobranom .Napomena ,pokojni Peric se katapultirao sa nekih 7 km visine i padao od 5km gde mu se onda otvorio padobran nakon izbacivanja iz sedista .Kakav bi to stres bio katapultiranje na 23 km visine ( temp oko -60° C ) pa onda slobodno padanje do 5km ...ludilo .
Nego sta se hoce reci ,ova visina 23km bi po po mom misljenju mogla biti praktica ,ujedno i operativna ( patrolna ) visina Su-57 pri cemu bi nadvisio MiG-31 za nekih 1km,31-ca krstari sa sve podvesenim raketama na nekih 20-22km .Ne zaboravimo da je Su-30MK2 sa dosta vecim nivoom otpora izlazio na visinu 22km pri letnoj brzini skoro 2600km/h .
Znaci visinsko-brzinske sposobnosti : Hmaks =23km,Vmaks=3000km/h .
Sto se manevarskih mogucnosti tice ,jedan novi pristup ,prilaz toj problematici za razliku do sad .Dosta se pominjalo ono `zaokretanje` bilo ustaljeni ili neustaljeni zaokreti .Npr. MiG-29 najbolja zaokretanja izvodi pri V=700-900km/h kao uostalom i vecina drugih lovaca 4te gen .Pri tim brzinama ulaska u zaokrete obicno postize maks 9g opt pri cemu u zadnjoj fazi zaokretanja cesto koeficijent spadne na 8g .
Rekosmo ranije da puni krug izvede za nekih 14,15sek uz datu ugaonu brzinu zaokreta i odgovarajuci radijus takvog zaokreta ,no cinjenica je da pilot u nekom mogucem scenariju moze izdrzati ono famozno `9g` pa najvise 10sek , R-73 se mogu lansirati pri 8g a to onda povezujemo sa onim NSC `Schelj-3UM` i dakle borbenom situacijom u BVB u kojoj pilot mora ostati potpuno svestan i borbeno efikasan /upotrebljiv .Lovci 4te ( 4+/++) gen .mogu nagurati i 10,11g ali je to trenutno ,sekund,dva i nista vise .To je recimo ono sto smo rekli u naglom propinjanju manevra `kvadratna petlja` kod 29tke, ide do +11g.
Sta moze biti realan napredak kod ovog lovca Su-57 a vezano za novu letacku/pilotsku ( zastitnu ) opremu tipa VKK-17 i PPK-7 ,to je da ce omoguciti pilotu da duze zaokrece pri 9g i do pola min ,cime ce Su-57 moci dosta duze da izvodi energicne-9g protivraketne izbegavajuce manevre za razliku od lovaca predhodne gen .Isto tako ce veoma moguce biti izvodljivo duze ne/ustaljeno zaokretanje u BVB kako bi se protivniku sto brze zaslo u ZPS i stekli povoljni uslovi tj stvori situacija da pilot Su-57 prvi borbeno dejstvuje .
Dakle ako govorimo o `9g opt.` to bi moglo potrajati najvise pola min ,10g bi moglo ali mislim samo u poluzaokretima ( forsirani zaokreti od 180° ) .Jedan ruski vojni ekspert je ranije izjavio da kad bi Su-57 bio bespilotna borbena platforma mogao bi nagurati do 15g ,ovako sa covekom-pilotom najvise 10g ,11 i 12 g samo veoma,veoma kratko,sek ili dva .Znaci ovo je sad jedna ozbiljna analiza ovog aspekta za razliku od ranije .
Samo cu dodati jedan detalj a dalo mi je asocijaciju ono sto je kolega `Mercury` pomenuo na temi MiG-29 da izgleda nema vise rezervacija za turisticke letova na UB Bort 005 .Naime tamo su bila u opciji 2 nacina poletanja : jedan i to za nesto iskusnije civile naravno po pitanju letenja ,pilote,jedrilicare,padobrance ,znaci za ljude sa nekim odredjenim letackim iskustvom i to je bilo poletanje na PF ,nakon nekih 250-300m zaleta odlepljivanje ,onaj `nabor visote i skorosti` i naglo propinjanje pod ostrim uglom sa 8g opt ( veoma kratko ,mnogi turisti su udarali glavom o RUS u drugoj kabini ).
Drugi nacin je bio poletanje na Maks ,zalet ,odlepljivanje te zaokret u desno .To je bilo za one turiste koji do tad nisu imali nikakvog sopstvenog letackog iskustva . Dakle 8g i to za pilote ( vojne ili civilne ) ,neki su na svoj licni zahtev okusili i 9g ,u zaokretanju naravno .
Stvarnosti radi ,kad se govori o protiv-raketnim manevrima ,idemo da se osvrnemo malo na to ,vracam se ponovo na pok. Perica koji je imao situaciju da mu dve rakete AMRAAM dolaze u celo a lansirane sa nekih 30tak km daljine .Jednu je izmanevrisao ( izbegao ) ali drugu nazalost nije,ovo sve lako moze da se desi i lovcima 5te gen kad mu rakete dolaze u celo, sa daljina ( 20,30-40 km ) na kojima raketa V-V ima zapravo najbolje letno-manevarske i kineticko-energetske sposobnosti .Posebno na srednjim/vecim visinama to dolazi do izrazaja .Naravno tu ce se pilot osloniti na novi zastitno -ometacki sistem L402 `Himalaji` no tesko da ce pilot nastaviti da leti `kao cigla` po dobijanju indikacije da je raketiran .
Tu ce morati doci do izrazaja energicno manevrisanje i tu se sad dolazi do domena dozvucnog i nadzvucnog borbenog manevrisanja . Kad se govori o onom dozvucnom kako vidimo lovci 4te gen dostizu 9g pri V=700-900km/h i upravo bi Su-57 u tom letno-manevarskom rezimu mogao dosta duze zaokretati na 9g nego li dosadasnji lovci .Sa povecanjem letne brzine u rezimu krozzvuka i nadzvuka primetno je da kod lovaca 4te gen opada koeficijent g -opt ( prirast brzine ne daje prirast ubrzanja/opt ) ali je ovo uslovljeno limitiranjem kod posade tj jednostavno covek-pilot je bio i ostao granicni faktor u letu ,posebno u tim ekstremnim letnim rezimima .
Spoznasmo da je Kriticni Mahov broj kod lovaca 4te gen 0.8-0.9M ,kod Su-57 bi on mogao biti i do M 1.8 ili vise ? ( pominje se krstareca brzina na Maks reda velicine 2.1M ) Kako god,izgleda da se povecava taj kriticni M -broj jer se povecava dugotrajna krstareca brzina ( cak 2x ) uz pomoc novih aero i gasodinamickih tehnicko-tehnoloskih resenja ,posebno znatno povecanje radne temp. pred turbinom .
Tu se onda dolazi do domena kroz/nadzvucne aerodinamike ,krstarenja,aerodinamickog kocenja i onog borbenog manevrisanja pri V=1100-1500km/h ako ne i vise ? U javnosti se pominje neka operativna valjda, brzina M 1.3 , sto je moguce,realno da pri toj brzini Su-57 naglo ,ostro ,znaci energicno manevrise po vektoru brzine tj u svim pravcima .Veoma mocna pogonska grupa ,veliki potisak ,tj enegija ( odnos potisak -masa ) uz tzv `SVP` u kombinaciji sa onim sto nazvasmo veliko letece krilo tj citav planer aviona kao jedna velika uzgonska povrsina .
Sve iznad te letne brzine je onda upitno sa stanovista ugaonih brzina i radijusa zaokretanja .Ono sto se moze proanalizirati je to da bi sa lakocom mogao da manevrise posebno u vertikalnoj ravni jer sad vec prototipovi se penju rekordnim brzinama ( pocetna brzina penjanja je preko 380m/s a brzina zvuka na t=20° C je 344m/s ) .Rezim penjanja bi bio vise nego odlican ,ako poredimo sa 29tkom koja na H=10km penje za manje od 1min ,Su-57 bi to izveo za dosta manje vremena a na Hmaks od 23km bi se popeo mozda za 5min ili manje. MiG -31 se na operativni plafon leta penje za nekih 7,8min .
Zakljucak bi bio da se ovde radi o jednom sasvim novom sverezimskom lovcu ,sverezimskom u smislu da ce imati odlicne letno-manevarske i krstarece mogucnosti u citavom dijapazonu brzina i visina, u rezimu dozvuka ,krozzvuka i nadzvuka sa akcentom da sad pilot kao taj ogranicavajuci faktor leta ima vise mogucnosti za efikasno izvodjenje borbenih zadataka u odnosu na pilote lovaca 4te gen .
Sa druge strane imamo sasvim novu avioniku kao jedan celoviti sistem sa svim svojim podsistemima ,posebno do izrajaza dolazi ta nova interakcija `pilot-avion` sa odredjenim stepenom tzv. vestacke inteligencije implemantirane u `mozak` Su-57 .Tu ce znaci biti prakticno dva mozga ,pilotov i ovaj vestacki .Novi radari,el. i optoel. oprema ,ONS ( osm.-nisanski sistemi ) ,nove rakete tj UbS ,novi su tu i strukturni materijali ,novi zastitno -ometacki sistemi ,novi agregati,instalacije ,merno-ispitna i dijagnosticka oprema ,uredjaji za zemaljsko opsluzivanje i sve drugo .No o ovom neki drugi put,kad informacija o svima njima budu dosptupnije i pouzdanije.Realno tesko za ocekivati jer letna probna faza ( prva )traje vec duzi niz godina a ne videsmo mi mnogo od svega toga .
Su-57 bi lako mogao biti ono sto je nekad davno bio Su-27( osamdesete pa devesete ) ,mozda i vise od toga .
|