Su-57 novi ruski lovac

783

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1243

Napisano: 05 Sep 2017 7:23

Mercury ::Kaplar ::Teža je bila papirologija vratiti ga nazad, pa je ostao na institutu. Doduše, ove informacije ja imam od ruskih inženjera, sa kojima se poznajem.

Znaci nije bio deformisan vec je iz predostroznosti penzionisan? Zar ne postoje neki postupci koji utvrdjuju deformitet i na osnovu toga se donosi odluka o suspenziji daljeg letenja?
Kako onda neko moze da izjavi da je ipak mogao da leti, bez obzira na papirologiju?


Gleda se mikrostruktura pomoću nekih neinvazivnih metoda, kao na primer, pušta se tečnost na kritične noseće delove konstrukcije, koja ima neke karakteristike kao što su: lako prodire i do najsitnijih pukotina, ima određena prelamanja svetlosnog opsega, nije mutna itd. Zatim, mikroskopom i ultraljubičastom lampom se ide duž određenog dela konstrukcije i prati se kakav je odbljesak. Ako ima mikropukotina (recimo da je to slično pojavi kada vi sami nemate klešta da presečete žicu, pa uzmete da je savijate i ispravljate dok ne pukne, pa kad pogledate u one krajeve gde je bila pukla žica, vidite i golim okom te pukotine, a one su nastale već kod prvog savijanja iz kog se žica nije mogla vratiti nazad, samo u mikrostrukturi), a to se može videti tako što se iz tih malih jaraka (džepova, V-udubljenja) vidi odbljesak prelomljene UV svetlosti, onda se ocenjuje da li ima toga, koliko je to veliko i tako dalje. Mašinci bolje znaju o ovome.

Postoje i neke druge varijante električnih (elektromagnetnih) ispitivanja u mašinstvu, a verujem da su se rusi upravo njima bavili kada su radili proveru, jer gore opisana metoda je novija, ali ko će znati... Rusi su se recimo odrekli mikrotalasne pećnice i pre nego što su je zapadnjaci uveli u komercijalnu upotrebu. Sve su to metode, koje neinvazivno ispituju kvalitet čelika, a veoma su skupe i imaju ih najčešće samo instituti.

Eto, iz takvih razgovora i mog entuzijazma sam došao do takvih nekih podataka.

Recimo, na jednom od aviacijskih dana u Rusiji, kolega iz Ekaterinburga mi je rekao da je Su-35 (to je godina 2013. kad mi je rekao) izveo manevar u kom pokazuje visok odnos potisak/težina. On je vodio avion na penjanje oduzimao mu gas i kad je izgledalo da će da ga kontrolisano prevede u padanje, on je naglo dodao gas i avion je nastavio iz 0-te brzine da se ponovo penje i ubrzava.

Verujem da ćemo jednom takvo nešto videti i na Su-57.

Dopuna: 05 Sep 2017 7:25

ltcolonel ::Vojska je čudna organizacija. Dal se sećate kakav problem može da nastane ako bosle bojevog gađanja nedostaje jedna prazna čaura od ispaljenog metka. Meni je posle rada sa minsko eksplozivnim sredstvima na poliguno Petrovci bilo najinteresantnije ono na kraju. Uvek pretekne 30 do 50 kg eksploziva. E tu je problem kako da se to vrati u magacin. Papirologija Bato. E onda mi stažisti, desetari i mlađi još zaluđeni oficiri i mlađi oficiri napravimo takvu feštu baš za pamćenje. Pravi vatromet. Mercury papirologija je vojsci noćna mora. Brrrrr ...
Čak i na ratištu mi je najteže padala papirologija i vala sam štimovao samo tako.
A koliko sam štimovanih izveštaja sa udesa i katastrofa u JRV video sačuvaj me Bože.


Joj bio sam ćata i sve znam. Vodio sam u našoj četi servisne knjižice od tenkova 84-ki. Isto svaki radni minut, dolivanje goriva, zamena ulja, broj metaka iz PKT-a.

Potpisujem da je papirologija noćna mora.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

Leonardo ::Kako nije porasla masa? Confused

Vidi drugar ,podaci koji su postavljeni na netu su veoma skakljivi i idu od 18, 18,5t do cak 19t mase praznog aviona .

Ranije sam nesto malo poredio sve to sa Su-27S,pogledaj Smile

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ono sto je meni upadljivo a posao sam putem analize kako kod sjajnog kolege `FP`, jeste pregled vise snimaka na YT- kanalu gde se jasno uocava da Su-35S recimo u Siriji ili nekoj ruskoj AB ,penje pod dosta vecim uglom u odnosu na Su-27S/P ili SM/SM3 ,nebitno . Naravno tu se radi o raznim vezbama ili evo borbenim zadacima kao u Siriji i to je veoma moguce u konfiguraciji kad je potpuno natankan .Tome svakako treba dodati i rakete V-V, na dosta slika i snimaka se vidi koju kombinaciju tih raketa nosi jedan Su-35S upravo u AB Hmejmim tamo .

E sad ,ima i ovo ,predpostavimo d aje amsa praznog Su-35S zaista i porasla za 2t ( sa nekih 16.t kod 27S na eto 18,5t) bilo ojacanjem -zadebljanjem strukture tj konstrukcije zbog TTZ da se mozda duze energicno zaokrece ili bil osta drugo .
Opet sa druge strane imamo povecanje sile potiska za isto toliko ,za 2t ,sa 12500kg kod AL-31F na 14500kgs kod AL-41F1S ( na zemlji,tj na probnom stolu ) .Nista se nije dakle znacajno promenilo pa bi ona vrednost `poc. brzine penjanja` morala ostati ista ,preko 300m/s ?

Rekoh ranije ,mozda bi bilo najbolje da prvo pronadjemo odnos tih masa ( masa praznog aviona ) izmedju Su-35S i Su-27S pa cemo onda mozda lakse pronaci taj odnos na relaciji Su-35S - Su-57 .

Smajli



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12629

Kaplar :: Rusi su se recimo odrekli mikrotalasne pećnice i pre nego što su je zapadnjaci uveli u komercijalnu upotrebu.

Ne da ih SSSR nije zabranio vec su ih proizvodili:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

A u Rusiji si uvek mogao da ih kupis.

Tu buvu je neko bio pustio i ona dan danas kruzi internetom.

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1243

mean_machine ::Kaplar :: Rusi su se recimo odrekli mikrotalasne pećnice i pre nego što su je zapadnjaci uveli u komercijalnu upotrebu.

Ne da ih SSSR nije zabranio vec su ih proizvodili:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

A u Rusiji si uvek mogao da ih kupis.

Tu buvu je neko bio pustio i ona dan danas kruzi internetom.


To je bilo četrdesetih, kad je vojska tražila način da se hrana brzo priprema.

Imaš to i u dokumentarcu o TU-160, kada govore o detalju vezanom za peć, koju taj avion koristi za brzo pripremanje hrane - podgrevanje smrznute hrane. A znate da je avion uveden u naoružanje nakon što su kod sovjeta u komercijalnu upotrebu uvedene prve peći (oko 1978.).

Toliko o buvama.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16201
  • Gde živiš: Lublana

ray ban11 ::jazbar ::"Stelt" lovci su teži pošto imaju deblji nanos ili saćastu završnu ljušturu absorbcijskog materiala da bi "upijao" radarsko zračenje. Dok imaju obični lovci samo tanak AL ili kompozitni završni lim.

Jazbare ,pojasni mi sa stanovista `toplotne barijere` strukturu planera jednog MiG-25R ( razvio u jednom letu blizu 4000km/h ) i jednog MiG-31 ( razvija do 3000km/h ) te dakle onaj termin `visokotemperaturna legura` bilo celika VNS-4/5 ,Titanijuma i Al tipa D19T i AK-4 i sve to poredi sa tzv. stelt- lovcima posebno sa F-22 cije je veoma moguce ogranicenje po brzini svega 2M ( inace se i zvanicno pise da je to` lovac kategorije/klase 2M` ) .

Ovo sve naravno u domenu strukturne mase ,tj tezine planera aviona .

Nego da li je tebi logicno da jedan F-22 izradjen od cega jeste ( struktura planera ) ima istu masu kao i MiG-25 ( oko 20t oba ) .Kazes RAM- premazi i ostalo a sta cemo mi sa temp. kojima se 25ca podvrgava u stratosferi pri 3000-3500km/h ( oko 300° C i vise ) ,sta je tu sa farbom, nanosima i ostalo,debljinom tih strukturnih metala -legura ?.

Kompoziti su odporniji na temperaturu od mnogih metala, posebice od Aluminijuma. A i boje imaš odporne na temperaturu npr. boje za bojenje izduvnih grana motora ili peči. Nije to ništa novo.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Da, to je opste poznato ,secas se da smo to pominjali u vezi Kosa zar ne ? Mislio sam na strukturu kod teskih MiG -ova u smislu debljine tj profila onih visokotemperaturnih legura kao sto su AK-4,VNS-4 i 5 ,D-19T ( ova visokotemp. legura Al zna da izdrzi preko 300° C ) itd . To ne mogu biti samo tanki limovi ,tu mora biti odredjeni sloj svega toga valjda ? Za KM je u redu ,naravno zavisno od toga cemu treba da se podvrgavaju ,da li visokim vrednostima spoljne temp. ili nekim duzim izlaganjima raznih opterecenja u letnim rezimima ( g -sile npr ) .

Neki detalji od ranije o motoru druge probne faze ( druge etape ) poznatog kao Tip-30/Izdelie 129

Citat:Условиями конкурса на разработку двигателя второго этапа для ПАК ФА, по словам Юрия Елисеева, предусматривалось конструирование двух прототипов: "Енисейск-А" - "Сатурну" и "Енисейск-Б" - "Салюту". Первый этап состязания, предполагавший создание отдельных деталей, завершился в ноябре 2008 года; второй, в ходе которого участники должны были представить демонстраторы узлов, финишировал в июне 2009-го. "Что касается "Салюта", - заявил гендиректор этого предприятия, - то имеется заключение комиссии, состоящей из представителей Минобороны, ЦИАМ и ЦНИИ-30 МО, гласящее, что работа выполнена в полном объеме на уровне не ниже мирового, результаты рекомендуются для использования при проектировании двигателя пятого поколения. Что касается "Сатурна", то им, насколько я знаю, второй этап пока не выполнен". К третьему этапу, объявление которого откладывается с третьего квартала прошлого года, в КБ "Салюта" создан аванпроект двигателя пятого поколения, который согласно заключению соответствует техническому заданию.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Citat:Двигателем первого этапа для Т-50 является «Изделие 117» ─ АЛ-41Ф1, представляющий собой доработанную версию силовой установки АЛ-41Ф1С для Су-35С («Изделие 117С»). Двигатель второго этапа, известный также как «Тип 30» (ранее его ошибочно называли «Изделие 129»), предположительно сможет развивать тягу в 107 килоньютонов в крейсерском режиме и 176 килоньютонов в режиме форсажа. Силовая установка будет отличаться от АЛ-41Ф1 повышенной топливной эффективностью и меньшей стоимостью жизненного цикла.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Rekose znaci jos laksi i sa vecim vrednostima sile potiska u odnosu na sadasnji `117` .Sa njima ce Su-57 biti prava munja ali ne ona sto silazi s neba nego sto se penje ka njemu . Smile

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13913

ray ban11 ::Leonardo ::Kako nije porasla masa? Confused

Vidi drugar ,podaci koji su postavljeni na netu su veoma skakljivi i idu od 18, 18,5t do cak 19t mase praznog aviona .

Ranije sam nesto malo poredio sve to sa Su-27S,pogledaj Smile

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

+ Ostatak citiranog


To što ti vidiš je posledica jačih motora. Imaš neko povećanje mase od ~2 tone i potiska od ukupno 4. Ali silu uzgona koju generiše zmaj je ista ili neznatno veća, pri osetno većoj masi. Dakle tvoj utisak je ispravan za prvih nekoliko stotina metara, ali šta se dešava nakon 1, 5 i 10 km je očigledno taj pad na 280 m/s. Nije to toliko puno.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Naravno pa o tome se i radi ,dakle sa povecanjem visine opada i brzina penjanja.Komentar je bio da je ona na H=1km dosta veca od onih 280m/s ( uglavnom u katalozima i na sajtovima stoji `vise od 280m/s` ) .Na H=1km je ona ista kao i kod Su-27S ( 305m/s ) ili po meni mozda ipak veca .

Nego kad se dohvatismo mase praznog F-22A,samo onako na brzinu ,nesto od Rusa na sajtu `vpk` iz 2012g ,sta su oni jos tada pisali
Citat:
Пустой истребитель в роли информационной утки
Очень многие технические показатели истребителя зависят от его пустого веса. По последним данным, пустой вес F-22А составляет 19 700 кг. Эта цифра превышает вес, объявленный вначале, на 5 тонн. Предварительно объявленные технические данные истребителя впоследствии подверглись изменениям. При таком весе летные данные радикально отличаются.
Вес пустого истребителя кажется сомнительным по нескольким причинам.

По своим геометрическим показателям истребитель не может весить на 6-7 тонн больше, чем аналогичный американский истребитель F-15. Даже F-15SE, являясь бомбардировщиком и имея в конструкции утяжеляющие детали, весит 14 300 кг, то есть на 5 тонн меньше, чем F-22А. Он также изготовлен по новым технологиям, значит, по культуре производства близок к машинам пятого поколения. В конструкции F-22 легких композиционных материалов использовано больше, чем в машинах предыдущего поколения.
Не может меньший по размерам F-22А весить больше, чем Су-35. Известно, что российские самолеты тяжелее западных. Для сравнения отметим, что F-15С имеет 12 000 кг веса, его соперник Су-27 имеет 16 500 кг пустого веса, Су-35 весит 18 000–19 000 кг, европейские истребители FF-2000 и Rafale С, которые по размерам соответствуют классификации МиГ-29, имеют 9500–10 000 кг веса, тогда как российская машина весит около 11 000 кг, а американский истребитель F-16 – 9400 кг. По размерам истребитель F-18С меньше, чем F-15С, и соответственно легче на 1–1,5 тонны. По размерам приближаясь к истребителю F-15С, F-18Е стал весить 12 000 кг. С точки зрения технологий F-18Е принадлежит к поколению 4+ и близок к пятому поколению. Европейские истребители FF-2000 и Rafale С, которые по технологии изготовления ближе к F-22, имеют 9500–10 000 кг веса. Эти истребители по размеру меньше F-22А на 25–30%, и если учитывать процентное соотношение, то получается тот вес, который имеет F-15С. Шведский истребитель JAS-39 имеет 7000–8000 кг веса. По размеру он на 35–40% меньше, чем истребитель F-22А, но, если к 8000 кг приплюсовать 3500–4000 кг, получается тот же вес, который имеет F-15С. Как видим, все американские и европейские истребители весят примерно одинаково. Это закономерно с научно-производственной точки зрения: одна и та же система конструирования, те же технологии изготовления всех машин.

Итак, анализируя все вышеперечисленные данные, становится понятно, что вес F-22А должен быть приблизительно 12 000–13 000 кг. То есть тот, что был объявлен ранее. Пустой вес в 19 700 кг не может соответствовать реальности. С 1997 до 2005 года в ходе испытаний некоторые из технических показателей этих истребителей несколько раз изменились. Вес пустого истребителя после первого полета не может измениться, если истребитель не подвергся какому-либо серьезному переконструированию.
Удивительно, но данные истребителя весом в 19 700 кг опубликовали сами американцы. Преувеличили также пустой вес истребителя F-35. Ранее опубликованные данные утверждали, что истребитель F-35 имеет пустой вес 10 000–11 000 кг, что также соответствовало классу самолета, почему же вес увеличился?


U tekstu sa nazivom

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Posto je tema Su-57 ,samo poredjenja radi ,znaci imamo javnosti objavljen penjuci rekord T-50-2 od 384m/s ( jeste sigurno laksi od novih prototipova -obrazaca za prvu seriju od 12 aviona ,509 i 511 ) .Ako bi mase Su-57 i Su-35S bile priblizno na istom nivou ( praznog i norm. pol. ) sa tim da su motori 117 i 117S gotovo isti po potisku na rezimu PF ,malo je verovatno da je to bas tolika razlika u brzini penjanja ,posebno u pocetnoj na 1km visine .

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104307


Citat:Буксировка российского истребителя 5-го поколения Су-57 / Фото Григория Беденко
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Repna konzola tj radarski konus osmatracko-ometacke antene je sad malo izduzen .

Citat:Т-50-10 510 Девятый лётный прототип. Прототип второго этапа.
Т-50-11 511 Десятый лётный прототип. Прототип второго этапа. Завершает опытную партию. Первый полёт состоялся 6 августа 2017 года.


Imamo li slike ova dva prototipa ,510 i 511 ?

Citat:
T-50-9 509 Eighth flyable prototype (third flyable second stage prototype); first flight on 24 April 2017. Testing final version of avionics intended for serial production.
T-50-11 511 First flight on 6 August 2017. Testing final version of the airframe intended for serial production.


Znaci ceka se na Bort 510 koji je igrom prilika preskocen ...

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Bugari obicno sastave dobar hronoloski i registarski pregled

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1475 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 9 sakrivenih i 1409 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 6.5lapua, Air_Force_82, Asteker, Bickoooo, black venom, Boris BM, borya90, brundo65, d.arsenal321, DENA, djboj, Dragan1998, due, Dzigy, franina, gasazem, Georgius, goran.vvv, ikan, IQ116, istina, Jez Bodez, Kozara1, kunktator, lacko, m0nstrum_, Marko Marković, milenko crazy north, miljannis, moldway, nemkea71, Nikola00, Otto Grunf, Pangea, pein, Petar888, Podljub, PrincipL, royst33, Rusmir, sabros, sajorg, Sass Drake, Tas011, TheDictator, TRAVUNIJA, Tvrtko I, Username1000, vasa.93, vaso1, Vatreni Zmaj, VJ, Vlad000, VladaKG1980, vladao75, zziko, Žrnov