Su-57 novi ruski lovac

788

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 08 Dec 2011
  • Poruke: 2101
  • Gde živiš: Novi Travnik - ex Pucarevo

^
Da, i to kakav pristup.
Više prototipova, svaki sa nekim svojim posebnostima. Poseban prototip za zemaljska ispitivanja.
Testiranje u stupnjevima i to nečeg što će postaviti nova mjerila u razvoju avijacije.
Školski odrađeno. Samo čekam naoružanje, nevjerovatno je da ovoliko godina gledamo razvoj a da još nismo vidjeli detaljno spremnike naoružanja i postavke raketa u njima, a lansiranje je posebna priča. Top smo gledali na ispitivanju, ostalo se čeka.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

U vezi sa tim ... Smile

Koliko je samo ovo zanimljivo za analizirati

Citat:During the tests in 2013 the prototype 054 took off in just 310 m. It achieved a climb rate of 384 m/sec. The aircraft climbed 24,300 meters and was not allowed to climb further for safety reasons. It achieved a maximum speed of 2610 km/hr. The cruising speed of 2135 km/hr was achieved. All this was achieved with a full load of fuel and weight and size mock-ups of arms.

Prvo zalet je bio svega 310m ,u praksi skoro dovoljno da poleti sa palube Kuzje ( jeste dug 307m ali bi mu dobro dosao onaj tramplin Smile ) ,dalje pocetna brzina penjanja -rekordna i onda sl. podatak .Popeo se na 24.3 km visine i to predhodno potpuno natankan i sa GTM odgovarajucih raketa V-V,predpostavimo moguce R-77-1 i R-74 .
Ovim je izgleda oborio rekord kojeg je jos sredinom 60tih postavio prototip americkog strateskog visinsko-brzinskog presretaca YF-12A koji je daleke 1965g postavio rekord u brzini 3331.5km/h i dostigao visinu 24.5km (nije poznato da li je nosio dalekometne rakete AIM-47A Falcon tada,sa njima se peo izgleda najvise do 22.7 km ) .Takodje ,poznato je da se MiG-25P sa 2 teske rakete R-40R/T peo na visinu 24 km .Sve ovo je odradio prototip prve probne faze ,sta tek ocekivati od prototipova druge faze kad im budu ugradjeni jos mocniji motori Izd.30



offline
  • buster  Male
  • Zaslužni građanin
  • Dusan Saric
  • 3D modelar, graficki dizajner i jos mnogo toga...
  • Pridružio: 16 Sep 2009
  • Poruke: 642
  • Gde živiš: Banja Luka

Iskreno u citavoj ovoj prici mene najvise brine ljudski faktor. Da im se ne desi ponovo neka licnost poput Adolfa Tolkacheva. Jer to bi ih bas unazadilo i mozda citav projekat upropastilo...

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

Mislim da nema potrebe ni razloga za brigu po tom pitanju drugar . Smile

Kadrovi iz reportaze Telekanala Zvezda ,delovi centroplana ,noseca struktura planera od legura Titana ( sivo ) i Al-Li ( zuto )



Od remontovanog prototipa T-50-5R su celopokretni vertikalni stabilizatori komplet od kompozita ,unutrasnja struktura i oplata .



Dakle sad je jasno ,70% povrsine tj oplate aviona je od KM ,komplet celopokretni zadni stabilizatori ,kako vertikalni tako i horizontalni ,krila takodje kao jedna velika komp. konzola .Ovo ga cini veoma lakim ,ruski izvori vec navode da je laksi od Su-35S ( oni kazu oko17.5t kod 35S ,prazan ) .Pored ovog treba navesti podatak da se kao takav popeo na preko 24 km visine i to je prakticno prvi lovacki ,borbeni uopste avion sa velikim ucescem KM u strukturi koji je leteo tako brzio ( preko 2600km/h ) i popeo se tako visoko .

Npr super-brzi SR-71 jeste imao KM ali veoma malo procentualno ,samo na nap. ivicama krila i onih tzv `strejkova`,MiG-25 je bio gotovo posve celicni ,a MiG-31 pola legure celika ,pola legure Al i Titana.

Ovde se radi dakle o gotovo citavoj oplati od KM i izgleda da su Ruje prakticno resile probleme koji se javljaju u zoni krozzvuka,zatim vibracije i opterecenja na velikim visinama ( ima u emisiji `Vojna Prijomka` pojasnjeno sta se desava sa krilima MiG-31 na visinama 18-21 km ) .Isto tako su tu problemi i fenomeni poput toplotne barijere ,tj dugotrajno zagrevanje oplate,moguca izduzivanja itd ,zatim moguce deformacije koje bi se mogle javiti tokom duzih 9g zaokretanja itd itd .

No primer Bort-a 054 iz 2013g mnogo toga pokazuje .

Sto rece kolega` novator` kako samo pazljivo sve to rade,prvo ide onaj KNS ,zatim ide staticki prototip za zemaljska ispitivanja aviona prve probne faze,pa onda serija letnih prototipova prve faze.Sledi staticki prototip druge probne faze i serija letnih prototipova te druge faze sa ocekivanim motorima Izd. 129/30 i potpuno novim radarima,nove tehnologije sa ROFAR .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12585

ray ban11 ::^
U vezi sa tim ... Smile

Koliko je samo ovo zanimljivo za analizirati

Citat:During the tests in 2013 the prototype 054 took off in just 310 m. It achieved a climb rate of 384 m/sec. The aircraft climbed 24,300 meters and was not allowed to climb further for safety reasons. It achieved a maximum speed of 2610 km/hr. The cruising speed of 2135 km/hr was achieved. All this was achieved with a full load of fuel and weight and size mock-ups of arms.


Probaj da nadjes izvor tih podataka pa ce ti biti jasnije.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

Sto izvor ,pa ima link za tekst vec na temi ,mislis da je to neka `suplja` ? Razz Tebi ovi rezultati nedostizni ,nemoguci ,ne shvatam ...Skakljivo moze biti samo u vezi pocetne brzine penjanja ,pod kojim okolnostima znaci ,sve ostalo je za njega dostizno ,sumnje nema .Tu rekordnu brzinu su jos ranije prvi prijavili ruski mediji ali cini mi se za Bort 052 ne 054, no nebitno .

Kad govorimo o visinsko-brzinskim sposobnostima,tj mogucim ogranicenjima po visini i brzini ,poredimo malo u prvom redu uvodnike vazduha kod F-22 ( fiksne geometrije ) i ovaj novi kompleksni uvodnik promenjive geometrije kod Su-57 .

Sta je recimo navedeno za uvodnike kod Horneta ...

Citat:The engine air inlets of the Hornet, like that of the F-16, are of a simpler "fixed" design, while those of the F-4, F-14, and F-15 have variable geometry or variable intake ramp air inlets. This is a speed limiting factor in the Hornet design. Instead, the Hornet uses bleed air vents on the inboard surface of the engine air intake ducts to slow and reduce the amount of air reaching the engine. While not as effective as variable geometry, the bleed air technique functions well enough to achieve near Mach number 2 speeds, which is within the designed mission requirements .

Za nove uvodnike vazduha kod Su-57 se navodi ogranicenje do brzine 3M .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12585

ray ban11 ::^

Sto izvor ,pa ima link za tekst vec na temi ,mislis da je to neka `suplja` ? Razz Tebi ovi rezultati nedostizni ,nemoguci ,ne shvatam ...


Zato sto je KP i RussiaDefence se to smatra nepouzdanim podacima zbog izvora od kog isti dolaze. Neki lik je to pustio na net a naveo neke radio amatere ko izvor.

Nije nemoguce ako su motori modifikovani tad bili da simuliraju naredni motor. Ali sa 117 je nemoguce. Pre svega mislim na krstarenje od 2200km/h sa velikom kolicinom goriva i sa skoro tonom naoruzanja (cetiri R-77 i R-73).
Problem je sto taj koji je to postavio je tvrdio da su to stvarne mogucnosti prototipa, a par godina kasnije glavni inzenjer na projektu novog motora u interviju lepo rece da PAK-FA treba nov motor zbog super krstarenja.

Ostali podaci su moguci i sa 117.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

Pustimo mi izvore podataka ,mogu biti ovi ili oni ,znas i sam.Radio -amateri ? Pa oni mozda i jedini mogu da prate situaciju tokom probne faze u nekoj zabiti , tipa 929GLIC u AB Ahtubinsk tj u VaP bilo Kazaha bilo RF .

Poredimo mi sad tu situaciju sa MiG-31 tj `letecom lokomotivom` koju pogone dva mocna D-30F-6 ( staticki potisak na PF 15500kgs ) .MiG-31 poleti dupke pun , goriva ( oko 20 000l ) i raketa ( samo 4 xR-33 su teske oko 2 t + 2x R-40TD-1 ,skoro tonu ) i sa tim teretom za 7,8 min se popne na preko 21 km i krstari na Min. forsazu pri M 2.35 dugotrajno .Avion ,tj struktura izuzetno teska zbog 50% legura celika i motori tehnologje 70tih sve to omogucavaju .

Sa druge strane imamo daleko laksi Su-57 ( sve sami KM skoro, sa nosecom strukturom od legura Al i Ti ) i nove 117 potpuno nove tehnologije ( imaju npr tehnologiju `plazmene pripale` a ne one `ognjevoje doroske` kao kod D-30F6,novi materijali i nova tehnicka resenja kod KVP i KNP ,turbine itd Motori nisu u celosti oni stari AL-41F sa MFI ,nego hibrid AL-31F i AL-41F ,znamo .

Oko pocetne brzine penjanja ,mogao je izvesti sa recimo 50% goriva ,a autor analize sve to upakovao u jednu celinu ,tj jedan komentar .Moze biti da je tu pogresio ,no sve ostalo kad se malo vise analizira i pogleda ,sve je to do sad mogao da odradi neki od prototipova ili vise njih .
Ako nije poznata masa praznog aviona kako onda mozemo znati norm ili maks poletnu masu . Masa praznog se menjala od jednog do drugog prototipa ,to je jasno zbog ugradnje nove opreme .

Tek dolaskom prototipova druge probne faze 508,509 i 511,uskoro i 510 tu se polako dobijaju obrisi za avione prve serije koji ce ici u AB Lipeck na vojna /trupna ispitivanja .

Vidim da ima tekstova ,zapadnih uglavnom koji pominju kako sa ovim `117` nema pun energetski potencijal i kako ce sa novim kao motorima on moci da krstari pri 1.5M ili vise i kao imati maks brzinu oko 2M na nivou Raptora .Treba se opet vratiti na pricu u uvodnicima vazduha pa onda videti koje tu u debeloj prednosti .
Sa novim motorima ce Su-57 biti jos vise energecniji ,jer vidimo koliko je Su-35S ispred Su-27S sa onim cak i nesto slabijim 117S spram 117 .

Evo poredjenja i sa F-22, kazu da je tezak skoro pa 20t ,pogone ga motori statickog potiska oko 16000kgs ,sa jos gorivom i raketama V-V unutar spremnika ( 6 AIM-120D i 2 AIM-9X ) krstari pri 1.5M -1.8M a opet ima ogranicenje po brzini tu oko 2M,veoma tesko da on moze brze .Prototipovi Su-57 pa i ovi iz druge probne faze su svakako laksi ,ruski izvori navode da je vec sad laksi od Su-35S ,sa motorima 117 ( znaci 15000kgs ) ,sta mu je problem da krstari na Maksu ili dostigne onih 2600+km/h ili se popne na onu visinu ako to omogucavaju krila,stabilizatori ,tj planer u celosti ,uvodnici i motori ...

offline
  • Apok  Male
  • Elitni građanin
  • Izrada proPotipova
  • Pridružio: 27 Apr 2013
  • Poruke: 2288
  • Gde živiš: Beograd

ray ban11 ::^
Evo poredjenja i sa F-22, kazu da je tezak skoro pa 20t ,pogone ga motori statickog potiska oko 16000kgs ,sa jos gorivom i raketama V-V unutar spremnika ( 6 AIM-120D i 2 AIM-9X ) krstari pri 1.5M -1.8M a opet ima ogranicenje po brzini tu oko 2M,veoma tesko da on moze brze .Prototipovi Su-57 pa i ovi iz druge probne faze su svakako laksi ,ruski izvori navode da je vec sad laksi od Su-35S ,sa motorima 117 ( znaci 15000kgs ) ,sta mu je problem da krstari na Maksu ili dostigne onih 2600+km/h ili se popne na onu visinu ako to omogucavaju krila,stabilizatori ,tj planer u celosti ,uvodnici i motori ...

Па зар F22 нема ограничење брзине због премаза оплате а не због физичких ограничења?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

Da li je to neko ogranicenje zbog oplate tj onih mnogobrojnih RAM-slojeva realno ili ne,nebitno toliko koliko mu sledi ogranicenje po brzini zbog uvodnika vazduha fiksne geometrije .Tu su zakoni aerodinamike jasni i neumoljivi .

Skica pokazuje uvodnike vazduha kod MiG-25 i sta se desava pri datim brzinama ,pojava udarnih talasa,kompresija vazdusne struje itd



Kod F-22 postoje tzv PP-vrataoca ,evo ih

Arrow http://i30.tinypic.com/e70x7l.jpg

Arrow https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-1c56f55dc2bcced8bf69d14f349b536a

Citat:The F-22 has fixed air inlets (versus movable intake ramps) yet it needs to be able to provide proper air supply at various speeds, elevation and angle of atack.

Ima i ovaj neki panel na gornjaci oplate uvodnika i nekakva vratanca na donjaci ( vide se otvorena )

Arrow http://www.aircraftresourcecenter.com/awa01/501-600/awa578-F-22-Murphy/12.jpg

Glatko profilisan uvodnik zbog stelta (skrivene lopatice prednjeg kompresora ) ali ogranicavajuci po brzini i visini leta .

Arrow http://i2.wp.com/inews.gtimg.com/newsapp_match/0/1043256477/0

Nema one pokretne kompresione gornje ploce ( panel-klin ) kao kod uvodnika Su-57 koje omogucavaju ubrzavanje pri brzinama raspona 2M-3M ( cak i pri brzinama vecim od 1.5M npr ) .Ovo je nesporno ogranicavajuci faktor a zasto su ga Ameri time ogranicili ostaje upitno ,kojom su se idejom vodili tokom razvoja F-22 uopste .Su-57 svakako nece imati takvih faktora .

Posto se predhodno pominjala krstareca brzina tj dugotrajno krstarenje na Maksimalu ,recimo kod F-22 na Maksu je staticki potisak oko 10000kgs ,kod AL-41F1/Izd. 117 je 9500kgs .Za krstarenje na Maksu ( super-krstarenje ) je naravno vazna vrednost sile potiska na tom rezimu rada pogonske grupe .

Uzmemo u racunicu mase aviona,mogucu masu goriva i UbS u spremnicima ,da se vidi moze li Su-57 krstariti na Maksu brzinom vecom od brzine zvuka na datim visinama leta .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 743 korisnika na forumu :: 19 registrovanih, 1 sakriven i 723 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, ArchaBasha, avijacija, Bluper, ccoogg123, DPera, Hans Gajger, havoc995, HogarStrashni, HrcAk47, mgolub, milutin134, nextyamb, Parker, sabros, Shinobi, vaso1, VJ, zastavnik