Su-57 novi ruski lovac

789

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12631

Nije oplata bio problem vec RAM. Vec rekoh da je bila fotografija gde se RAM odlepio sa nosa i zalepio na vrelo staklo kabine. To je kasnije otklonjeno ali to je jedno vreme bio razlog da mu smanje brzinu na ISPOD 2M.

Ali to onda ljudi uzimaju ko da je to tako i danas. Pa onda neki koji ne vole ruske avione treba da uzmu da je maximalna brzina MiG-31 svega 1.5M jer jedan period su bili na toliko ograniceni.

Sto se tice uvodnika kod F-22 isti je sasvim dovoljan 2.3M na koliko se i racunalo, i verovatno je veci problem staklo kabine nego uvodnici. Bila neka studija za J-20 gde se videlo da to sto ima DSI uvodnik ne pravi problem cak ni za 2.5M ako ima dovoljno jake motore.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Svako je imao nekih svojih problema sto je po navici neka normalna pojava u Vazduhoplovstvu.Ameri sa tim RAM-slojevima na F-22 ,onim OBOGS zbog cega im je bilo uvedeno ogranicenje po visini i po brzini leta .Ruje opet iskusile gorcinu sa MiG-31 zbog raspadanja prirodnog pleksija na poklopcima kabina pa je dobio ogranicenje na 1.5M ,vrlo brzo su ugradili ove nove silikatne triplekse.Sve se to resava u hodu sto bi rekli .Evo bilo je problema i sa T-50 , prvo pumpaz,pa onaj veliki pozar na T-50-5 itd. Sve se opet resava .

Sto se uvodnika tice i onog patenta za Su-57 koji pokazuje ogranicenje za maks 3M po brzini ,to je misaona imenica za F-22. Price za 2.3M ili vise ,mislim da je to veoma tesko moguce ,cak i Ameri pisu da je on `lovac klase 2 M` .

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

To bi mozda moglo da se izvede na nekim srednjim visinama ali je i to upitno sa stanovista pogotovo kompresije vazd. struje .

Koliko god mu jaki motori bili pa i kod J-20, uvodnik bi trebao imati odgovarajucu kompresiju (posebno spoljasnju radi tzv `unstart` ) i usporenje udarnih talasa na ulazu u aero-tunel uvodnika .Da se ne govori o tzv. turbulizatorima ( vrtloznim generatorima ) koji dodatno ubrzavaju vazdusnu struju pred ulazak u prednji kompresor/kompresor ,zavisno je li TMM ili TVM .

Recimo ,zasto su lovacki /borbeni avioni sa fiksnim uvodnicima ograniceni po brzini do 2M ali i po visini ,retko koji da moze preko 16,17 km .Na vecim visinama se javlja problem `manjka vazduha` kojeg potrebuje motor .Recimo prakticno sve sto vazi za avione moze vaziti i za rakete .Poznato je da rakete sa protocnim motorima tj nabojno-mlaznim ,ne mogu bas ici na vece visine kao rakete koje se pogone na cvrsto raketno gorivo .Problem je velika visina,redak vazduh sa specificnom gustocom,pritiskom itd .Ovo prakticno znaci da npr neka raketa V-V pogonjena nabojno-mlaznim motorom ne moze iskociti u visu stratosferu i time sebi povecati aero-balisticki dolet kao sto moze ona sa pogonom na cvrsto rak. gorivo .

Prednost jeste duzi i konstantni totalni impuls ali to moze da izvede samo na manjim ili nekim srednjim visinama .Ovo sto je pomenuto u vezi postizanja vecih visina vazi isto i za lovacke borbene avione .Ameri su na SR-71 i nesto ranije na YF-12 iskusili sta znaci leteti pri 3M+ na 20-25 km ili vise ,Sovjeti/Ruje isto tako sa MiG-25 i MiG-31 .25ca je i danas apsolutni rekorder po visini ( 37650m ) ,MiG-31 se dinamicki penje na 30 km ,29tka ima svoj rekord od oko 28 km ,turiste tj civile na UB je pela na visine 22,23 km redovno, zavisno od datih meteo-uslova .

No sta su moguci problemi na tim visinama,kod dinamickog iskakanja u gornjoj tacki brzina cesto opadne na nekih 100km/h ili malo vise,treba upravljivost aviona ne samo viska vazduha motorima.Na tim vecim visinama koje su i moguce operativne ,kod 31ce do 22km,25ca je npr izvidjala sa 27 km visine pri 3.2M treba i viska vazduha , treba viska potiska jer na tim vecim visinama vrednosti sile potiska su veoma male .
Kad govorimo o snazi motora spram geometrije uvodnika ,pitanje, da li bi F-15C mogao dostici nekih M2.5 da ima fiksne uvodnike ? Da li bi F-16C Block 50 sa motorima F110-GE-129 (13000kgs na forsazu ) mogao da leti preko 2M da ima uvodnike promenjive geometrije ( njemu je ogranicenje po brzini svega 2M i to cist ,bez raketa ) .

Recimo imamo sa druge strane sovjetski lovac ,isto jednomotorac kao 16ca i ima isto motor maks potiska 13000kgs , MiG-23ML/MLD,pazimo sta pise za njega....

Citat:Силовая установка МиГ-23МЛ включает турбореактивный форсажный двигатель Р-35-300. Воздухозаборники - боковые регулируемые с клиньями изменяемой конфигурации.

On je bez problema i to sa raketama razvijao 2500km/h .Isto ovo vazi i za jos jednog jednomotorca, fr. M-2000C ,takodje regulisuci i to `klinom`, uvodnici vazduha ,omogucavali maks letnu brzinu M2.3 Interesantno, njegov motor daje manje od 10000kgs potiska a brzi je od 16ce .To je zahvaljujuci regulisucem uvodniku .Poznat je primer Grka koji su zbog ove sposobnosti M-2000 u sistemu kontrole svog VaP , pozicionirali na vece visine a F-16C na manje .Kinezi npr imaju onaj J-10 ,veoma slican 16-ci ,motor AL-31FN razvija blizu 13000kgs ali zato on ima ovo i razvija brzinu M 2.2

Citat:...a nice picture of the Intake of the J-10 where you can see the boundary layer bleed doors and the intake variable ramps that have a 30 degree rotation.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Prica o motorima i uvodnicima je kao i prica o nama i plucima,uvodnici vazduha su `disajni organi` pogonske grupe lovackog aviona .

Da ponovimo ovaj materijal -patent

СПОСОБ РЕГУЛИРОВАНИЯ СВЕРХЗВУКОВОГО ВОЗДУХОЗАБОРНИКА

Citat:- технически сложная реализация способа регулирования воздухозаборника.
Технический результат, на достижение которого направлено изобретение, заключается в обеспечении возможности изменения угла раствора ступеней одного из стреловидных клиньев торможения и минимальной площади проходного сечения воздухозаборника (горла) без образования в его канале нежелательных продольных щелей и заедания подвижных элементов. Такое регулирование позволит, в свою очередь, обеспечить устойчивую работу двигателя на всех режимах полета летательного аппарата вплоть до числа Маха М=3.0 с коэффициентом восстановления полного давления на входе в двигатель на уровне не ниже типового для регулируемых плоских воздухозаборников и суммарной неоднородностью потока ниже максимально допустимой величины («Аэродинамика, устойчивость и управляемость сверхзвуковых самолетов», под ред. Г.С.Бюшгенса. - М.: Наука. Физматлит, 1998)


Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Vidimo na slikama da F-22A ima S-izvedbom tj zakosenjem kanala uvodnika vazduha potpuno zaklonjene lopatice prednjeg kompresora ,za Su-57 postoji ovo tehnicko resenje, tj patent tzv `protiv-radarskog blokatora`.

ЗАЩИТНОЕ УСТРОЙСТВО ВОЗДУХОЗАБОРНИКА ЛЕТАТЕЛЬНОГО АППАРАТА

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Smajli



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12631

Rej sve to vec x puta prezvakano pre nego sto si ti se registrovao.

Glavni test pilot je rekao da F-22 moze postici i vecu brzinu od 1600milja na sat i to javno za novine. Naravno zbog vec navedenih problema RAM a sigurno i neki delovi same oplate a ko ce znati mozda i stakla kabine to pri takvoj brzini nesto bi stradalo.

Ali to je pokazatelj da ako imas zver od motora problem fiksnog uvodnika se prevazili. Ako Su-57 bude imao motor slicnog potiska M3 je moguc i samim tim "metalni" PAK-FA bi mogao biti zamena za MiG-31.

I da F-16 nije bas adekvatan primer ona nema:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Cek malo ,da jednom avionu ogranicavajuci faktor bude taj RAM ili sta slicno ,ma koliko je puta prezvakano na temi ,to je bas cudno .Ovo za Su-57 pa on vec sad ima motore slicne F119 ,koja je razlika, 15000kgs spram blizu 16000kgs u forsaznom rezimu kod F-22.To je maltene jednako .Razlika ce biti kad dodju ovi Izd. 30 ( 18000kgs na PF ) .

A ovo za uvodnike ,pa imas primer F-16,MiG-23 i M-2000 ,posebno prva dva lovca sa jednakim po snazi motorima .


Posto se pominje zaklonjenost lopatica kompresora ,postoje tu slike prototipa T-50-5R



I presume, It's supposed to imply that the fan is no longer visible from the front directly. Compared to this:


sve je ovo sa :

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Naravno malo se zbunili pa nisu uzeli u obzir senku ... Mr. Green

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Ziveli Mislim da je krajnje vreme da Mixi i Sirijus Rayu dodele titulu viteza od Su-57. Mislim da je zaslužio.
Ziveli

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12631

ray ban11 ::^

Cek malo ,da jednom avionu ogranicavajuci faktor bude taj RAM ili sta slicno ,ma koliko je puta prezvakano na temi ,to je bas cudno .Ovo za Su-57 pa on vec sad ima motore slicne F119 ,koja je razlika, 15000kgs spram blizu 16000kgs u forsaznom rezimu kod F-22.To je maltene jednako .Razlika ce biti kad dodju ovi Izd. 30 ( 18000kgs na PF ) .

A ovo za uvodnike ,pa imas primer F-16,MiG-23 i M-2000 ,posebno prva dva lovca sa jednakim po snazi motorima .


To za RAM bile slike ali ako bude stani pani ice dosta brze od propisanog limita.

F119 potisak nije javno dostupan ali sumljam da je 16tona kad je potisak GE132 nesto manji od 15tona (motor koji se ugradjuje u najbolje F-16).

Ne razumem cemu opet prica o F-16. Jel sam ja rekao da uvodnik promenjive geometrije nije bolji? Jok. Samo sam rekao da to sto imas fiksni uvodnik ne znaci automatski da si ogranicen na M2 i da vise ne moze.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

@mean

Kako nije javno dostupan ,cak se iznosi i podatak o temperaturi pred turbinom, iznosi oko 1650°C. Trebalo bi naci takav podatak za 117 ,za novi Izd.30 je to nemoguce sad mozda .

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Nije problem samo brzina ,cak i da moze da nagura i brze ( ti pomenu preko 1600mph a to je onda preko 2580km/h ) nego i visina mislim .Cak i da moze da `nagazi` toliko ,ostaje pitanje na kojoj visini moze tu brzinu da nagazi .Sa tog stanovista brzina i visina su usko vezane .`Hoces vecu brzinu ,moras imati vecu visinu`.Rekoh sto vazi za avione cesto vazi i za rakete .

Konkord je leteo 2x brze od standardnih putnickih `lajnera` ali zato na dosta vecoj visini .

Zato pomenuh da je F-22A po mnogo cemu ogranicen posebno sa aspekta visinsko-brzinskih karakteristika ,eto ispade jedno vreme i zbog toga RAM ( saznali smo da je Lokid naknadno ugradjvao dodatne slojeve ) .

Su-57 je vec postigao zavidne prakticne rezultate u prvoj probnoj fazi ,medju njima brzinu preko 2600km/h i visinu preko 24km .

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12631

A gde ja rekoh da je Su-57 losiji???

Inace F-104 je primer da se moze ici dosta brze od M2 i sa fiksnim uvodnikom, mozemo reci da on ima pretecu DSI usisnika.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Pitanje ipak nije na mestu,bilo je nekih poredjenja ,video si ,po pitanju visinsko-brzinskih mogucnosti ,to da ,svakako da je bolji Su-57( prototipovi ) ,sudeci po ovom do sad vidjenom ,iznetom .

Za Starfajtera ,ima to ,da ..

Citat:The F-104 was designed to use the General Electric J79 turbojet engine, fed by side-mounted intakes with fixed inlet cones optimized for supersonic speeds. Unlike some supersonic aircraft, the F-104 did not have variable-geometry inlets. Its thrust-to-drag ratio was excellent, allowing a maximum speed well in excess of Mach 2.

Medjutim ,on je takodje lovac klase 2M ,sve preko je samo u probne svrhe uglavnom ,nista operativno ,inace je imao veoma mali otpor ,tj taj odnos potiska i otpora a sto su imali nasi na `bis-evima` .Recimo jedan nas opitni pilot je 17101 nagurao do 2400km/h tako nesto .Imao je onaj pokretan konus ,to stoji ali i onaj cuveni `CR` na forsazu .Oba lovca su bila poznata po tom sto su bili prave male rakete ,mala krila posebno kod Starfajtera zadavala su nevolje pilotima na planu upravljivosti ,posebno na manjim brzinama .Uostalom oba su nazalost bili `leteci kovcezi` ,mnogo je pilota glavom platilo leteci na njima .

Meni je samo poznato da je B-1A imao kompleksne uvodnike sa 2 unutrasnje pokretne kompresione ploce i po dve vanjske . Kod B-1B su ostale samo te dve vanjske i brzina mu je znatno umanjena ,sad je to operativno nekih 1.25M

Sto se samih Raptora tice niko njih bolje ne poznaje sa tacke upravljanja od samih pilota koji njima i upravljaju .Da vidimo sta javno kaze jedan od njih ..

Citat:Raptors are able to fly at 60,000 feet, where most other fighters are designed to top out at 50,000 feet. Also key are the airplane’s powerful engines, which provide 35,000 pounds of thrust each side. The ability to supercruise, or sustain supersonic flight, is another of the F-22’s important features. Raptors can reach Mach 2, twice the speed of sound.

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dakle operativno ogranicenje po brzini 2M ,po visini 18 km ,maks potisak F119 skoro 16000kgs .

No ostavicemo da vidimo sta po ovom pitanju ima da kaze nas `FP` Smile


Sa visinsko-brzinskih sposobnosti prelazimo na letno-manevarske mogucnosti .

Ovo na slici je savrsen spoj aerodinamike i gasodinamike ,preciznije receno, savrsenstvo integrisanog aero-gasodinamickog komandno -upravljackog sistema . Cool

Pogledajmo ,sve komandne povrsine a njih je ukupno 14 , 12 `aero` i 2 ` gaso` tj mlaznici , imaju diferencijalni ( razlicit ) otklon, sem predkrilaca i vertikalaca u ovom slucaju .



PS

Kad gledam ovu sliku i posebno ove zanimljivo profilisane podkrilne spremnike ,nekako sam sve vise ubedjen da ce tu biti raketa V-V R-73/-74 okrenuta ka ZPS lovca ,tj okrenuta unazad .Previse je taj spremnik stanjen na zadnjem delu da bi tu raketa zajedno sa lanserom mogla da stane a okrenuta u pravcu leta aviona .

Ako se ovo ispostavi tacnim ,ako .. ispade da su Ruje onu fikciju iz filma `Firefox` sa lansiranjem rakete unazad,pretvorili u stvarnost . Smile

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2060
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Uvek sam se pitao zasto avioni dvomotorci nemaju neki omanji top pozadi da ometu protivnika u nisanjenju ili pak probaju da obore nadolazeci projektil kako rucno tako i automatski.
ako je istina ovo za naopacke raketu bice jako zeznuto napasti ovu masinu izbliza

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1204 korisnika na forumu :: 91 registrovanih, 7 sakrivenih i 1106 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, 4thFlavian, AF-1, ajo baba, Armadillo, Arsenije, babaroga, Bahuss, Bickoooo, Boris90, Borski1977, BORUTUS, Bubimir, cemix, Cicumile, Coabelgrade, d.arsenal321, darkojbn, DejanSt, Desmond, Dimitrije Paunovic, Djota1, draggan, DrMrPr, dukajov, Feller, gaga23, Giro77, goran.vvv, Goxy69, iceburn, ivan979, Jan, jarovitt, Jeremiah, Jomini, Još malo pa deda, kaskadija, kikisp, kolateralnasteta, Kriglord, Kubovac, kybonacci, laki_bb, Lazarus, Lelemood, leopard83, leptirleptir, Mali Veseljak, marko_s, mauglibn, mercedesamg, Metanoja, mgolub, milenko crazy north, Milo97, MiroslavD, Nedžad Džafić, nemkea71, NMNJ, Otto Grunf, Parker, pein, Pero, pfc74, pisac12, PrincipL, probisic, Profesor_018, Putnik22, Raso75, Recce, repac, royst33, Rusmir, sap, Sass Drake, simicnenadbg, Sir Budimir, sixpac, Solunac na steroidima, SOVO515, Topaz9, V-98, varda, vazduh, Vrač, Webb, yufighter, YugoSlav, ZetaMan