Од нашег дописника
Москва, 29. јануара – Први лет руског авиона ловца петог поколења Т-50-1 обављен је успешно са војног аеродрома Дземги у Комсомолску на Амуру јутрос у 11.24 по локалном времену. Лет је трајао 47 минута, а пилотирао је Сергеј Богдан, пилот који има звање заслужног пилота Русије.
Авион Т-50 који је направљен у компанији „Сухој” сматра се технички најсложенијим пројектом у новијој историји Русије. Започет је још осамдесетих година кад су и Американци започели прављење новог тешког ловца. До распада СССР-а темпо рада у Совјетском Савезу и у САД били су приближно једнаки. Почетком деведесетих, Американци су направили прототип „невидљивог” Ф-22 „раптор”. Отприлике у исто време направљен је у фабрици МИГ и прототип руског авиона. Због недостатка средстава, даљи рад у Русији је обустављен. Тек после 10 година конструкторски биро „Сухој”, уз помоћ индијских стручњака, наставио је рад. Руски авион неће се много разликовати од америчког Ф-22, али има и неке иновације – смањење такозваног параметра расејавања, што авион чини мање видљивим, а што руски и амерички стручњаци решавају на разне начине.
Нови авион направљен је уз примену технологије стелт која смањује видљивост авиона за оптичке, инфрацрвене, радарске дијапазоне таласа. Авион ће моћи да лети у свим метеоролошким условима, у било које доба дана и ноћи, има велику могућност маневрисања и способност да узлети и слети на површини 300–400 квадратних метара.
Техничке карактеристике „невидљивог” су тајна. Добро упућени стручњаци сматрају да ће моћи да развија брзину од 2.600 километара на сати, да лети до 5.500 километара уз могућност вишеструког допуњавања резервоара у ваздуху. Т-50 ће бити наоружан с једним или два топа калибра 30 милиметара. Поред два бункера за ракете унутра, ракете се могу „окачити” и са спољашње стране. То повећава његову видљивост, али главни циљ конструктора био је да повећа способност авиона да проналази циљеве на земљи и у ваздуху, да их погоди са максималне удаљености. Простије речено да, остајући што мање видљив, пресретне и гађа амерички „невидљиви”, уколико би се он, евентуално, нашао на руској територији.
У односу на ловце четвртог поколења, нови Т-50 има веће могућности маневрисања, лети даље, може да погоди истовремено неколико циљева. Има високоинтегрисани систем управљања са програмом „помоћ пилоту” који њега ослобађа многих рутинских послова и омогућава му да се сконцентрише само на испуњавање техничких задатака. Захваљујући могућностима сарадње са другим авионима и надземним станицама, „невидљиви” може да добије информације не укључујући своје радаре, што га чини готово неприметним.
Прес-служба компаније „Сухој” објавила је да авион петог поколења има потпуно нови комплекс авионике који интегрише функцију „електронског пилота” и перспективну радарску станицу.
„Примена композитних материјала и иновационих технологија, аеродинамична линија авиона, измене у мотору, обезбеђују веома низак ниво радарске, оптичке и инфрацрвене приметности”, каже се у саопштењу.
Интересантно је да је, све до данашњег дана, све што је у вези са овим авионом било строго и успешно чувана тајна. Авион је представљен јавности префарбан, јер би „стручно око” по изгледу могло одредити од ког је материјала направљен. Чак ни његова фотографија (иако се тврди да су је неки медији имали) није се појавила у јавности до обавештења да је испитивање успешно обављено. Руски медији истичу да у томе има и елемената сујеверја који важе свуда у свету: не сме се фотографисати пре првог лета, до спуштања на земљу не објављује се име пилота, пробни летови се не обављају понедељком...
Руски премијер Путин изјавио је данас да ће прва серија авиона ловаца петог поколења бити испоручена министарству одбране 2013. године.
Љубинка Милинчић
[објављено: 30/01/2010]
|